1. Ana Sayfa
  2. Finans

Sermayesiz İş Yapmak Mümkün mü? Sermayesiz İş Kurmak Sermayesiz İş Fikirleri

Sermayesiz İş Yapmak Mümkün mü? Sermayesiz İş Kurmak  Sermayesiz İş Fikirleri
+ - 1

Sermayesiz iş yapmak, sermayesiz iş kurmak, sermayesiz iş fikirleri ya da ticareti sürdürmek mümkün mü değil mi? Ben aslında bu soruya uzunca yıllar tabii ki mümkün hatta çok daha kıymetli diye cevap verirdim ama son 5 yılda özellikle ilk on beş yıllık serüvenimiz hep sermayesiz boğuşarak mücadele ile falan filan geçti. Son 5 yılda ise bu 15 yılın birikimiyle artık biraz daha sermaye sahibi işletme olduk ve dostlar şunu gördüm aslında 15 yıl boyunca çok fazla kürek çekmişiz fakat az ilerleye bilmişiz.

Hani düşünün ki kano yarışındasınız ve yanınızdaki kanoda ki rakipleriniz bir kürek çektiğinde 3 metre giderken siz bir kürek çektiğinizde bir metre gidiyorsunuz. Evet üç kat fazla kürek çekip onunla yarışmak mümkün ama üç kat fazla kürek çekeceksiniz hatta biraz daha fazla çekeceksiniz ki onun önüne geçesiniz.

Bu çok ciddi yorucu bir mesai bir de düşünün ki her zaman aynı eforu sağlayamabiliyorsunuz bazen düşüşler kalkışlar yaşayabiliyorsunuz. O zaman ne olacak tekrar geriye düşeceksiniz bu sefer 3-4 katı değil 8-10 katı hızla arkadan gelip onu geçmeye çalışacaksınız.

Peki bu arada bu mücadeleyi verirken hayatı nasıl yaşayacaksınız. Elbette ki yaşayamayacaksınız şu bir itibariyle 15 yıl artı 5 yılda sermaye çalışmanın getirdiği deneyimle söyleyebilirim ki gerçekten cebinize sermaye olmadan girdiğiniz işte 1 0 değil 10-0 geridesiniz.

Sermaye olunca ne oluyor? Öncelikle şunu söyleyeyim hani sermayesiz Tabii ki hiç sermayesi olmayana diyecek bir şey yok kıs süresi sermaye geliştirmesi gereken bir işletme durumunda ama ben ömrüm boyunca yani kafamızda planınız şu olması lazım. Çalışacağım çabalayacağım bir sermaye geliştireceğim bu bir sene sürer üç sene sürer beş sene sürer ama hedef bu olmalı yani böyle başladık böyle gider dediğiniz zaman kazandırdığınız sadece ve sadece bankalar oluyor.

Faizini sürekli olarak ödediğiniz o borçların bir türlü bitmediğini görüyorsunuz ana parayı sıra gelmeden faizlerden bütün gelirinizin kaybolduğunu hiçbir bereketinin de kalmadığını görüyorsunuz. Elbette ki şunu da söyleyelim tabi ki 0 sermaye ile başarabilecek işler var nedir? Beyninizde ise eğer ki tüm deneyim yani danışmanlık yapıyorsanız o zaman yapacak bir şey yok ama danışmanlar için bile iyi reklam vermek iyi bilinirlik elde etmek piyarı şunu bunu derken danışmanlık için bile sermaye gerekiyor.

Ama bir çok başka işte özellikle emtia pazarların da ürün bazlı işlerde ya da üretimde sanayide zaten çok büyük sermayeler gerekiyor kesinlikle ve kesinlikle cebiniz de sermaye yoksa 1-0 değil 5-0 10-0 geridesiniz. Neler değişiyor onu söyleyeyim birincisi hani para parayı çeker diye bir söz var bilirsiniz bunun gerçekten doğru olduğunu görüyorsunuz yani cebinizde 1 milyon lira 2 milyon lira sermayeniz varsa oluşturabilirsiniz geliştirebilirsiniz.

Tabii ki buna şimdi kızanlarda olacak nerede 1,2 milyon diyenlerde olacak ama 1,2 milyon lira sermaye ulaştığınız takdirde bütün alımlarınız bütün pazarlama yöntemleriniz stok yöntemleriniz her şeyiniz değişiyor sermayesiz bir şirketin yapamayacağı çok şeyi yapabilmeye başlıyorsunuz.

