1. Ana Sayfa
  2. Finans

Sizi Milyoner Yapacak 10 Sektör! Yatırım Yapılacak Sektörler

Sizi Milyoner Yapacak 10 Sektör! Yatırım Yapılacak Sektörler
+ - 0

Bu liste de tüm dünyadaki milyonerlerin hangi sektörlere girerek zengin olduğundan bahsedeceğim. Yani sizi zengin edecek yatırım yapılacak sektörler listemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum bu şekilde hangi sektörde para olduğunu ve hangi sektörün size daha uygun olduğunu bulacaksınız. Ek olarak gelecek yıllarda hangi sektörlerin daha çok gelişeceğinden bahsedeceğim. Girişi kısa tutacağım bahsedeceğim önemli konular var. Gelin bakalım sizin milyoner edecek 10 sektör neymiş.

Ülkemizde çok lafları geçiyor. İllegal işler yapmadan zengin olamazsın, torpilin yoksa zengin olamazsın, siyasete girmezsen zengin olamazsın. Bunları yaparsan zengin olur musun bilmiyorum o konuya girmek istemiyorum bizim alanımız değil ama bildiğim tek bir şey var akıllı bir şekilde çalışarak zengin olabilirsin.

Çünkü ne yapacağını bile bilmeden hayatı boyunca zenginliği peşinde koşan insanlar var doğal olarak da sonuç koca bir sıfır oluyor. Ondan geriye gideceğiz tüm maddeleri dikkatli bir şekilde okuyun. 10’uncu madde.

Sizi Milyoner Yapacak 10 Sektör!

Mühendislik

Parantez açmak istiyorum. Dünya’da ki tüm milyarderlerin yüzde dördü bu sektörden geliyor. Genelde bu milyarderle baktığımız zaman görüyoruz ki bir sorunu çözüyorlar. Mesela block chain sayesinde dünyadaki fiziksel para taşıma sorunu ortadan kalkıyor. Mesela netflix televizyon sektörünü öldürmedi, o sektördeki uzun reklamlar ve zoraki yayınlar sorununu çözdü.

İllaki mühendis olmanıza ya da Mühendislik alanında uzman olmanıza gerek yok. Dünya’nın ilk torbasız elektrik süpürgesi ne yatırım yapan James Dyson şu an 16 milyar dolarlık servetin sahibi bu adam bir şey tasarlamış veya bir şey sorununu çözememiş Kıvrak zekası ve öngörüsü sayesinde şu an James Dyson İngiltere’nin en zengin adamı.

Demek istiyorum ki eğer aklınız da güzel bir fikir varsa mühendis olmanıza ve üniversite bitirmiş olmanıza gerek yok, bu alanda yatırım yapabilirsiniz. Mesela uzay araştırmaları şirketi spacex’in sahibi yani SEO’su diyelim Elon Mask uzayla ilgili bir bölüm okumadı yani öğrendiği her şeyi üniversitelerden değil kitaplardan öğrendiğini söylüyor.

Medya ve Eğlence

İnsanlar her zaman eğlenceye ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden dokuzuncu madde medya ve eğlence. Filmler, müzikler, oyunlar, YouTube kanalları, kitaplar her zaman bizimle olacaklar. Müzikler Spotify evrildi, televizyonlar hem YouTube’a hem de netflix’e evrildi, kitaplar ise e-kitaplara evrildi.

Yani dediğim gibi bu tarz şeyler hep ihtiyacımız olacak. Belki televizyon olmayacak. Bu YouTube netflix olacak ama yine de insanları eğlendiren insanlara değerli vakit geçirten her şey çok para kazandıracak. Bu yüzden aynı mühendislik gibi dünyadaki tüm milyonerlerin yüzde dördünün medya ve eğlence sektöründen geldiğine şaşırmamalıyız bir ipucu vermek istiyorum.

Eğer şu an bu sektöre yatırım yapmak istiyorsanız daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı sosyal medyadan örnek verirsek Twitter, İnstagram, Facebook, YouTube hatta son zamanlarda TikTok bakıyorum ki çok para kazanıyorlar bütün diğer sosyal medyalarda olduğu gibi tek yapmanız gereken şey tüketen yüzde doksanlık kısımdan olmak değil de üreten yüzde onluk kısımdan olmak. Tek ihtiyacınız olan şey ise akıllı telefon.

