1. Ana Sayfa
  2. Finans

İş Fikirleri – Herkesin Yapabileceği Karlı 13 İş Fikri

İş Fikirleri – Herkesin Yapabileceği Karlı 13 İş Fikri
+ - 0

İş fikirleri listeme hoş geldiniz. Herkesin yapabileceği sermayesi düşük iş fikirleri listeledim arkadaşlar tam 13 iş fikri var yani. Bildiğiniz gibi zor bir dönemden geçiyoruz pandemi süreci ve bununla birlikte de tüm dünyada bütün iş hayatı değişmiş durumda. İnsanların çoğu evden iş yapmaya çalışıyor, bir kısmı işine gitmiyor, bir kısmı işten çıkarıldı. Bu yüzden dolayı da benim geçen sene yazdığım yazılardan bir tanesi gerçekten çok fazla bir talep aldı. Bu yazımda da yine iş fikirleri geliyordu.

Şimdi bu sene ben 2021’e girdiğimizde bir liste hazırlamak istedim Eğer daha önce o listemi okumadıysanız İş fikirleri listemi okuyabilirsiniz arkadaşlar. Çünkü bu sefer ondan biraz farklı iş fikirleri var başlamadan söyleyeyim genellikle sayacağım iş fikirleri sermayesi düşük iş fikirleri olacak çünkü Restoran ve ofis açmak gibi işler bildiğiniz gibi artık gittikçe zor.

Zaten gıda sektörü özellikle Restaurant işleri de baya bir değişmiş durumda. İsterseniz hadi gelin başlayalım. Size aslında 2021’de yükseleceğini düşündüğüm ilk iş ile başlamak istiyorum. Gerçekten bunun bu yaşadığımız dönem de çok bir bağlantısı var zaten bildiğiniz gibi bu sefer ben fiziksel işlerden uzak fikirler vermeye çalışacağım.

Çünkü bildiğiniz gibi restoranlar bile bugün Artık hizmet veremiyor sadece gel al veya evlere paket servis yapabiliyor ve bu da aslında işin yani Restoran sektörünün o alandaki yeme-içme sektörüne kadar zorlu bir dönemden geçtiğini gösteriyor. 2021’de de ben her ne kadar toparlanma olacağını düşünsem de bu tarz bir iş kurmanın zorlukları daha fazla olacak o yüzden size tavsiyem.

Herkesin Yapabileceği Farklı 13 İş Fikri

Ev Catering İş Fikri

Eğer bir restoran işine girmeyi dahi düşünüyorsanız yurtdışında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olmaya başlayan bir iş var. Ev catering tarzın da yani bir yere bağlı olmayan, apartmanın birinci katında yemek yapılıyor oradan servislerle evlere paketlerle iş yerlerine götürülebiliyor o tarz işler olabilir ama benimse söyleyeceğim asıl işlerden bir tanesi.

Evde Sağlık Hizmetleri

Evde sağlık hizmetlerinin 2021’de inanılmaz derecede de önemli bir iş olacağını düşünüyorum özellikle 70 üzeri insanların hastaneye gidememesi pandemiden dolayı hastaneye gitmek istememeleri virüs bulaşır korkusuyla dışarıya çok fazla çıkmak istemediğinden dolayı evde sağlık hizmetlerinin biraz önemli olduğunu düşünüyorum.

Burada sizin sağlıkçı olmanıza gerek yok bir hemşire ile anlaşabilirsiniz bir pratisyen hekim ile anlaşarak da siz bu noktada evde sağlık hizmetlerini verebilirsiniz. Sonuçta siz bir işletmeci olarak bu bileşenleri bir araya getirip bu hizmetleri sunmaya başlayabilirsiniz.

Sadece bildiğim kadarıyla İstanbul da, Ataşehir’de bir apartmanın giriş katında sağlık hizmetleri veren bir yer vardı. Hastane değildi bir doktor var ama 24 saat hizmet veriyorlar. Akşam da ordalar var veya telefon ettiğinizde eve gelip iğne yapıyorlar, aşı yapıyorlar işte tansiyonunuzu ölçüyorlar işte bu tarz şekilde hizmetler veriyorlardı ve o bölgede inanılmaz şekilde insanlar orayı kullanıyordu.

