1. Ana Sayfa
  2. Finans

Finansal Özgürlüğe 5 Basit Adım – Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

Finansal Özgürlüğe 5 Basit Adım – Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?
+ - 0

Finansal özgürlük nasıl kazanılır? Hakkında başarılı bir insanın tavsiyelerini paylaşacağım bu insanın ismini yazmayacağım çünkü finansal özgürlüğü kazanmanın yolları aslında sizin de bildiğiniz şeyler. Kim nasıl yapmış yada kimin yaptığının bir önemi yok önemli olan senin ne yaptığın o bakımdan hemen sana yapman gerekenleri listeledim işte finansal özgürlük nasıl kazanılır?

Parasız olmak kötü bir durum ve ben bu durumda çok kereler bulundum. 20 metrekarelik bir odayı bir oda arkadaşımla paylaşmak ve ayın sonuna kadar başarabileceğimden emin olmak için her kuruşunu saymak bana çok şey öğretti. Hâlâ para konusunda çok dikkatliyim çünkü ay sonunda kirayı ödemek için öğünlerinizi kısmanın ne demek olduğunu biliyorum.

Birinci sınıf öğrencisiyken çok para kazanmayı düşünmüyordum ama bu umutsuz mali durumdan çıkmak istedim çünkü çok fazla taviz vermek zorunda kaldım. Okuluma odaklanamıyordum çünkü kirayı ödeyebilmek için her gün saatlerce çalışmak zorundaydım.

Bu yüzden tek umudum, mezun olduğumda bana boş zaman rahatlığı sağlayacak bir iş bulmak için gerekli becerilere sahip olacağımdı. Bu zamanı, gelirimi daha da artıracak bir iş veya beceri geliştirmek için kullanacağım.

Makul bir plan gibi görünüyordu; Ancak, yeterince uzun sürmedi ve düşündüğüm kadar iyi olmadığını fark ettim çünkü mezun olmak için birkaç yıl beklemeye ve sonra ne yapacağıma karar vermeye hazır değildim.

Bu yüzden elimden gelen her şeyi denemeye karar verdim. Çevrimiçi bir iş kurmaya çalıştım, emlak işine girdim, küçük bir girişime katıldım. Ve yıllar süren azimli ve sıkı çalışmadan sonra başardım.

Para için endişelenmene gerek yok, bana güven! Hayat değişir. Artık her kararınızı bunun maliyetine dayandırmıyorsunuz. Aniden ilginizi çeken, sizin için önemli olan şeyleri yapma özgürlüğüne sahip olacaksınız. Her şeye bir mola verme özgürlüğüne sahip olacaksınız ve kirayı dert etmeyin.

Bunu yapmak için milyarder olmanıza gerek yok. Finansal özgürlüğü elde etmek için bazı temel adımları sizinle paylaşmak istiyorum.

Nakit Akışında Pozitif Kalın

Nakit akışınızı yönetmede ne kadar iyisiniz? Nihayetinde finansal olarak ne kadar başarılı olacağınızı belirleyen nedir?
Muhasebe dersleri aldıysanız, muhtemelen nakit akışının ne olduğunu biliyorsunuzdur. Ama üniversitede şunu öğretiyorlar –

İşletmelerin nakit akışı var; ancak gerçek hayatta da bu problemle uğraşıyoruz. Nakit giriş ve çıkışını yönetmeliyiz.
İşletmenizi sağlıklı tutmak için, dışarı çıkandan daha fazla para geldiğinden veya en azından işten ayrılan miktarın, aldığı miktara eşit olduğundan emin olmalısınız.

İşletmenin ne kadar borcu veya gideri olduğu önemli değildir. Kaybettiğinden daha fazla para kazanıyorsa, bu iyi bir iştir.
Kişisel finans aynı şekilde çalışır. Nakit akışınız pozitifse ne kadar borcunuz, ipotek, öğrenci kredisi, araç kiralamanız önemli değil.

Gereksiz sorumluluklar almayın.

Gereksiz sorumluluklar almayın, evet ikinci maddemiz bu. Bu birçok insanın finansal olarak mücadele etmesinin ana nedenlerinden biridir.

Nakit akışı olumlu olabilir, ancak daha sonra karşılayamayacakları bir finansal sorumluluk alırlar. Sadece sıfır araba kiralamaktan ya da kredi kartı borcundan bahsetmiyorum, belki pahalı bir ilişkiye girerler ya da bir aile kurarlar.

Beni yanlış anlama! Bir aile kurmanın kötü bir fikir olduğunu söylemiyorum. Ama işte denklem şu, diyelim ki nakit akışınız dengeli.

Bir aile kurarsın, bir çocuk yetiştirirsin, giderleriniz git gide artar, ikinci bir işe girersin ya da terfi almak zorundasınızdır. Gelirinizde ancak bu şekilde yükselir, bu durumda bu fena değildir.

