1. Ana Sayfa
  2. Finans

Zengin Olmak Zor mu? Milyoner Olmanızı Engelleyen 7 Şey!

Zengin Olmak Zor mu? Milyoner Olmanızı Engelleyen 7 Şey!
+ - 0

Zengin olmak zor mu? Zengin olmanın kolay yolu yok arkadaşlar ama size milyoner olmanızı engelleyen faktörlerden bahsedeceğim hadi gelin zengin olmak zor mu? Bir bakalım… Demek milyoner olmak istiyorsunuz öyle mi? İçinde bulunduğunuz dünyadan bakınca bu size bir rüya gibi görünüyor ve olmayacağını düşünüyorsunuz.

Çünkü, ağzınızda altın bir emzikle doğmadınız. Peki, Ya size bunun mümkün olduğunu söylesem! Peki, ya size, sadece birkaç şeyden vazgeçerek milyoner olabileceğinizi söyleseydim.

Zengin olmak zor mu?

Zengin olmak zor mu?

Alışkanlıklar ve kişilikler…

İster hızlı ister yavaş olsun, dünya üzerinde yaşayan herkesin, milyoner olması mümkündür. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey bazı gereksiz alışkanlıkları bırakabilecek kadar disiplinli olmak. Bu alışkanlıkların ilki “Gereksiz Harcamalardır”.

Elinize geçen her parayı, kuruşu kuruşuna harcamak sizi milyoner yapmaz. Her kuruşu harcamadığınızı varsayalım, yine de kötü ve gereksiz bir harcama alışkanlığınız varsa, bu sizi milyoner yapma hedefinize ulaştırmayacaktır.

Milyoner olmak için, öncelikle harcamalarınıza dikkat etmelisiniz. Elbette ihtiyaçlarınız için harcama yapmalısınız ama bunun haricinde, paralarınızın nereye gittiğini mercek altına almalısınız.

Basit bir örnekle açıklamak gerekirse her öğlen aldığınız o Starbucks kahvesi için, her gün 6 dolar vermeye değer mi diye kendinize sorabilirsiniz. Tabi günde sadece 6 dolar verdiğiniz için, bu para gözünüze fazla gözükmüyor.

Ne de olsa 6 dolarla zengin olacağınızı düşünmüyorsunuz.
Haklısınız günlük düşünürseniz böyledir. Peki haftada 5 gün bu kahveye 6 dolar ödediğinizi düşünelim. Haftada 30 ayda ise 120 dolar yapar. Yıllık bazda düşündüğünüzde ise, 1.440 dolar gibi bir para yapar.

Dikkatinizi çekerim o kahve sizin için sadece bir alışkanlık, ihtiyaç değil. Yılda 1.440 dolar parayı, kahve alışkanlığı için harcamak yerine, yatırım yapmak için kullanabilirsiniz.

Üstelik yatırımda kullanıldığında pasif olarak büyüme sağlayacak ve ileride ulaşmak istediğiniz finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir başlangıç yapmış olacaksınız.

Bu arada diyelim ki Milyoner oldunuz, bu yine dilediğinizce para harcayabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Şunu unutmamalısınız, gereksiz ve fazladan harcamalarınız, Milyoner kalmanıza yardımcı olmaz. Sanılanın aksine, çoğu zengin insan normal insanlardan daha çok tutumludur ve bu yüzden büyük bir servetleri vardır.

Tek Bir Gelir Kaynağı Olmak

Eğer siz de benim gibiyseniz, tek bir geliriniz var demektir. Yani sadece bir işiniz var. Kariyer yapmak için eğitildiniz. Güzel bir üniversiteye gittiniz ve önünüzdeki 40 yıl için odak noktanız kariyer yapmak oldu.

Çizdiğiniz bu yolda, başlangıçtaki odağınızdan sapmamanız ve kurumsal merdiveni tırmanmaya devam etmeniz gerekir. Ama kulağa ilginç gelse de, milyoner insanların yalnızca bir adet gelir kaynağı ve para akışı yoktur.

