1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Düzenli Olmak İçin Garanti Yol!

Düzenli Olmak İçin Garanti Yol!
+ - 0

Düzenli olmak başarılı insanların rolleri arasında düzenli olmak için garanti yolları sizler ile paylaştım kolay olmayacak ama düzenli olmak önemli. Çoğu insan daha düzenli olmak ister ama bunu gerçekten başarmak bazen çok zorlayıcı olur. Düzenli olmanın sağladığı sayısız faydası vardır ve başarı hakkında önemli roller arasındadır kesin olarak. Daha düzenli olduğunuzda zihniniz gereksiz şeylerle dolmaz, işlerinizi daha kolay yönetebilirsiniz ve daha az para harcarsınız.

Düzenli Olmak İçin Garanti Yol

Daha düzenli olmak zamandan tasarruf etmenizi de sağlar çünkü insanlar ortalama olarak günde bir saatlerini önemli eşya veya belgelerini aramak için harcarlar.

Hiç kimse doğuştan düzenli doğmaz. İnsanların daha düzenli olmalarının sebebi, bunu sağlayan alışkanlıklar geliştirmeleridir. Yani düzenli olmak kendi kendinize öğrenebileceğiniz ve zaman içinde kalıcı olabilecek bir alışkanlıktır.

Düzenli Olmak İçin Garanti Yol!

Bu Liste de düzenli olmanıza yardımcı olacak tavsiyeler vereceğim. Bu konuda çaba harcarsanız siz de düzenli bir insan olmaya başlayabilirsiniz.

Not Alma Alışkanlığı Edinin

giphy

Her şeyi hafızanızda tutmaya çalışmak hem zihniniz için bir yük oluşturur, hem de bir şeyleri unutmayı garantiler. Her konuda hafızanıza güvenmeyip gerektiğinde not almalısınız. Aklınızdakileri yazıya dökmek hafıza yükünü ortadan kaldıracağı için planlarınızı kesinleştirmenize olanak sağlar.

Gün içerisinde yaptıklarınızı, toplantılardaki önemli detayları, yaklaşan etkinlikleri, harcamalarınızı, önemli tarihleri ve üzerinde sonradan düşünmek istediğiniz her şeyi not alarak kendinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Düzeninizi korumak için yapılacaklar listesi belirleyin.

Bu her konu için farklı yapılacaklar listesi olabileceği gibi genel bir liste de olabilir. Listenizi görebileceğiniz bir yerde muhafaza ederseniz kendinize yapacaklarınızı kolayca hatırlatabilirsiniz. Tüm bunlar için bir uygulama kullanmak da mantıklı bir çözüm olacaktır.

Program Yapın ve Bitiş Tarihleri Belirleyin

giphy 1

Kendinize günlük programlar yapın ve yapılacak işler için bitiş tarihleri belirleyin. Zamanı akıllıca kullanmanın en kolay yolu programlı çalışmaktır. Günlük ve haftalık programlar oluşturmak ve bunlara sadık kalmak hedeflerinizi gerçekleştirmek için ayıracağınız vakitlere yer açar çünkü düzensiz bir insan bunlar için hiçbir zaman vakit ayıramaz. Bitiş tarihleri belirlemek ise, belirlediğiniz işleri yapmak için motivasyon kaynağı oluşturur.

Bir iş için bitiş tarihi ne kadar yaklaşırsa o kadar sıkı çalışırsanız. Ancak böyle bir tarih yoksa o işin sonunu getirmek çok güçtür. Gün içinde kendinize belirlediğiniz hedefleri öncelik sırasına koyup en önemli 3 tanesini hallettikten sonra diğerlerine vakit ayırırsanız, vaktinizi daha kolay yönetebilirsiniz. Bu tip alışkanlıklar sayesinde bir rutin oluşturabilir ve bu sayede çok daha başarılı olabilirsiniz.

Eşyalarınıza Belirli Yerler Verin

giphy 2

Şefler mutfakta ve normal yaşamlarında çok düzenli insanlardır. Bunun tek sırrı ise kullandıkları her şeyi belirli yerlerde tutmalarıdır. Mutfakta çok düzenli olmak için eğitilmişlerdir çünkü bu sayede kullanacakları malzemeleri arama gibi gereksiz vakit kayıplarının önüne geçmiş olurlar.

