1. Ana Sayfa
  2. Finans

Üniversite Okuyacaklara Tavsiyeler!

Üniversite Okuyacaklara Tavsiyeler!
+ - 0

Bugün üniversiteye yeni başlayan arkadaşlarıma üniversite okuyacaklara tavsiyeler vermek istiyorum. Keşke bu tavsiyeleri üniversiteye başlarken birileri bana verseydi birileri bana söyleseydi dediği şeyler var bu yazıda. Bu yüzden sevgili dostlarım bu makaleyi sonuna kadar okumanızı size tavsiye ediyorum. Çünkü eğer makaleyi sonuna kadar okursanız size olumlu şekilde faydaları olacağına eminim sevgili dostlarım lafı uzatmadan üniversite tercihi nasıl yapılır? Üniversite okuyacaklara tavsiyeler listeme hemen başlıyorum.

file 687

Artık okullarımıza kavuşuyoruz sevgili dostlarım okullarımız açılıyor, üniversiteler başlıyor, tercihlerimizi yaptık, yerleştik, belki ev tuttuk evimizi ayarladık yurdumuz ayarladık şimdi ise okulumuzun açılmasını bekliyoruz sevgili dostlarım.

Bu üniversite dönemi hayatımızdaki en önemli süreçlerden bir tanesi bu dört yıl boyunca ya da iki yıl boyunca kendimize neler katarsak neler öğrenirsek ilerideki hayatımız da bizim karşımıza onlar çıkacak. Eğer bir kendimizi daha iyi bir şekilde donatırsak donanımlı bir hale gelirsek ilerde iş bulmamız o denli kolaylaşacak yaptığımız işlerden daha fazla para kazanabileceğiniz.

Bunun yanı sıra kendimizi geliştirebileceğiz çevremizdeki insanlara faydalı olabileceğiz. Bu yüzden bu dört yılı çok önemli, çok efektif, çok faydalı şekilde geçirmeliyiz sevgili dostlarım. Peki bunu nasıl başarabiliriz sevgili dostlarım. Üniversitede ki süreci nasıl daha şekilde değerlendirebiliriz bizimki nasıl daha faydalı bir hale getirebiliriz. Bu gün size bunlardan bahsedeceğim.

Üniversite Okuyacaklara 7 Altın Tavsiye

Önünüze Bir Kağıt Kalem Alın

Öncelikle sizden şunu istiyorum sevgili dostlarım. Üniversiteye yeni başlıyorsanız önünüze bir kağıt alın ve bu kağıda ne tür hedefleriniz var bunları yazın. Ben şu an bu fikirlere sahibim benim bu yeteneklerim var önce bunları yazın. Ondan sonraki süreçte ise ben eğitimimi tamamladığımda ya da ben birinci yılımı tamamladığım da kendime bu yetenekleri bu yetkinlikleri kazandırılmış olacağım diye bunları yan yana yazın.

Bir plan yapın ileriye dönük beş yıl ben okulu bitirdim okuldan sonra yüksek lisans mı yapacağım, Master mı yapacağım bunun yanı sıra farklı şeyler mi yapacağım hangi türde stajlar yapmak istiyorum, yurt dışı programlarına katılmak istiyor muyum bunların hepsini bu kağıda yazın sevgili dostlarım.

Ben bunu yaptım ve gerçekten bana faydası inanılmaz oldu hangi dilleri biliyorsunuz, hangi dilleri öğrenmek istiyorsunuz bunları mutlaka yazın yani kendinize bir yol haritası çıkartın sevgili dostlarım bu başlangıç için oldukça önemli hazırlık okuyabilirsiniz, hazırlık okumak istiyorsanız okumanız çok faydalı olacaktır. İngilizce zaten çok iyi bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Bunu her Makalem de defalarca bahsediyorum zaten burası oldukça önemli bir kısım sevgili dostlarım.

Bunun yanı sıra öğrenebiliyorsunuz kendinize mutlaka yeni bir dil ekleyin yeni bilir öğrenin sevgili dostlarım yol haritamızı çıkarttık, planlarımızı yaptık. Ondan sonra bu planları hayata geçirmeye geliyor sevgili dostlarım. Ben üniversite sürecinde en çok faydalandım şeylerden birisi ise sürekli konferanslara, eğitimlere, seminerlere katılmak oldu bunlara katıldıkça birincisi ve bence bu yüzyılın en önemli etkinliklerinden birisi Network ve iletişim kurma.