Yani sağlık ocağına gitmek hastaneye gitmek yerine eve gelen bir hemşire eve gelen bir doktordan hizmet almayı tercih ediyorlardı. O yüzden evde sağlık hizmetleri 2021’de ben oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Öğrencilere Online Destek

2021’de bir diğer önemli konu da bence ilköğretim çağındaki öğrencilere destek bunun için bir altyapı hazırlamak olabilir, bunun için öğretmenlerle anlaşıp öğrencileri bulmak olabilir, online olarak gerçekten desteğe ihtiyaçları var. Okulda görmüş oldukları okuldan verilen Meb’in vermiş olduğu uzaktan eğitim pek yeterli olmayabiliyor veya otorite boşluğundan dolayı çocuklar evde ders çalışmak istemeyen biliyorlar.

O yüzden de çocukları gerçekten hem eğlendirerek hem de öğreterek bir iş modeli yaratabileceğini düşünüyorum burada baktığınızda aslında dünyanın farklı örnekleri var istek böyle milyon dolarlık milyar dolarlık şirket olmuş bazı girişimler var bu girişimlerden bir tanesi Çin’de idi ve baktığınız da aslında gerçekten de bir ihtiyaç.

Çocuklara matematiği ya da okulda görmüş olduğu dersleri tekrar tekrar anlatmak onları tekrar tekrar öğretmek önemli bir meziyet o yüzden de evde ilköğretim yani uzaktan ilk öğretim işine destek vermek bence oldukça önemli diye düşünüyorum.

Bir diğer konu gelecek olursak aslında benim düşüncem özellikle yine bu yaşadığımız olaylardan sonra yükseleceğini düşündüğüm bir iş modeli var. Daha doğrusu iş modelinden ziyade yıllardır bilinen bir iş modeli bu ama bunu yine bir yer açmadan yapabilirsiniz.

Sigorta Brokerlığı İş Fikri

Sigorta brokerlığı yani sigorta acentesi olabilirsiniz veya bir acentanın brokerı olabilirsiniz. Kesinlikle bu pandemi geçtikten sonra insanlar hastaneye veya bu pandemiden dolayı kaynaklanan pandemiden dolayı oluşmuş olan hastalıklarını tedavi etmek isteyecekler ve bunun içinde özel hastaneye gitmek isteyebilirler.

İşte bu gibi durumlarda arkadaşlar gerçekten sigorta şirketlerinin sunmuş olduğu hizmetler çok çok önemli. O yüzden ben sigorta brokerlığının bu dönemde çok fazla yükseleceğini düşünüyorum. Özellikle sağlık hizmetlerinde baktığınızda yükselen bir fiyatlar var. Bugün bir özel hastaneye gittiğinizde işte. 80 liradan başlayıp muayenesi yani vizitesi 250-300 liraya kadar çıkan sağlık kuruluşları var.

500 liraya çıkan sağlık kuruluşları da var. O yüzden hani baktığınızda sigorta özel sigorta bu sağlık kuruluşlarına ödediğiniz büyük paranın büyük çoğunluğunu ödeyen bir aracı kurum. O yüzden de tavsiye ile sigorta brokerlığının 2021 yılında yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Gayrimenkul Danışmanlığı

Yine 2021 senesinde bence yapılması gereken işlerden bir tanesi bildiğiniz gibi insanlar Bu yaşadığımız dönemde biraz Ticaret yavaşladığı ticaret durakladığı bu yüzden dolayı da bazı evini satmak isteyen insanlar çok düşük fiyatlara evini satmaya hazır. O yüzden emlakçılık gerçekten birçok iş kolundan fazla kazanabilir. Bu yüzden de size bu konuyu dikkate almanızı tavsiye ederim.

Eğer bu listeyi okuyan genç arkadaşlarımdan biri iseniz geleneksel olarak emlakçılık yapan insanlardan çok daha farklı iş yapabilirsiniz dijital medyayı, sosyal medyayı kullanarak da işimize bir katma değer sağlayacağını düşünüyorum o yüzden genç arkadaşlarımız emlakçılık konusunda dijital emlakçılık konusunda çok büyük potansiyeli olduğunu düşünüyorum.

Sadece bu anlamda değil çünkü, Türkiye’de bu duraklamadan dolayı emlak fiyatları göreceli olarak biraz aşağıda ya da durağan gitse de, Yurtdışından da insanların Türkiye’den Emlak almak istediğini biliyoruz. Çünkü buradaki işlerinin düzelmesinden sonra normal seviyeye gelecek olan emlak fiyatları yüzde 30 yüzde 40 yerler yaptırabilir.

