1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Beni Ciddiye Almalarını Nasıl Sağlarım 5 Şey

Beni Ciddiye Almalarını Nasıl Sağlarım 5 Şey
+ - 0

Beni ciddiye almalarını nasıl sağlarım. Ciddiye alınmak ve saygı görmeyi istemek herkesin ortak istekleri arasında yer alıyordur eminim çok hassas olunan çok şikayet edilen bir konu bu. Eşim beni ciddiye almıyor, sevgilim beni ciddiye almıyor, sözlerimi dinlemiyor dinlese de önemsemiyor. İşte bugün size sevgilin tarafından, eşin tarafından, patronun tarafından, insanlar tarafından yani nasıl ciddi alınırsın nasıl güçlü bir imaj yaratırsın ondan bahsedeceğim hadi başlayalım hemen. Bir klasik madde ile giriş yapacağız kendine güven.

Ciddiye Almalarını Nasıl Sağlarım 5 Şey

Kendine Güven

Şimdi klasik oldu belki ama çok önemli dostlar. Kendine güvenin yoksa hayatın hiçbir alanın da olamıyorsun. Bu kendine güven konusunda çok fazla ciddiye aldığım için hep bir şekilde vurguladım diğer yazılarım da. O yüzden bunu asla göz ardı etmenizin önermiyorum. Mantık çok basit sen bir bireysin iyi kötü bir sürü özelliğin var şimdi ben bu cümleyi kurduğum zaman aklına hemen kötü özelliklerin geldiyse şayet tam da bahsettiğim noktadasın.

Kendine güvenin yok demektir. Sevgili dostlar herkesin bir sürü eksi yönü var. Benim de eksi bir yönüm var o yere göğe sığdıramadığın arkadaşının da var, o hayran olduğun sanatçının da var, yazarında, artistin de var herkesin var ama kötü yanları düşünüp oraya takılı kalırsan hayatta seni kimse ciddiye almaz. Çünkü yaşadığımız hayat bir canlı değil vicdanı yok, merhamet yok, anlayışı yok, bekleme gibi bir özelliği yok.

Bunu neden yazıyorum… Ah ya Özlem çok üzüldüm son olayda kıyamam ona dur şu olayda arka çıkayım; demeyecek hayat sana akmaya devam edecek sen üzüldüğünle de kalacaksın sırtını sıvazlamayacak senin. Hamdi karın seni çok üzüyor farkındayım ama sabret şimdi ben gerekli yüklemeyi yaptım iki haftaya seni ciddiye almaya başlayacak bu varsa kafanda unut bunu bu da olmayacak.

Sen ayakta kalacaksın sen uğraşacaksın dik durmak için kendine güveneceksin ve tek başına duracaksın o hayatın karşısında o yüzden hiç öyle eksilerinize, olmayan özelliklerinize, yaşadığınız kötü anların tecrübelerini takılı kalmayın kendinize güvenin ve yolunuza bakın. Çünkü siz kendinize güvenmezseniz hayatta kimsesi güvenmez ciddiye alınmanın da değer görmenin de biri üzerinde hakimiyet görmenin de sırrı kendine güvenmek.

Gözünde Büyütme Korkularına Yenilme

Sevgili dostlar az önce dedim ya bu ciddiye alınma konusu bazen ön yargılarımızı sonucudur. Bir tanıdığım iş görüşmesine gidiyor çıkınca soruyorum nasıl geçti ya hocam çok kurumsal bir yer beni tercih etmezler.

Şöyle bir cevapla karşılaşmıştım başka bir versiyonunda; ya çok lüks bir iş yeriydi bir Plazanın üst katıydı sırf o manzara için bedava çalışan vardır orada, nasıl bir gözle büyütme bu. Bir insan kendini en iyi en güzele layık görmeli kural bu olmalı bana göre değil demek yerine tam tersini düşünmeli kaldı ki ben ne iş yerleri gördüm böyle servet harcamış ofisin içine çalışan bir tane yetkin insan yok.

Herkes bende atlasın kimde patlarsa patlasın mantıyla iş yapıyor, şuraya tekrar dönelim. Bazen karşımızdakine fazla anlamıyor demekten bazen gözümüzde büyütmekten bazen korkulardan özellikle kaybetme korkusundan dolayı karşı tarafı yüceltir kendimizi de düşürürüz. Bu da ciddiye alınmama konusunda hep bir önyargıya sebep olur.

