1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Etkileyici Konuşmak ve Ses Tonunu Doğru Kullanmak

Etkileyici Konuşmak ve Ses Tonunu Doğru Kullanmak
+ - 0

Etkileyici konuşmak, ses tonunu doğru kullanmak, baskın güçlü ve etkileyici konuşmanın yollarından bahsedeceğim. İlk bölüm nasıl konuşacağımızla ikinci bölümde ne konuşacağımız ile alakalı olacak hiç kendinizi dinletmek veya insanların saygısını kazanmak konusunda zorluk yaşadığınız oldu mu? Eğer durum buysa sebebi kulağa pek hoş gelmeniz olabilir.

file 384

Nerede ve kiminle konuşursanız konuşun üç farklı tonlamadan birini kullanırsınız hangi tonlamayı kullanırsanız insanlarda size ona göre davranır. Bu makale de çok genel bir açılış cümlesine örnek olarak kullanacağım. Günün nasıl geçti gördüğünüz gibi yükselerek telaffuz edilen bu tonlama yakınlık kurma gayesi taşır. Çünkü bu şekilde konuşurken arkadaş olmaya çalışan ilgi çekmek isteyen ona yarayan bir gibi algılanırsınız bunun sonucunda muhtaç ve özgüvensiz görünebilirsiniz.

Aslında bu konuşmak için normal bir tonlama değildir ve gerginlik belirtisidir vücudumuz gerginken ses tellerimiz de rahat edemez yakın Arkadaşlarınızla nasıl konuştuğunuzu düşünün veya yanında rahat olduğunuz herhangi birileriyle Arkadaşlarınıza Günün nasıl geçti demek yerine ikinci tonlamayı kullanırsınız O da şudur.

Günün nasıl geçti düz yükselip alçalmayan bir ses tonudur bu yanında rahat olduğunuz insanlarla kullandığınız bu sese yakınlığı koruyan tonlama diyebiliriz. Beklenti içermeyen uzun süredir yakınlık duyulan insanlarla iletişime geçilen sestir son tonlama ise şöyledir. Günün nasıl geçti tonlama aşağı doğrudur ses tonu sona doğru iyice düşer. Buna da uzaklaşan ses tonu diyelim.

giphy 9

Çünkü bu ses tonu genellikle otoriter bir hava taşır patronunuz, öğretmeniniz ya da polis memuru gibi kişiler bu ses tonunu kullanır. Bu ses tonunu kullanmak kendinizi karşınızdakinden üstün gördüğünüzü yansıtır. Kendinize güveniyorsunuzdur ve ilk tonlamanın tersine etkilemek yerine etkilenmesi gereken bir kişisinizdir.

Eğer lafınızı dinletmek ve saygın bir hava yaratmak istiyorsanız ses tonunuzu ikinci ve üçüncü tonlama arasında bir yerlerde kullanmalısınız küçük ve önemsiz bir değişim gibi görünse de Kim olduğunuz hakkında dev gibi etkileri olan bir beden dili değişimidir ve uygulaması oldukça kolaydır.

Kafa sesi yerine göğüs sesinizi kullanın ses tonunuzu nasıl değiştirebileceğiniz öğrendiğimize göre sesinizi doğru bir şekilde yansıttığınızdan emin olmalıyız bu şekilde baskın ve karakterli bir sese sahip olabilirsiniz sesinizi yansıtan iki kanal vardır. Kafanız ve göğsünüz göğüs sesi diyafrayı kullanarak yapılır daha derin ve çekici bir ses oluşturur.

giphy 10

Gürültülü ortamlarda bağırmanıza gerek kalmadan duyulmanızı sağlar kafa sesi ise boğaz kullanarak oluşturulur daha ince ve hafif ses oluşturur. Bu pek uzaktan duyulmaz ve insanların duyulmama sebeplerinden biridir. Bu yüzden bu sesle konuşanlar duyulmak için bağırarak konuşmak zorunda kalırlar ve Ses tellerine zarar verirler işe diyafram nefesi almayı öğrenerek başlayın.