Enerji

8’inci madde enerji. Modern ekonominin ilk zamanlarından beri Enerji sektörü Petrol Kralı rakı fedalar gibi bir sürü trilyoner yaratmıştır ve yine dünyadaki milyarderlerin yüzde dördü enerji sektöründen geliyor. Hepimiz enerji tüketiyoruz mağara adamları gibi elimizde sopalarla konuşmadığımız sürece bu hiçbir zaman değişmeyecek sadece tükettiğimiz enerjinin ne olduğu değişecek.

Şuan yeni trend yenilenebilir enerji ve dünya buna evriliyor doğalgaz Elinde sonunda bitecek, petrol eninde sonunda bitecek bunlar sınırlı kaynaklar. Bu yüzden yenilenebilir enerji kaynaklarına zoraki ihtiyacımız var. Bunların yanı sıra yenilenebilir enerji çok daha ucuz ve petrol ile doğal gazın aksine sınırsız.

Mesela güneş enerjisi şu an dünyanın en hızlı büyüyen enerji kaynağı çok hızlı büyüyen dedim. Şu an aşağı yukarı dünyanın enerji ihtiyacını sadece yüzde birini karşılıyor ama önümüzdeki birkaç yıl içinde bunu yüzde beş ile yüzde yirmi olacağı tahmin ediliyor.

Elon Mask’ın devasa miktarlar da güneş enerjisine yatırımı var ve projesinin ismi de SolarCity ek olarak sadece güneş enerjisi değil tabii ki yani bu güneş enerjisi en hızlı büyüyen ama rüzgar gücü olabilir, hidroelektrik olabilir bilmiyorsanız hidroelektrik suyun itiş gücüyle elektrik üretmek.

Ya bunun gibi yenilenebilir enerji kaynakları sektöründe fikirleriniz varsa çok güzel şeyler yapabilirsiniz. Bence çok büyük potansiyel var dediğim gibi dünya kaçınılmaz olarak bunu evriliyor.

Moda

7 sektör moda. Büyük ihtimal moda sektörünün bu kadar ağırlıklı olduğunu tahmin etmiyordunuz ama bir düşünün anlayacaksınız giymek sadece basit bir ihtiyaç değil aynı zamanda birbirimize hediye alırken hediye almak için keyiflenmek için bile kıyafet yani moda sektörüne işimiz düşüyor. Hatta çevrenizde vardır.

Bazı insanların çalışmasının tek sebebi daha fazla tüketmek kıyafet, ayakkabı, daha lüks şeyler, son moda kıyafetler yani bazı insanların amacı sadece alışveriş yapmak bunun için para kazanıyorlar. Giyim, ayakkabı, aksesuar, makyaj hepsi olabilir sadece şu an bile değil antik çağlardan beri her zaman giyinmek insanların maalesef Sosyalist statüsünü belirleyen bir şey olmuştur.

Sokaklarda çıplak bir şekilde yürümediğiniz müddetçe moda sektörü her zaman var olacak ve bence bunda da büyük potansiyel var söylemeden geçmeyelim dünyadaki tüm milyonerlerin yüzde beşi bu sektörden geliyor. Tıpkı Nike’ın kurucusu gibi.

Sağlık

Tabii ki en temel ihtiyaçlarımızdan biri. Sağlıklı olmak bu yüzden 6’ıncı madde sağlık sektörü. Buna çok para ödüyoruz sigortalar, muayene ücretleri, vergiler, emin olun maaşınızın büyük bir kısmı tüm dünyadaki insanların maaşının Büyük bir kısmı sağlık sektörüne gidiyor. Nasıl oluyorda tüm dünyada ki insanların maalarının büyük bir kısmı sağlık sektörüne gidiyor diye soracak olursanız birşey daha eklemek istiyorum ilaç ücretlerini de eklemeyi unutmayın.