Ortalama bir milyonerin 7 farklı türde para akışı vardır. Tabi ki bu gelir kaynaklarının tamamı aktif gelir kaynakları değil, yoksa bununla kimse başa çıkamazdı.

Bir çoğu pasif gelir kaynaklarıdır. Milyonerler önce bu yapıyı kurarlar ve sonra paraları kendi kendine büyür. Kim gece uyurken parasının işlemeye devam etmesini ve büyümesini istemez ki.

Milyonerlerin birbirinden farklı pasif gelirleri vardır. Biri bir işveren için çalışabilir bir diğeri kendi işine sahip olabilir. Biri büyük bir yatırım portföyüne sahip olabilir ve bu nedenle sadece yatırıma odaklı ve başkası için çalışmıyor olabilir.

Başkası gibi olmak zorunda değilsiniz, işinize hangisi geliyorsa onu yaparsınız. Ancak paranızın sizin için çalışmasını sağlamak için her zaman daha fazla yol ararsınız.

Kazandığın parayla iş yapmak varken, neden gereğinden fazla çalışmak zorunda kalasınız ki? Bu aslında çift maaş almak gibidir. Çoğu insan bunu sever.

Boyundan Büyük İşlere Kalkışmak!

Milyoner olmak çok fazla çalışma, özveri ve pratik gerektirir.
Bir gecede Milyoner olunmaz ve bu yolda bir değil bir den fazla kez hata yapmış olabilirsiniz, bunu sorun yapmayın.

Ama sadece kanat çırpmaya çalışmak, olmak istediğiniz milyoner olmanıza asla yardımcı olmaz. İlk olarak, bunları belirtmezseniz, hedeflerinize ulaşmak için hangi adımların gerekli olduğunu nasıl bileceksiniz?

Elbette Milyoner olmak istiyorum diyebilirsiniz ama önemli olan Milyoner olmanın sizin için ne anlam ifade ettiğidir.

Bazıları için büyük miktarda gayrimenkul veya yatırıma sahip olmak anlamına gelir. Diğerleri için, bankada 1 milyon doları olmak anlamına gelir.

Hedeflerinizi yazın ve kendinizce anlamlandırmak için haritalandırın. Her bir hedefe ulaşmak için hangi adımları atacağınızı belirleyin, yalnız unutmayın ki, o yere ulaşmak için önce emeklemeniz gerekir, tıpkı bir bebek gibi. Çünkü bir gece de bir şey olmaz.

Kendiniz İçin Çalışma Korkusu

Daha önce kendi işinizi yapmayı fakat başarısızlıktan korkup yapmaktan vazgeçtiğiniz oldu mu? Eğer bunu yaşadıysanız, artık boğayı boynuzundan tutma zamanı geldi.

Neden mi? Kendiniz için çalışmanın bir sınırı yoktur, tek sınır gökyüzüdür. Gelirinizi kısıtlayan da yaptığınızı işi sınırlayan da yoktur

Sorumluluk sizde hedeflerinizi istediğiniz kadar yükseğe koyabilirsiniz. Bir ya da birden fazla işletmeyi yönetebilir ve bunları dilediğiniz yöntemle yapabilirsiniz.

Kendiniz için çalışmak, milyoner olma hedeflerinize ulaşmanın tek yolu olmasa bile en iyi yoludur. Başka gelir kaynaklarına da ihtiyacınız olabilir, ancak bu, elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olacaktır.

Yatırım Korkusu

Yatırım yapmak sizi korkutuyorsa haberleri takip etmeyi bırakın. Evet, büyük kayıplar ve hatta korkutucu zamanlar olacaktır. Ancak harika ve çok kar ettiğiniz zamanlar da olacak.

