1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Değersizlik Duygusu Nasıl Yenilir? Değersiz Olmaktan Kurtul!

Değersizlik Duygusu Nasıl Yenilir? Değersiz Olmaktan Kurtul!
+ - 0

Değersizlik duygusu nasıl yenilir? Değersizlik hissimi nasıl yenerim? Gibi çok fazla gelen yorumlardan yola çıkacağız size içine düşmesi çok kolay bir durumdan bahsedeceğim. Değersizlik hissinden değersizlik duygusundan öncesinde nedir? Nasıl çıkar? Bu değersizlik duygusu ondan bir bahsedelim.

Değersizlik duygusu kişinin kendisini değersiz görme durumudur. Kendisini devamlı başkasıyla kıyaslayıp onlardan daha değersiz olduğunu hissetme durumudur. Özellikle ilişkileri düşündüğünüzde çok çıkar karşımıza aldatılma, terkedilme, reddedilme yeteri kadar ilgilenilmeme durumunda özellikle.

Bilinç altında vardır bu gibi durumlarda daha çok gün yüzüne çıkar, bu değersizlik hissi için illa bir sevgiliye de ihtiyaç yok kendini bilmez manipülatör bir patron müdür de bu duruma sokabilir sizi, halsiz bir akrabanız da dedim ya içine düşmesi çok kolay bir durumdur.

Çok geçmişte yaşadığınız bazı travmalardan doğmuştur, halının altına süpüre süpüre bu yaşa kadar sizinle gelmiştir sonra bu duruma bağlı olarak hareketlerimizde daha da belirginleşmeye başlamıştır.

Değersizlik duygusuna sahip olduğunuzu nasıl anlarsınız? Hangi durumlarda gözükür da ilişkiler de aşırı taviz vermede aşırı fedakarlık da karşındakine aşırı değer vermede, yüceltme de, hayır diyememe de, kendini hep eksik görme de bunun gibi belirtiler de gözükür.

Farkındaysanız değer görmek adına bir şekilde kendinden ödün verme çabası olarak karşımıza çıkıyor. İşte bugün size anlatacaklarım bu değersizlik içinden kurtulmanız için maddeler olacak. Tabii ki sihirli bir değnek olmayacak elimizde ama her zaman olduğu gibi diğerlerinden başlamış olacağız O zaman ilk maddemiz.

Değersizlik Duygusu Nasıl Yenilir?

Kendini Eleştirme Kendinle Barış

giphy.gif?cid=e2a3cbdesv1c1reqt422msyfaz1z4f2j6dbh97v2rv4kn6kv&rid=giphy

Arkadaşlar kişisel gelişimin olmazsa olmazı kendiyle barışık olmak her şeyin başı bu en çok yapılan yanlış noktada bu. Ya Mustafa ben seviyorum kendimi gayet de iyi anlaşıyoruz, canım kendim diyorsun yani tamam çok güzel sev kendine barışık ol kendinle ama en ufak bir hatan da çocuk azarlar gibi azarlama kendini bak küçücük bir mantık kuralım.

Birine bir gün cansın, balsın, kaymaksın de ertesi gün senin yapacağın işe sokak lamba direği sokayım ben de.. ne olur afallar o kişi, karmaşaya gider der ki Yahu bu beni seviyor mu? Nefret mi ediyor? Dengesiz mi acaba der, isyan eder ya da küser bozulur psikolojisi.

İşte aynı durum başkasına yapmam gereken şey neden kendine yapıyorsun çok seviyorum kendimi canım kendim iyiyim ben ya iyi ki varım Maşallahım var. Hadi bakalım sonra bir gazla eski sevgiliye mesaj atılıyor.

Dertleniliyor ya da bir hata yapılıyor. Allah cezanı versin Mustafa senin bulacağın fikirden ne hayır gelir Mustafa zaten seni ıssız sokaklarda köpekler kovalasın Mustafa.

Ya bir dur bir dur Ne alıp veremediğin var kendinle düşmanın yapmaz bunu sana kendi kendine neden yapıyorsun bunu, kurtulman lazım bu mantıktan eleştirmeyeceksin kendini, azarlamayacaksın azarlarken bulursan durduracaksın. İlk madde o yüzden çok önemli kendine karşı acımasız olma çünkü senden bir tane daha yok.