Bu ödediğimiz büyük paralar sayesinde dünyadaki milyarderlerin yüzde 6’sı sağlık sektöründen geliyor. Doğal olarak pandemi de bir sürü insanı Milyoner statüsüne getirdi. Doktor olmak size toplumun ortalamasına göre biraz daha fazla para kazandırabilir ama milyonerlik hatta Milyarderlik büyük ihtimal hayır.

Bu alanda en büyük potansiyeli ilaç sektörü sahip ya da inovatif Medikal araçlar veya özel hastaneler özel kliniklerde olabilir. Dünyanın tepesindeki zengin insanlara baktığımız zaman aralarında birçok ilaç firması sahibi insan var.

Perakende

5’inci madde perakende geleneksel yollarla da online olarak da alışveriş yapsak hiç fark etmez bizim her zaman tüketmeye ve bir şeyler almaya ihtiyacımız var insanın doğası bu. Bu sektörde milyarderlerin yüzde altı buçuğunu oluşturuyor.

ABD den örnek verirsek vomart diyebiliriz bizden örnek verirsek de Migros diyebiliriz. Tabii ki onlarca çeşit var ve sadece marketlerden bahsetmiyor örnek olsun diye söyledim ama maalesef gelecekte bu sektör daha az olacaktır. Çünkü Amazon onlıne perakende devi inanılmaz ölçüde tekelleşti ve emin olun ileride Amazonun ismini çok daha fazla duyacağız.

Dünya da ne olursa olsun Savaş, pandemi, ekonomik kriz, biz insanız en temel gereksinimlerinden biri beslenmek. Bu yüzden biz sürekli var olduğumuz sürece yemeye devam edeceğiz ve demek istiyorum ki dördüncü sektör yiyecek ve içecek.

Yiyecek Ve İçecek

Şu anda dünyadaki milyarderlerin yüzde 8’i bu sektörden onların arasına katılmak için gıda üretmeli ve ya bu sektördeki bir sorunla ilgili inovatif bir çözüm sunmalı ya da hazırlayıp dağıtma işini iyi bir şekilde yapmalısınız. Yiyecek ve içecek sektörü aileden miras almayan sadece sıfırdan kendi bu sektörde zengin olanlardan Milyarder olanlardan örnek vereyim.

Taylandlı danish are wont galiba ismini doğru söyledim kusura bakmasın yanlış söylediysem babasından kalan tavuk yemi dükkanını alıp bir tarım İmparatorluğu kuruyor ve şu an net serveti 15 milyar dolardan daha fazla çinli Zİng kingu içecek firmasıyla bildiğimiz paket yeşil içecek firmasıyla Baha isimli bir şirket kurdu yanlış hatırlamıyorsam ve şu an net serveti 12 milyar doların üstünde.

Diğer örnek ise meksika’dan Daniel Lubetzky Avustralya’ya seyahat ediyor orada böyle meyveli çikolatalı bar barımsı şeyleri görüyor ve oradan aldığı ilhamla ülkesine döndüğü zaman sağlıklı bar spor yapanlara sağlıklı beslenmeler üreten bir firma kuruyor şu an net serveti 1.2 milyar dolar.

Teknoloji ve İş Hizmetleri

3’üncü madde teknoloji ve iş hizmetleri fark ettiyseniz hangi sektörden bahsedersek bahsedelim hepsi teknolojiye bağlı firmalar iletişim için, Lojistik için, üretim için, reklam için yani tüm aşamalarda teknolojiye ihtiyaç duyuyorlar.

Sadece firmalar mı. Tabii ki de hayır siz bu listeyi de teknoloji sayesin de okuyorsunuz. Teknoloji sayesinde haberleşiyoruz, Teknoloji sayesinde alışveriş yapıyoruz artık her şey teknolojiye bağlı hayatımızın bir parçası ve dünyadaki tüm milyarderlerin yüzde 9’u bu sektörden.

Bu sektör bence sadece yüzde 9 ile kalmayacak gelecek yıllarda çok daha insan bu sektör sayesinde milyarder olacak yeni yazılımlar ve donanımlar dünyanın dört bir yanında sürekli geliştiriliyor ek olarak eminim ki tanıdığınız birçok Milyarder bu sektördendir.

