1. Ana Sayfa
  2. Finans

Zenginlerin Çocuklarına Para İle İlgili Öğrettiği 10 Şey

Zenginlerin Çocuklarına Para İle İlgili Öğrettiği 10 Şey
+ - 0

Hepimizin bildiği gibi para ile ilgili gerçek bilgiler bize okullarda üretilmiyor. Birçok çocuk ekonomi ile ilgili bilgilerden yoksun kalarak yetişiyor. Parayı öğrenmelerini tek yolu var o da aile eğitimi. Bugün zenginlerin çocuklarına para ile ilgili öğrettiği on şeyden bahsedelim.

Zenginlerin Çocuklarına Para İle İlgili Öğrettiği 10 Şey

Paranın Önemi

Zenginler çocuklarına paranın ne kadar önemli olduğundan paranın değerinden bahsediyorlar. Sıfırdan tırnaklarıyla kazıyarak milyoner olan veya finansal olarak başarılı olan kişiler paranın ne kadar önemli bir araç olduğunu biliyorlar.

Zenginlerin çocuklarına öğrettiği ilk şey paranın önemi. Zengin aileler paranın mutluluk getirip getirmediğini bir kenara bırakıp çocuklarına paranın ne kadar önemli olduğunu öğretiyorlar. Mutlu olmayı bilmiyorsanız çok paranız olsa da hiç paranız olmasa da mutlu olamazsınız o ayrı bir konu ama paranın birçok fırsat açtığını yeni kapılar açtığını ve daha iyi bir yaşam kalitesi sunduğunu çocuklarına anlatıyorlar.

Çocuklarına paranın bir amaç değil araç olduğunu anlatıyorlar. Zenginler paranın özgürlük getirdiğini biliyorlar. Zenginlik nereye gitmek istediğinizden tutunda nerede yaşamak istediğinize kadar seçme hakkına sahipsiniz demektir.

Genelde imkan olmasına rağmen başarısız olan finansal olarak kendini geliştirmeyen insanlar para ile ilgili konuşmanın ayıp olduğunu düşünürler, hatta çevrenize görüyorsunuzdur birçoğu paranın önemsiz olduğundan bahseder.

Bu aktarım o insanların çocuklarına da öyle geçer o çocuklar fakir olduğu zaman çalışmayı sevmediği zaman bir bahane bulurlar para kötü bir şeydir derler.

Aktif ve Pasif Yönetimi

Zenginlerin çocuklarına para ile ilgili öğrettiği ikinci madde aktif ve pasif yönetimi yani aktif bir varlığa sahip olmak daha önce duymamış olabilirsiniz ama finansal özgürlük isteyen herkes için çok önemli daha önce duymayanlar için şimdi açıklayacağım.

Şimdi diyelim gibi bir tarafta pasif varlıklar var bir tarafta aktif varlıklar var şimdi firmanıza daha iyi ürünler üretmek için bir alet aldığınızı sayalım bu sizin daha çok satış yapmanıza yarayacak bu sizin kalitenizi artıracak.

Bu aldığınız ürün aktif bir varlık mıdır yoksa pasif mi varlık mıdır tabii ki de aktif bir varlıktır yani siz satın aldıktan sonra size nakit akışı sağlayacak size para kazandıracak her şeyi aktif bir varlıktır.

Finansal olarak başarılı olmak ve finansal özgürlüğünü kazanmak istiyorsanız her zaman etrafınızda aktif varlıklarla doldurmanız gerek. Başka örneklerde de açalım eğer bir hisse senedi alıyorsanız bu aktif bir varlıktır ama eğer ihtiyacınız olmayan lüks marka bir araba alıyorsanız hatta bunu kredi çekip alıyorsanız ultra pasif bir varlıktır.

Arabayı aldığınız anda zaten yüzde 50 değer kaybeder ya size hiçbir şekilde para kazandırmaz veya lüks kıyafetler, lüks eşyalar bunlar da pasif varlıklardır kısacası aktif varlıklar size durduğu yerden para kazandırır. Aldığınız zaman size kısa veya uzun vadede asla zarar vermezler o pasif varlıklar para harcamanın gereksiz olduğu size her zaman para kaybettirecek varlıklardır.

Hayatınızda elinize geçen herhangi bir parayla maaşınız da veya herhangi bir getirinizle aktif varlıklar alırsanız finansal özgürlüğünüzü er ya da geç kazanırsınız az önce gayrimenkul yatırımından bahsettim tekrar oraya döneyim dedim ki eğer kredi çektiyseniz kira getiriniz krediden fazlaysa cebinizde para getiriyorsa veya nakitle aldıysanız yine karlı bir şekilde size kira getiriyorsa bu aktif bir varlıktır ama içinde oturuyorsunuzdur veya yine kredi çekip almışsınızdır eğer kredi borcunuz kiranızdan daha fazla ise bu da pasif bir varlıktır.