Kendi Özelliklerini Ortaya Çıkar

Kimse dört dörtlük değildir. Bunu çok söylerim ben. Bu doğrultuda kimse çok değersiz de değildir. Bu değersizlik hissini yaratan sensin, muhtemelen küçük yaşta yaşadığın bir olay içine düştüğün bir durum, söylenen bir söz, olası bir kıyaslama bir şeylerden dolayı bu haldesin.

Tabii ki geçmişle bağı kesmek gerekir ama tabii ki bilinç altını temizlemek gerekir. Ama sen bir çabalamaya başla önce bir şeyler yapmaya çalış, harekete geç, kabullenme, üstesinden gelirim de otur düşün.

Seni sen yapan iyi noktalara odaklan benim iyi noktam falan yok ben bitmişim, ben yenilmişim ya yahu yok öyle bir şey diyorum sen kendini o hale sokuyorsun sadece ama değilsin düşün ve çıkar.

Ben güzel yemek yaparım diye de düşünebilirsin ben hızlı kitap okurum diye de tamam kısa boyluyum ama saçlarım da iyidir hani de tamam hazır cevap olmayabilirim ama öyle bir cümle kurarım ki 4 kelime ile kendimi anlatı veririm de.

Bilemem hangisisin sen ama otur iyi yönlerini çıkar mutlaka çıkacaktır. Bir kere dene, Hem de öyle iki-üç taneden fazla çıkacaktır emin ol, hani alıcı gözle bakmak derler ya işte öyle bak kendine seni sen yapan iyi yanlarını bul. Onları düşün, onlara odaklan, Herkese iyi kötü bir sürü özellik verilmiş bende hiç yok deme kendi özelliklerini küçümseme o özellikler senin o özellikler değerli.

Kıyas Yapma

giphy.gif?cid=e2a3cbdesv1c1reqt422msyfaz1z4f2j6dbh97v2rv4kn6kv&rid=giphy

Benim özgüvenini nasıl güçlendirirsin diye bir listem var. Orada da uzun süre üstünde durduğum bir madde bu arkadaşlar burada yine karşımıza çıkıyor. Çünkü aslında özgüveni yüksek tutmakla eşdeğer bir konu değersizlik hissinden kurtulmak kıyas yapmayacaksınız kimseyle.

Bakın günümüz ortamı sizi çok ciddi kıyasa sokuveriyor sosyal medyası, toplum içindeki eşitsizlikler, genel ekonomik boyutlar hepsi kıyas yapmak üzerine kıyaslasana kendin değil karşına çıkıyor durup durup ama işte düşmeyeceksin bu tuzağa aşırı mutlu çiftlerin sosyal medyada boy göstermesi baksan yarım saat önce birbirine tabak çanak atmışlardır.

Sosyal medyada bir bakıyorsun kocamla akşam yemeği pozu, sende ah herkes mutlu ben yalnızım diyorsun. Terfi alan kişiye iş arkadaşları tarafından pasta kesiliyor. Ay canım başarılarının devamı olsun diye sarılıyor bir iş arkadaşı. Cadaloz patron da kim bilir ne yaptın da verdi sana bu terfi benim hakkımdı o müdürlük diye geçiyor içinden oysa.

Örnekleri siz bir değişseniz siz de bir sürü bulursunuz. Kıyas yapmayacaksın. Senin onlarla işin yok. Zaten onlar da görüldüğü gibi değil sen göründüğü gibi olmayan bir şeye bakıp kendini daha değersiz görüyorsun, onda var bende yok, ben hak etmiyorum gibi bir düşünceye kapılıyorsun alakası yok kıyas yapma. Çünkü o kıyas yaptıkların bir sen değil.

Kendini Kullandırma

İnsanlar türlü türlü iyilerin olduğu kadar kötülerin de var olduğunu biliyorsunuz artık. İşte bunlara dikkat etmeniz gerekiyor sizi dibe çekmeye çalışan, sizi kullanmaya çalışan, sizi kötü hissettiren insanlardan uzak durun, sizi sizin yaptığınız fedakarlıklardan ötürü yanında tutan insanlardan uzak durun bu arkadaşınız da olur beraber olduğunuz kişide olur.

