1. Ana Sayfa
  2. Finans

Maaşım Yetmiyor Ek Gelir İçin 6 İş Fikri

Maaşım Yetmiyor Ek Gelir İçin 6 İş Fikri
+ - 0

Maaşım yetmiyor ek gelir iş fikri edinmem gerek ek gelir işler yapmam gerek, ek iş bulamanız için sizlere tam 6 ek gelir tavsiyesin de bulunacağım. Ev alın kiraya verin, reklam izleyin para kazanın tarzı tavsiyeler var. Bu Makalede ki yöntemler gerçekçi rasyonel şu an başlayabileceğiniz sermayeye ihtiyacınız olmayan elinizde ne varsa bununla başlayabileceğiniz yöntemler. O zaman gelin bakalım derhal başlayabileceğiniz sermaye ihtiyaç duymadan yaratabileceğiniz altı ek gelir iş fikri kaynağı nelermiş.

Ek Gelir İçin 6 İş Fikri

1. Eşyalarını Sat Ek Gelir Kazan

Birinci yöntem Para kazanmanın en kolay yolu böbreğini satmak. Tabii ki şaka yapıyorum Birinci sırada en basit başlangıç maddesi var. Evet bu da var olan eşyalarınızı satmak, tabi çok büyük paralar kazandırmaz derinlere birazdan ineceğiz ama başlangıç için çok güzel bir yöntem.

Kabul edelim evinizde hiç kullanmadığınız bir sürü eşya vardır. Boş durmasından sa 200-300 lira kazandırsın bu da bir şeydir, oradan gelen 200 300 500 artık ne kadarsa o parayla Instagram hesabı açıp ona reklam verip büyütürsünüz bu şekilde aylık olarak düzenli para kazanırsınız ilerleyen listeler de ondan bahsedeceğim konudan sapmayalım.

Öğrenciler için para kazanma makalem de çok güzel işler yapanlar oldu, evindeki sevmediği tabloyu satan mı dersiniz, yıllardır giymediği şeylerini dolap uygulamasında satan kızlar mı dersiniz bir çok kişiye ilham kaynağı oldu var.

Bir arkadaşımız sadece ihtiyacı olmayan kitapları satıp bir günde 100 lira kazanmış, kimilerin elinde daha fazla gereksiz eşya kimilerine daha az vardır ama mutlaka hepimizin evinde kullanmadığınız sevmediğimiz Bodrum da başka bir yerde 3-5 tane eşya vardır.

Bunları sahibinden de, letgo’da, Market place de sergileyip satabilirsiniz satılmazsa bile herhangi bir kaybınız riskiniz yok en kötü eşyanız sizde kalır. Tek dezavantajı sınırlı miktarda satış yapabilirsiniz çok fazla ileriye giderseniz hoş olmaz. En azından sıfırdan başlamak için mükemmel bir adım insanların yüzde 90’dan fazlası derhal buna başlayabilir.

2. Al Sat Ek Gelir İş

İkinci ek gelir kaynağımız al sat yapmak bu gerçekten gördüğüm en küçümsenen ama en sağlam para kazanma yöntemlerinden biri öğrenciler için para kazanma makalemize bir arkadaşımız yazmış makaleyi okuduktan sonra akvaryum alıp satmaya başlamış gidip spotçudan 60 liraya alıp 150liraya satıyormuş.

Girin letgo ya ücretsiz kategorisini seçin orada gerçekten az da olsa güzel ürünler var. Bazıları sevmese de ona zor gelse de, yapanlar gayet güzel kazanıyorlar bu tarz satılmayacak ürünler olsa da bu tarz hiçbir yerde bulamayacağınız çok nadir ürünler olsa da.

Gerçekten güzel eşyalar var, ücretsiz tertemiz bot, televizyon sehpası, masa, sandalye, mobilyalar bir sürü güzel ücretsiz ürün var.

3. Part Tıme İş

Üçüncü sırada part-time iş bulmak var. Evet gerçekten işsizlik çok yüksek ama bu bahane olmamalı. Sahibindende, Facebook gruplarında, Instagram sayfalarında iş ilanları yayınlanıyor hepsi çok büyük gelir getirmese de bir sıfırdan büyüktür.