Artık emlakçılık sektörün de eskisi gibi böyle Yüz de yüz yüze 200 Karlar yok ama en azından yüzde 30 yüzde 40 kar bile senelik size büyük bir geri dönüş sağlayacaktır. Tabii ki alabiliyorsanız bu evleri siz de alabilirsiniz. Bir diğer fikirlerden bir tanesi de 2021’de kesinlikle tavsiye edeceğim.

Dijital Pazarlama

Biliyorsunuz ki yükselen bir Trend ve tüm Dünya’da en fazla talep gören iş pozisyonlarından bir tanesi o yüzden kendinizi geliştirmek isterseniz size tavsiyem bu Google’ın ve Facebook’un ücretsiz olarak sunmuş olduğu açıklamalarda linklere de eklerim ücretsiz eğitimleri bu eğitimleri tamamlayarak çevrenizdeki firmalara ve şirketlere isterseniz sizde eğitimler verebilirsiniz arkadaşlar.

Stok Fotoğrafçısı İş Fikri

2021’de Gerçekten işinize yarayacağını düşündüğüm işlerden bir tanesi de özellikle evden yapabileceğiniz cep telefonunuza daha yapabileceğiniz stok fotoğrafçılığı işi, yurt dışında birçok şirket mi çok dijital ajans bu stok fotoğraflarını kullanıyor ve gerçekten de aslında biraz emek isteyen biraz da sabır isteyen bir iş olmasına rağmen size dolar döviz kazandırması anlamında Türkiye’de Gerçekten size güzel bir para kazandırabilecek işlerden bir tanesi.

Stok fotoğrafçılığı nedir? Stok fotoğrafçılığı aslında bazı videolar da sizin izlemiş olduğunuz aradaki fotoğraflar gösterdiğim resimler asla bir çok stok sitesindem alınıyor ve stok sitelerinde işte video da anlattılan konulara göre video veya fotoğraflar bulman gerekiyor Mesela Karadeniz’in çaylarından bahsederken bir çay bardağı göstermek gerektiğiniz de videonuzda kullanacağınız her görseli çekmek yerine siz stok sitelerinden stok fotoğraflarından kullanarak satın alabiliyorsunuz.

Grafik Tasarımcılığı İş Fikri

O yüzden de bu tarz şeyleri biriktirmek bu tarz şeylere yatırım yapmak 2021 senesinde sizin için oldukça avantajlı olabilir. Bir diğer 2021’de yükselen trendlerden bir tanesi yurt dışında araştırdığım kadarıyla da talep artıyor ve eski bir sektör olabilir ama dijital tarafı çok daha önemli grafik tasarım işi. Grafik tasarımcılığı aslında bildiğiniz gibi sadece işte logo tasarlamak sadece işte bir restoranın menüsünü tasarlamaktan ibadet değil arkadaşlar.

Bugün kullandığımız her şeyin ara yüzü yani görmüş olduğunuz bir Instagram uygulamasının arayüzü Facebook’un Facebook’un kullanmış olduğu Facebook’un arayüzü bankadaki bir ATM para çekme makinesindeki ekranların tasarımına kadar işte grafik tasarımlarını ihtiyaç var, grafik tasarımcılarına. Bu yüzden bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. 2021 yılında ben kesinlikle bu alanda işinize yarayacak bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Freelance İş Fikri

Bir diğer 2021’de yükselen Trend benim de eğitimlerini verdiğim Freelance işi sizin sahip olduğunuz bir yeteneği dünyanın herhangi bir yerinde o yeteneğe ihtiyaç duyan birisine satmanız anlamına geliyor. Mesela sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama, grafik tasarım gibi konularda iyisiniz sizde bu hizmetlerinizi freelance olarak freelancer olarak yurtdışına satabilirsiniz.

Elbette dil bilmeniz gerekebilir ama öyle bazı işler var ki dil bilmenize bile gerek kalmadan yapabileceğiniz işler. Bu yüzden size tavsiyem kesinlikle aslında bu tarz işleri kovalamak için freelance eğitimlerini Freelance işlerini kovalamaya çalışın arkadaşlar.

Dijital İçerik Üretimi

2021’de yükselecek trendlerden bir tanesi de dijitalin artması yani kullanımının artması. Çünkü herkes evde, tüm dünyada evde sadece Türkiye değil, o yüzden aslı dijital içerik üretmek bunda da özellikle blog yazıları yazmak baktiğinizda aslında yazarlık gibi görülebilir ama bak yani izlediğiniz bir video’nun sikriptini çıkartıp yazmak bile yani onu bir yazı hale dönüştürmek aslında bir içerik.

