1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Kediler Neden Isırır? Kedi Isırmasına Çözüm

Kediler Neden Isırır? Kedi Isırmasına Çözüm
+ - 0

En çok soru aldığım konu hakkında metin oluşturdum siz kedi severler için. Kediler neden ısırır? Kedi ısırmasına çözüm önerilerim olacak sizler için. Birincisi oyun oynarken saldırganlaşabiliyorlar, ikincisi severken saldırganlaşabiliyorlar, üçüncüsü ortada hiçbir şey yokken sadece darlandıkları sıkıldıkları için saldırganlaşabiliyorlar,

Şimdi birer birer bunların üstünden geçelim.

Biliyorsunuz büyüğü küçüğü bütün kedi türleri avcı hayvanlar ve yakalamak üzerine komutlanmışlar, içgüdüleri o şekilde çalışıyor şimdi bunların doğasına bakacak olursak yavru kediler kendi arasında oyun oynarken de birbirlerini ısırıyorlar ve eğer şiddetli ısırırsa bir tanesi diğerleri onunla bir süre oyun oynamıyor.

Böylece anlıyorlar ki hımm ben bir şeyi yanlış yaptım biraz fazla ısırdım, bir dahaki sefere dozumu ayarlayayım diyorlar biz de yavru kedimizi de yetişkin kedimizi de aslında oyun oynarken ısırma konusunda aynı şekilde eğitmeliyiz.

Biz oynarken elimizi atlayıp ısırmaya başladığı anda donuyoruz hareketsiz kalıyoruz, hiç hareket etmiyoruz ve hatta bir 1 dakika kadar ona arkamızı dönüyoruz bu sefer diyor ki aaa oyun oynuyorduk ne güzel eğleniyorduk, ben ısırınca demek ki oyunu bırakıyoruz böyle böyle ısırmamayı öğreniyor ama eğer kediniz ısırma konusunda hala agresif davranıyorsa oyunu bıraktıktan sonra onu başka bir odaya koyarsanız daha da iyi anlayacaktır. Hımm ben ısırıyorsam demek ki oyun bitiyor deyip ısırmayı bırakacaktır.

Avcı içgüdülü oldukları için kediler oyun oynarken ısırması tırmalaması aslında çok normal çünkü doğaları böyle ama bizimle oynarken tırnaklarıyla değil patileri ile oynaması gerektiği öğrenmesi lazım bu arada kediniz sizi ısırdığı zaman sakin duruyorsunuz dedim sakin durup elimizi hareket ettirmezsek o avcı olarak bizim elimize saldırmıştı ya bu av kaçmıyor diyecek hiç bu oyunun eğlencesi de olmayacak onun için kaçmayan bir av olmamız gerekiyor ama eğer dişlerini çok sıkı tuttuysa bizim elimizi bırakmıyorsa başka bir şeye ilgisini çekmemiz lazım, başka bir şeye ilgisini yöneltmemiz lazım.

En kötü durumda da elimizi ağzında geriye doğru gitmemiz lazım ama bu hani en kötü senaryoda bunu yapmamız lazım en doğrusu hareketsiz kalmamız. Bu arada kedilerimizin her zaman oyuna ihtiyacı var onlarla günde minimum 10 dakika oynamamız lazım ideali günde 2 kere 15 dakika oynamamız çünkü biliyorsunuz doğada devamlı böyle avlayacak bir şeyler var ve hareket var ama evde hareket olmadığı için sıkılıyorlar o yüzden onları oynatmamız lazım.

Bu arada kedilerin bu ısırma ihtiyacını da karşılayacak oyunlar onları oynatabiliriz. Isırabilecekleri oyuncak, yakalayabilecekleri oyuncaklarla oynatmamız onlar için daha keyifli olacaktır. Hazır bunu yazmışken madem içgüdüleri avcılık ve yakalamak üzerine kurulu avcılık içgüdülerini harekete geçirecek böyle yakalamalı oyunlar oynattıktan sonra onlara ödül şekeri veya mama gibi bir şeyler verirsek çok mutlu olacaklar çünkü diyecekler ki tamam avcılığını yaptım, avımı yakaladım üzerine bir güzel de yedim tamam her şeyim tamam diyecekler.

Çünkü biz nasıl sadece yeme, içme, uyumadan tatmin olmuyorsak başka şeyler de yapmak istiyorsak bu kedicikler de sadece yemek, içmek istemiyorlar arada oyun oynamak, avcılık içgüdülerini harekete geçirip bundan netice almak istiyorlar ve bu arada lazer oyuncakları var ya hani biz oynatıyoruz kedilerimizi deli gibi peşinden koşuyor.

Aslında kediler o oyunda mutsuz oluyorlar çünkü o lazeri hiçbir şekilde yakalayamıyorlar o yüzden kedilerimizi lazerle oynattıktan sonra yakalayabileceği başka bir oyuncakla oynatıp o yakalama başarısını da onlara hissettirmemiz gerekiyor.

Severken Isırıyorsa

Evet madem oyunda ısırma konusunu bitirdik şimdi sıra geldi severken ısırma konusuna bu minik canavarlar biz onları severken ısırırsa ne yapmamız lazım? Şimdi her kedinin karakteri farklı kimi kediler sevilmeyi çok severken, kimi kediler de sevilmeyi çok istemiyor, kimisi kucaktayken, kimisi kucağa hiç gelmiyor, sadece yanımızda oturmak istiyor.

