1. Ana Sayfa
  2. Finans

Ekonomistler Neden Zengin Değil?

Ekonomistler Neden Zengin Değil?
+ - 0

Finans uzmanları neden zengin değil? Ekonomistler neden zengin değil? Ekonomi profesörleri neden zengin değil? Televizyonu açın rastgele bir ekonomik kanalını çevirin veya sosyal medyada herhangi bir hiç fark etmez. Biri çıkmış petrol fiyatlarının analizini yapıyor. Kimi iddialı iddialı, dolar düşecek veya dolar çıkacak diyor analiz yapıyor.

Adam 50 60 yaşında gerçekten parası yok ama Finans uzmanı hisse senetlerinin analizini yapmak için maaş alıyor o zaman akıllara şu soru geliyor ekonomistler, Finans uzmanları madem ekonomiyi bu kadar iyi biliyorlarsa Hisse senetlerinde emtiaları bu kadar iyi biliyorlarsa neden kendileri finansal piyasalara girip zengin olmuyorlar. Yazıda bundan ve yazının sonunda gerçekten nasıl yatırım yaparak para kazanabilirsiniz bundan bahsedeceğim.

Neden Ekonomistler, Finans Uzmanları Zengin Değiller?

Pratik teoriden çok farklıdır.

Birinci sebep pratik teoriden çok farklıdır. İstediğiniz kadar borsa ile ilgili kitap okuyun, makaleler okuyun, bütün gün borsa ile ilgili kitap okuyun ki bu arada okumak çok önemlidir önemsizdir demiyorum ama karşınızda 10 yıllık bir borsa yatırımcısı varsa aktif bir yatırımcı onun karşısında çok şansımız olmaz.

Bir şey bilmek tamamen farklı uygulamak tamamen farklı bir olaydır. Mahfi Eğilmez’i bilirsiniz ekonomist dediğimizde aklımıza ilk gelen isimlerden biri. pandemi çöküşün de Mahfi Eğilmez hisse senetleri için tuvalet kağıdı daha değerli minvalinde bir paylaşımda bulunmuştu.

Peki o paylaşımdan sonra borsa da ne mi oldu. Eğer Mahfi Eğilmez’in tuvalet kağıdı hisse senedinden daha değerli dediği tweetin den sonra Borsa İstanbul endeksine yatırım yapmış olsaydınız paranızı ikiye katlamış olacaktınız. Eğer tweeti dinlediği iseniz ve hissinizi sattıysanız çok büyük bir ralliyi kaçırdınız demektir.

Dediğim gibi pratik teoriden çok farklıdır. Öğretmen Olmak başkadır, girişimci olmak ap ayrı bir şeydir. ABD’de 17 18 yaşındaki Bitcoin yatırımcısı genç sokakta Ferrari ile geziyor ama aynı zamanda herhangi bir ekonomi profesörü bütün yaşam giderlerini çok rahat bir şekilde karşılamadığından o çok rahat bir hayat sürme yediğinden dolayı daha iyi maaş alabileceği bir iş bulmaya çalışıyor.

Para Parayı Çeker

Geldik ikinci maddeye hisse senetlerinden, Kripto paralarından hiç fark etmez para kazananlar arasında futbolcular var, sanatçılar var, girişimciler var, galericiler var, her türlü insan var ama Finans uzmanları azınlıkta. Bunun iki sebebi para parayı çeker.

10.000 lira yatırım yapıp yüzde on arttırırsanız 11 bin liranız olur bin lira bir telefon parası bile değil ama bir milyonerle yatırım yaparsanız yüzde on arttırırsanız 100 bin lira kazanırsınız ve gayet iyi bir para. Bende biliyorum diğer YouTube kanalları gibi 50 lira yatırın, 100 lira yatırın şu çekilişe katılın zengin olursunuz, şu alt koyunu alın 2x yapar 12x yapar 20x yapar ama gerçek böyle değil.

Gerçekte gerçekten iyi bir para kazanmalısınız elinize iyi miktarda para geçmeli geliriniz yüksek olmalı ve bu şekilde Para parayı çeker yatırımlardan daha fazla kazanabilirsiniz. Öyle 100-200 doları borsaya atıp milyoner olmayı beklemek biraz hayal.

