1. Ana Sayfa
  2. Finans

Borsa mı Krito mu Hangi Yatırım Daha Karlı

Borsa mı Krito mu Hangi Yatırım Daha Karlı
+ - 0

Bugün barsaya mı kripto parayamı yatırım yapmalıyım diyenler için hangi yatırım daha karlı bunu yazacağım sizler için evet lafı uzatmadan borsayamı Kripto parayamı yatırım yapalım? Bir çok insan uzun süredir borsaya yatırım yapıyor. Diğer taraftan yeni bir fenomen ortaya çıktı. Kripto paralar… 2009 yılında Bitcoin’in ortaya çıkmasıyla dünya, dijital para birimi ve onun altında yatan blok zinciri teknolojisi ile tanıştı.

Hisse senetleri ile kripto denkleminde, hisse senedi yatırımcıları başlangıçta kripto para birimlerini uç bir hareket olarak görmezlikten geldi. Ancak o günden bugüne, kripto para piyasaları büyük bir hızla büyüdü. Bununla birlikte, bu yeni ortaya çıkan yenilikçi teknoloji, tartışmalarıyla beraber gelmiştir.

Bazı uzmanlar kripto piyasasının geleneksel finansal piyasalara karşı bir hedge mekanizması yani koruma oluşturmasını beklerken, diğer uzmanlar ise kriptonun çökebileceğinden ve muhtemelen daha geniş piyasayı onunla birlikte aşağı çekeceğinden korkuyor.

Ne olursa olsun, dijital para birimlerinin finansal piyasalar üzerindeki etkisi yadsınamaz. Kripto alım satımı, daha fazla yatırımcının portföylerine kripto para eklemesiyle birlikte geleneksel hisse senedi alım satımları gibi bir hal almıştır. CNBC araştırmasına göre, 10 Amerikalıdan en az 1’i şu anda kriptoya yatırım yapıyor.

Türkiye’de ise bu oran daha yüksek. Türkiye’de her beş kişiden biri kripto paralara yatırım yapıyor. Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yapılan araştırmaya göre, kripto alım satımı yapan kişi sayısı bakımından Türkiye ,74 ÜLKE ARASINDA yüzde 16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise 1.sırada yer almaktadır.

Dijital varlıklarla işlem yapmak, yatırım yapmayı her zamankinden daha kolay hale getirmiştir. Nispeten daha yüksek oynaklık, daha fazla potansiyel fırsat anlamına gelir. Bunu, günün her saati alım satım, kaldıraçlı işlemler, düşük işlem ücretleri ve diğer kolaylıklarıyla birleştirdiğinizde kısa sürede neden bu kadar çok yeni yatırımcının ve deneyimli hisse senedi yatırımcısının kriptoya geçiş yapmaya başladığı daha iyi anlaşılmaktadır.

Bu makale de, kripto ve hisse senedi yatırımının benzerliklerini, farklılıklarını, artılarını ve eksilerini ortaya koymaya çalışacağız. Kripto Satın Almak Hisse Senedi Almak Gibi mi? Kripto para satın almak, hisse senedi satın almak gibidir, çünkü alıcılar dijital varlık satıcılarıyla eşleştirilir.

Fiyat, arz ve talebe göre belirlenir. İşlemler benzer şekilde çevrimiçi olarak yapılabilir ve her iki yatırım da zenginlik ya da fakirlik yoluna yelken açtırabilir. Kripto para birimleri ve hisse senetleri benzer şekilde çalışır. Hisse senedi veya forex ticareti yaptıysanız, herhangi bir kripto para borsasının tanıdık ara yüzünün önünde kendinizi yabancı hissetmezsiniz.

Bir kripto para coini veya tokeni için temel analiz yaparken, kripto piyasası geleneksel hisse senedi piyasasına göre farklılık gösterir. Ancak temel trade anlayışı ve teknik analiz yönüyle iki piyasa da hemen hemen aynıdır. Örneğin, her iki piyasadaki borsalara benzer türde emirler gönderebilirsiniz.

Piyasa emirleri, mevcut piyasa fiyatından alınır veya satılır. Limit emirleri tıpkı hisse senedi piyasasındaki gibi, alınması veya satılması düşünülen spesifik bir fiyat üzerinden işlem yapmanıza olanak tanır. Stop Loss emri ile de kripto para fiyatları, belli bir fiyatın altına inmesi durumunda otomatik satış işlemine geçer ve büyük zararların yaşanması engellenir.