Siz de bu tip bir uygulamayı daha sık kullandığınız eşyalarınızı erişmesi kolay olan, belirli yerlerde tutup, daha az kullandıklarınızı kaldırarak kendiniz için uygulayabilirsiniz.

Örneğin, Telefonunuz, anahtarlarınız ve cüzdanınız için belirli bir yer oluşturursanız, bunları aramak için vakit kaybetmez ve aceleniz olduğunda karışıklık yaşamazsınız.

Aynı şekilde çalışma alanınızdaki ve evinizdeki eşyaları, kullanım kolaylığı oluşturacak şekilde belirli yerlerde tutup işiniz bittiğinde her şeyi yerine bırakmaya özen gösterirseniz, bunları düzenlemek için ekstra çaba sarf etmenize gerek kalmaz ve vakit kazanırsınız.

Sizi Motive Eden Şeylerden Başlayın

giphy 3

Düzenli olmanın sizin için ne ifade ettiğini bulun ve sizi motive eden şeylerden başlayın. Herkes için geçerli bir düzen kavramı yoktur. Bazı insanlar için kullanışlılık ön plana çıkarken, bazıları için estetik daha önemlidir. Ya da işiniz bilgisayar üzerindeyse, dosyalarınızı, yer imlerinizi ve masaüstünüzü düzenlemek, mutfağınızı düzenlemekten daha önceliklidir.

Hangi alanda düzen sağlamak istiyorsanız oradan başlamalısınız. Ama başlamak işin en zor kısmıdır. Zor işler gözünüzü korkutuyorsa en kolay halledebileceğiniz şeylerden başlayın. Örneğin sabahları yatağınızı yapmak ya da yemeği yedikten hemen sonra sofrayı kaldırmak gibi halletmesi kolay olan alışkanlıklara öncelik verebilirsiniz.

Ya da sizi daha büyük problemlerin üstesinden gelmek motive ediyorsa, toplamayı sürekli ertelediğiniz bir çekmeceyi düzenlemek ya da dolabınızı veya odanızı yeniden düzenlemek gibi ağır toplarla işe başlayabilirsiniz.

Gereksiz Eşyalardan Kurtulun

giphy 4

Gereksiz eşyaları düzenlemeye çalışmak boş bir çabadır. Belki bir gün lazım olur düşüncesiyle bir türlü atmaya kıyamadığınız eşyalardan kurtulmak hayatınıza büyük bir rahatlama ve fonksiyonellik getirir. Bilgisayarınızda bir gün okurum diye biriktirdiğiniz tüm yer imlerini temizlemek veya çoktan üzerinde çalışmış olduğunuz konularla ilişkili notları atmak, kafa karışıklığınızı azaltacaktır.

Aynı şekilde gereksiz kıyafetler, eşyalar ve çantalar gibi ıvır zıvırı evinizde tutmak kalabalığı artırır ve sizi düzenli olmak için daha fazla çaba harcamak zorunda bırakır. Daha az eşyanız olduğunda neyin nerede olduğunu bilirsiniz ve eşyalarınızı aramak için vakit kaybetmezsiniz.

Eşyalarınızı Önceki Günden Hazırlayın

giphy.gif?cid=e2a3cbde0ntrnlka7vc7yk6j4ii2v2izuhqjbo675oeqr75a&rid=giphy

Ertesi gün kullanacağınız eşya ve kıyafetlerinizi ayarlayın.

Sabah uyandığınızda kıyafetlerinizi bulmak ve denemek için için veya örneğin spora gidecekseniz spor çantanızı hazırlamak için dolabınızı alt üst etmeniz olağan bir durumdur ve bir şeyleri unutma riskini artırır.

Bunu önlemek için giyeceklerinizi ve gün içerisinde size lazım olacak kitap, defter, çanta, bilgisayar gibi eşyalarınızı bir gün önceden ayarlayabilirsiniz.

Bunu yaptığınızda son dakikaya kalmayarak vakitten kazanırsınız

ve bu sayede düzenlemek için uğraştığınız ortamınızı dağıtmamaya gereken özeni gösterebilirsiniz

Rutin Düzenlemeler Yapın

Rutin olarak temizlik ve düzenleme yapın. Her ev ve işyerinde sürekli dağılan noktalar vardır. Örneğin lavaboda biriken bulaşıklar, odada sandalyenin üzerinde biriken kıyafetler, oturma odasındaki bardaklar ve çöpler ya da yatak örtüleri.

