1. Ana Sayfa
  2. Finans

Hayatta Nasıl Başarılı Olunur? Jack Ma’nın Gençlere Tavsiyesi

Hayatta Nasıl Başarılı Olunur? Jack Ma’nın Gençlere Tavsiyesi
+ - 0

Hayatta nasıl başarılı olunur? Sorunuza Jack Ma‘nın gençler için nihai tavsiyelerini sizler için Türkçeye çevirerek kalemime aldım arkadaşlar lafı uzatmadan hayatta nasıl başarılı olunur? Sorunuzun cevabını Jack Ma’dan öğrenin.

25 yaşından küçük olan gençlere tavsiyem; yeterince hata yapın endişelenmeyin! düşersin, kalkarsın eğlenmene bak! demek istediğim, eğer 25 yaşındaysan, gösterinin tadını çıkar! eğer gerçekten bir girişimci olmak istiyorsan, 30 ile 40 yaşlar arası kendin için çalışıp çalışmadığını açıkça düşünmek zorundasın.

40 ile 50 yaşlar arası, iyi olduğun şeylere nasıl odaklanabileceğini düşün. Fakat 50 ile 60 arasında, gençler için çalış. Çünkü gençler senden daha iyisini başarabilir. İyi olduklarından emin olmak için onlara güven, yatırım yap ve 25 yaşındaysan, endişelenme. Bir hata, senin için muhteşem bir gelirdir. Gelecekte, bilgi yarışı olmayacak.

Yaratıcılık yarışı, bir hayal gücü yarışı, bir öğrenme yarışı, bir bağımsızlık yarışı… eğer bir makine gibi düşünürsen, problem doğacaktır. Geçtiğimiz 20 yıl, insanları makineleştirecek, geleceğimiz 20 yıl ise, makineleri insanlaştıracak.

Bu yüzden, gelecekte bilgi değil, bilgelik hüküm sürecek, deneyim hüküm sürecek. Geçmişe bilgi ve üretim hakimdi geçmişe bilgi ve üretim hakimdi ve geleceğe yaratıcılık hakim olacak. Sanırım gelecek 30 yılda dünya çok fazla değişecek. Yeni teknoloji dünyanın her bir yönünü değiştirecek öyleyse biz ne düşünüyoruz?

Dünya sadece IQ ve EQ’ya değil, aynı zamanda LQ’ya, yani sevgisel zekaya da odaklanmalı. Çünkü sadece başkalarını, başarılı ve senden daha başarılı olanları önemsediğinde bir şansın var. Başarılı ve senden daha başarılı olanları önemsediğinde bir şansın var.

On sene önce, kimsenin çok iyi olduğunu düşünmediği zamanlarda, internet çok iyiydi. On sene önce, kimsenin çok iyi olduğunu düşünmediği zamanlarda, internet çok iyiydi. Şu an ise internet çok zorlu, çünkü bütün zeki insanlar internete giriyor. Bu yüzden, ortama uyum sağlamalısın. Komik konularda başarısızlıklarım oldu. Temel bir ilkokul sınavında iki kez, ortaokula gitmek için girdiğim sınavda ise 3 kez başarısız oldum. Denedim.

Bu gençler için bir imtihan. eğer üniversiteye gitmek istiyorsanız, imtihanları geçmek zorundasınız. Ve ben üç kez başarısız oldum. Üniversiteden mezun olmadan önce, üç sene boyunca denedim ve başarısız oldum. Üniversiteden mezun olmadan önce, üç sene boyunca denedim ve başarısız oldum. Ve çeşitli işlere başvurdum 30 kez reddedildim.

Polislik için gittiğimde: “hayır, sen uygun değilsin” dediler. KFC Çin’e, şehrimize geldiğinde ona bile başvurdum. 24 kişi başvurmuştu. 23’ü kabul edildi. O tek kişi bendim. Polislik için gittiğimde ise 5 kişiden 4’ü kabul edildi. Yine o tek kişi bendi sanki sesim kısılmıştı, reddedilmiştim. Bu arada, 10 kez de Harvard’a başvurdum ve hepsinde reddedildim.

