1. Ana Sayfa
  2. Finans

Öğrenciler İçin Para Kazanmanın 8 Gerçek Yolu

Öğrenciler İçin Para Kazanmanın 8 Gerçek Yolu
+ - 0

Öğrenciler için para kazanma yolları bu yolları herkesin bilmediği sağ da sol da okuduklarınızdan izlediklerinizden olmayacak. Daha önce nasıl ek gelir elde edilir? Nasıl pasif gelir kazanılır isimli listeler yazdım ama gençlerin hep bir bahanesi oldu. Yok yaşım tutmuyor, yok uğraşamam, yok benim bilgisayar başında yapmam lazım. Bu seferki bahsedeceğim yöntemlerin hepsi kesinlikle gençlere uygun şu an bu siteyi takip ediyorsanız.

Eminim ki yatırım yapmak istiyorum, para kazanmak istiyorum, daha büyük bir şeyler yapmak istiyorum ama ne yapacağımı nereden başlayacağımı bilemiyorum diyorsunuz size saçma sapan bir kaç kuruş kazanmak için anket linkleri, referans linkleri işte kripto para linkleri falan paylaşmayacağım.

Zaten siteyi takip ediyorsanız öyle şeylerle işimiz olmaz biliyorsunuzdur. Öncelikle liste lise ve üniversite öğrencileri için ama lise öğrencileri tam zamanı okula gittikleri için daha çok internetten yürütebilecekleri bir şey yapmaları lazım veya okuldan sonra birkaç saat vakit ayırarak para kazanmaları lazım.

Bu yüzden lise öğrencilerini söylemek istiyorum. Daha önce diğer listeler de bahsettik. Para önemli para gerçekten hayatımızda mükemmel bir önemi var ama para kazanma aşkıyla lise çağında para kazanma aşkıyla yanıp tutuşursanız okulumuza gereken zaman ayıramazsınız ve kendinize yatırım yapacak vaktiniz kalmaz.

Para kazanacaksınız dengeyi iyi kurmanız okulu başlamamanız lazım. Tabi size inek olun, okulun birincisi olun, okulun en çalışkan öğrencilerden biri olun demiyorum ama sonuçta üniversite sınavına gireceksiniz, hangi şehri istiyorsunuz, hangi bölümü istiyorsunuz, üniversite okumak istiyor musunuz? İstemiyor musunuz? Bu da ayrı bir konu bunların üzerine düşünmeniz ve kendinize bir plan çizmeniz lazım.

Bu yüzden tamamen paraya odaklanmayın kendinize yatırım yapmaya odaklanın okula da odaklanın bu yüzden sayacağım bütün maddeler lise öğrencileri için de geçerli ama para kazanmak hırsınız kendinize yatırım yapmak hırsızın önüne asla geçmesin. Ben para kazanacağım başka bir şey umurumda değil diye kendinize yatırım yapmazsanız hiç ilerleme kaydedemezsiniz.

Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları

Geri Dönüşüm

Bu maddeden daha önceki yazılarım da bahsetmiştim ama bu ondan daha farklı altına da bir sürü yorum gelmişti. Ben çok toplam, ben insanların kullanılmış eşyalarını toplamam, bana ne derler, ama fakir olduğumu düşünürler ben bu tavsiyeleri yapmam tamam sen yapma.

Geri Dönüşüm derken neyi kast ediyorum her şey olabilir mesela onu burada kitaplar çevrenizden eski kitapları toplayın ailenizden, arkadaşlarınızdan bunları gidin letgo‘da satın veya diğer siteler de satın özellikle antika kitaplar çok para ediyorlar.

Bunun dışında ne olabilir telefonlar olabilir, kimin kırık ekranı kırık veya bozuk telefonu varsa bunu rica edin ya da ucuza 50 liraya, 100 lira, 200 lira, 300 liraya belki iyi bir telefon ise bunları alın tamir edin ben telefondan anlamıyorum demeyin. YouTube‘u açın YouTube mükemmel bir bilgi hazinesi.

Bakın Şu telefonun şu modelinin ekran kartı nasıl değişir. Ondan sonra internetten bir tane ekran kartı sipariş verin ve oradaki videodan izleyerek ekranı değiştirin takın yani Belki 50 bir süre belki de bedavaya aldığınız telefonu 1500 liraya 2000 liraya satabileceksiniz.

Sen yeter ki para kazanmak iste bu geri dönüşüm konusunda aklına ne gelirse yapabilirsiniz bunu her üründe yapabilirsin dediğim gibi yeter ki para kazanmak iste.