Düzenli olarak bu alanları temiz tutmaya bakın çünkü dağınıklığın sebebi genellikle en sık kullandığınız yerlerdir.

Gereksiz eşyalarınızı da düzenli olarak gözden geçirin ve dürüstçe kullanmayacağınız şeyleri belirleyip onlardan kurtulun. Düzen konusunu alışveriş hayatınıza da yansıtın. Alış verişlerinizi ve kredi kartı ekstrelerinizi düzenli olarak inceleyin ve sırf ucuz diye işinize yaramayacak şeylere hem para hem de hayatınızda yer vermekten vazgeçin.

Basit İşleri Birlikte Halledin

giphy.gif?cid=e2a3cbde40kl8gmmlfoqa8n7a2966lnpuvlkrrjz38uzyak6&rid=giphy

Aynı anda birden çok görevi hallederek zamanı verimli kullanın. Daha organize çalışmanın ve zamandan tasarruf etmenin bir yolu da bazı işleri bir arada yapmaktır. Birden çok işi hallederek daha sonra size dert olmasından kurtulduğunuz için önünüzü daha net görebilirsiniz ve daha düzenli olursunuz.

Ama iki işi birden yaparken bir tanesinin büyük kısmının otomatik hallolan bir iş olmasına özen gösterin. Mesela ocağa ısınması için suyu koyduğunuzda bulaşıkları makineye dizebilirsiniz. Ya da bir dosyayı indirmeye başladığınızda, diğer yandan bir belge hazırlama ya da mail yazma gibi bir işinizi halledebilirsiniz. Daha karmaşık iki işi bir arada yapmaya çalışırsanız, ikisine de kendinizi veremeyeceğiniz için verimli sonuçlar alamayacağınızı unutmayın.

Gereksiz Aboneliklerden Kurtulun

giphy.gif?cid=e2a3cbdecupm1lbp964kespa6q55w00re68kpscemq1i11jv&rid=giphy

Her aldığınız gereksiz mailde, mail aboneliğinden çıkın. Kullandığınız sosyal medya uygulamalarında da bakmadan geçtiğiniz hesapları takipten çıkın. Tüm bunları, gereksiz olduklarını fark ettiğiniz anda takip etmeyi bırakırsanız, günden güne zamanınıza mal olan gereksiz aboneliklerin çoğundan kurtulmuş olacaksınız.

Tıpkı bir gün lazım olur diyerek satın aldığınız şeyler gibi bu gereksiz abonelikler de gün içerisinde zamanınızdan çalar çalar ve zihninizde yer kaplayarak kafa karışıklığına sebep olur ve bu yüzden düzenli olarak temizlenmeleri gerekir.

Kendinizi Ödüllendirin

giphy.gif?cid=e2a3cbde83ni7zwmg0i5v29yzlh79f03eh2qnzcin3s9s6al&rid=giphy

Daha düzenli olma konusunda motivasyon sağlamak için kendinize bir ödüllendirme sistemi oluşturabilirsiniz. Bir şeyler hallettiğinizde, işin boyutuna göre bir kahve içebilir,

sevdiğiniz diziyi izleyebilir, kendinize bir tatlı ısmarlayabilir ya da güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Ama en iyi motivasyonu sağlamak için daha sıra dışı ve ilham verici şeyler yapmalısınız.

Arkadaşınızla yemeğe çıkmak, bir film izlemek, evinize misafir davet etmek ya da bir yürüyüşe çıkmak gibi sizi canlandıracak ve farklılık getirecek ödüller en doğru tercih olacaktır. Organizasyon konusunda ihtiyacınız olan bir şey varsa, bunu başka bir şeyi düzenledikten sonra, kendinize ödül olarak alabilirsiniz. Daha düzenli olmaya karar vermek bile başlı başına tebrik edilmesi gereken bir karardır.

Yapılacak işlerin çokluğu gözünüzü korkutmasın. Hangi tavsiyeyi uyguluyor olursanız olun gereken sabrı gösterin ve sonuçları görmekte aceleci olmayın çünkü düzenli olmak hayat boyu devam edecek bir alışkanlıktır. Düzenli olmayı zamanla hayatınızın tüm alanlarına entegre ettikçe, ne kadar çok şeyi başarabileceğinizi görmenin sizi gerçekten şaşırtacağından eminim. Tavsiyelerin faydalı olmasını diliyorum.

Yorum Yap