Eğer yatırımlarınızdan iyi para kazanmak istiyorsanız mutlaka gelirinizi arttırmalısınız. Böylelikle giriniz arttığı zaman yatırımlarınızı daha büyük miktarlar ayırırsınız ve getirisi çok daha fazla olur. Ekonomistler neden zengin değiller bunun üçüncü sebebi.

Finansal Piyasaları Kimse 100% Bilemez.

Piyasayı bilmek piyasayı yüzde yüz doğru tahmin etmek ve piyasayı zamanlamak imkansız. Hepimiz söylüyoruz 2001 krizinde şu kadar lot alsan köşeyi dönmüştün, 2008 krizinde dipten alsan şu an Milyonerdin demeyi ama gerçekler böyle değil söylemesi çok kolay bununla ilgili fon yöneticisinin çok güzel bir sözü var.

Piyasa tepedeyken satmak ve dipteyken almak çok güzel olurdu fakat 55 yıllık iş hayatında sadece bunun nasıl yapılacağını bilen birini değil bunun nasıl yapılacağını bilen birini tanıyan birini de görmedim.

Öncelikle şunu bilin en iyiler bile piyasa zamanlaması yapamazken sizde yapamayacaksınız. Bu yüzden uzun vadeli olun Eğer günlük satış yapacaksanız mutlaka büyük bir sermayeniz olması gerek. Eğer sermayeniz azsa kısa vadede muazzam miktarlar beklemek dediğim gibi biraz hayal.

Ben görüyorum çok güzel tavsiyeler veriyorlar düşükten al yüksekten sat bu kadar. Bu düşükten al yüksekten sat cümlesi içi çok boş bir cümle düşükten alırsanız daha da Düşmeye devam eder tepeden alırsınız orası tepe değildir ki bunu zamanlamak imkansız yükselmeye devam eder.

Kazanmak Gerçekten Zor

Dördüncü sebep kazanmak gerçekten zor. Genelde borsada yaklaşık yüzde 90 hep kaybeder. Çünkü 1. madde ne demiştik pratik teoriden farklıdır. Gerçek hayatta işler kitabına göre yürümez. Son 20 yılda Fed’in aldığı kararlara bakın ekonomistlerin yüzde doksanı 95’i bunu bilmemiştir ve FED’in aldığı kararları ekonomistler çok saçma, mantıksız ve herkese şaşırtan kararlar olduğunu söylüyorlar. Ama işte o zaman vardığımız sonuç ne oluyor gerçek hayatta işler kitabına göre yürümez.

Para Kazanmak İstemiyor. Tek Gayesi Öğrenmek ve Öğretmek

5’inci sebep ise bu dediğim gerçekten azınlık ve ekonomistler ekonomi profesörleri bu dediğim gerçekten yüzdebirlik kesimdir belki o kadar bile değildir. Bazı insanların önceliği para değil hatta para onlar için çok önemsiz ilk önceliği bir şey öğretmek olabiliyor ama gerçekçi olalım kim daha fazla para kazanmak istemez.

Sonuçta çalışmalarının amacı para kazanmak bu dediğin çok çok ufak bir kısım hiç para kaygısı gütmeyenler yine de çok çok az olsa da böyle insanlar mutlaka vardır her zaman ilk kaygısı öncelikle hedefi öğretmek para kazanmak olmayan insanlar vardır.

O adam okumaktan öğrenmekten zevk alıyordur ne kadar çok para kazansa da paranın onu mutlu etmeyeceğini düşünüyordur hayatındaki gayesi bu değildir ki böyle insanlar az olsa da gerçekten ben olduklarını düşünüyorum. Peki o zaman geldik kritik yere ekonomi profesörü, ekonomistler, Finans uzmanları bile kazanamıyorsa o zaman kazananlar kimler?

Borsada Kazananlar Kimler

Çok büyük oyuncular, piyasayı yönlendirenler ve kurumlar.

Çok büyük oyuncular piyasayı yönlendirenlerden bahsediyorum ve piyasayı yönlendirecek kadar sağlam olan, güçlü olan, büyük kurumsal firmalar. Büyük kurumlar kısa vadede olmasa da orta vadede orta vadede olmasa da uzun vadede kazanırlar yirmi otuz yıllık planlar yapıp o doğrultuda ilerler ve o doğrultuda Piyasayı yönlendirirler ne kadar uzun vadeli düşünürseniz düşünün O kadar dayanamazsınız.

