1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Sınav Stresini Yenme Yolu

Sınav Stresini Yenme Yolu
+ - 0

Sınav stresini yenme yolu neler? Sınava ben dahil herkesin büyük sorunu olan sınav stresini yenme yolu tamamen kendi üstümde edindiğim tecrübelerimden bahsedeceğim sizlere ve bu tecrübeler araştırmalarım sonucunda geçti ve emin olun sizde de sınav stresi kalmayacak fazla uzatmadan başlıyorum.

Başarısızlık korkusu öğrenciler üzerinde gereksiz bir baskı yaratır ve sınav zamanlarında stresli hale getirir. Sınavlar konusunda endişeli hissetmek doğaldır. Özellikle de okulun veya ailenin baskısı altındaysanız. Stresli hissetmemizin birçok farklı nedeni vardır sınav stresi endişeli veya depresif hissetmenize neden olabilir.

Ve bu uyku veya yemek alışkanlıklarınızı etkileyebilir kısa vadede stres sizi huysuz ve verimsiz hale getirebilir, ancak uzun vadede her türlü ciddi sağlık sorununa yol açabilir. Sınavlarınız önemlidir ancak sağlığınız da önemlidir bu hislerden herhangi birini fark ediyorsanız veya sınav baskısının hayatınızı ele geçirmesinden endişeleniyorsanız yalnız değilsiniz ve yapabileceğimiz şeyler var.

Bu makale de sınav kaygısını yönetme konusunda bazı ipuçları bulacaksınız bu tavsiyeler kaygınızı gidermeye bilir ancak daha stresli ve daha etkili hissetmenize yardımcı olacaktır başlamak için bu tekniklerden bazılarını zor bulursanız. Endişelenmeyin bunlara sadık kaldığınızda faydalı olduklarını göreceksiniz.

Sınav Stresini Yenme Yolları

Görselleştirme Tekniğini Uygula

Görselleştirme tekniğini uygulayın etkili ve kolay olduğundan dolayı stresi azaltmak için bilinçli hayal kurma tekniklerini kullanın görselleştirme sakinleşmenize sizi strese sokan şeylerden uzaklaşmanıza ve bedeninizin stres etkisini azaltmasına yardımcı olabilir olumlu görselleştirme sınav ortamında rahatlamanıza yardımcı olabilir her görselleştirme pozitif sinir yollarına katkıda bulunur ve bunları geliştirir bu yolları aktif hale getirmeye yardımcı olmak için sınav odasındaki durumunuzu görselleştirerek yeniden gözden geçirin sınava girme fikri gibi sizin neyin strese soktuğunu biliyorsanız bu teknik çok etkili olabilir.

Önümüzdeki sınavları olumlu bakmaya çalışın bir sınav düşündüğünüzde sizi daha olumlu rahat veya mutlu hissettiren bir şey hemen gözünüzde canlandırın yavaş yavaş kendinizi sınavda sakin rahat ve kendinden emin bir şekilde otururken hayal edin bunu istediğiniz zaman istediğiniz yerde yapın bir masada rahatça oturmayı, derin nefes almayı ve görselleştirmeyi pekiştirmek için gevşemeyi deneyin önünüzde bir kağıt olan bir masaya oturun ve gözetmeninizin kağıdınızı çevirmenizi söylediğini hayal edin.

Soruları taramak, bir soru seçmek, cevabınızı planlamak veya yazmaya başlamak gibi belirli endişeler için olumlu görselleştirme kullanmakta yardımcı olabilir. Kendinizi güvenli sınavdan çıkarken hayal edin sunumlara ya da sınavlara hazırlanmak için görselleştirme tekniklerini kullanın ve kendinizi her şeyi İstediğiniz şekilde yaparken canlı bir şekilde hayal edin bu sınav esnasında ki stresi yenmek için çok olumlu ve cesaret verici ve egzersizdir.

Olumlu İfadeleri Lehinize Kullanın

Olumlamalar tekrarlamak kendinizi sakinleştirmenin ve bu sınav stresini ortadan kaldırmanın güçlü bir yoludur. Araştırmalar olumlu cümleleri tekrar etmenin adrenalin seviyelerini düşürerek sınav stresini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. İşte bir daha ki sefere bu stres seviyelerinin yükseldiğini hissettiğinizde deneyebileceğiniz bazı olumlamalar. Bunları günde birkaç kez kendinize yüksek sesle tekrarlayın.

Endişelendiğiniz Şeyleri Yazın

Sınava girmeden hemen önce korkularınız hakkında yazmak için birkaç dakikanızı ayırırsanız bunun kaydınızı azaltmanıza ve notlarınızı yükseltmenize yardımcı olacağı kanıtlanmıştır. Deneyde öğrencilerden bir sınava girmeden hemen önce kendilerini ifade eden kısa bir paragraf yazma ödevi tamamlamaları istendi.