Yani gayrimenkul o zaman sizin için pasif bir varlığa dönüşür. Zenginler çocuklarına aktif farklar inşa etmeyi ve pasiflerden kaçınmayı öğretirler. Aktif varlıklar siz çalışsanız da çalışmasanız da size her zaman nakit akışı sağlarlar. Zamanla aktif farklardan gelen parayla kendinize yatırım veya tekrar aktif varlıkları yatırım yapabilirsiniz.

Paranın Yönetimi

Zenginlerin çocuklarına para ile ilgili öğrettiği 3’üncü şey paranın nasıl yönetilmesi gerektiği. Çocuklarına paranın yönetilmesi eğitimini ilk başta ev gelir giderleri ile öğretiyorlar onları ev ekonomisini öğretiyorlar kira fatura gibi şeylerle ilgilenmesini istiyorlar.

Çocukları küçük yaşta bir şeye sahip olmanın bedelini anlıyor. Günümüzde ailelerin 100’de 95’i çocuklarına para ile ilgili şeyler üretmeyi bırakın para ile ilgili konuşmuyorlar bile bu şekilde çocuk de ilk başladığı zaman haftanın ilk gününde haçlı bitiriyor ve bu alışkanlık hayat boyu devam ediyor.

Maaşlı çalışırken de hep maaş gününü bekliyor. Zengin aileler paranın yaşamak ve harcamak için gerektiğini bunun modern hayatın gerçekleri olduğunu biliyorlar ve çocuklarına öğretiyorlar.

Para Kazanmanın Farklı Yolları

Zenginler ile ilgili fark ettiğim bir diğer şey ise çocuklarına para kazanmanın farklı ve çeşitli yollarını öğretiyorlar. Obama’nın kızının 2016 yılında bir restoranda çalıştığını biliyor muydunuz? Diğer insanlar da diğer zengin insanlar da çocuklarının farklı işlerde çalışmasına başka işleri görmesine izin veriyorlar bunun sebebi de çocuğun farklı para kazanmak ve çalışma yöntemleri öğrenmesi.

Bu şekilde çocuklar büyüdüğü zaman birkaç farklı sektörde iş yapabilir ve daha önceki listem de bahsettiğim gibi işini otomatikleştirebilirler yani sadece bir işte sıkışıp kalmaz farkındaysanız bir çok büyük şirketin birçok farklı kollarda sektörlerde yatırımı vardır.

Asla tek bir sektörde olmazlar enerji, gıda, tekstil, medya gibi birçok farklı alanda faaliyet gösterirler ve yatırım yaparlar işte çocuklarına para kazanmanın farklı yönlerini öğreterek çocuğu ileride iyi bir okur yazar ve fırsatları iyi değerlendiren bir olmasını sağlıyorlar.

Diğer tarafta da ne yazık ki fakir aileler para kazanmanın tek bir yolunu biliyorlar ve çocuklarına da onu öğretiyorlar çocuklar o işi yapmak istemezse veya ileride o sektör batarsa çocuk iş hayatına başladığında sudan çıkmış balığa döner.

Faydalı Alışkanlıklar Edinmek

Zenginlerin çocuklarına öğrettiği bence çok önemli olan 5’inci madde faydalı alışkanlıklar edinmek. Zenginler eğer piyango çıkmazsa bir anda yaptığım bir şeyin seni zengin etmeyeceğini ama bir şey sürekli disiplinli bir şekilde devam edersen seni zengin edeceğinin farkındalar.

Eğer zengin ebeveynler kendiliğinden veya sıfırdan zengin olmuşlarsa bu noktaya gelmenin verimli bir rutinle olduğunu çok iyi biliyorlar bunu yapmanın en kolay yolu da düzenli ve faydalı alışkanlıklar edinmek.

Zenginler çocuklara faydalı alışkanlıkları inşa ederek çocuğun ilerde parayı kendisine çeken yetişkin biri olmalarını sağlıyorlar. Verimli alışkanlıklar size her zaman uzun vadede çok şey katar.

Kimse Sana Bir Şey Borçlu Değil

Zenginlerin çocuklarına söylediği altıncı şey ise kimse sana bir şey borçlu değil. Sıfırdan da kendi başına zengin olan insanlar servet inşa etmenin kendilerini ve ailelerini olan nedeni çok iyi biliyorlar buraya kadar kendi başlarına geldiler ve kimse onlara bir şey vermedi. Her başarıyı kendileri edindiler ama aileden zengin olan bir başarısı bir yeteneği olmayan veya çalışmayan çocuklara bakarsanız bebekliğinden beri servisin içinde şımaracak büyüyorlar ve hiçbir şey yapmasalar bile ailesine parasını hak ettiklerini düşünüyorlar.

Kendi çalışalar veya sıfırdan zengin olanlar çocuklarına çalışmak gerektiğini kimsenin onları bir şey vermeyeceğini öğretiyorlar Bill Gates ve Warren Buffett ikisinin de aynı düşünce yapıları var. Bu iki adam da çocuklarına servetlerinin tamamını değil sadece küçük bir miktarını bırakacağını açıkladılar.

Bill Gates 2011 yılında verdiği bir röportajda çocuklarının yollarını kendi bulmaları gerektiğini ve onları çok küçük bir miktar miras bırakacağını söylemişti.

