1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Hayır Diyebilmek Bunu Yap!

Hayır Diyebilmek Bunu Yap!
+ - 0

“Hayır diyebilmek” çok fazla güç barındıran bir kelimedir.

Hayır diyebilmek Kendisini aşırı baskıcı, hatta kirli bir kelime gibi hissettirebilecek görünmez bir güç taşır. Hayır Diyebilmek için bunu yap! Bize sık sık “hayır” demenin olumsuz bir şey olduğu, çevremizdekilere zarar verdiği ve yeni, heyecan verici fırsatları kaçırmamıza neden olduğu öğretilir.

Hayır Diyebilmek

“Hayır” demekte utanılacak bir şey yoktur

“HAYIR” Demek, Sevdiğiniz Şeyler İçin Vakit Yaratır

“HAYIR” demek “EVET” e daha fazla güç verir

Sizi başkaları tarafından kötüye kullanılmaktan korur

Hayır demek kendinizi savunmaktır.

Kendinize Hayır Demek.

Pek çok insanın bunu söylemekten rahatsız olmasına şaşmamalı. Hayır’dan aldığımız güç dalgasının muhtemelen farkında değilizdir çünkü kısmen, olumsuzlukla kolayca karıştırılabilir. Bilinçli olsun ya da olmasın, genellikle memnun etme arzusuyla yapmayacağımız şeylere evet deriz. Hayal kırıklığına uğratmamayı tercih ederiz ve evet demek kısa vadede çok daha basit ve tatmin edicidir.

Yeterli vakte gerçekten sahip değilseniz veya yapmamayı tercih ediyorsanız, bir şeye evet demek sizi daha sonra çıldırtabilir. Ayrıca, duruma kızmanıza, bunu yapmanızı isteyen kişiye kızmanıza veya yapmayı kabul ettiğiniz için kendinize kızmanıza neden olabilir.

Ama gerçek şu ki, “hayır” dediğinizde, “Senden nefret ediyorum” demiyorsunuz ve birine hakaret etmiyorsunuz. Sadece “hayır” deme hakkınızı kullanıyorsunuz. Çünkü bu bir haktır, ayrıcalık değil.

“Hayır” demekte utanılacak bir şey yoktur

giphy 12

Hayır demenizi kanıtlamanız veya onaylatmanız gerektiği hissinden kurtulun. Hiç kimseye açıklama ya da sebep borçlu değilsiniz. Sebeplerinizin yeterince iyi veya geçerli olmadığından korkarsanız, karşınızdaki kişiye teslim olursunuz. Ancak, günün sonunda, bir şeyi yapmayı istemiyorsanız, sebep ne olursa olsun, bu size ait bir haktır ve ihtiyacınız olan tüm sebep budur.

Ancak, zaman zaman hepimizin işyerinde, evde veya okulda belirli yükümlülüklere evet dememiz gerektiğini unutmamalıyız.

En iyi seçimi yapmak için sezginize, hislerinize ve düşüncenize güvenin.

“HAYIR” Demek, Sevdiğiniz Şeyler İçin Vakit Yaratır

giphy 13

İşlerinizin yığıldığı ve zamanın önemli olduğu noktada, gerçekten sevdiğiniz ve yapmanız gereken şeylere evet demek çok önemlidir. Kimsenin veya herhangi bir durumun sizden bunu almasına izin vermeyin.

“HAYIR” demek “EVET” e daha fazla güç verir

giphy 14

Evetleriniz birer varlıktır ve hayır demeye yeterince cesaret ederseniz, onların değeri artar. Bu sayede evet demek sadece pasif bir cevap olmaktan çıkar ve bir şey ifade eder. Bir “muhtemelen veya belki” elinizden gelenin en iyiyse bile, en azından seçiminiz hakkında daha fazla fikir yürütmek için kendinize biraz zaman tanımanızı sağlar.

Sizi başkaları tarafından kötüye kullanılmaktan korur

giphy 15

Bazı insanların sizden ne kadar çok şey isteyebildiği, hatta sizden sormayı hayal bile edemeyeceğiniz şeyler isteyebileceği gerçeği aslında çok şaşırtıcıdır. Yeterince kararlı, açık ve sakin bir şekilde hayır diyerek kendinizi bunları istemeye hakkı olduğunu düşünen sayısız kişiden en iyi şekilde koruyun.

Hayır demek kendinizi savunmaktır.

giphy 16

Zırvalığa “Hayır” deyin. Sizi inciten kişilerle olan bağlantılara ve ya sizi alaşağı eden arkadaşlıklara hayır deyin.

Başa çıkamayacağınız ek görevlere hayır deyin. Aynı fikirde olmadığınız şeye hayır deyin. Size enerji vermeyen veya hayatınıza pozitiflik getirmeyen her şeye hayır deyin.

Kendinize Hayır Demek.

giphy 17

Genelde nazikçe reddetmeniz gerekecek olan sadece diğer insanlar olmayacaktır. Bazen bu, hayır demesi en zor ve en sert kişi olabilir: Kendiniz. Bu, alarmın erteleme düğmesine basmaya hayır demekten, kilo vermek istediğinizi bildiğiniz için o tatlıya hayır demeye ya da sizi aşırı derecede üzen kişiye hayır demeye kadar birçok durumu kapsar.

Bazen, içinizden gelen tüm arzulara rağmen, kendinize, kendiniz için karşı çıkmanız ve zayıflıklarınıza hayır demeniz gerekecektir. Bazı durumlarda durmak, durumu değerlendirmek ve bunun sizin ve başkaları için gerçekten yararlı olup olmadığına karar vermek için kendinize biraz zaman vermek çok daha güçlü bir seçenektir.

Ya “hayır” her iki taraf için daha iyi bir sonuç doğuracaksa?

Öyleyse “Hayır” demek, sadece kendine hizmet ettiğiniz anlamına gelmez. Tabii ki, bazen “hayır” demek yine de çok zorsa, onu ifade etmenin başka yolları da var.

Örneğin: “Yapmamayı tercih ederim”, “Şu anda değil” ve “Bu benim için işe yaramayacak”, “hayır” demenin kulağa o kadar da sert gelmeyen farklı yollarıdır. Başkalarını geri çevirmeyi pratik etmeye çalışın ve hayır deme konusunda daha rahat olun. Ve unutmayın, zamanınızı nasıl geçireceğinize karar vermek sizin hakkınızdır.

Sonuçta, hayır deme hakkınız olduğunu unutmayın. Bu, bir çeşit ego tribi yaptığınız anlamına gelmez. Bu, “hayır” dediğiniz anlamına gelir çünkü önerilen istek programınıza veya inançlarınıza uymuyordur ve bu olağan bir şeydir.

Yorum Yap