Kullandırmayın kendinizi sırf hesabı ödesin diye çağrılan birini tanımıştım mesela yemeğinde ortalarına doğru haber veriliyor o da koşarak gidiyor hesabı ödüyor sevsinler onu diye sevgilisi için kredi çeken çok kişi tanıdım mesela daha çok sevsin onu daha çok değer versin diye özellikle değer görmek adına bir umut belki sever diye cinselliği kullanmak zorunda kalan kadınlar var.

Bakın hepsinin son umutsuzlukla biter çünkü arkadaşlık, dostluk, sevgililik kavramı kullanmak üzere değildir paylaşmak üzerinedir. Bir şeyleri paylaşmıyorsan sen hep bir fedakarlık içinde isen kullanılıyorsundur bu tarz durumlar seni daha da değersiz hissettirir daha çok fedakarlık yaparsın daha çok karşılık beklersin haliyle bazen bir sevgi, bazen ilgili, bazen değer göremezsin daha da üzülürsün.

Kullanmaya çalışan birini hissettiğin an uzaklaş aman bir de bunda şansımı deneyim deme. Bakın şu mantığı Bir dakika bir aklınızdan çıkarmayın paylaşmak olmalı, kullanmak değil.

Hayır Demeyi Öğren

Kullanmak maddesinin devamı niteliğinde. Hayır demeyi öğrenmelisiniz arkadaşlar. Hayır demek sizden değer eksiltmez tam tersi duruşunuzu sergilersiniz çizgilerinizi belli edersiniz kendinize saygınızı korursunuz.

Hayır demeyi öğrenin, istemediğiniz şeyleri yapmayın. Hayır dediğiniz için size değer vermeyecek insanlar varsa kapı orada çıksınlar gitsinler kaldı ki güzel bir üslupla söylerseniz gitmezlerdi, giderlerse de kalanları görürsünüz elersiniz o insanları kalanı görünce de mutlu olursunuz, motive olursunuz.

Kimse kalmaz diyorsun içinden muhtemelen işte bu korkunu hissettiriyorsun insanlara o insanlar da kullanıyorlar seni. Bunu düşünmeyeceksin Sen kendinle barışıksın unutma. Senin kimseye ihtiyacın yok o yüzden hayır demeyi öğren bunu kendin için yap.

Geçmişe Takılı Kalma Affedin

Hayatımızı birçok kişi birçok olay şekillendirir. Bu olaylara takılı kalmak aslında değersizliğe götürür. Birinin yıllarca sizi kullanması, canınızı yakması, hevesinizi kırması bunun gibi şeyler bu hissi yaşamanıza etki etmiş olabilir. Bana bunu bunu yaptı diye üzülmeniz kendinize acımanız bu histen kurtulamamanıza sebep olur.

O yüzden size Önerim affedin gidin mesaj atın, gidip boynuna atlayın, helalleşin gibi bir şey değil ama bu içinizden çözmeniz gereken bir durum geçmişte Yaşandı bitti şu an yok izleri kalabilir olsun izlerde bir olgunluktur bunu savaş halinde dönüştürmeyin bunu yenilgi olarak düşünmeyin geçmişten kurtulun geçmişten kurtulmak için de affedin.

İçinizden affedin hesaplaşmaya son verin düşünmeye, gerilmeye, hırslanmaya son verin yolu açık olsun deyin. Ben hayatıma odaklanacağım artık yorma beni deyin, gözünüzü yumun ve affedin aklınızı bu kadar meşgul etmesine izin verdiğiniz için kendinizi affedin.

Sevgili dostlar listenin sonuna gereken çok önemli bir düşünceyi bir kez daha aktarmış olalım bu duyguyu yaratan sizlersiniz. Herkesin bir değeri vardır sokaktaki bir kaldırım taşının bile, başkasının size değer vermesini önemsemeyin kendi değerinizi sadece siz belirleyebilirsiniz.

Yorum Yap