1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

İp Atlamanın Faydaları | İp Atlamak Zayıflatır Mı?

İp Atlamanın Faydaları | İp Atlamak Zayıflatır Mı?
+ - 0

İp atlamanın faydaları, ip atlamanın öneminden bahsedeceğim arkadaşlar. İp atlamak zayıflatır mı? İşte ip atlamaya başlamak için 6 neden lafı uzatmadan hemen başlamak istiyorum. İp atlamanın altı faydası? Sıkıcı spor aktivitelerinin yanında ip atlama eğlenceli olduğu kadar vücudu kısa sürede forma sokmak özelliği ile de tercih edilen sporlardan. Hem evde hem dış mekanlarda yapılabilen bu aktivite herhangi bir alet ihtiyacı olmadığı için oldukça da pratik. Bu zevkli egzersizin faydaları öğrenmeye ne dersiniz.

Vücudunuzun tüm kaslarını çalıştırır.

İp atlamak vücuttaki tüm kasların bir arada çalışmasını sağlar. Kasların bir arada aktive olması vücudun doğru oksijen alımını destekler. Belirli aralıklarla sayı arttırılarak yapılan ip atlama egzersizi kasların gelişmesini zamanla güçlenmesini sağlar.

Daha çok kalori yakarsınız.

Vücuda daha çok oksijen alınmasını sağlayan ip atlamaya egzersizi tüm kasların da aktive olmasını sağladığı için yağ yakımını da destekler. 30 dakika boyunca yapılan aralıksız ip patlama 400 kalori yakar.

Kan akışınız hızlanır.

İp atlamak dolaşım sistemini de olumlu yönde etkiler. Egzersiz sırasında vücudun tüm bölgelerine daha fazla kan pompalandığı için kan dolaşımı hızlanır bu da damar sertliği gibi rahatsızlıkların oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Kalçalar şekillenir.

Düzenli yapılan ip atlama sporu diğer spor dalları gibi vücudun kondisyonunun da artmasını sağlar. Direnç ve enerji kazandıran bu hareket sırasında en çok kullanılan kasların başında kalça kasları gelir. İp atlamak aktif çalışan bu bölgede oluşan yağlanmanın azalması ve kalçanın sıkılaşmasını sağlar.

Akciğer kapasitesi artar.

İp atlama sırasında sık nefes alındığı için akciğerlere daha yüksek miktarda oksijen girişi olur. Solunum yollarını bu şekilde doğrudan etkileyen ip atlama zamanla fiziksel direncinin artmasına yardımcı olur.

Toksinlerden arındırır.

Vücudun farklı birçok noktasına çalıştıran ip atlama yabancı maddelerin de vücuttan atılmasına yardımcı olur. Toksinlerin ter aracılığıyla atılmasını sağlayan egzersiz atılan toksinlerden sonra hücrelerin yeniden oluşması ve yüksek kapasite çalışmasına yardımcı olur. Pensilvanya’da bulunan Pensil Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ip atlamanın kardiyovasküler rahatsızlıkların önlenmesinde oldukça etkili olduğunu göstermiştir.

Stresi de vücuttan uzaklaştıran bu kolay egzersizi düzenli olarak haftada en az iki gün 30 dakika yaparsanız faydalarını görürsünüz.

Yorum Yap