Hisse senedi piyasası belli bir saatten sonra kapanır ancak kripto para piyasaları asla kapanmaz. Günlük trade edenler için piyasa oynaklığı ve likiditenin yüksek olması kârlı işlem yapılabilmesi için bir avantajdır. Birçok kripto parada bu iki özellik sağlanmaktadır. Kripto Para Birimleri ve Hisse Senetleri Arasındaki Temel Farklılıklar Birkaç hafta içinde %1000’in üzerinde kazançlar, kripto pazarlarında duyulmamış bir şey değil.

Kısa vadeli kârların cezbediciliği düşünüldüğünde yatırımcılar, kripto paralar ve hisse senetlerini tartarken kripto para dünyasına giriyor. Ancak kripto piyasalarında büyük getiriler söz konusu olduğu gibi aksine büyük risklerin de var olduğunu unutmamakta fayda var. Kripto paralarda, çok inişli çıkışlı fiyat hareketlerinin olmasından ötürü birçok uzman tarafından, kripto işlemleri, gerçek yatırımdan çok kumar olarak görülmektedir.

Hisse senetlerinde bu ölçüde fiyat oynaklığı olmaz. Likidite Sorunları Likidite, herhangi bir piyasada istediğiniz zaman alıp istediğiniz zaman satabilme imkânınızın olmasıdır. Hisse senedi piyasaları, kripto para piyasalarından daha yüksek işlem hacimlerine sahiptir ve dolayısıyla daha likittirler. Bu yönüyle üstünlük hisse senedi piyasalarındadır.

Nispeten, kripto pazarında daha az yatırımcı bulunmakta ve bu nedenle likidite sorunları yaşanabilme ihtimali söz konusudur. Ancak, likidite konusunda kripto paraya göre farklılıklar vardır. Bitcoin, trade yapmak isteyen yüksek sayıda satıcı ve alıcıya sahip olduğu için en likit dijital para birimidir.

Düşük piyasa değeri olan coinler, tokenler ve daha küçük kripto para borsaları normalde büyük yatırımcılar için likidite sorunlarının olmasından kaynaklı olarak onların daha az tercih edilmesine ve yatırım yapılmasına neden olmaktadır. Hisse senedi piyasasında bu durum sadece düşük sermayeli küçük hisse senetlerinde görülür.

Yüksek Volatilite Kripto ile hisse senetleri arasındaki benzerlik, ikisinin de dalgalı olmasıdır. Tahmin edilmesi zor olan fiyat dalgalanmaları nedeniyle, doğru zamanda almak veya satmak neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte hisse senedi piyasasında şirket bilançolarına erişim mümkün olduğundan borsa yatırımcıları hisselerinin alım satım kriterlerini bu bilgilere dayalı olarak verebilmektedir.

Ayrıca, hisse senedi piyasası, uzun vadede büyüme eğilimi göstermiştir. Hisse senedi piyasaları yalnızca bir iş gününün belli saat aralıkları boyunca dalgalanır. Kripto para piyasaları asla kapanmaz ve diğer dijital varlıklara, kripto alanındaki olaylara ve küresel borsaların hareketine göre dalgalanmalar yaşar.

Günün 24 saati mevcut olan geniş etki yelpazesi ile kripto paralar, hisse senetlerinden daha fazla oynaklık yaşar. Daha fazla piyasa oynaklığı, fiyatta daha az istikrar anlamına gelir ve bu da kurumsal yatırımcıların kriptoya katılmasını engelleyebilir. Bu aynı zamanda traderlara yani sıklıkla al sat yapanlara daha fazla işlem yapma imkanı tanımaktadır.

Çeşitlendirme Eksikliği Çeşitlendirmenin amacı, farklı pazarlarda farklı performans gösteren varlıkları elde tutmaktır. Çeşitlendirme yaparak portföyünüzde yüksek riske karşı koruma sağlamış olursunuz. Hisse senetlerinin, ekonomiye bağımlılığı daha yüksek olduğundan, kriptoya kıyasla daha az çeşitlendirme sunar.

Enflasyon, para ve ekonomi politikaları gibi faktörlerin hissesenetleri ve tahviller üzerinde etkisi büyüktür. Bitcoin ve Ethereum’un hisse senetleri ile düşük korelasyonu, kripto para birimi yatırımını, portföy çeşitlendirmesinde kullanmak için çekici bir strateji haline getirmektedir.