Sosyal Beceriler

Bunu biraz kısa tutacağım çünkü bununla ilgili bir liste yayınlayacağım. İş hayatında genelde daha az konuşulur ama sosyal beceriler en önemli şeylerden biridir. Başka insanlarla iyi iletişimin olması iyi bir karaktere sahip olması hayatında ona bir çok kapı açabilir.

Çocuklarına iyi bir lider olma, başkalarının duygularını anlayabilme gibi sosyal beceriler ile ilgili eğitimler veriyorlar. Bu şekilde ikna yöntemlerini iyi bilen, iyi bir girişimci, iyi bir patron ve iyi bir lider ortaya çıkıyor.

Sabır

Zengin ebeveynler birçok hedefi tamamlamanın ve servet inşa etmenin zaman aldığını çok iyi biliyorlar. Çocuklarına sıkı çalışırken sabırlı olmayı öğretiyorlar. Sıkı çalışırsan eninde sonunda karşılığını alırsın bu mentaliteyi çocuklarına aşılıyorlar. Özellikle ülkemizde birçok insan çalışmadan veya kısa yoldan zengin olma çabası içerisinde sürekli parayı bir yerden kırma derdindeler ama çalışmadan zengin olamazsınız.

Bir çok insan iş kuruyor altı ay kâr edemeyince bırakıyor. Başka insanlar internet sitesi açıyor zengin olacağım hayaliyle bir aynı şeyler yazıp sıkılıp bırakıyorlar. “Sıkı ve disiplinli çalışmalı büyük resmi görmek içinse sabırlı olmalıyız”.

Her Zaman Daha Fazla Para Vardır

Zenginlerde çok kalan ve çocuklarına geçirdiği kafa yapısı her zaman daha fazla para vardır. Dünya’da ki birçok insan paranın bir sınırı olduğunu ve kazanabileceği paranın bir limiti olduğunu düşünür. Fakir düşünce yapısındaki bir yeterli param yok der ama girişimci kafasındaki birisi benim için her zaman daha fazla para vardır der.

Benim bunu alacak gücüm yok demek yerine ben bunu nasıl alabilirim, ben bunu almak için nasıl daha fazla para kazanabilirim diye düşünür. Ama fakir düşünce yapısına sahip olanların finansal limitini maaşları olduğunu bu limitler altında yaşaması gerektiğini düşünürler fakir düşünce yapısı maaşından gelen parayı birlikte bilmeyi ama zengin düşünce yapısı her zaman nasıl daha fazla kazanabilirim diye düşünür.

Bu zenginler para biriktirmiyor demek değil ama onlar işlerini büyütmek ve gelirlerini artırmak için çok çok daha fazla vakit harcıyorlar zenginlere bakarsanız hep istedikleri parayı kazanırlar iyi bir tatile gitmek istiyorlarsa bunun için nasıl daha fazla kazanabilirim diye düşünürler.

Ben daha az kazanıyorum maaşı 2 bin lira 3000 lira o yüzden ben tatili üç günlüğüne gideceğim demezler daha fazla kazanırlar bununla işlerine ve kendilerine yatırım yaparlar ve eninde sonunda istedikleri tatile giderler veya eğitimine para yatırmak istiyorsa eninde sonunda çalışıp istediği parayı bulup eğitimi ne para yatırırlar.

Yatırım yapmak isterlerse benim bir yatırım yapacak bir maaşım yok onun için 50 bin lira 100 bin lira gerekiyor demezler o parayı kazanırlar ve yatırımını yaparlar sonuç olarak her zaman daha fazla para vardır bizim işimiz onu almaktır.

Almak İstiyorsan Vermen Gerekir

Zenginlerin çocuklarına öğrettiği 10’uncu madde para kazanmanın en iyi yolu başkalarına yardım etmek ve başkalarının sorunlarını çözmek dünyanın en zengin insanları bakarsanız sürekli dünyanın sorunlarını çözmeye odaklandıklarını görürsünüz Steve Jobs dünyadaki iletişim ve teknoloji sorunu çözmek için Ford’un kurucusu Henry Ford ise Dünya’da ki ulaşım ve taşıma sorunu çözmek için zamanında bu şirketleri kurdular.

Hepimiz biliyoruz ki çoğu tembel insanın amacı işyerindeki görevleri tamamlamak ve maaşını almaktır ama aksine girişimci zenginlerin amacı dünyayı bir hizmet sağlamak bir dünyadaki sorunları çözmektir.

Asla Her Şeyi Bilemezsin

Sonuncu bonus maddemiz ise çocuklarına her şeyi bilemeyeceklerini öğretmeleri birçok insan zenginlerin birçok akıl hocası birçok danışmanı mentörü olduğunu bilmiyorlar.

Zenginler her şeyi bilmenin imkansız olduğunu anlıyorlar bu yüzden kendilerini bilmediği şeyleri akıl hocalarıyla mentörler ile görüşerek toplantılar yaparak öğrenmeye çalışıyorlar bu şekilde kendi şirketlerini ve hayatlarını geliştiriyorlar asla her şeyi ben biliyorum havasına girmiyorlar.

Yorum Yap