Ancak yaşlandıkça harcamalarınız da artar ve bir noktada gelirinizi aşar, böylece nakit akışı negatif olur ve hayatınızın geri kalanında negatif nakit akışınızı yakalamak için çok çalışırsınız. Bu durum kuşak yoksulluğu olarak bilinir. Sizi yoksulluktan kurtaracak sermaye inşa etme araçlarına sahip olmadığınız bir noktaya gelirsiniz.

Günümüzde çoğu insan, çok çalışmadıkları için değil, kendilerini kazandıkları her kuruşunu harcamaktan başka seçeneklerinin olmadığı bir duruma soktukları için finansal olarak bağımsız olamıyorlar. Yani, nakit akışınızı her zaman pozitif tutmak için yapmanız gereken adımları uygulamaktır.

Bir yatırım portföyü oluşturun

Yaklaşık 4 bin yıl önce eski Mezopotamya’da bir krallıkta, gerçekten çok fakir olan Arkad adında bir adam vardı. Yoksulluktan kurtulmak, masaya yemek koymak için çok çalıştı; bununla birlikte, hizmetinin karşılığını aldığında, masaya çok az yiyecek koyarak ve paranın geri kalanını bir kalkan üreticisine ödünç verirdi, o da daha sonra kredinin faizini öderdi.

Bu faizi yaşam standardını iyileştirmek için harcamak yerine, başka bir kalkan üreticisine ödünç verdi, böylece servetini daha da artırdı. Uzun yıllar bu işlemi tekrarladıktan sonra serveti o kadar büyüdü ki bir daha çalışmak zorunda kalmadı ve sonunda o şehrin en zengin adamı Babil oldu.

Bugün ona paranızı ödünç verecek bir kalkan bulamayabilirsiniz, ancak serveti büyütmek için kullanabileceğiniz başka araçlar da var. Bunu düşün. S&p500, en büyük 500 ABD şirketinin performansını ölçen bir endekstir. Tarihsel olarak ortalama yüzde 10 civarında bir getiri oranına sahipti.

Bu, 20 yaşındayken SP500’e her ay 1K dolar yatırıp ayırmış olduğunuz durumda, 50 yaşınıza geldiğinizde, neredeyse 2 milyon dolara sahip olacağınız anlamına gelir. Ve bu sadece bin dolarla elde edebileceğiniz bir rakam

Bu rakamı her yıl 2K veya 3K, hatta geliriniz arttıkça 5K’ya çıkarırsanız, on milyonlarca dolar elde edeceğinizi hayal edin. Nakit akışınızı bu şekilde her zaman pozitif tutarsınız..

Likidetiniz Fazla Olsun

Dışarı çıkıp tüm paranızı borsaya atmayın çünkü yatırım yapmak sadece güneş ışığı ve gökkuşağı değildir. Haziran 2007’de S&P500’e bin dolar koyarsanız ve acil bir durumunuz olduğu için bir yıl sonra geri çekmeye karar verirseniz. O bin dolarla ne kadar kazanacağını sanıyorsun?

Bunu söylediğim için üzgünüm ama Negatif yüzde 50 Sadece paranızı geri kazanmak için beş yıl daha (2013) beklemeniz gerekecek. Ve piyasa böyle işliyor. Her gün aşağı yukarı dengesizlikler olur.

Bazen bir kriz vurur ve iyileşmesi için birkaç yıl gerekebilir. Bu nedenle, eğer borsa konusunda ciddiyseniz, uzun vadede kar almak için içinde olmalısınız. Ancak finansal olarak bağımsız olduğunuzu gerçekten hissetmek için likidite olmanız gerekir.

Bir şeyler ters giderse, endişelenmezsiniz. Kovuldunuz, işler kötüye gidiyor, piyasada bir durgunluk var, sorun değil, kendinizi korudunuz, en az altı ay boyunca faturaları dert etmeyecek kadar paranız var.

Bir Planınız Olsun

Bu makale de bahsettiğimiz her şey kulağa harika geliyor ama tüm bunları yapacak parayı nasıl buluyorsunuz? Tek uygun seçenek piyangoyu kazanmak gibi görünüyor. Elbette deneyebilirsin, iyi şanslar!

Ancak başka bir seçeneğiniz var, harcamalarınızı planlayın!
Tek bir ayda 6 aylık nakit yastığı oluşturmayacaksınız. Birkaç ay içinde milyon dolarlık bir yatırım portföyü oluşturmayacaksınız.

Finansal bağımsızlık hedef değil. Amaç sadece yeterli para kazanmak ve sonsuza kadar emekli olmak değil. Bunun yerine, kendinizi her kararınızı ne kadara mal olacağına dayandırmayacağınız bir konuma sokun.

Sırf biraz daha yüksek ödediği için bu yeni işi kabul etmeyeceksiniz. Ama bunun yerine senin için en önemli olan şeyler üzerinde çalışacaksın. Daha az finansal sorunla, umarım hayatınız biraz daha renkli olacak.

Yorum Yap