O yüzden de kedimizi severken bir noktada sıkılıyorlar ilk başta biz onu severken çok mutluyken birden dönüp hart diye bizi ısırabiliyor o zaman ne yapacağız? eğer kedimizi normalde 5 dakika seviyorsak 5 dakika sevmeyeceğiz, 3 dakika seveceğiz

yani onun o sevilmeden sıkılıp bizi ısırma noktasına gelmesini beklemeden sevmeyi bırakacağız zaten o noktaya geldiğini de kimi işaretlerle bazen anlayabiliyoruz

gözbebekleri büyüyor kocaman oluyor,

O kuyruğu böyle biraz hareket etmeye başlıyor, kuyruk atmaya başlıyor,

oradan bize zaten sinyalleri vermeye başlıyor, o yüzden sinyalleri görürsek

sevmeyi bırakıyoruz hatta sinyalleri beklemeden biraz sevip bırakıyoruz ki

sevme sırasında kedimiz bizi ısırmasın çünkü ısırmak bir alışkanlık haline gelmesin.

Oyun için de aynı şey geçerli, sevme için de aynı şey geçerli çünkü bize aslında ısırığıyla bir mesaj vermeye çalışıyor ve biz o mesajı genelde algılayamıyoruz

çünkü onun ısırığının ne ifade ettiğini anlamıyoruz ama kedimizin bilmesi gerekiyor ki

bize mesajını ısırarak, canımızı acıtarak vermesi doğru değil.

Durduk Yere Saldırması

Şimdi geldik son maddemize kedimiz durup dururken biz yürürken ayağımıza saldırıyor biz otururken hiç bir şey yapmazken elimize atlıyor o zaman ne yapmamız lazım bu aslında kedimizin sıkıldığı oyun oynamak istediği ve avcılık içgüdüsünü harekete geçirmek istediği anlamına geliyor. Evde ben boş boş duruyorum hareket eder hiç bir şey yok aaa burada yürüyen bir ayak var deyip atlayabiliyor veya biz hareket bile etmiyorsak daha önce onu elimizle oynattığımız için onu avcılık içgüsü için bir fırsat görüp yine elimize atlamak isteyebiliyor.

O yüzden söylediğim gibi daha önce belirttiğim gibi kedimizin sıkılmasına fırsat vermiyoruz onu gün içerisinde oynatıyoruz hatta çok oynatıp yoruyoruz ki ne elimize ayağımıza atlasın ne herhangi bir saldırganlık aşırılık yapsın. Kedilerimiz bazen bizi hafif hafif ısırıp yalayarak da sevdiğini söyleyebiliyor bize sevgisini söylemek o mesajı verdiği için yaptığı hafif ısırıklar yalamalar çok sorun değil ama burada asıl sorun bizim canımızı acıtıyor olması ve ısırmayı bir alışkanlık haline getirip

bize mesajını öyle iletiyor olması bunu hareketlerimizle ona gösterirsek

doğruyu öğrenecektir.

Bu arada kesinlikle bağırmıyoruz, dövmüyoruz, cezalandırmıyoruz kedilerimizi

çünkü bunu yaptığınız zaman aslında bizim ne demek istediğimizi anlamıyor

o bağırmadan sadece korkuyor ama neyin yanlış olduğunu anlamıyor

ama ısırdığı zaman onun eğlencesini oyununu kesersek anlayacak ki ısırmamam lazım ısırdığım zaman oyun bitiyor veya onun bize artık ben sıkıldım beni sevme demesini bekleyip onun bizi ısırmasını beklemeden biz onu sevmeyi bırakırsan böylece ilişkimiz iletişimimiz daha kuvvetlenecektir.

Kedimizin sıkılmasına izin vermezsek onun avcılık içgüdüsünü harekete geçirecek oyunları onunla beraber oynarsak zaten ısırma ihtiyacı duymayacaktır. Bu arada kedimize bir sürü oyuncak alıp onları etrafa yaymamız çok yeterli olmuyor. Çünkü aslında kedimizin istediğini bir hareket olsun avcılık içgüdüsüyle onu yakalasın

ve avını yakalamanın zaferini yaşasın o yüzden aldığımız oyuncakları kedimizle beraber oynarsak hem onunla ilişkimiz kuvvetlenecektir hem de biraz önce söylediğim gibi artık ısırmayı bırakacaktır.

Bu arada en başında da yazdığım gibi yavru kedilerde ısırma biraz daha fazla oluyor

büyüdükçe ısırma azalıyor o yüzden biraz önce yazdığım şekilde yavru kediniz

sizi ısırdığında hareketsiz kalır oyunu 1 dakika için bırakırsanız o zaten büyüyene kadar bunu öğrenip ısırmayı alışkanlık haline getirmeyecektir. Bu arada kedilerin bir hareketi daha var sizin kolunuzu ön patileriyle yakalayıp ağzıyla elinizi ısırırken arka patilerinde de kolunuza fıtı fıtı fıtı fıtı yapıyor.

Bu da aslında bizim canımızı yakan bir oyun kedimiz bize bunu yapmasın diye bunu yapabileceği oyuncaklarla kedimizi oynatmamız bu hareketli oyuncaklara yapıp içindeki enerjiyi öyle atmasını sağlamamız lazım. Böylece kedi ısırmasıyla ilgili makalemizin sonuna geldik eğer kedi ısırması ile ilgili başka çözümleriniz varsa farklı tecrübeleriniz varsa lütfen yorumlara yazıp bizimle paylaşın hepinize çok çok güzel bir gün diliyorum görüşmek üzere bay bay.

Yorum Yap