Sürekli yeni insanlarla tanıştım network’ümü genişletelim. Bu insanlarla belki bazıları ile iş birliği yaptığım farklı fikirler ortaya koydum beraber çalışma fırsatı buldum kimisinden mentörlük aldım. Bu yüzden bu tip şeylere mutlaka katılmanız lazım.

Bunun ikinci faydası ise sevgili dostlarım edindiğimiz sertifikalar ve deneyimler bu sertifikalarımızı mutlaka linkedlin profillerimize eklemeliyiz ligin gerçekten çok önemli bir mecra üniversite hayatımız boyunca linkedln çok efektif bir şekilde kullanabiliriz ve buradan çok iyi verim sağlayabiliriz.

Gerek mentörlük ya da fikir almak için kendinizden yaşça büyük daha tecrübeli insanlarla iletişim kurabiliriz bağlantı kurabiliriz. Bunun yanı sıra staj ve iş fırsatlarından linkedln üzerinden ulaşabiliriz bunlara başvurabiliriz ve staj yapabiliriz deneyim kazanabiliriz.

Bunun yanı sıra fikirlerimizi paylaşabiliriz insanlarla beyin fırtınası yapabiliriz bu yüzden linkedln’in faydası oldukça çok zaten linkedln ile alakalı detaylı bir makale hazırlamayı düşünüyorum harika bir linkedin profili nasıl oluşturabiliriz.

Gerçekten linkedln çok önemli bir platform bu yüzden ilk maddemiz hem eğitimlere konferanslara katılmak burada yeni insanlarla tanışıp Network oluşturmak hem de kazandığımız sertifikaları linkinde paylaşmak olacaktır sevgili dostlarım.

Onlıne Kurs ve Eğitimler

Bir diğer ikincisi ise son dönemlerde pandeminin de etkisiyle online eğitim hayatımızda çok fazla yer edindi. Okulumuz başlayacak ama ileride ne olur kimsenin bir fikri yok ama bununyanı sıra sevgili dostlarım ne olursa olsun biz farklı online platformlardan kendimizi geliştirmeye devam etmeliyiz ve farklı şeyler de deneyim elde etmeliyiz bu ne olabilir Microsoft Office programları olabilir, video edit programları olabilir, Photoshop olabilir, ılustrator olabilir bunun yanı sıra Adobe Premier Pro olabilir, Final cut pro olabilir bunun gibi farklı uygulamalarda bence kendimizi geliştirmeliyiz.

Ne iş yaparsak yapalım bu uygulamaların bazıları bilmek bize her zaman rakiplerimizden önüne geçecektir sevgili dostlarım bu yüzden online platformlardan bu udemy olabilir bunun yanısıra kurslar olabilir, linkedln’in kendi kurslarından olabilir bu tip şeyleri öğrenebilirsiniz ayrıca linkedln de şu da var.

Linkedln’in kurslarını aldığınız zaman hepsinin likli sertifikası var hatta bazılarının farklı kurumların sertifikasını da veriyor ve siz bunları profilinize eklediğiniz zaman yetenekler kısmına aldığınız eğitimin yetenekler kısmına da ekliyor sevgili dostlarım ve bu bakımdan arayan kişilerin sizi bulmasını daha da kolaylaştırıyor her zaman için işinize yarıyor sevgili dostlarım ikinci olarak ınline kurslardı üçüncüsü Sevgili dostlarım.

Kulüplere ve Sosyal Organizasyonlara Katılmak

Okullarda ve sosyal kulüplere katılmak kulüpler gerçekten çok önemli organizasyonlar sevgili dostlarım kulüpler içinde farklı iş bölümleri olabiliyor bunun hangisine katılırsanız katılın sürekli yeni şeyler öğreniyorsunuz tecrübe kazanıyorsunuz gerek sponsor bulma kısmında yer alıyorsunuz insanlarla ilişkilerinizi geliştiriyorsunuz sponsorlarla nasıl konuşulur, nasıl anlaşma yapılır, nasıl sponsor bulunur bunları öğrenebiliyorsunuz gerek organizasyon kısmında yer alıyorsunuz organizasyon nasıl olur iyi bir organizasyon nasıl oluşturabiliriz bunları öğreniyorsunuz sevgili dostlarım.