Sosyal Medya

Artık sosyal medya günümüzde birçok insanın gelir kapısı oldu. Aynı şekilde benim de gelir kaynaklarından biri de sosyal medya bir örnek vereyim: Juventus’tan 30 milyon euro kazanan Ronaldo’nun Instagram‘dan geliri 50 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Yani futbol oynayarak 30 milyon kazanıyor Juventus’aa ama instagramına bir iş ciddiyetini yürütüyor reklamlarla sponsorluklar alıyor. Juventus ta aldığı 30 milyondan daha fazla para kazanıyor. Instagram‘da işte sosyal medyanın önemi.

Peki ben Instagram sayfası açmaya karar verdim ama ne yapacağımı bilmiyorum neye ilginiz varsa Neyi diğer insanlardan daha iyi yapıyorsanız diğer insanların ortalamasından neyi daha iyi yapıyorsanız. Bu sizin alanınız çünkü sevmediğiniz bir şeye girerseniz. Eninde sonunda sıkılıp başarısız olacaksınız.

Bir arkanıza yaslanın 10-15 dakika düşünün ben neyi seviyorum neyi diğer insanlardan daha iyi yapıyorum futbolla ilgileniyorum. O zaman futbolla ilgili düşünün. Başka ne olabilir. İşte ben oyun oynuyorum online oyunlar oynuyorum bununla ilgili bir sayfa açabilirsiniz ya da benim hiç becerim yok. Ben bütün gün oturup televizyon izliyorum diyorsanız da sizin de diğer insanlardan daha fazla hakim olduğunuz şey televizyon programları bunu eleştirebilirsiniz bunlarla ilgili bir şey yapabilirsiniz.

Emin olun YouTube’da Instagram’da milyonlarca takipçileri olan bu konularla ilgili sizin saçma dediğiniz konularla ilgili milyonlarca takipçileri olan kanallar sayfalar var.

Alanını bulduktan sonra sayfayı açacaksın ve büyütmeye başlayacaksın reklam yapacak paran yok mu 50 liranın da mı yok buna ayırabilecek tamam hiç sıkıntı yok gireceksin diğer insanlara takip atacaksın takip ata ata bunu emek vererek büyüteceksin.

Peki nasıl para kazanırım orası tamamen sana kalmış istersen sayfayı büyüt direkt sayfayı başkasına sat, istersen sayfayı büyüt sayfaya reklam al, istersen sayfayı büyüt sayfada bir şeyler sat artık orası senin alanın binlerce insana hitap ediyorsun büyük bir kitlen var ne istersen onu yap para kazanmanın yolu sonsuz.

Bu dediklerim sadece Instagram için geçerli değil. Tiktok olur, Twitter olur, telegram olur, Facebook olur ne isterseniz bu maddeyle sosyal medya ile ilgili detaylı bir kapsamlı para kazanma listesi istiyorsanız yorumlarda belirtin.

Fiverr

Dolarla para kazanmak isteyen gençler sırada Fiverr var basitçe tanımlamak gerekirse küçük işlerin freelance işlerin görevleri yapıldığı bir platform olarak düşünebilirsiniz herhangi bir beceriniz olması yeterli.

Siteye kayıt oluyorsunuz iş oluyorsunuz özenle doldurun iş şiddetinde yapın gerçekten para kazanmak istiyorsanız becerilerinizi tecrübelerinizi falan tamamen özgeçmişinizi buraya doldurun ki iş alabilesiniz sonra size uygun olan işi bulup fiyat teklifi vereceksiniz.

Elbette birçok rakibiniz var o yüzden fiyatlarınızı biraz daha düşük tutmak ve yaptığınız daha önceki yaptığınız işleri göstermek sizin avantajınız olacak.

Bebek Bakıcılığı

Kızlar için bebek bakıcılığı. Eğer para kazanmak istiyorsanız gerçekten çocuklara da ilginiz varsa İnternetten görebilirsiniz birçok kişi çocuğumuza oyun oynayacak biz yokken ilgilenebilecek oyun ablaları arıyoruz diyorlar onlara başvurabilirsiniz dünya her zaman fırsatlar dünyası istiyorsanız bu tarz işlerle para kazanabilirsiniz.

Freelance İşler

Becerinizin olduğu bir alanda freelance çalışmak Fiverr’e benziyor ama farklı size başka bir açıdan olayı düşündürmek istiyorum. Geçen bir arkadaşımız Instagram’dan mesaj attı.