Kendimizi düşürdüğümüz için de özgüvenimiz zedelenir. Özgüven zedelenince de zaten kimse bizi kaile almamaya başlar diğer yandan da korkular kaybetme korkusu yalnız kalma korkusu sebebiyle bastırılan duygular tepki görürüm korkusuyla ifade yapılan hatalar yine ciddiye alınmama konusunda bir engel oluyor o yüzden özgüveni arttırırken korkular azaltılmalı zaten

kendiliğinden olmaya başlar bu da.

Kendimize yükseltmeye başlarken karşımızdakine tabii ki al çatmalı demeyeceğim ama aynı seviyede olduğu fark edilmeli ciddiye alınmak istiyorsak bu maddeyi önemli ve hassas bir madde olarak düşünebilirsiniz.

Ana Dile Hakimiyet

Üslup sevgili dostlar konuştuğumuz anadili hakim olmanız kullanırken konuşurken yazarken dikkatli davranmanız ciddiye alınmanız açısından çok önemlidir. Bir çok kişinin es geçtiği üzerine eğilmedi bir konudur bu ama gerçekten çok önemlidir. Bir iş maili atarken noktalama işaretlerine dikkat etmezseniz soru ekini ayrı yazmazsınız mesela, demek istediğinizi anlatabilir misiniz ya da karşınızdaki kişi sizin ne kadar önemser.

Ciddiye alırlar mı sizce o maili biriyle tanışıyorsunuz sosyal medyada slm, nbr, ne yapıyon, tanışak mı? Sen edebiyattan Hakan’ı tanıyon mu? İrite eder karşınızdakini, şimdi yazı dili ne olacak hızlı yazacak kısaltmalar falan olur diyenler olacaktır. Çünkü bana çok söyleniyor, olmaz canlar. Tamam ufak tefek kısaltmalar olur da tüm sesli harfleri yutarak yazarsan olmaz o iş medeni şekilde nasılsın yazmak yerine ne yapıyon dersen olmaz ya da bir konuşma içerisinde benim tarzım bu ya diye kurulan iletişimler şimdi gelmiş bana racon öğretiyor.

Hoş değil bana gelen mesajlardan örnekler vermek isterdim ama şimdi ifşalama olmasın diye girmiyorum konuya fakat şöyle şeyler görüyorum.

Şiit hoca bak bir be ben ya da bir başkası fark etmez bu üslupla bu dil kullanımı ile kimse sizi ciddiye almaz tam tersi eleştirirsen ama işin da bunu bilmezsin bile olsa tam tersini düşünün düzgün ve kurallara uygun yazılan bir yazı doğru kelimelerle kendini ifade eden bir tarz, güzel kullanılan bir üslup bunlar size çok şey katacaktır.

Karşınızdakinin dikkatini çekecek ve ciddiye alınmasını sağlayacaktır. O yüzden dostlar bu konuda eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız kısacık zamanlar ayırarak bu konuda kendinizi geliştire bilirsiniz. Merak etmeyin bir yabancı dil öğrenmekten çok çok kolay bir aktivite olacaktır. Aynı zamanda hızlı başarıya ulaşma sizi motive edecektir. Sonuçta ana diliniz bu bunun üzerine eğilmeniz bir bakıma zorunluluktur. Bu maddenin alt maddesi.

Akıcı konuşma – Diksiyon

Ana dile hakim olduktan sonra çok kolay kazanılabilecek bir beceridir buda. Çünkü akıcı konuşma ve güzel bir diksiyon özellikle bilim bir iletişimler de işinize çok yarayacaktır. Akıcı bir konuşmanız varsa insanların sizi ciddiye almaması neredeyse imkansız gibi bir şeydir. Gözünüzde çok büyüttüğüz bir şey bu biliyorum çünkü çok fazla sohbette karşılaşıyorum bu durumla.

Evet çok kolay değil ama biraz üstüne gidilse olmayacak bir şey de değil. Ben mesela ilk çektiğim videolara bakıyorum bazen ne kadar donuk ne kadar kötü bir konuşma tarzım varmış diyorum. E tabi kamera karşısında olmuş olmanın verdiği gerginlik de var. Sonraları biraz çalışma biraz prova ve biraz tecrübe kazandıkça toparlamışım kendimi tabii ki hala süperim falan diyemem çünkü bu diksiyon olayı aslında bir konuşma sanatı insanlar bu konuya yıllarını veriyor.

Ne kadar üstatlar var ama önemli olan kendine iyi aktarabilecek kıvama gelmek zaten o kıvama gelince de ciddiye alınmaya başlıyorsun. O yüzden bu da kişisel gelişiminiz için güzel bir not olabilir.