Bu bakımdan ne olursa olsun bence kulüplerde deneyim kazanmanız lazım sosyal olarak hem insan tanırsınız çevrenizi genişletirsiniz hem de network edinirsiniz hem de sürekli yeni şeyler öğrenirsiniz ve bu ilerde iş arayış sürecinizde işe başvuru süresinde sizin karşınıza olumlu olarak yansır sevgili dostlarım bu yüzden ilk yılımızda hemen kulüplere katılabiliriz sadece okuldaki de değil dışarıda kulüplere de katılabilirsiniz Dıarda ki sosyal organizasyonlara da katılabiliriz gönüllü projelerde de yer alabiliriz Bu bizim için oldukça faydalı olacaktır sevgili dostlarım.

Staj Yapmak

3’üncü olarak da bence staj stajlar gerçekten çok önemli hem deneyim kazanma bakımından hem de kendimizi geliştirme bakımından ne olursa olsun Staj yapmalıyız. Sevgili dostlarım bana soracak olursanız ne iş yaparsak yapalım bizim düşünce yapımız kendimize bir şey kazandırmaksa bir şey öğrenmek ise yaptığımız her işten verim sağlayabiliriz verim alabiliriz. Yani biz her zaman şöyle düşünmeliyiz. Tamam ben bu işi yapıyorum ama bu işten bunumu öğreneceğim bunları öğrencem kendime şu şekilde fayda sağlayacağım.

Bu yüzden gönüllü stajlara mutlaka başvurun özellikle erken dönemlerde staj yapmaya başlayın Yani bu bir ay olur, 3 hafta olur, altı hafta olur. Bunları mutlaka takip edin sevgili dostlarım ve başvurun. Bir diğer ikincisi ise yurtdışı projeleri; yurtdışı projeleri pek çok yerden ulaşabilirsiniz mesela Instagram’da benim Takip ettiğim Erasmus falan diye bir sayfa var oradaki mutlaka projeleri bakabilirsiniz gönüllü projelerde yer alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra aylık gibi platformlara başvurabilirsiniz, yurtdışında staj yapabilirsiniz, eğitim alabilirsiniz, gönüllü projeler de yapabilirsiniz bu sizi her zaman için geliştirecektir ve ilerdeki hayatınızda çok güzel dokunuşlar yapacaktır sevgili dostlarım. Bunun yanı sıra farklı ülkelerde çalışmanın faydasından faydalanıp harika bir vizyon elde edebilirsiniz ve uluslararası arkadaşlıklar kurabilirsiniz Sevgili dostlarım işin en güzel yanlarından biri ise yabancı dilinizi çok iyi bir şekilde iletebilirsiniz.

Yabancı Dil

Geldik şimdi dördüncü maddeye 4’üncü sırada ise yabancı dil var, yabancı dil oldukça önemli özellikle benim gibi uluslararası ticaret okuyorsanız mutlaka İngilizcenin yanına bazı dilleri eklememiz gerekiyor sevgili dostlarım üniversite gerçekten çok uzun süreç 4 yıllık bir süreç bu süreçte bence mutlaka bir yabancı dil daha öğrenebiliriz.

Yani bu gerek İspanyolca olsun, gerek Rusça olsun, İngilizce bilmiyorsak İngilizce olsun ki İngilizce mutlaka artık öğrenmeliyiz ve bunu çok iyi bir şekilde ilerletmeliyiz çünkü dünya artık buna doğru gidiyor. İngilizce bilmek pek bir avantaj değil yeni diller istiyorlar insanlar. Bunun yanı sıra evet pek çok farklı özellikle İstanbul’da dil kulüpleri var bunlara katılıp sohbet edebilirsiniz ve pratiğinizi de geliştirebilirsiniz sevgili dostlarım.

Bu yüzden bu tip dil fırsatlarından faydalanın özellikle okuduğunuz bölümle alakalı fırsatları takip edip bunlarla alakalı dilleri öğrenmek sizin ilerideki kariyerinize güzel dokunuşlar yapacaktır ve eğer yurtdışı fırsatları ile ilgili bir şeyler düşünüyorsanız onun da işine yarayacaktır sevgili dostlarım bu yüzden bu tip fırsatları takip edin ve yeni bir dil öğrenin bu kodlama dili bile olabilir yani sevgili dostlarım önemli olan rakiplerine fark atacak yeni bir şeyler öğrenmek.