Bu arada, 10 kez de Harvard’a başvurdum ve hepsinde reddedildim Hollywood filmlerinden çok şey öğrendim, özellikle de Forrest Gump’tan. Hollywood filmlerinden çok şey öğrendim, özellikle de Forrest Gump’tan. +Forest Gump’ı seviyorsun -Evet, seviyorum. +neden seviyorsun? -basit? asla vazgeçme. insanlar onun aptal olduğunu düşünürler. Fakat o ne yaptığını iyi bilir. Çok bunalmıştım.

O gün… yıl 2002 ya da 2003, yer ABD İnternet dışında bir yol bulamadığım için çok bunalmıştım. Ve sonrasında arkadaşımın evinde Forrest Gump izledim. Ve sonrasında arkadaşımın evinde Forrest Gump izledim. Onu gördüğümde, inandığımız şeyi yapmamız gerektiğini öğrendim. İnandığımız şeyi yapmamız gerektiğini öğrendim. İnsanlar sevse de, sevmese de… basit ol! sözde de dediği gibi: “hayat bir kutu çikolataya benzer.

İçinden ne çıkacağını asla bilemezsin.” değil mi? burada size konuşma yapacağımı asla bilemezdim. Asla… fakat bugün yaptım. 15 yıl önce apartmanımdaki insanlara da söyledim 18, 15 yıl önce, apartmanımdaki insanlara da söyledim. Arkadaşlar, çok çalışmak zorundayız! kendimiz için değil… eğer başarılı olabilirsek, Çin’in %80’i başarılı olabilir eğer başarılı olabilirsek, Çin’in %80’i başarılı olabilir.

Zengin babalarımız yok veya nüfuzlu dayılarımız, bankada bir dolarımız dahi yok veya hükümette tanıdığımız, bir takım gibi çalışın! günümüzde birçok gencin umudunu, vizyonunu yitirmesi beni endişelendiriyor. Günümüzde birçok gencin umudunu, vizyonunu yitirmesi beni endişelendiriyor. Ve şikayet etmesi… biz de aynı sorunlara sahibiz.

Çok fazla insan tarafından reddedilmek iyi bir his değil- aynı zamanda bunalmış durumdayız. En azından, dünyada birçok fırsat olduğunu fark ediyoruz. En azından, dünyada birçok fırsat olduğunu fark ediyoruz. Dünyayı nasıl görüyorsun? Fırsatları nasıl yakalıyorsun? işte, hollywood bana birçok ilham verdi başlarda asla düşünmemiştim. Gençken şöyle demiştim: “her şey mümkündür.” Şimdi biliyorum ki, her şey mümkün değildir.

Düşünmemiz gereken şeyler var. Diğerlerini düşünmen gerek, müşteriyi düşünmen gerek. Toplum, çalışanların, hissedarlar sıkı çalışmaya devam ettiğin takdirde, çok fazla şey var bir ihtimal var. Eğer yapmazsan, bu bir görev değil. Hiçbir şey imkansız değildir. Eğer yapmayı denersen, en azından umudun olsun sakin kal, her zaman bir çıkış yolu vardır. Dengeli kal. Ve bu arada, başka bir şey deneme.

İş bir yarışmadır. Yarışma ise eğlencelidir. İş, savaş alanı gibidir. Ölürsün ya da kazanırsın. İş… ölsen bile başka bir kazanan vardır, değil mi? Bu yüzden, oldukça eğlenceli onlara hikayeyi anlat, anlat, eğer Jack böyleyse… Bu dünyada 30’dan fala reddedilen pek insan olduğunu sanmıyorum. Eğer biz… biliyor musun, bırakmamamız gereken tek şey mücadele, kendimizi yenilemek, şikayet etmemek.