Elon Musk, Bill Gates, Mark Zuckerberg Hatta şu an dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos bu alan yeni bir şey geliştirmek zengin olmak için mükemmel bir sıçrama tahtası çünkü imkanlar kolay. Kabul edelim her yer bilgi dolu üniversite mezunu olmamıza gerek yok zengin olmamıza gerek yok tek yapmanız gereken kendinizi geliştirip araştırıp bir fikir bulmak ve çalışmak.

Elon Mask zor durumdayken cebindeki son parası da şirketine yatırım yapmıştı ve kirasını komşusundan arkadaşlarından toplayıp ödemişti. Aynı şekilde hatırladığım kadarıyla Mark Zumberk ailesinden yüklü bir miktarda miras almamıştı burada önemli olan gelen ve gelmekte olan teknolojiye bakıp hangi fırsatlar hangi kapılar açabileceğini düşünmek.

Gayrimenkul

Sadece barınma ihtiyacımız olduğu için değil aynı zamanda gelişen dünya ve artan nüfus olduğu için siz zengin edebilecek ikinci sektör gayrimenkul. Emlak sektörü dünyadaki milyarderlerin yüzde dokuzunu oluşturuyor. Siz maddeye geçmeden önce bir ekleme yapayım. Emlak sektörüne girmek için bir ev ya da dükkan konut almanıza gerek yok adım adım veya ilginizi çeken yerlerden başlayabilirsiniz mesela ilk önce gayrimenkul danışmanı olabilirsiniz.

Anlaşmalar yapan bir firma kurabilirsiniz inşaat ile ilgili inşaat yapan yada direkt inşaat malzemeleri üreten bir firmada kurabilirsiniz mesela Donald trump’ın net serveti kamuya açık değil Forbes dergisi bunun iki buçuk milyar dolar olduğunu tahmin ediyor tabii ki tahmin bu sadece ve bunların hepsini sadece gayrimenkul sektöründen yaptı.

Şunu söylemek istiyorum ki dünyanın neresinde olursanız olun Emlak sektörü için her zaman fırsat vardır ve önemli noktalarda ki konutlar her zaman değerlenecektir.

Bankacılık ve Finans

Bankacılık ve finans Tabii ki sadece banka sahiplerinden bahsetmiyorum açıklayım bundan önceki maddeler de bahsettiğimiz büyük firmaları zenginleri bir düşünün. Aslında hepsi bankalar sayesinde büyüdü Kredi aldılar borçlandılar ve büyüdüler büyüdükçe daha fazla kredi alıp daha fazla büyüdüler ödemelerini bankalar aracılığıyla yapıp bankalar aracılığıyla aldılar ya da bankalar aracılığıyla yatırım yapıp bu şekilde bir iş kurdular.

Dünyada ki tüm milyarderlerin yüzde 15’ini bankacılık ve finans sektöründeki insanlar oluşturuyor. Bunlardan bazıları borsa da ki gizli yatırımcılar, bazıları aracı kurumlar, bazıları danışmanlık firmaları bireysel yatırımcılara dünyanın en iyi yatırımcısı olarak kabul edilen dünyanın en zengin dördüncü insanı olan Waren Buffet’i örnek verebiliriz.

Bonus: Ulaştırma

Sürekli evde otursak Turizm dursa bile yine de tüketmeye ve bu yolla da ulaştırma sektörüne ihtiyacımız var alacağımız tüketeceğimiz ürünler hava deniz ve kara yoluyla ülkemize geliyor oradan bir şekilde mağazalara perakende sektörüne gidiyor Oradan da evlerimize kadar geliyor yani baktığınız zaman her zaman ulaştırmaya ihtiyacımız var.

Ülkeler İthalat ve ihracat yapıyor dünyada sürekli bir şey bir yere gidiyor yani Ulaştırma sektörü Biz ışınlanmayı bulana kadar var olacak. Dünyanın büyümesi için bizim yaşamımıza devam edebilmemiz için. Bu sektöre ihtiyacımız var o yüzden Ulaştırma sektöründe büyük bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum.

Yorum Yap