1. Ana Sayfa
  2. Finans

Zengin İnsanlar Paralarını Nereye Yatırıyorlar?

Zengin İnsanlar Paralarını Nereye Yatırıyorlar?
+ - 0

Zengin insanlar paralarını nereye yatırıyor? Zengin insanlar nereye yatırım yapıyor? gibi soru soranların aslında zengin insanların izinden gitmek istediğini biliyorum. Tarih boyunca altın ve gayrimenkul her zaman en güvenilir iki yatırım olmuştur. Mülk sahipleri, genelde toplumun elit kesimi olurdu ve bir ev sahibi olmak çoğu insan için bir rüya gibiydi, bugün bile fiyatlar o kadar arttı ki ev sahibi olmak gerçekten zor. Bununla birlikte, son birkaç yüzyılda, finansal sistem o kadar gelişti ki, serveti büyütmek için bize alternatif bir yol sunuyor.

Warren Buffett diyor ki; Borsada akıllı ve uzun vadeli yatırımlarla, gelecekte oldukça iyi şeyler yapabilirsiniz. Borsa bunun canlı kanıtıdır. Gayrimenkul geçmişte olduğu gibi hala büyük bir yatırım mı? Yoksa borsa 21. yüzyılda daha iyi bir alternatif mi? Emlak yatırımı ve Borsa arasında çok fazla tartışma var.

Bu yazımız da hangisinin daha iyi bir yatırım olduğunu tartışacağız. Gayrimenkul yatırımcıları, gayrimenkulün şimdiye kadarki en iyi yatırım olduğunu iddia ediyor,
ancak borsa adamları bunun tam tersini söylüyor. Her ikisi de bir dereceye kadar haklıdır; gerçek ortada bir yerdedir.

Ancak tam olarak nerede olduğunu bulmak için her birine derinlemesine bakmalıyız. Nerede olursanız olun gayrimenkulün pahalı olduğu gerçeğiyle başlayalım.

İnsanlar genellikle bir mülke sahip olmak için bütün bir hayatları boyunca çalışırlar; Tek bir gayrimenkul yatırımı yapmak için çok fazla tasarrufa ihtiyacınız var.

Öte yandan, borsada beş dolar gibi az bir miktarla yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Tabii ki hisse senedine bağlı ama çoğu şirket, hatta Apple gibi büyük şirketler hisse başına üç yüz dolar civarında işlem görüyor, sadece birkaç yüz dolar ile dünyanın en büyük şirketlerinden birinde yatırımcı olabilirsiniz.

Üstelik borsa yatırımcısı olarak, değerlerinizi kontrol etmek ve yönetmek için bir çok uygulama bulunmaktadır. Bunlardan en popülerleri Broker ve Robin Hood’dur. Bir hisse senedini mobil uygulama üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde satın alabilirsiniz.

Ama konu gayrimenkul olduğunda, hem online platformlardan satın alamazsınız hem de işlem ücretleri, yani tapu vb işlemler çok pahalıdır. Tabiki bu, borsanın daha iyi olduğu anlamına gelmez.

Borsa’nın riskleri çok daha yüksektir. Piyasayı ve bireysel hisse senetlerini analiz etmek zor. Tüm piyasanın aşırı yükseldiği, genişleme döneminin zirvesinde olabiliriz ve piyasa çökmeden hemen önce paranızı alıp çıkmazsanız, yatırımınız yüzde 20, 30 veya 40 oranında düşebilir.

Tarih bize bunu öğretti, hiçbir şey başarısız olamayacak kadar büyük değildir.
Örneğin, Apple çok büyük bir şirket, bir zamanlar Nokia da öyleydi. Aslında, Apple bir zamanlar zaten iflasın eşiğindeydi.

Hisse senedi fiyatları her gün farklı nedenlerle değişmektedir. Bu, duygusal bir tepkiyi tetikleyebilir ve sizi, profesyonel yatırımcılarda bile oldukça sık olan bir şey olan, zararla piyasada var olmaya itebilir.