Diğer Kripto para birimleri de çoğunlukla BTC ve ETH gibi stabilitesi olan kripto paralara endeksli olarak hareket etmektedir. Hisse senetleri ise geniş ekonomik faktörlere, şirketlerin ve sektörlerin bireysel performansına ve ilgili endekslerin, endüstrilerin ve hizmetlerin birbirine bağlı arz ve talebine göre tepki göstermektedir.

Kısa Vadeli Yatırım İçin Hangisi Daha İyi? Kripto Paralar, kısa vadede çok büyük kazançlara ve çok büyük kayıplara neden olmaktadır. Hayalleriniz de gerçekleşebilir umutlarınız da sönebilir. Oynaklık çok yüksek. Borsalardaki ortalama getirinin yılda yaklaşık %10 olduğu düşünüldüğünde, Bitcoinin son on yılda yıllık %230 getiri ile en iyi performans gösteren varlık olması yatırımcıları cezbetmektedir.

Ancak dijital varlıkların fiyatının saatler içerisinde aya çıktığını veya dakikalar içinde çöküşe geçtiğini aklınızdan çıkarmayın. Bu anlamda buradaki tüm işlemlerinizde sürekli bir getiri beklemek safdillik olur. Aynı zamanda Dijital varlıklarda var olan bu yüksek volatilite, kripto paraları; anında kâr etmek isteyen günlük trader’ların uğrak yeri hâline getirmiştir.

Uzun Vadeli Yatırım İçin Hangisi Daha İyi ? Hisse senetlerinde var olan istikrar, birçok uzun vadeli yatırımcıyı çeken önemli bir faktördür. Hisse senetlerinin uzun vadeli getiri performansına baktığınızda diğer birçok yatırım aracını dövdüğünü görürsünüz.

Diğer taraftan kripto piyasalarının, yüksek oynaklık riskinin yanı sıra, henüz bu piyasayı düzenleyecek regülasyonların tam olarak gerçekleşmemiş olması, geniş kitleler tarafından benimsenmemiş olması ve siber güvenlik tehditleriyle karşı karşıya olduğunu unutmamakta fayda var.. Bu risklere rağmen, piyasayı anlamak için çaba harcarsanız ve dikkatli davranırsanız, kripto faydalı olabilir.

Zaten getirilerin “to the moon” olması var olan bu risklerden kaynaklıdır. İster kripto isterse hisse senetleri piyasası olsun, uzun vadeli ve istikrarlı olan yolu tercih etmek şüphesiz en akıllıca yol olacaktır. Hele ki bu piyasalarda yıllarını geçirmiş bir günlük trader değilseniz her iki piyasada da kısa vadeli oynaklıktan kaçınmak en iyisidir.

SONUÇ Kripto ile hisse senetlerini karşılaştırırken hangisini alıp satacağınıza karar vermek büyük ölçüde uzmanlığınıza, alım satım stratejinize ve yatırım yaptığınız para miktarına bağlıdır. Hisse senetleri, nispeten düşük oynaklıkla, uzun vadede öngörülebilir, sınırlı yatırım büyümesi isteyenler için daha iyidir.

Aynı zamanda Hisse senedi piyasaları kanunlar ile regüle edilmiştir ve sıkı bir şekilde izlenir. Kripto para birimleri, çeşitlendirmek, enflasyona ve finansal piyasaları olumsuz etkileyen faktörlere karşı korunmak isteyenler için muhtemelen daha iyi olacaktır. Ülkemizde dövizin durumu da değerlendirildiğinde dolar bazlı yatırımın olması kripto paralar tarafında artı bir unsur olmaktadır.

Paranızı sadece kripto para birimine veya sadece hisse senedine yatırmanız gerektiğini belirten bir kural yok. Bunun yerine, her ikisine de aynı anda yatırım yapabilirsiniz. Ancak her birine farklı amaçlar için yatırım yapmak uygulayacağınız bir teknik olabilir.

Örneğin emeklilik servetinizi artırmak istiyorsanız, tercihinizin hisse senetlerinde olması; tatil yapmak, yeni çıkan bir telefonu almak gibi kısa vadeli hedefe ulaşmak istiyorsanız da tercihinizi kripto paralarda değerlendirebilirsiniz.

Hem kripto paralar hem de hisse senetleri, servetinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Her seçenek kendi riskleriyle birlikte gelir. Derinlere dalmadan önce araştırma yapmanız önemlidir.

Yorum Yap