Çünkü bugün Google dediğiniz arama motorları birçok şeyi aslında kelimelere bakarak yani kelimelerin cümlelerin yapısını anlamaya çalışarak insanların önüne çıkartma çalışıyor. Bu yüzden de aslı yazarlık verilen hizmetler çok daha iyi favorable taptal gibi sitelerde yazarlığını paraya dönüştürebilirsiniz arkadaşlar.

Evlere Servis Yapabilmek

Eğer bir yeteneğiniz varsa bu konuyla ilgili listenin başında hatırlarsanız şöyle bir şey söylemiştim o Restoran işi biraz yani fiziksel restoran açmak pek mantıklı değil ama evlere servis yapabilecek küçük bir yerde apartmanların birinci katında, Restoran değil de mutfağını işletme mutfağını kullanmak sizin çok işinize yarayabilecek bir şey o yüzden de aslında bakarsanız evlere yemek teslimatı yapan ayrı bir şirket hizmet hizmeti vermek çok daha avantajlı sizin için.

Eğer böyle bir işe girmek isterseniz arkadaşlarınızla birlikte Buna benzer bir şirket kurup evlere teslimat işi yapan bir şirket kurabilirsiniz arkadaşlar.

Affilate Marketıng

Bir diğer işlerden bir tanesi gerçekten de benim yıllar bir söylediğim Affilate Marketıng özellikle yüksek fiyatlı hizmetleri satışın da Affilate Marketıng kar marjı çok yüksek olabiliyor. Bununla ilgili Türkiye’de farklı Affilate Marketıngm işi veren şirketler var siteler var gelir ortaklığı diye aratırsanız internette bulacağınıza eminim.

2021’de insanların evde olmasıyla birlikte gerçekten herkes Affilate Marketıng linklerine tıklamaya başladı bu linkler aslında bir firmanın sunmuş olduğu hizmetleri size bi link veriyor ve siz o linki alıyorsunuz sosyal medya kanallarında veya reklam mecralarında veya çok trafiği olan sitenize ekliyorsunuz.

İnsanlar sizin linkinize tıkladığında gidip işte bu siteden alışveriş yaparsa size bu site bir komisyon bir para ödüyor. Türkiye’de bu işi çok yoğun yapan trendyol’da var Trendyol yapabilirsiniz. Özellikle sosyal medya fenomenleri ile birlikte trendyol’un listelerine ulaşarak alışveriş yapmak orada mümkün hale gelebiliyor size kesinlikle bunu tavsiye ederim.

Yaşlı Bakım Hizmetleri

Evet Listenin sonuna yavaş yavaş gelirken aslında belki de şu dönemde en önemli işlerden bir tanesi size tavsiyem yaşlı bakım hizmetleri. Türkiye’de biliyorum yaşlanan bir nesil var nüfusumuz genç olmasına rağmen bir kesim var ve onların bakıma ihtiyacı var şöyle.

Biz Türkiye’de genellikle ailelerimizi annelerimizi anneannelerimizi yaşlılıkların da hep yanımıza alırız yanımızda bizlerle birlikte olurlar ama şöyle bir durum var ki yaşlılıkla birlikte artık insanların evde olmasıyla birlikte biz gençler onların çocukları torunları evde olamayabiliyor o yüzden işe gitmesi gerekiyor işe gittiklerini de sizin gözünüzün arkada kalmaması için evde yaşlı hizmetleri bakım hizmetleri sunan bir şirket yapabilirsiniz.

Türkiye’de Bildiğim kadarıyla evde bakım hizmetleri şeklinde bir dernek de var. Bunu bir şirketleştire bilirseniz yaşlı bakımı arayan hizmeti arayan kişileri aracılık yapabilirsiniz veya yaşlı bakım yapmak isteyenlerle yaşlı bakımını arayan kişileri bu buluşturabilirsiniz veya bir ekiple birlikte siz direkt olarak yaşlı bakım işine girebilirsiniz ben bu işlerin aslında yoğun emek verilir çalışılır gerekli tüm bir işletmenin yapması gereken işleri yaparsa para kazanabileceğini düşünüyorum.

Çünkü 2021 senesin de 2020 gibi oldukça biraz daha dikkatli olmamız gereken bir sene onun dışın da benim size tavsiyem arkadaşlar eğitim eğitim eğitim gerçekten eğitimi para harcamaya çalışın.

Yorum Yap