Çünkü dediğimiz rakam var 20 yıl 30 yıl kırk yıl ömrünüz bile yetmeyebilir ama onlar insan değil kurum oldukları için böyle bir sıkıntıları yok kurumlar yaşlanıp ölmezler.

Tahta sahibi manipülatörler.

İki tahta sahibi spekülatörler ve manipülatörler yaptıkları etik değil fakat burada kazananlardan bahsediyoruz. Bunlar da kazanıyorlar.

Parası Olanlar. Bazen milyonerler genelde milyarderler.

Parası olanlar bazen milyon Eller genelde milyarderler yazının başında örnek vermiştim sporcular, sanatçılar, artık youtuberlar, Instagramcılar bunlar kazanıyorlar ne demiştik para parayı çeker.

Bin lira yatırım yaparsan yüzde on kazanırsan 1100 liran olur. 1 milyon yatırım yaparsan 1 milyon 100 bin lira olur.

İnsider Trading yapanlar.

Bu yasal değil yaptıkları suç, kazanan bir diğer kesim ise İnsider Trading yapanlar yani içeriden bilgi alanlar, yasal değil dedim. Hatta büyük bir suç ama ispatlanması bildiğim kadarıyla en zor ticari suçlardan biri. Dolayısıyla İnsider Trading yapanlar çok büyük bir suç işlemiş oluyorlar ama bundan dolayı ceza alanlar çok düşük.

Uzun vadeli yatırım yapanlar bilinçli yatırımcılar.

Kazanan son kesim ise uzun vadeli yatırım yapıp gerçekten uzun vadeli yatırım yapıp bilinçli olan yatırımcılar. Gerçekten bu tarz yatırımcı sayısı çok az bunu başarabilen çok nadir. Ben portföy 3 yıldız zarar da olup son altı ayda ikiye katlaya biliyorum.

Bu da ne demek oluyor uzun vadede her şey Eninde sonunda hak ettiği fiyata gelir. Peki o zaman geldik sen nasıl kazanırsın çok basit, az önceki söylediğim yere geriye gel kazananlar kimler dediğim yere oradan yasal olmayanları ve etik olmayanları çıkar.

Onların dışındakileri yaparak yatırımlarından iyi para kazanabilirsin. Ama tek çözüm de bu değil daha güzel şeylerden bahsedeceğim.

Peki Sen Nasıl Kazanırsın?

Yüksek EQ’ya Yani Duygusal Zekaya Sahip Olman Gerekir.

Yüksek duygusal zekâya sahip olmak gerekir. AQ’dan bahsetmiyorum. Bu kesinlikle birgereklilik. Aslında kazananlara bakın büyük kazananlar büyük riskler alandır ama riskten kastım a sosyal medyada şunu gördüm, Şu Influencer şunu söyledi, Şu telegram grubunda şu coini söylüyorlar, risk alalım gidip paramızı basalım da 5x 10x yaparız değil.

Bahsettiğim risk akıllı ve mantıklı hesaplanmış rasyonel riskler vaktini buna vermen önceliğinin burası olması gerekir. Çünkü burası tecrübe isteyen bir yer ve en önemlisi gelirini artırma gerek acı ama gerçek az önce de söyledim ben bunu hep söylemeye devam edeceğim çünkü doğru bu gerçekten çok para kazanmak istiyorsan yatırımlardan iyi bir sermayeye sahip olmalısın gelirini arttırmalısın.

Buradan şey anlaşılmasın yatırım yapmak sadece zenginlere göredir. Kesinlikle böyle bir şey demiyorum yatırımın yaşı, miktarı asla olmaz ama 100 200 dolar atıp ya da 50 lira 100 lira 1000 lira 2000 lira atıp siz oraya sürekli bütçe ayırmazsanız aydan aya haftadan haftaya belki yıldan ve sürekli beslemezseniz yatırımınızı büyük işler başaramazsınız.

Kendine yatırım yapıp işine yatırım yapıp gelirini artırmazsan borsaya 100-200 dolar atarsın orada bütün gün ekrana bakarak vakit öldürürsün. Başarılı trader veya başarılı yatırımcı olmak okul Okumakla olacak iş değildir.

Bu yazıda söylediklerim benim için çok faydalı oldu benim işime çok yaradı eminim sizin de işinize yarayacaktır.

Yorum Yap