1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Kedilerin Sevmediği 12 Şey Sakın Yapma Bunları!

Kedilerin Sevmediği 12 Şey Sakın Yapma Bunları!
+ - 0

Herkese merhabalar bugün sizlere kedilerin sevmediği 12 şey hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu listemiz den sonra bir de kedilerin en sevdiği 12 şeyden bahsettim ona da göz atabilirsiniz. Evet kediler rutin yaşayan hayvanlar olduğundan kedilerin sevmediği şeyler çok fazla aslında çok mantıklı şeyler ile karşılaşacaksınız tabi garip olanları da mutlaka var.

Kedilerin Sevmediği 12 Şey

Yüksek Ses

Kediler yüksek sesten nefret ediyor. Çünkü kedilerin işitme duyuları bizden çok daha kuvvetli alçak sesleri bizim gibi duygularımı yüksek sesleri hem bizden hem köpeklerden çok daha fazla duyuyorlar.

O yüzden yüksek sesle kesinlikle nefret ediyorlar. Yüksek sesle örnek olarak ne gösterebiliriz ambulans itfaiye gibi siren sesleri, elektrikli süpürge sesi elektrik süpürgeyi çalıştırdığımız zaman kedilerimiz mutlaka kaçar, saç kurutma makinesi, cep telefonlarımızın çalma sesi bile çok yüksekse bu kedilerimizi rahatsız ediyor maalesef şimdi bunu sebepten sonra en önemli noktanın altını çiziyorum bizim bağırmamız özellikle kedilere bağırmamız en nefret ettikleri şeylerden biri.

Çünkü en yüksek ses sevmiyorlar hem de onlara bağırdığınız zaman stres oluyorlar kaygı yaşıyorlar, korkuyorlar. Bu da kedilerimize bağırmamız için bize gayet geçerli sebep veriyor.

Kediler Soğuk Sevmiyor

Kediler Soğuk Sevmiyor

Kediler soğuk sevmiyor. Düşük sıcaklıktan hiç hoşlanmıyorlar kediler için ortalama sıcaklık minimum 20 21 derece olması lazım. Şimdi bakıyoruz ki kedilerin ihtişamlı kürkü var diyoruz ki, bu kürkle bu kediler nasıl üşüyor ama aslında bu kürk onları soğuktan korumuyor bu kürk onların nazik cildi hassas cildini sıcaktan koruyor. O yüzden kedimizi çok soğuk bırakmıyoruz.

Su

file 782

Kedilerimizin nefret ettiği 3’üncü şey yine tahmin edilebilir bir şey su, kediler yıkanmaktan kesinlikle hoşlanmıyor. Zaten kediler gün üçte birini yalanarak kesin temizleyerek geçirdiği için çok temiz bir canlı olduğu için yıkanmaya da ihtiyaçları olmuyor. Yani biz kendimizi yıkanması gerektiğini düşünüp onu yıkarsak çok da iyi bir şey yapmış olmayacağız kedimizin nefret ettiği bir şey yapmış olacağız. Ayrıca su demişken kediler temiz su kabından da su içmeyi seviyorlar onlar için özellikle su kaplarını temiz tutmamız lazım.

Sürpriz Yapmak

Evet şimdi şaşıracağınız bir maddeyle geliyorum, kediler sürprizlerden nefret ediyor. Kediler rutinleri olan ve rutinleri seven hayvanlar ve sürpriz onların hoşuna gitmiyor. Sürprizler örnek verecek olursak sosyal medyada çok görüyoruz salatalığı yere koyuyorlar kedi onu görüyor korkuyor. Çünkü o salatalığı orada görmeyi beklemiyor

beklemediği bir şey orada gördüğü için de korkuyor. Bazen de onu yılanla veya onun gibi ona zarar verebilecek başka bir canlıyla kafasında eşleştiriyor o yüzden korkuyor. Yani kedimize sürpriz yapmıyoruz onu korkutmuyoruz çünkü nefret ediyor bundan.

Mamaları

Kediler bayat mamadan da nefret ediyor biz mamasını koyalım orada

devamlı kalsın kendimi severek yer diye düşünüyoruz ki ben de yapıyorum ama aslında kediler günlük taze konulmuş mamayı seviyor çünkü kediler koklayarak yemeğini seçiyor kokusuyla yemeğini anlıyor ve o yüzden de taze olması onlara kedilere daha cazip geliyor.

Bunun yanında yukarıda söylediğim gibi su kabının da temiz olması her gün temiz yenisi konmuş olması kediler için önemli şimdi kedimiz mamasını yemiyorsa bunun iki sebebi vardır diyebiliriz özetleyecek olursak, ya mama bayattır ya da tadını sevmemiştir.

Tuvaletler

Kediler tuvaletlerin de pis olmasından nefret ediyor özellikle zaten belirttiğim gibi çok temiz canlılar oldukları için tuvaletlerini de temiz olmasını istiyorlar kedimizin tuvaletini Her gün düzenli temizlememiz kedimizi mutlu edecek ve onun tuvaletini doğru yere

yapmasını sağlayacaktır. Çünkü tuvaleti temiz olmadığı zaman orayı kullanmak istemiyor.

Oyuncaklar

Onun dışında kediler kirlenmiş oyuncaklarıyla da oynamayı sevmiyorlar

oyuncakların da temiz olmasını istiyorlar, kedimizi mutlu etmek istiyorsak tuvaleti ve oyuncaklarını düzenli temizlememiz de fayda var.

