1. Ana Sayfa
  2. Finans

El Emekleri Nasıl Satılır? El İşlerini Sat!

El Emekleri Nasıl Satılır? El İşlerini Sat!
+ - 0

El emekleri nasıl satılır? El işlerini sat! Konu başlıkları altında Etsy adlı site üzerinden satış yapmak konusu üzerinde duracağız. Nasıl yapılır? Nasıl mağaza açılır? Nelere dikkat edilir? Hangi ürünler satılır? Bu konu hakkında detaylar bulacaksınız. Arkadaşlar Etsy sitesi Amerika’da kurulmuş bir site. Ben yaklaşık 6-7 yıldır biliyorum. Bu siteyi tanıyorum ama ürün yüklemedim.

Düşündüm bir ara satış yapmayı düşündüm mağaza açmayı düşündüm ama belli sebeplerden dolayı vazgeçtim. Bu site özellikle el yapımı el ürünü malzemeleri satan sattıran bir site dünyanın her tarafından insanlar el yapımı ürünlerini gönderiyorlar ve bu sitede satılıyor.

Ne olabilir mesela deri ürünler, kumaş, örgü, takı toka, ürünleri mücevherler, el işi hediyelik eşyalar, bütün bunları orada satabilirsiniz ne satmalıyım diye sorarsanız bunları tavsiye ederim. Başka şeyler de vardır mutlaka yani yelpazeleri çok geniştir.

Yani bütün sattıkları şeyler gözden  geçirince, en çok satılan onların en çok tavsiye ettikleri, reklamını öne çıkardıkları ürünler, el yapımı ürünler yani sizin kendi evinizde el   emeğinizle yapacağınız boncuk, inci, takı, toka, bebek gibi şeyler orada satabilirsiniz.

Baktığınız zaman hepsi böyle özel el yapımı ürünler  fabrikasyon ürünlere çok girmiyor Yani işte şimdi ilk önce nereden başlayacağız önce ne satmak istediğinizde bir karar verin. Bu site ile ilgili YouTube’da Google’a yazdığın zaman binlerce sayfa var.

YouTube’da yüzlerce video var nasıl satarım nerede satarım ne satarım nasıl hesap açarım nasıl mağaza açarım onları bir kere bir önce bir gözden geçirin. Ayrıntılarına  ben o konuda çok girmeyeceğim ama size bir yol gösteriyorum yani burada sermayesiz kendi el emeğiniz olan ürünleri satabilirsiniz.

Ama önce ne satacağını karar verin ürününüz varsa onu geliştirin, kişiselleştirin. Yani mesela bir boncuk satacaksınız üzerine bir resim çizin, bir yazı yazın, veya bir bileklik ise onun kendinize has bir yapıya dönüştürün. Bunu alacak kişilerin benimseyeceği kişisel bir özellik katın   üzerine.

Mesela bir bebek ise üzerine bir boncuk koyun, üzerine “sevgili kızım” yazın, “biricik anneciğim” yazın. Yani neyin en çok  satıldığını ilk önce siteden bir öğrenin. En çok neler satılıyor ve öncelikle gündemi takip edin.

Hangi mevsimlerde ne satıldığı bilmemiz lazım, yani bu Türkiye’de de geçerli biliyorsunuz, ama bu site daha çok Avrupa’da ve Amerika’da  satış yaptığı için Amerikalıların neye dikkat ettiğini, mesela bunların bayramları seyranları, özel günleri, neler satılıyor, hayvanların mesela bir günleri var o günlerde hayvanlara elbise giysi çok satılıyor veya boncuk takı isimlik gibi  şeyler çok satılıyor, bunları bilmemiz lazım.

Yani Amerika kültürünü bir gözden geçirmek gerekir veya mesela Amerika’da şu anda en çok satan ürünlerden bir tanesi işte tişörtün üzerine yazı yazmak yazı yani yazı yazılmış bir şey satmak mesela aşı ile ilgili sloganlar, aşıyla ilgili sözler  en çok şu anda Amerika’da satılan onlar var.

Bunun içinde mesela ipuçları var, örnek veriyorum bizdeki işte Ekşi Sözlük gibi onlarında Reddit adındaki siteleri var, orada böyle dedikodular var işte şunu aldım, şimdi şöyle oldu, şunu daha çok sattım, bunu daha çok aldım, veya Amazon müşteri  yorumlarını takip edin her bir ürünün müşteri yorumlarına bakın, ne konuşuluyor Ne yazılıyor.

Bir ürünü mağazanıza koyarsanız, hiç satılmaz, onun mevsimi değildir, yani mağazanıza bir ürün  koyduğunuz zaman bu ürünü ne zaman arandığını, hangi mevsimlerde daha çok satıldığını  bilmeniz gerekir, onun içinde Etsy‘deki en çok arananları bulmanız lazım, ona ulaşmanız lazım.

İlk önce hesap açmanız gerekir. yani Etsy‘de hesap açacaksınız. Yani bir mağaza açacaksınız. Daha sonra bunlarla ilgili YouTube’da bir sürü video var onlar izleyebilirsiniz. Belli bir seviyeye gelince bir firma açmanız gerekir. Şahıs firması bunu da muhasebeciniz bilir.

Bu şeyler artık çok kolaylaştı. İnternetten bile yani firma açabiliyorsunuz muhasebeciniz olmasa bile internetten muhasebe programları var, sizin yerinize bunları yapıyorlar ve isterseniz Amerika’da bile yeni bir hesap açabilirsiniz, orada bir şirket açabilirsiniz, buradan bankaya Amerika’daki bir bankaya para   yatırabiliyorsunuz.