Ama emlak da durum böyle değil. Merkezi bölgelerdeyse, altındaki arazi her zaman değerli olacaktır. Kriz dönemlerinde bile bu böyledir, çünkü insanların başlarını sokacakları bir eve ihtiyaçları her zaman var olacağından, değerlerini kolayca kazanırlar.

Gayrimenkuller insanların en önemli ihtiyaçlarından birini karşılıyor. Bir mülk satın aldıktan ertesi gün uyandığınızda, aldığınız evin değerinin yarısını kaybetme haberiyle uyanmayacağınızdan emin olduğunuz için, gönül rahatlığıyla uyuyabilirsiniz.

Gayrimenkulü çekici kılan da pasif gelir sağlamasıdır. Kira fiyatları yükselirken çalışmanıza bile gerek yok, size yüzde 7, 8 ve hatta yüzde 10 temettü getirisi olan güçlü, istikrarlı bir gelir sağlayabilecek birkaç yatırımdan biri.

Oysa herhangi bir şirketin yüzde 5 veya daha fazla temettü verimi ödemesi son derece nadirdir. Bazı şirketler elbette ödeme yapar, ancak bunlar, fiyatın düşmesiyle temettülerden elde edebileceğinizden çok daha fazlasını kaybedebileceğiniz riskli hisse senetleridir.

Ama aynı zamanda tersi de çalışır. Gayrimenkul borsa kadar değer kazanmaz. 2019’da ortalama olarak, ev fiyatları yüzde 3,8 oranında değer kazanırken, S&P 500 yüzde 28’e kadar çıktı, bu neredeyse on kat daha fazla. Geçtiğimiz on yılda Amazon’un toplam getiri oranı %1209’du veya Netflix yüzde 3767’de bu sayının üç katına sahipti.

Gayrimenkul dünyasında asla böyle bir getiri bulamayacaksınız çünkü borsada şirketler herkesin önünde olmak için sürekli yenilik yapıyor. 25 yılda amazon sıfırdan trilyon dolarlık bir şirkete dönüştü.

Ancak iş dünyası acımasız, bugün zirvedesiniz, yarın rakipleriniz sizi alt edecek.
Köşede oturan ve aylık pasif gelirinizi almaya devam eden emlak gibi değil. Vergiler söz konusu olduğunda, iki tür yaklaşım vardır.

Hisse senedi fiyatı yüzde bine kadar çıkabilir, ancak yalnızca kağıt üzerinde daha da zenginleşiyorsunuz. Bu zenginliği gerçekleştirmek istiyorsanız, uzun vadeli yatırımlar için yüzde 20 olan ve kısa vadeli işlemler için yüzde 37’ye kadar çıkabilen bir sermaye kazancı vergisi ödemeniz gerekir.

Emlak ile vergilerden kaçınmanın ve bu parayı servetinizi büyütmek için kullanmanın birçok yolu vardır. Örneğin, mülkün tamamını peşin ödemek yerine, ipoteklerinizin faiz ödemelerine atfedilen kısmını vergi beyannamelerinizden düşebilirsiniz.

Gelir getiren kiralık mülkün maliyetini amortisman yoluyla geri alabilirsiniz.
Kamu hizmetleri ve sigorta gibi giderler de olağan gelirden düşülür.
Evi satsanız bile, başka bir mülk satın alırsanız sermaye kazancı vergisi ödemekten kurtulabilirsiniz.

Emlak da vergi avantajları oldukça iyi durumdadır. Ama elbette, her zaman günlük güneşlik değil. Şirketin mali tablolarını okuyabileceğiniz, şirket hakkında biraz araştırma yapabileceğiniz ve verdiğiniz paraya değip değmeyeceğine karar verebileceğiniz hisse senetlerinin aksine, gayrimenkul çok daha fazla emek ister.

Uygun bir ev bulup kiraya vermek için aylar olmasa da haftalara ihtiyacınız olabilir. Bu sadece buz dağının görünen yüzüdür. Kiraya vermeye başladığınızda, kirayı ödemeye devam edebilecek ve evle ilgilenecek düzgün kiracılar bulmak gibi çok farklı zorluklarla karşılaşacaksınız.

