1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Çocukları nasıl Yetiştirmeli? Çocukları Nasıl Terbiye Etmeli?

Çocukları nasıl Yetiştirmeli? Çocukları Nasıl Terbiye Etmeli?
+ - 0

Çocukları nasıl yetiştirmeli yada çocukları nasıl terbiye etmeli hemen açıklıyorum arkadaşlar. Biz atalarımızın aynasıyız bu formüle göre bizim çocuklarımız da bizim aynamız. Hani duymuşsunuzdur İbni Haldun ünlü sosyolog onun yanına anneler babalar geliyorlar diyorlar ki, çocuklarımızı nasıl terbiye edelim? İbni Haldun şunu söylüyor. İlk siz kendinizi terbiye edin zaten sizin çocuklar size benzeyecek yani sizin aynanız olacak.

Dolayısıyla güzel insanlar çocuk yetiştirmeden daha önemli olan nesil yetiştirmeye odaklanın, nesil. O çocuk yetiştirmekten daha önemli. Nesil, çünkü sizin çocuğunuzun da çocukları olacak Allah izin verirse, siz bu sorumluluğu ele alarak tamam mı?

Bak benim soyumdan bu kadar insan gelecek daha diyerek bunların hepsi senin aynan ya şu anki duruşunu belirler. Nerede duruyorsun şu anda kendine ne kadar değer veriyorsun ne kadar önem veriyorsun kendini nasıl geliştiriyorsun.

Çünkü çocuğun sana benzeyecek senin neslin sana benzeyecek zaten o yüzden sen sorumluluk alarak kendini geliştirmekten başlaman lazım. Öyle başkalarına suç atarak ama onun yüzünden oldu benim kocamdan dolayı oldu veya benim karımdan dolayı oldu. Veya onun suçu, demeyi bırakarak ben ne yapabilirim benim neslimin iyi olması için ben ne yapmam lazım?

Onun için sen kendini geliştireceksin zaten çocuklar bakarak öğrenir senin söylediklerini dinleyen yok ki zaten sözün geçmiyor ki, senin davranışlarını kopyalıyor senin çocukların Senin çocuklarının da çocukları var onlar da ileride ne yapacaklar senin çocuklarını kopyalayacaklar hep böyle.

Bununla alakalı çok örnekler var sevgili arkadaşlar bizim yanımızda mesela programımıza katılan anneler babalar oluyor diyorlar ki ya biz bu programa çocuğumuzdan dolayı katılıyoruz yani ilk önce çocuğunu getiriyorlar yıllar önce de çok olurdu. Hocam bu çocuk çok yalan konuşuyor hiç unutmam 16 yaşında bir çocuk yalan konuşuyor sürekli doğru konuşmuyor.

Dışarıya aldım çocuğu ama dediler çocuğun problemi var bizim problemimiz yok ki biz iyiyiz hocam dediler. Yok dedim, çocuğu dışarı aldım yorum yapmadan 10 dakika görüştüm zaten çocukla dışarıya aldım ve anne baba üzerinde çalışma yaptım.

İlk önce onlar kabul etmediler. Çünkü çok biliyorlar bizim bardak dolu hocam biz iyiyiz süt de leke var biz de leke yok. Biz çok iyi terbiye aldık ve o şekilde hareket ediyoruz dediler, çoğu öyle düşünüyor zaten onları küçük görüyorum değil arkadaşlar.

Ben sadece her insanın kusurları olabileceğini çünkü insan kusurlu olabilir. Uzman değildir ki her anne yani onun eğitimini almış değildir ki, anne baba ehliyeti yok ki. Dolayısıyla onlara yol yöntem gösterdim 3 saat onlarla seans yaptım sonra programıma aldım hiç unutmuyorum bir hafta sonu fitback verdiler bana çocukta yalan konuşma kesiliyor yalan konuşmuyor çocuk düzeldi.

Neden oldu bu anne baba değiştiği için çocuk değişti. Çocuk çünkü ayna, çocuk anne babayı kopyalıyor isterse 16 yaşında olsun isterse 20 yaşında olsun fark etmez. Hele küçük çocuklarda daha fazla, çocuklarınız size benzeyecek bu kadar açık ve net sorumluluğu sizde.

Sizde annenize babanıza benzediniz. Ne kadar şikayet etseniz de annenizi babanızı beğenmeseniz de onları suçlasanız da, ben onu affetmiyorum ben onlara hakkımı helal etmiyorum diyerek cümleler söyleyen insanlar da var. Sevgili arkadaşlar öyle bir şey yok sırayı atlayamıyorsun o senin annen baban ne olursa olsun bunları öğrenmen gerek.

Genetik olarak onlardan sizlere geçiş var. Onların geçişini onlara kızarak onlara bağırarak veya onlara hakkımı helal etmiyorum diyerek senin öyle bir durumun yok zaten sen onlara hakkımı helal etmiyorum diyemiyorsun yani sırayı atlayamıyorsun ki çünkü onu yaparsan senin çocuğun sana yapıyor zaten.

Hani adamın Tekini sırtına alıyor evladı götürüyor dağa bırakacak dede diyor ki sırtındaki oğlum diyor beni şuraya bırak diyor. Niye oraya seni bırakayım çünkü ben de babamı buraya bıraktım. Etme bulma Dünya’sı oğluda bunu fark ederek babasını orada bırakmaktan vazgeçiyor yani o zincirleme domino efektini kaldırıyor.

Kaldırınca da yarın öbür gün onun çocukları da onu ormana bırakmıyor. Dolayısıyla sevgili arkadaşlar. Eden bulur kural bu mekanizma bu, sistem çocuklarımız bizim aynamız bizde anamızın babamızın aynası bu kadar net ve kesin. Sen eğer çocuklarının iyi olmasını istiyorsan neslin iyi olmasını istiyorsan yani sadece çocuk yetiştirmek değil nesil yetiştirmek istiyorsan, iyi nesiller yetiştirmek istiyorsan, kaliteli insanlar yetiştirmek istiyorsan o zaman kendi üzerinde çalışmaya başlaman lazım.

Yani kendini geliştirmeye başlaman lazım. Kendini geliştirmek ise sadece eğitimle olur sevgili arkadaşlar hani böyle dizi seyrederek haber izleyerek kitap okuyarak olmuyor. Sana bir liderlik yapan sana bir rehber olan bu işin uzmanı yol gösterici gerekiyor.

Dolayısıyla kilit nokta sizlersiniz anneler babalar. Ben de iyi nesiller yetiştirmek istiyorum, soyumdan iyi insanlar gelsin, yaşam kalitesi yüksek insanlar olmasını istiyorum diyorsan o zaman kendini geliştir bunu yapabilmek için de ben tek başıma yapamıyorum diyorsan uzmanlardan destek alabilirsin.

Yorum Yap