Tıpkı Forrest Gump gibi başarılı ya da başarısız ol, bir insan görüyorum ki, onlar işlerini bitirdiklerinde, eğer hata yaparlarsa ya da başarısız olurlarsa, hep başkalarından şikayet ederlerse, asla geri dönmeyecek. O kişi sadece kendini kontrol etse: “evet, bir şeyler yanlış, bir şeyler yanlış…” diyecektir. Bu kişinin bir umudu olur.

Konuştuğum birçok insan alipay’ın o zamanlarında dediler ki: “bu duyduğum en aptalca fikir” fakat ben dedim ki: “insanlar kullandığı sürece, aptalca olup olmaması umurum da değil. “şu an ise alipay’in 800 milyon kullanıcısı var. Sene 1999-2000 henüz yahoo zamanları, birçok insan dedi ki: “bu jack deli, anlamadığımız işler yapıyor” birçok risk sermayedarı size para verir, çünkü zaten ortada bir Amerikan modeli mevcut.

Fakat “alibaba? biz böyle bir model görmüyoruz” derler, değil mi? “Jack deli” dediler – evet, deli biri yani, time dergisindeki ilk zamanımı hatırlıyorum, bana “deli Jack” dediler ve bence delilik iyidir. Deliyiz ama aptal değiliz. Ne yaptığımızı biliyoruz. Ama herkes bizimle hemfikirse, herkes fikrimizin iyiliğine inanıyorsa, riskimiz yok. İşte kazandığımız para… müteşekkiriz.

Bu yüzden, yatırımcılarımız çok para kazanırken, gururlanıyorum. Herkes özel ve farklı bir yoldan yaparken, siz de özel ve farklı bir yol seçmelisiniz. Bugün, birçok insanın birçok şikayeti var: “fırsatım yok” gençken ben de çok şikayet ederdim, sonra fark ettim ki şikayet hiçbir problemi çözmüyor fırsat her zaman insanların şikayet ettikleri yerdedir. Bu dünyada çok fazla fırsat var. Çünkü çok fazla şikayet var.

Bir şikayeti çözebilirsen, bir tane şikayet…işte fırsat! işte bizim yaptığımız şey bu. Genç insanlara tavsiyem, bir girişimci olmak için, başarısızlıktan ya da engellerden korkmayın. Vazgeçmeyin. İşe başladığımızda, 18 kurucumuz vardı. 17’si ve çoğu öğrencimdi. Bugün insanlar düşünüyor ki: “Bu 18 insan Çin’in en zekileri. Zeki olduğumuzu düşünmüyorum.

Açıkçası, hepimiz kötü okullardan mezun olduk. Açıkçası, hepimiz kötü okullardan mezun olduk. Tek yaptığımız, bir arada olmamız, geleceğe inanmamız, iyimser olmamız ve hatalardan öğrenmemizdi. Asla vazgeçmedik. Eğer büyük üniversitelerden mezunsanız, eğer büyük üniversitelerden mezunsanız, eğer büyük üniversitelerden mezunsanız, lütfen, kötü okullardan mezun olanlara saygı duyun.

Bizim gibi kötü üniversitelerden mezun olanlar, bizim gibi kötü üniversitelerden mezun olanlar, kendinize saygı duyun. Şansımız var bugün bizler düşmeye, çok fazla hata yapmaya geldik. İnsanlar sana “şanslısın, evet, çok şanslısın” derler. Biz 19 yılda bugünlere geldik.

Ama çok zor durumlardan geldik. Kimsenin hayal edemeyeceği kadar çok hata yaptık. Yaklaşık 19 yılda, çok fazla zor deneyimden geçmeniz gerekir. Ve bu sizi farklı kılar. “hayatında bir kez bir şey dene. Bir şeye çok çalış. Değişmeye çalış. Kötü bir şey olmayacak.”

Yorum Yap