Evin sürekli bakıma ihtiyacı var, bir şeyler her zaman bozuluyor ve değiştirilmesi gerekiyor. Tüm bunlar ek maliyet ve giderler oluşacaktır.
Bu aynı zamanda, evinizin size her zaman orada ihtiyacı olabileceğinden, farklı bir şehre veya ülkeye taşınmanızın zor olabileceği anlamına gelir.

Ancak, borsaya yatırım yapmak tüm bu baş ağrılarına sahip değildir. İstediğin yerde olabilirsin. Portföyünüzün haberlerini ve performansını akıllı telefonunuzun rahatlığından kolayca takip edebilirsiniz.

Borsa – Sonsuz Fırsatlar

Borsa hakkında en sevdiğim şeylerden birisi, size iş dünyası hakkında 4 yıllık lisans derecenizin verebileceğinden daha fazlasını öğretebilmesidir.

Yeşil dolarlarınızı yatırmadan önce bir şirketi her analiz ettiğinizde, finansal tablolarını okumalı, nakit akışını anlamalı, gelecekteki kararlarını daha iyi anlamak için geçmişini incelemeli, ürünlerini ve satışlarını daha iyi tanımalısınız.

Bunun da ötesinde, ekonomik sistemin nasıl çalıştığını, bankalar ve benzeri yapıların ekonomideki rolünü derinlemesine anlamalısınız. Yani bir iş kurmak istiyorsanız, bu bilgi girişiminizin bel kemiği olacaktır. Ancak borsa, hisse senedi alıp satmakla ilgili değildir.

Finansal sistem o kadar karmaşık ki, borsada para kazanmanın çoğu insanın bildiğinden daha fazla yolu var, örneğin hisse senedi yüksek olduğunda sattığınız yerde açığa almak ve düşük olduğunda geri satın almak gibi.

Sonra vadeli işlem seçenekleriniz var, ham petrolün gelecekteki fiyatını tahmin ederek para kazanabilirsiniz. Bunların hepsini bu videoda tartışamayız ama resmi anlarsınız, borsada ustalaşırsanız önünüze fırsatların kapısı açılacaktır.

Tüm bunları yapacak vaktiniz olmasa bile birikimlerinizi bir endeks fonunda tutabilir ve uzun vadedeli kazançtan emin olabilirsiniz: Bir hisse senedi satın aldığınızda, bu sadece akıllı telefonunuzun ekranındaki dijital bir belgedir.

Şirketin beş milyar hissesi daha olduğunda, tek hisseniz size fazla etki sağlayamayacağından, üzerinde neredeyse hiçbir kontrolünüz yoktur.

Gayrimenkul size yatırımınız üzerinde tam kontrol sağlarken, ona dokunabilir, hissedebilir ve kontrol edebilirsiniz. Peki bunlardan hangisine yatırım yapılmalıdır.

Cevap, duruma bağlı!

Pasif gelirle ilgiliyseniz, gayrimenkul sizin için iyi bir seçimdir. Ancak, daha yüksek getiri hedeflemek istiyorsanız ve özellikle başlangıç için az paranız varsa, şüphesiz borsa sizin için daha iyi bir seçenektir. Ama aynı zamanda ilgi alanlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

Şirketleri analiz etmeyi ve sonsuz evrak işleriyle uğraşmayı çok sıkıcı buluyorsanız, belki de bu sizin için değildir. Yaşadığınız yer gibi faktörler de rol oynar. Şehrinizde veya hatta bir ülkede işler farklıdır. Bu nedenle, koşullarınıza dayanarak kendi sonucunuzu çıkarmalısınız.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalemizi beğendiyseniz, beğene basmayı ve sevdiklerinizle paylaşmayı, içeriklerimizden anında haberdar olmak ve e mail abonemiz olabilirsiniz.

Yorum Yap