Sonuçlar yazma ödevini yapmanın özellikle de sınava girme konusunda endişeli olanların sınav puanlarını önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi bir sınavdan önce endişelerinizi yazmanız bile sonuçları etkileyebilir. Bu yüzden bunu bir sonraki sınavınız dan önce kesinlikle yapın

Farkındalık alıştırması yapın.

Farkındalık temelli stres azaltmanın etkili bir tedavi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Başlangıçta hastanelerdeki hastalara yardım etmek için oluşturulmuş olmasına rağmen bu teknik artık öğrenciler de dahil olmak üzere geniş bir çoğunluk tarafından kullanılmaktadır. Farkındalık, zihninizin ve bedeninizin farkında olma uygulamasıdır.

Örneğin dikkatinizi odaklamak üzere gözlerinizi kapatın ve tamamen nefesinize odaklanın her nefesten haberdar olun ve havayı burnunuzdan girip ağzınızdan dışarı çıkarken takip edin gözlerinizi kapalı tutarken sırtüstü yerde yatmayı da deneyebilirsiniz.

Odağınızı her seferinde tek bir alana odaklayarak vücudunuzun farklı yerlerinde gezdirmeyi deneyin. Farkındalık pratiği yapmak için oturmanız veya uzanmanız gerekmez bunu yürürken de yapabilirsiniz. Yürürken vücudunuzdaki hislere odaklanın. Ayaklarınızın yere dokunma hissini ve her adımda bacaklarınızın hareketini fark edin farkındalığı ne kadar çok uygularsanız nerede olursanız olun tam olarak orada ve o anda olursunuz ve daha az stresli olursunuz.

Endişelerinize bir anlam kazandırın

Bunu söylemek belki yapmaktan daha kolaydır. Ancak kendinizi bu kadar zorlamamaya çalışın elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz ve yapabilecekleriniz bundan ibaret büyük resme odaklanın ve kötü bir sonucun dünyanın sonu olmadığını unutmayın.

Kendinizi çok fazla baskı altına sokmanın olumsuz bir etkisi olabilir ve her ne kadar klişe de olsa endişelenmek gerçekten hiçbir şey çözmez. Yüksek stres dönemlerinde kendinize karşı nazik olmak size daha çok çalışmak için biraz daha fazla motivasyon verecektir. Bu yüzden kendinizi şımartmak ve en iyi ruh halinizi yakalamak için programınızdan biraz zaman ayırın olumlu düşünme görselleştirmeye benzer şekilde çalışır ve özellikle olumsuz düşüncelerle mücadele ediyorsanız çok etkilidir.

Başarıyı hayal edin sahip olduğunuz çalışma niteliklerini listeleyin sınav öncesinde ve sırasında size nasıl yardımcı olduklarını düşünün hala emin değilseniz gözden geçirme ve soru çözme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olması için öğretmeninizle veya rehberlik birimi ile iletişime geçebilirsiniz olumsuz düşünceleriniz olduğunda veya sınavlar hakkında olumsuz bir şey söylediğinizde kendi kendinize olumlu ifadeleri tekrarlayın.

Kendinizi Hazırlayın

Stres yönetiminde önemli bir aşamada belirtileri tanımaktır. Stres vücudun baskı altında kaldığı durumlara verdiği kimyasal bir reaksiyondur bu savaş ya da kaç yanıtı olarak da bilinir. Vücut bir tehdit veya tehlike olarak algıladığı şeylerle başa çıkmasına yardımcı olan başta adrenalin, noradrenalin ve kortizol olmak üzere stres hormonları salgılar. Esasen bu vücudu Savaş durumuna sokar vücuda daha fazla oksijen dağıtmak için kalbi ve nefes almayı hızlandırır.

Ayrıca kasları gerer ve tansiyonu yükseltir bu anlık olarak yardımcı olabilir bizi bilinçli hale getirir ancak aynı zamanda istenmeyen sonuçları de neden olur. Bunlar baş ağrısı, kas ağrıları, mide ekşimesi, kalp çarpıntısı ve uyku problemlerini içerebilir ve kadınlar adet dönemlerini kaçırabilir uzun vadede stres aynı zamanda daha yüksek depresyon riski doğurganlık sorunları kalp krizi ve zayıflamış bağışıklık sistemi ile bağlantılıdır.

Stresi yenmenin en iyi yollarından biri bununla doğrudan yüzleşmektir kendinize güvenmediğiniz ve sınavının büyük bir bölümünü oluşturmasından endişe duyduğunuz bir konu varsa öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla konuşun netleştiremediğiniz konuları size daha anlamlı gelen yeni bir şekilde açıklamaya yardımcı olabilirler yapabileceğiniz en kötü şey sizi endişelendiren şeylerden kaçınmaktır ders notlarınızı ve kitaplarınızı gözden geçirin. Eğer hala takılıp kalırsanız öğretmenlerinizle konuşun çünkü bunun için varlar.