Çoğu insan çok sığ nefes alır ve bu da onları konuşma sırasında kafa sesini kullanmaya zorlar doğru nefes almayı öğrendikten sonra doğal olarak en iyi sesiniz ortaya çıkacaktır doğru nefes almayı öğrenmek için basitçe elinizi karnınıza koyun ve nefes aldığınızda elinizi mümkün olduğunca dışarıya doğru itmeye çalışın diyafram nefesini kullanmayı öğrenmek için birçok makale ve YouTube videosu mevcut bu makaleyi okuduğunuza göre artık bu konsept hakkında farkındalığınızı var.

Tek yapmanız gereken pratikle doğru sesi oturtmak ikinci olarak anlattıklarınız ve ne hakkında konuştuğunu önemlidir. Bazı insanlar süslü ve uzun kelimeler kendilerini zeki ve seksi gösterdiğini düşünür ama ben biraz işin bilimine girmek istiyorum. İlk olarak bir şeyler anlatmak kesinlikle sizi ilgi odağı yapar ama anlattığınız şeylerin nasıl ilgi çekici yapacaksınız bunun bir yolu konuştuğunuz insanlara fark yaratan şeyler anlatarak onların ilgisini canlı tutmaktır sıkıcı muhabbetler yerine beklenenin biraz dışına çıkarak bunu sağlayabilirsiniz ilgi çekici şeyler okuyup izleyin kendinizi donatın insanları şaşırtacak bilgiler edinin veya yaşadığınız olayların ilginç yönlerini fark etmeye çalışın.

Beynimiz alışkanlıklara bayıldı gibi alışkanlıkların dışına çıkarılmaya da bayılır her gün işe veya okula gidiyorsunuz ama bir gün yol üstünde bir kaza görürseniz o günü diğer tüm günlerden daha iyi hatırlayacağınız da yüzde yüz eminim ya da her gün binlerce arabanın yanından dikkat bile etmeden geçip gidiyorsunuz ama kırmızı bir Ferrari görseniz bunu saatler sonra bile hatırlarsanız. Çünkü o ara ve alışılmışın dışındadır işin diğer bilimsel yanında birileriyle konuşurken kullandığınız sözcüklerle alakalı. Size iki kelime söyleyeceğim yorumlarda bu ikisinin ne tür şekilleri ifade ettiğini tahmin edip edemediğini belirtebilirsiniz.

Bunları ben uyduruyorum yani muhtemelen daha önce duymadığınız kelimeler olacak yumayum ve zıngırzak yumayumu yumuşak bir bulut gibi balon su ve küresel bir şekil olarak algılamış olabilirsiniz zıngırzakın ise sert ve köşeli bir şekil olarak algılanmış olma ihtimali daha yüksektir. İşte buna Bouba/kiki etkisi denir. Kelimelerin düşüncelere ve hayallere bağlanması ile alakalıdır idyofonlar denilen bu kelimeler sadece sesle zihindeki imge ve fikirleri çağrıştırırlar tüm dillerde bulunurlar ve kültürden kültüre farklılık gösterirler mesela şarıl şarıl veya tik tak tik tak bunları duyunca zihinde akan bir şeyler veya saatin çıkardığı ses canlanır.

giphy 11

Bu tarz sesleri ne kadar çok konuşmanıza katarsanız konuşmanız o kadar ilgi çekici olur, bunun sonucunda daha etkili ve daha çekici görürsünüz başka bir yararlı egzersizde kendi sesinizi dinlemektir. Ne zaman kendi ses kaydını duysam sesimin çok garip olduğunu düşünürdüm ama kendi sesime maruz kaldığım saatler günler ve haftalarca süren video düzenleme işiyle uğraştıktan sonra sesin bana normal gelmeye başladı ve kendimi duymak sesini kullanma konusunda bana güven kattı diyebilirim. Sürekli bir şeyler anlatmak telaffuzu geliştirdi ve konuşma yeteneğim de buna bağlı olarak arttı bir olayı birkaç kere anlattıktan sonra bunu anlatma konusunda daha rahat hissedersiniz.

İnsanların nasıl tepki vereceğini ve nerede vurgu yapacağınızı daha net kavrarsınız konuşma yapmak hikaye anlatmak ve muhabbet etmek diğer yetenekler gibi alıştırma yaptıkça gelişir yeterli pratik ve konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmak son derece faydalı olacaktır.

Yorum Yap