Kokular

Şimdi geldik kedilerin nefret etti 7’inci şeye kimi kokulardan kediler inanılmaz rahatsız oluyorlar. Zaten koku alma duyuları bizden daha gelişmiş olduğu için bizden daha fazla alıyorlar o kokuları şimdi şaşıracaksınız en nefret ettikleri koku benzin kokusu o yüzden kedimizi veterinere götüreceğimiz zaman benzinimizi önceden almış olmamız ve benzinci uğramanız da fayda var. Böylece kedimiz nefret ettiği benzin kokusuna maruz kalmayacaktır. Ayrıca kedimizin hoşlanmadığı uzak durmaya çalışıyor başka kokular da var.

Bunlar nedir soğan ve sirke bu ikisini kokusundan da kedimiz hiç hoşlanmıyor. Ayrıca kedimizin hoşlanmadığı uzak durmaya çalıştığı başka kokular da var. Şimdi hazır olun şaşıracaksınız. Bunlar nane, tarçın, biberiye, lavanta ve narenciye enteresan bir şekilde bunların da kokusunda sevmiyorlar.

Yabancılardan

Evet şimdi geldik kellerimizin nefret etti 8’inci şeye kediler tanımadıkları kişilerden de hoşlanmıyorlar. Biliyorsunuz kediler rutinleri olan ve rutinlerin dışına çıkmayı sevmeyen canlılar. Evet tanımadığı bir misafir tanımadığı bir ziyaretçi veya tanımadığı bir kedi veya köpek geldiği zaman kedilerimiz bundan da hoşlanmıyor.

Çünkü yeni tanımadığı kokular var keşfetmesi gereken, yeni tanımadığı hareketler jestler var sağlanması gereken o yüzden bundan da hoşlanmıyorlar eğer kedimiz bebeklikten beri sosyalleşmiş bunu alışkın bir kedi ise misafirlerin yanında duruyor ama eğer sosyal bir kedi değilse misafirler geldiği zaman kedimiz mutlaka kaçıp saklanıyor.

Çünkü hiç hoşlanmıyor onların gelmiş olmasından. Çünkü eve misafir geldiği zaman ne yapmamız lazım bırakalım kedimiz kendi kendine misafirin yanına gelsin yani misafiriniz zorla alıp sevmeye oynamaya çalışmasın. Kedi önce misafiri tanısın kabullensin benimsesin onun yanına gitsin ondan sonra ilişkileri başlasın.

Rutinlerinin dışına çıkmak. Kediler değişiklikleri çok hassas canlılar o yüzden de rutinlerinin dışına çıkmayı hiç sevmiyorlar. Biraz önce de değinmiştim kediler kendi alanlarının kontrolü kendi patilerinin altın da tutmak istiyorlar o yüzden evdeki ufak değişiklikler bile onların dengesini bozuyor. Tavsiye edilen evde değişiklik büyük değişiklik yapılacağı zaman veya taşınacağız zaman bunu kediye önceden alıştırmak şimdi alıştırma nasıl yapılır onu bilmiyorum ama tavsiyeler bu şekilde.

Arabada Seyahat

Kedilerin en nefret ettiği şey araba yolculuğu zaten kedisi olan kendisini arabaya binen bunun nasıl bir eziyet olduğunu biliyordur hiçbir şekilde araba yolculuğundan hoşlanmıyorlar. Köpekler de tam tersi köpekler ne kadar keyif alıyorsa kedilere de o kadar eziyet, araba yolculuğu ama bazen kedimizi veteriner götürmemiz ve onu arabaya bildirmemiz gerekiyor. Bu süreci en kolay atlatmak için yapılabilecekler kendimizi önceden yumuşak battaniyeye sarıp böyle biraz rahatlatıp daha sonra kedi kutusunun içinde mutlaka seyahat etmesi lazım kedi kutunun içine koyabiliriz.

Bu arada kediyi kedi kutusuna sokmakla ilgili de çok zor zamanlar yaşanabiliyor biliyorum. Kediyi kutuya alıştırabilmek için kutuyu bir gün önceden dışarı çıkarırsak gece kedi mesela onun içinde yatarsa kutunun içine kendi biraz daha rahat biraz daha güvende hissedecektir.

Ayrıca kedimiz kutunun için de giderken araba yolculuğundan çok şikayetçi ise çok rahatsız oluyorsa kutunun üzerine bir örtü örtersek eğer kediniz biraz daha rahatlayacaktır ve biraz daha sesi azalacaktır.

Balonlar

Buna çok şaşıracaksınız. Çünkü kediler balonlardan nefret ediyor. kediler balonların her cinsini tehdit olarak algılıyor kediler fare veya büyük böcek gördüğü zaman içgüdüsel olarak onunla baş edebileceğini biliyor ama balon gördüğü zaman onun tanımlanamaz ve baş edilemez bir cisim olduğunu düşünüyor ve hiç hoşlanmıyor.

Fotoğraf

Kediler fotoğraf çektirmek için de poz vermekten de hiç hoşlanmıyor sosyal medya hep gülüyoruz kedisiyle poz verenler kendisiyle güzel güzel duranlar bundan nefret ediyor. Bir de kediler onları kıyafet giydirip resimleri çekilmesinden de hiç hoşlanmıyor. Evet Böylece kedilerin nefret ettiği 12 madde üzerinden geçmiş olduk umarım sizin için faydalı liste olmuştur.

Yorum Yap