İletişim Anahtardır

Duygularınız, endişeleriniz ve çalışmalarınız hakkında konuşabileceğiniz biri yardımcı olabilir endişelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin bu işleri doğru bir perspektiften görmenize yardımcı olabilir. Sınavlar konusunda stresli iseniz ailenizle öğretmenlerinizle ve hatta arkadaşlarınızla ne hissettiğiniz hakkında konuşmaktan çekinmeyin bunu tek başınıza yaşamak zorunda değilsiniz her şeyi içiniz de tutmak işleri yalnızca uzun vadede daha da kötüleştirecektir bu yüzden açılmaktan korkmayın destekleyici olduğunu düşündüğünüz bir okul personeli ile konuşabilirsiniz ve tüm bunlara rağmen bununla başa çıkamadığınız düşünüyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

Bir Zaman Çizelgesi Oluşturun

Ve kendinize vakit ayırın sınavlar önemli olsa da genel başarınız ve Geleceğiniz herhangi bir sınavın sonucuna bağlı değildir sınav öğrendiğinizi göstermeniz için bir bu kendiniz için biraz zaman ayırmanın bu sınavlar için nasıl daha güvende hissetmenizi sağlayacağını bilmelisiniz.

Doğru bir şekilde organize olmaya yönelik makalem de belirtildiği gibi her gün bir program yapmak ve yapılacaklar listesi hazırlamak her şey zamanında tamamlama yolunda süper hazırlıklı olmanızı sağlar. Çalışmak sınavlara giden yolun gerekli bir parçasıdır.

Ancak kendinizi çok fazla zorlamayın bir saatlik iyi bir gözden geçirmeden sonra 20 dakikalık bir mola verin bu kısa bir yürüyüş e-postalarınızı veya sosyal medyayı kontrol etmek ve hatta bir fincan çay veya kahve içmek olabilir.

Mola vermeyi tercih ettiğiniz yol ne olursa olsun sadece bilgisayar ekranınızda ne kitaplarımızdan uzaklaşmaya çalışın bundan sonra daha yenilenmiş ve çalışmaya daha hazır hissedeceksiniz günlük bir rutin üzerinde çalışmak ve buna bağlı kalmak ruh sağlığı için de iyidir. Çünkü günün nasıl geçtiğini daha fazla kontrol edebilirsiniz düzenli molaları hesaba katmayı sakın unutmayın. Çünkü bunlar size harikalar yaratacaktır.

İyi Beslenin ve Yeterince Uyuyun

Disiplinli bir yaşam sürmek ve her şey için bir programa sahip olmak önemlidir ve buna yemek yemek ve uyumak da dahildir. Sınava hazırlanan öğrencilerin hazımsızlık veya diğer sağlık sorunlarını önlemek için hafif, kolay sindirilebilir yiyecekler yemesi gerekir.

Kendinizi iyi hissetmediğiniz de çalışmak veya sınava girmek zordur ve bu bir öğrencinin sınavlarındaki performansını etkileyebilir. Sınavlar sırasında dışarıda yemek yemekten kaçırabilir ve bunun yerine sağlıklı ev yapımı yemekleri odaklanabilirsiniz. Sınavdan önce bütün gece çalışmak genellikle kötü bir fikirdir. Uyku bir kaç saatlik son dakika çalışmasından çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Bilin

Herkesin farklı yetenekleri vardır. Bazı öğrenciler matematiği kolay bulup bundan yüksek not alırken diğerleri dil ve sosyal bilimlerden kolaylıkla geçer ve bu konular da en iyisini yapar güçlü ve zayıf noktalarınızı belirleyin ve buna göre çalışın yeteneklerinizi anlamaya çalışın ve gerçekçi olmayan beklentiler belirlemediğinizden emin olun.

Ortalama bir öğrenci gece de sınıfın en iyisi olamaz. Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirleyin bu gelecekteki hayal kırıklıklarını önleyecektir. İstediğiniz notları alamazsanız bu size yıkıcı gelebilir ama bu gerçekten dünyanın sonu değildir ve her türlü nedenden ötürü pek çok insanın başına gelir. Hayat her zaman planlara göre ilerlemez.

Sakin olun iyi olacaksınız hala kullanabileceğiniz birçok seçenek var panik yapmayın nefes almak için bir dakikanızı ayırın sakin kalmanıza yardımcı olacak ve nasıl hissettiğiniz hakkında konuşabileceğiniz insanlarla konuşun seçeneklerinizi doğru bir şekilde keşfedin anın sıcaklığıyla ani kararlar vermenin gereksiz olduğunu unutmayın, tüm bunlar araştırmalarla desteklenen ve sınav stresini yenmenin izi sağlayacak en önemli ipuçları. Bu liste de geçmeyen ve sınav stresinin üstesinden gelmenize yardımcı olan herhangi bir teknik kullanıyor musunuz? Belki de sormak istediğiniz bir sorunuz olabilir yorum bırakarak Beni haberdar edin.

Yorum Yap