Gerçekten iş bulmak istiyorsanız yapmanız gereken şey şu an üstünüzü giyip dışarı çıkmak mahallenizdeki kafeleri restoranları dükkanlara eleman lazım mı diye sormak eminim ki eninde sonunda bu şekilde iş bulursunuz.

Kimi işletmeler gerçekten insan gibi davranmıyor. Sizden verdiği şeyin fazlasını bekliyor ama dışarıya çıkın kovalayın yeni insanlarla tanışın eminim iyi insanlarla karşılaşacaksınız. Bu arada ne kadar bir alanda beceriniz iyi olursa o kadar iş bulma şansınız kolaylaşır.

4. Kredi Kartı Kullanarak Para Kazanmak

Sıradaki benim favorilerimden biri 18 yaşına girer girmez bunu yapmıştım bu da kredi kartı kullanarak para kazanmak. Bazı kredi kartları var. Bunları ilk çıkardığınızda size para hediye ediyorlar.

Atıyorum 1000 lira harcıyorsunuz bunun 20 lirası 50 lirası 100 lirası ne kadar ise sizin kartınıza iade ediliyor. Atıyorum 500 lira harcadığınız da bir sonraki alışverişinizde size 10 lira 20 lira hediye ediyor veya her hangi bir faturanızın ödemenizde yarısını o karşılıyor.

Zaten aylık olarak yaptığınız harcamayı kartla yapmak hem de bunun yanında ek gelir elde etmek bir şeyler kazanmak işte fena değil. Hem de burada güzel bir şey yapmış olursunuz. Kredi notunuzu yükseltirsiniz unutmayın ileride ev araba alacaksınız belki iş kuracaksınız sermaye ihtiyacınız olacak.

Burada borç almak için bankalara gideceksiniz bankalarda doğal olarak sizin gibi benim gibi diğer insanlar gibi para kazanmak istiyorlar ödeyip ödeyemeyeceğinizden emin olmak istiyorlar. Eğer kredi notunuzu şimdiden yüksek tutmaya başlarsanız ileride çok avantajınız olur.

Yapmanız gereken tek şey Google a girip kredi kartı avantajları yazmak bu kadar basit karşınıza bir sürü ücretsiz kaynak çıkacaktır tabii ki kredi kartının mantıksız ve bilinçsiz bir şekilde kullanmayı asla yer yok.

Kredi kartıyla para kazanabilirsiniz kredi notu inşa edebilirsiniz, puan biriktirebilirsiniz ama aynı zamanda aksine gereksiz harcamalar kazandığınız dan daha fazla yükün altına girebilirsiniz.

5. Yeteneklerinle Ek Gelir Kazan

Genel de para kazanırız. Çünkü karşılığında bir değer sunarız bir değer sunmanın en iyi yolu da bir beceri de iyi olmaktır. Siz iyi bir grafik tasarımı yapıyorsunuzdur bunun karşılığında ödeme alırsınız. Sizin beceriniz hayat boyu sizinle kalır ve hayat boyu size para kazandırır.

Bu her beceri için olabilir ne konuda iyi iseniz hiç fark etmez, iyi olduğunuz bir alanda ders verebilirsiniz, kurs satabilirsiniz, danışmanlık yapabilirsiniz hiç fark etmez.

Keman çalmayı biliyorsundur özel ders verirsin, sanatla çok ilgilisindir kendi NFT’ni çıkarıp satabilirsin ki son zamanlarda kendi NFT’sini çıkarıp çok para kazanan insanlar oldu. Tabii ki çok kolay değil zaten unutmayın zor olan her şey güzeldir.

Eğer herhangi bir alanda iyi iseniz bundan para kazanabilirsiniz, her hangi bir beceriniz varsa diğer insanlardan bir adım öndesiniz.

6. Youtube ve Sosyal Medya Videoları

Bundan bahsetmem lazım diye ek gelir elde etme yöntemlerinden bir de YouTube için videolar çekmek. Sadece YouTube değil bir çok sosyal medya sitesi var hepsinde içerik üretmek olabilir ama YouTube diğerlerinden bir adım daha önde.