Yani güvenilir firmalar  var. Bunlar size yol gösterebilir. Bunlar zor şeyler değil kolay ulaşılabilecek  yapılabilecek şeyler demek istiyorum. Önce ürünlerinizi belirleyin, hangi ürünleri satacağım hangi ürünlere ağırlık vereceğim, hangi   mevsimde satacağım, bunları belirlediğiniz sonra  bir logo belirleyin kendinizi fotoğraflarımızı hazırlayın.

Fotoğraflarınız ve logonuz kaliteli  güzel olması lazım ve kendinize bir hikaye yazacaksınız bir hikayemiz olmasını istiyorlar. Yani hikaye derken de şu yani; işte ben yani siz nasıl tanıyacaklar nasıl başladınız? nasıl hazırlık yapıyorsunuz? kim size yardım ediyor, Nerede yaşıyorsunuz?

Mesela bunları orada hikayenize eklemeniz lazım. Yani bu iş,   aslında bir iş yeri açmak gibidir. Yani bir e-ticaret sitesinde bir mağaza açmak, normal bildiğiniz parfümeri dükkanı açmak veya  bir tuhafiye dükkanı açmak gibi düşünün. Yani sizin her yerde bir hikayeniz vardır.

Bu hikaye herkesle paylaşırsınız Etsi de mağaza açtığınız   zaman o hikayeyi orada paylaşmanız gerekir. Sizi  tanımaları açısından önemli. Mesela ben burada bir dükkan işletiyorum. Bana soruyorlar “sen  daha önce ne iş yapıyordun?” Ben de diyorum ki “ben daha önce başka bir semtte aynı iş üzerinde  çalışıyordum, işte şarküteri manav işi yapıyordum, ortak yapıyorduk biz o işi.

Ortağımla anlaşamadım, ayrıldım. O, orada kaldı, ben de buraya geldim burada devam ediyorum. Yani onlar sizin öyle tanıyorlar öyle tanımaları lazım. Demek ki bu adam bu işi yapıyor, bu işi önceden yapmış, diyorlar ha orada hikayenize işte ben   Memurdum, istifa ettim, şimdi el yapımı ürünler hazırlıyorum, evde eşimle birlikte bunları satıyorum, ürünleri yapmak evdeyim iş ve devamlı yapmaya yapmak istiyorum her zaman sizin yanınızdayım.

Mesela örnek hikaye oldu bu. Neler olabilir mesela aklıma gelen şimdi yeni geliyor. Minyatür sanatı eserleri olabilir  bu çok rağbet görür dünyada hastaları çoktur. Mesela Kaligrafi ve Telkari sanatı ile yüzükler, kolyeler, bilezikler, bileklikler yapılabilir. Arkadaşlar bu konuda olumsuz düşünmeyin. Bütün  dünyaya hitap edeceksiniz.

Yani siz İnstagram da yaptığınız ürünleri satarken Türkiye’den sadece müşteri bulursunuz ama Etsy gibi siteler sizin   ürünlerinizi bütün dünyaya pazarlıyor ve bütün dünyada görünecek. “Benim ürünüm çok basit, bunu satamam” demeyin, bakın siteye neler var neler hep basit şeyler var ama çok satmış adam her bir ürünün yanında incelediğimiz zaman.

Bu ürünün ne kadar sattığını görüyorsunuz zaten çünkü her malın bir alıcısı vardır ama önce bu  işi bir geçim kaynağı olarak görmelisiniz yani ben zaten bir işim var Boş zamanlarında böyle bir ürün yerleştirelim bakalım satılabilir mi demeyin.

Bunu bir Full Time İş olarak görmelisiniz yani böyle  part-time kısa sürede geçici bir iş gibi görmeyin benimseyin ve araştırın. Bu iş sermayesiz olarak yapılan işlerden bir tanesi. arkadaşlar yani bu iler ki dönemlerde araştırınca işin içine girince göreceksiniz mesela başka bir sitede n11’den   trendyol’dan aldığınız bir ürünü götürüp Etside  satabiliyorsunuz.

Arkadaşlar, bu iş için birazcık İngilizce bilmeniz gerekir. Ama eğer bilmiyorsanız da yapabilirsiniz ümitsizliğe düşmeyin. Çünkü artık siteyi İngilizce’den Türkçe’ye çevirebiliyorsunuz bilmediğinin kelimeleri oradan görürsünüz. Google çeviriden cümleyi yazın direkt çevirin İngilizce’ye oraya yapıştırın, hikayemiz yazarken.

Yani interneti kullanın. Bir de aklımıza  şu gelmesin Etsi Sitesi sana sponsor mu oldu falan öyle bir şey yok zaten ben küçük bir siteyim bana nereden sponsor olsun. Ben sadece yol göstermek, fikir üretmek, iş fikirleri hakkında yorum yapmak için sizinle paylaştığım.

Gerçi içinizden bilenler vardır zaten, Etsi adlı  siteyi ama bilmeyenler yol göstermiş olurum. Evet arkadaşlar bu günkü kalemim de Etsy Sitesi üzerinde mağaza açmak satış yapma konusundaki fikirlerimi sizinle paylaştım. İnşallah faydalı olmuştur, hepinize hayırlı bereketli işler dilerim.

Yorum Yap