Örneğin büyük bir işe talip oldunuz ve firma size diyor ki, Tamam ben bunu senden alırım işin büyüklüğü de işte 2 milyon lira olsun ben senden bunu alırım ama 1 ay sonra öderim 2 ay sonra öderim.

Ne yapıyorsunuz finansmanınız yoksa gerisin geri dönüyorsunuz biz bu işi yapamayız diyorsunuz ya da bankayla gidiyorsunuz oturup anlaşıyorsunuz banka diyor ki gel tabii ki ne demek banka senin dükkan senin diyorlar ama bakıyorsunuz ki kârın yarısı gitmiş.

Ne oldu karın yarısı siz o karın kalan yarısıyla iki sene üç sene boyunca bu firmaya destek vereceksiniz. Ama banka sadece finansmanı sağlayarak sizin karınızın yarısını o da iyi ihtimalle yarısını alacak Peki bu adil mi bu neyi gösteriyor biliyor musunuz dostlar? Bu finansmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Adil mi değil mi tartışılır ama finansmanınız yoksa işin bir ayağı bir yarısı eksik demek bu anlama geliyor.

Dolayısıyla finansmanı siz kendiniz sağlayabiliyorsanız eğer o zaman gerçek ve tam bir işletme olmuş oluyorsunuz ve bundan sonra da iyi işler size gelmeye başlıyor çünkü sektörde 100 firma varsa bunların 10 tanesinin cebinde para varsa bunların da üç yada iki tanesi üç tanesi her neyse çok iyi sermaye varsa büyük işler gideceği adrese doğru biliyorlar.

Diyorlar ki küçük firmaya gidersek bizi tatmin edemez finanse edemez mecburen büyük firmaya gitmemiz gerekiyor. Distribütör bir proje geldiği zaman kime yönlendirecekler elbette ki kendisine parayı ödeyebilecek güçlü olana Ahmet’e Git Mehmet’e git onlarla çalış çünkü onlara ben bu ürünleri satabilirim ve para mı alabilir diyecekler ne olacak sermaye size iş getirmeye başlayacak.

Bir örnek daha vereyim kapatmadan, düşünün ki bir pandemi ile karşı karşıya kaldık pandemi de bir çok ürün birçok ithalat birçok gümrük girişleri durdurulduğu ya da yavaşlatıldı kimler güçlü kalabildi sermayesi iyi olduğu için sonu güçlü tutabilen şirketler gerçekten pandemi döneminde iyi iş yaptılar finansmanın ne kadar önemli olduğunu buradan da görmüş olduk belki şöyle soru gelebilir ya stoğu çektik ama elimizde kaldı.

İşte bu da aslı bir başka finansmanın öneminin göstergesi stoğunuzu çektiniz o stoğunuzu ödeyecek paranız var bu bir finansman o stoğunuzu ödediğiniz halde iş hayatını devam ettir belki birkaç aylık durgunluk dönemlerinde o stoğunuzun size yük olmasını engelleyecek bir sermayenizin olması da yine bir finansman yeri sermaye meselesi.

Dolayısıyla ürününüzü çekip finanse edip doğru zamanda doğru müşteriye doğru şekilde sunabildiğiniz zaman işte gerçekten kazandığınız dönem oluyor bu açıdan hepinize tüm dostlarıma tüm genç girişimcilere tavsiyem kesinlikle bir finansman kaynağı bulmak burada şurada yol açabilir bu anlatacaklarım aniden, acilen fırsat var diyelim araba fiyatları çok uçuk hemen bir araba alayım girişimci için yanlış olabilir.

Hemen bir ev alayım. Hemen bir evim olsun eşiniz anneniz babanız hepsi ister ama girişimci için en büyük güç elbette ki takdir sizin ama naçizane ben kendi görüşümü söylüyorum elbette ki isterler sizde isterseniz bir evim olsun işyerim olsun ama en büyük güç girişimci için sermaye sıcak para nakit para kredi blite bunların hepsi çok çok önemli.

O yüzden iş hayatında birinci sırada artık finansmanın ve sermayenin olduğu bir dönemden geçiyoruz. Sebeplerini örneklerle anlattım umarım faydalı olmuştur. Elbette ki bunlar kendi deneyimim kendi tecrübem kendi fikirlerimden oluşan bilgilerdi. Kesin bilgi Tabii ki diyemeyiz faydası olacağını umuyorum mutlaka sizde kendi değerlendirmenizi yapacaksınız ve doğru karara kendiniz ulaşacaksınız diyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.