Kültürel Etkinliklere Katılın

Bu okulla alakalı olmasa bile kendi kişisel gelişimimiz için genel kültürümüz için oyunlara Tiyatrolara diğer farklı etkinliklere kültürel etkinliklere katılmalıyız müze gezmeliyiz, sergi gezmeliyiz bu size çok faydası olacaktır nasıl mı gittiniz bir oyundan farklı bir ders çıkartabilirsiniz o zaman tarihi ile alakalı bir şey öğrenebilirsiniz genel kültürünüz de yeni şeyler ekleyebilirsiniz bunun yanı sıra eğer İstanbul gibi büyük bir şehirde okuyorsanız, sürekli her ay, iki ayda bir, üç ayda bir yeni sergiler açılıyor bu sergilere katılabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla gidip fikir yürütebilirsiniz, fikir alışverişinde bulunabilirsiniz belki orada birileri ile tanışabilirsiniz bu sizin için faydalı olacaktır sevgili dostlar. Hem işin eğlenceli kısmı var yeni bir şeyler görüp hoşnut olursunuz hem de mutlaka aklımıza yeni fikirler gelir Dünya’yı yakından takip ederseniz sanatı daha yakından takip ederseniz. Bence sizin kişisel gelişiminize ve genel kültürünüze artı yönde etkileri olur sevgili dostlarım.

Sosyal Medyayı Etkili Kullanmak

Bir diğeri olarak sevgili dostlarım bence sosyal medyayı çok iyi bir şekilde kullanmamız lazım eğitim sürecimizde hem aslında bu bizim SV’miz özellikle Instagram son günlerde çok popülerleşti Instagram’da yaptığımız şeyler bizim ne tarz insan olduğumuzu belirleyen şeyler yani insanlar bizim hakkımızda fikirler okuyor. Özellikle linkedln profilimizi mutlaka açmalıyız üniversiteye başladığımızdan itibaren ve insanlarla bağlantı kurmalıyız.

Bunun yanı sıra bence içerik üretmek için için çok faydalı olacaktır gerek YouTube’da, gerek Twitter’da, gerek Instagram’da ne olursa olsun bence bir şeyler denemeliyiz içerik üretmeliyiz insanlarla etkileşime geçmeliyiz sosyal bir insan olmalıyız. Çünkü dünya git gide sosyalleşiyor sosyal medya üzerinden ulaşamayacağımız hiç kimse yok bu yüzden doğru bir şekilde bunları öğrenmelisiniz ve kendinize yeni etkinlikleri katmalısınız sevgili dostlarım.

Bir diğer olaraksa okuldaki hocalarımızla iyi bir şekil de bağlantı kurmalısınız onların tavsiyesini dinlemelisiniz fikir alışverişinde bulunmalısınız ve sadece derse derse bırakmalısınız yani dersiniz ilgili kendinizi geliştirebileceğiniz şeylerle ilgili diğer materyalleri takip etmelisiniz insanlarla sohbet etmelisiniz.

Hatta üst dönemden insanlarla Bence bağlantı kurmalısınız ve bence onlardan fikir alışverişinde bulunmalısınız bu oldukça önemli yani başta dediğim gibi önünüze bir kağıt kalem alıp ve plan yaparsanız sevgili dostlarım bu planın sonucu ulaşmak için ona göre çalışırsınız ve koyduğunuz hedeflere ulaşmak için önünüzde Dört yıl gibi bir süreç var.

Bu yüzden doğru bir şekilde planlama yapıp her geçen gün kendinizi geçmeye çalışırsanız benim şey öğrenmeye çalışırsanız mutlaka bunu başarırsanız ve ileride muhteşem kariyer muhteşem bir hayat sizi bekliyor sevgili dostlarım önemli olan başta hayal etmek ve bunun için sonrasında çok sıkı bir şekilde çalışmak. Bu yüzden büyük düşünün sıkı çalışın sevgili dostlarım.

Umarım sizler için güzel liste olmuştur, hayatınızı çok güzel bir dönemdesiniz bunun tadını çıkartın eğlenin öğrenin ve paylaşın üniversite gerçekten çok önemli bir dönem ve bu dönemin oldukça doğru bir şekilde faydalanın ve başladığınız sizle üniversite sonrası arasında dünya kadar fark olsun Tabii bu farklar inşallah olumlu yönde olur sevgili dostlarım.

Yorum Yap