Hazırlıklı – İletişim

İletişimle devam edelim dostlar birisi ciddiye almasını istiyorsanız mutlaka o iletişime başlamadan önce hazırlık yapmanızı öneririm. Patronla mı konuşacaksın, sevgiline bir derdinimi anlatmaya çalışacaksın, biriyle mi tanışacaksın, biriyle mi atışacaksın? Ne yaparsan yap birazcık hazırlık yap gerçekten biraz ağzı iyi laf yapan biri değilsen hazırlıksız kuracağın her iletişimin sonu hüsranla bitecektir.

Neyi kastediyoruz biraz örnek vereyim eşine ya da sevgilinle bir konuda şikayetini dile getireceksin örnek veriyorum. Beni dinlemiyorsun, beni anlamıyorsun bu da beni rahatsız ediyor diyecek sen beni anlamıyorsun? Beni dinlemiyorsun, Hamdi.. Ne zaman ya? Ne zaman? Ne zaman dinlememiş şimdi konuştum da ne zaman susturdum seni bir söyle bana ya ne zaman?

Bak yine aynı şeyi yapıyorsun dedin ve küstün ya da trip attın gittin o iletişimden bir şey olmaz zaten baştan belli. Çünkü doğaçlama yapmaya çalışıyorsun imkansız küçücük bir hazırlık yeter sana. Bak Hamdi geçen akşam şu tatil konusunda fikrimi söyleyecektim kendimi güzel anlatamadım susturdun, bir önce ki hafta yine geç kalma konusunda sana bir açıklama yapacaktım yine bir şekilde kavga çıkarttın ve susturdun.

Bir daha ben bitirdikten sonra konuya girmeni rica ediyorum yoksa söyleyeceklerimi söyleyemiyorum bu kadar üslup ve kendine güven maddeleri girdi devreye bir de hazırlık yapmışsın ne zaman ne konuda olduğunu söylüyorsun. Başarılı bir iletişim yok bizim ki anlamaz öyle üslup falan ya en azından bu iki maddeyi kullanarak şansını arttırıyorsun bunu anlamayan diğer türlüsünü hiç anlamaz.

Patron ben zam istiyorum durumumuz müsait değil? İyi tamam. Ne oldu ciddiye alınmadın değil mi? Çünkü neden hazırlıksız iletişim. Oysa hazırlandın öyle çaldın kapısını enflasyon oranı Bu yıl 100 de 50 olarak açıklandı bana bu yıl yapılan oran yüzde yirmi kaldı ki geçen yıl yüzde yirmi altılarda iken yine yüzde on altılarda zaman almıştım hal böyleyken her yıl yüzde bakımından ciddi erimeyle karşılaşıyorum bitti.

Bizim naylon fatura patron bundan da anlamaz. Olsun senin şansın hazırlıksız kurulan iletişimden çok çok daha arttı yani dostlar ciddiye alınmak için hazırlıklı iletişim şart. Biriyle tanışmaya gidiyorsun. Ne sorayım? Ne anlatayım neden bahsedeyim bir düşün mesela hazırlık yap.

Merhaba ben Ayhan ben de Mehtap memnun oldum. Ben de memnun oldum. Ee daha daha nasılsın? Nereliydin sen ya? He biz oradan gelin aldık. Ciddiye alır mı seni almaz özellikle ciddiye alınmak istiyorsan hazırlıklı iletişim şart dostlar.

Özenli Dış Görünüş

Mevlana’nın sözü geliyor aklıma “İnsanlar kıyafetleri ile karşılanır, ilmiyle ağırlanır, ahlakları ile uğurlanır”. Bu söz aslında tüm bu makale içeriğinin özeti gibi ilk izlenim çok önemli dostlar.

Özellikle günümüzde. Çünkü insanları genellemesek de büyük bir kısmı ilk gördüğü an itibari ile karar veriyor dinlemeye ilgilenmeye karşılık vermeye. Eğer ki ilk izlenimde etkileyemezseniz yolda anket yapmaya çalışan kişi muamelesi görüverirsiniz.

Burada kastettiğim tabi ki seksi bir görünüm takım elbiseler havalı takılar falan değil ama özen gösterilmiş bir görüntü yani aynalarla barışık olmak ciddiye alınmanın önemli bir kısmını oluşturuyor.

Sevgili dostlar makalenin başında da özellikle belirttim başkasının ciddiye alması başkasının insiyatifindeymiş gibi gözükse de iş yine bizde bitiyor o yüzden bir an bile unutmamalı yaşadığımız hayatın kalitesi bizlerin elinde başkasının elindeymiş gibi davrandığın sürece hakimiyeti alman mümkün değil.

O yüzden önce kendinizi ciddiye alın içinizdeki potansiyelin farkına varın. Sonrası zaten herkesi ciddiye alacaktır buna emin olun.

Yorum Yap