YouTube’da para kazanmak çok kolay değil. Felaket derecede çalışmak ve Hayatınının bir parçasını bunu ayırmak çok vakit ayırmak gerekiyor ve mutlaka uzun vadeli düşünmelisiniz.

Kanal açanların yüzde 90’dan fazlası 2 3 video atıp olmuyor diye bırakıyorlar bir çok YouTube videosu çekenler asla başlamayın YouTube’da para yok buraya gelmeyin dese de onlar rekabet istemedikleri için kendine rakip istemiyorlar.

Bence kanal açmak gayet mantıklı benim düşünce yapıma göre benim kazanmam için başkalarının kaybetmesine veya başkalarına zarar vermeme gerek yok hepimiz başarılı olabiliriz.

Güzel içerikler üretirsiniz iyi olduğunuz alanda videolar çekerseniz eminim uzun vadede güzel bir ek gelir kaynağı yaratırsınız başlamak için sermaye gerek yok. Ben de ilk videolarımı sadece telefonumun kamerasıyla çekmiştim.

YouTube en sağlam olan kaliteli platformlarından birisi ama sadece YouTube olmasına gerek yok onlarca sosyal medya platformu var her geçen gün yenileri çıkıyor.

Bundan 5-10 yıl sonra şu an kilerin yarısı belki de olmayacak bambaşka şeyler olacak, bu yüzden her türlü sosyal medya sitesi olabilir. İyi olduğunuz bir alan seçin yada sevdiğiniz herhangi bir alan onda içerikler üretmeye başlayın.

Sosyal medyada başarılı olanlar herhangi bir üniversite diplomasıyla hayatı boyunca kazanamayacağı parayı kazanıyorlar. Tabii ki burada önemli olan şey sizin tuttuğunuzu takip etmeniz. Eğer avukat olmak istiyorsanız mutlaka onun peşinden gidin zaten bu sizin sevdiğiniz şey olduğu için size çalışıyor musunuz gibi gelmez.

Zaten siz avukatlığı sevdiğiniz için ya da hukuk okumayı sevdiğiniz için bunda eninde sonunda başarılı olursunuz ama eğer siz YouTube’da videolar çekmek insanlara kendinizi göstermek istiyorsanız dışarıya anlatacağınız bir şeyler varsa sizin tutkunuz buysa uzun vadeli YouTube kanalı açmayı düşünün eninde sonunda başarı gelir.

Tabi ki çalışırsanız ve sabrederseniz her işte böyledir sosyal medyada çok büyük bir potansiyel var ve bence hala bunun başlarındayız 2015 yılında insanlar. Keşke 2013’te başlasaydım diyorlar, 2017 yılında insanlar, keşke 2015 de başlasaydım diyorlar, 2020 yılında insanlar keşke 2017’de 2018’de başlasaydım şimdi çok geç kaldım diyorlar.

Bundan yaklaşık 3-4 yıl sonra insanlar diyecekler ki keşke 2023 yılda başlasaydım artık çok geç burada demek istediğim şey şu şu hiçbir şey için geç değildir.

Geç diye bir şey yok onu aklınızdan çıkarın, hayalleriniz için hiçbir zaman geç değildir. Ben hisse senedi yatırımı ile ilgileniyorum. Hisse senedine yatırım yapanlar da çok görüyorum 30 yaşındaki adam keşke 20 yaşında başlasaydım diyor, 40 yaşındaki adam keşke 30 yaşında başlasaydım diyor, elli atmış yaşın da takip ettiğin kişiler var Twitter’da çok başarılı yatırımcılar.

Keşke 40 yaşında 45 yaşında başlasaydım diyorlar işte bu demek oluyor ki şimdi başlayın hiçbir zaman geç değil tekrar söylüyorum hedefleriniz ve hayalleriniz için hiçbir zaman geç değildir. Umarım makalem de kayda değer bir şeyler bulmuşsunuzdur.

Yorum Yap