YouTube kanalını gördüm yaptığın işleri beğeniyorum herhangi bir iş olursa bana paslayabilirsin ne tarz işler dedim bu video Montajı yapıyorum, logo tasarım yapıyorum bu tarz şeyler birkaç tane de çalışmasını attı dilersen bakabilirsin diye baktım dedim teşekkür ederim herhangi bir benim veya çevremin işi olursa direk aklımda sen varsın demek istediğim şu, adam kovalıyor.

Bakın Fiverr’i falan bırakın burada büyük ihtimalle youtuberlara ya da Instagram’da büyük sayfaları olanlara bu tarz işlerle ilgilenen insanlara tek tek Instagram’dan mesaj atıyor. Benim de herhangi bir işim olduğu zaman ben de onu ulaşacağım ne demek istediğim bu dünya her zaman fırsatlar dünyası. Yeter ki siz isteyin bir şekilde başarabilirsiniz gördüğünüz gibi her şeyin bir yolu var.

Blog Açmak

Peki ne blogu açıyım beş altı ay önce korona virüs üstüne bir blog açsan şu an tutmuştu yemekle olabilir, sağlıkla ilgili olabilir, oyunlar olabilir, dergiler, kitaplar, dediğim gibi neye ilgin varsa bununla ilgili bir blog açabilirsin.

Türkiye de çok güzel bloglar var. Özellikle yemek, sağlık bilgisi, kategorilerinde ve ayda 100 bin liradan fazla kazanıyorlar çok başarılı işler yapıyorlar. Blogu açın ve yazı yazın çok basit sadece yazacaksınız. Siteyi kurmanız belki birkaç saatinizi alır zamanla geliştirirsiniz akşam okuldan mı işten mi geldiniz alın çayınızı, alın bilgisayarınızı 30 dakika blog yazın.

Yazın neye ilginiz varsa ne ile ilgili yapmak istiyorsanız. 30 dakika alın çayınızı Televizyonun karşısında oturup yazın ya. Bu kadar basit yapmak istedikten sonra sosyal medyada kim ne yapmış, o ne yapmış, nereye gitmiş, ne içmiş, nerede oturmuş ona bakmak yerine 30 dakika buna ayırın göreceksiniz 6 ay bir yıl sonra sonuçlarına siz de şaşıracaksınız.

Youtube Kanalı Açmak

Bir tane küçük bir çocuk vardı EvantubeHD 7 Milyon takipçisi var ve tahminimce 14 yaşında falan altı yedi yaşındayken YouTube kanalı açmış ve 8 9 yaşlarına geldiği zaman YouTube’dan Milyonlarca dolar kazanmış bakın binlerce on binlerce yüzbinlerce değil 8 9 yaşında YouTube’dan milyonlarca dolar kazanmış sadece oyuncak incelemesi oyun incelemesi videoları falan çekmiş.

Tamamen sizin zevkinize göre kanalınızı açın ve düzenli bir şekilde istikrarlı video yüklemeye başlayın. TikTok nasıl kullanılır? Origami nasıl yapılır? Nasıl gitar çalınır? Bu tamamen size bağlı, YouTube’nin hiçbir sınırı yok. Hayal gücünüz ne kadar genişse o kadar yaratıcı içerikler üretebilirsiniz.

Bir Sorun Çöz

Benim favorim gerçekten bunu anlayabilirseniz her şekilde büyük paralar kazanabilirsiniz kağıt kalem alın elinize arkadaşlarınızla ailenizle hiç fark etmez veya kendi başınıza gençlerin en çok karşılaştığı sorunları yazın. Size birkaç tane örnek vereceğim düşünün aklınıza ne gelirse gençler günümüz de hangi sorunlarla uğraşıyorlar gençleri günümüzdeki sorunları ne bunları tek tek beyin fırtınası yapıp yazın.

Sigara ve alkol bağımlılığı, yeme bozuklukları, kariyer aklınıza ne gelirse biliyorum sistem sizden yaratıcı olmamızı istemiyor ama siz yaratıcısınız arkanıza yaslanın. Sessiz bir ortamda ve arkadaşlarınızla ailenizle bu daha iyi olur düşünün gençlerin sorunları ne sizin kendi sonlarının sorunlarınız ne buradan yola çıkabilirsiniz.

Gençlerin bu sorunu var bu sorunu nasıl çözeriz göreceksiniz ki bunları işe dönüştürmenin birçok yolunu bulacaksınız yüz başarılı olacak mısınız. Elbette yüzde yüz başarılı olamayacaksınız. Belki de büyük ihtimal başarısız olacaksınız tamamen size bağlı ama başarısız mı oldunuz bir daha deneyin, farklı bir sorunun üstüne gidin, başka bir yöntemle deneyin olana kadar çalışın.

Yorum Yap