Risk almayı öğrenmelisiniz, ancak o zaman karlı finansal hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Korkunuzu yenmek için portföyünüzü çeşitlendirmeyi öğrenin.

Sürpriz yapma potansiyeli olan riskli noktalara da yatırım yapabilirsiniz, ancak paranızın önemli bir kısmını daha güvenli yatırımlara ayırın.

Bu şekilde portföyünüzü şekillendirdiğinizde riski de azaltmış olursunuz. Böylece ‘hepsini riske atmamış olursunuz. Yatırım, vazgeçemeyeceğiniz bir tür pasif gelirdir.

Portföyünüzü oluştururken zor kararları önceden alırsınız ve gerisi sizin için olur. Sadece duygusal bir yatırımcı olmamaya dikkat edin.

Piyasanın sıkıntılı olduğunu duyduğunuzda bir yatırımdan erken çıkacağınızı düşünüyorsanız, portföyünüze erişmeyi zorlaştırın veya haberleri dinlemeyin ve hesaplarınızı günlük olarak takip etmeyin bırakın.

Konfor

Rahatlık hepimizin aradığı bir şeydir. Yiyeceklerimizde, tutkularımızda ve sevdiğimiz şeylerde bulmaya çalışırız. Ancak bazen, milyoner olmak gibi zorlu hedeflere ulaşmak istiyorsanız, konfor alanından çıkmanız gerekir.

Rahat olduğunuzda ilerleyemezsiniz. Elbette işinizde rahat olabilirsiniz ve bu nedenle kariyer hedefiniz olmayabilir. Ama şunu düşünün “Bu sizi nereye götürür” Sabit bir maaşımız olacak ve paranız sizin için çalışmayacaktır

Zengin Olmanın Tamamen Şansla İlgili Olduğunu Düşünmek

Bugün birçok insan zenginlerin ‘şanslı’ olduğunu düşünüyor. Parasal hedeflerine ulaşmış insanların çok çalıştıklarını görmeyi reddediyorlar.

Doğuştan zengin olduklarını düşünüyorlar, sanki ağızlarında gümüş bir kaşıkla doğmuşlar gibi. Zannediyorlar ki zenginler çoğu servetiyle birlikte doğdu. Diyelim ki sizin dediğiniz gibi, babadan ya da dededen zengin olarak doğdular.

Mirasla başlasalar bile, enflasyon, harcamalar ve zaman üçgeninde kazançlarını yitirebilirlerdi. Fakat onlar, paralarını kendileri için çalıştıracak bir yöntem buldu ve kendileri için çalışacak 7 gelir akışı yarattılar.

Çoğu milyoner şansa güvenmez çünkü dikkatli olmazlarsa milyonerler bile iflas edebilir bunu çok iyi bilirler. Milyoner olmak istiyorsan, seni zengin edeceğini düşündüğün şeyleri bırakmanın zamanı geldi. Çünkü büyük ihtimalle onlar seni zengin etmeyecek.

Çoğumuz bir kariyer bulmamız, ona bağlı kalmamız ve kazandıklarımızı biriktirmemiz gerektiğini varsayıyoruz. İşte bu şekilde zengin olacağımızı düşünüyoruz ama bugün bundan çok daha fazlası gerekir ve dürüst olmak gerekirse sadece tırnaklarınızda kazanmaktan ve haftada 40 saatten fazla çalışmaktan çok daha azı ile yapılabilir

Konfor alanınızdan çıkmanın hedeflerinizi belirlemenin harcamalarınızı izlemenin ve yatırım yapmayı benimsemenin zamanı geldi. Bu adımlarla Finansal bağımsızlığı olan ve önümüzdeki 40 yıl boyunca masasına zincirlenmiş bir birey olmak yerine erken emekli olabilen ve hayatında istediğini yapabilen bir milyoner olma hayalinizi gerçekleştirmeye çok daha yakın olacaksınız.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı ve diğer makalelerimizi okumanızı mutlaka öneririm.

Yorum Yap