1. Ana Sayfa
  2. Finans

İnsanların Haberi Yok! Robert Kiyosaki’den Finansal Tavsiyeler

İnsanların Haberi Yok! Robert Kiyosaki’den Finansal Tavsiyeler
+ - 0

İnsanların bazı finansal bilgiler hakkında gerçekten bilgileri yok. Sizlere Robert Kiyosaki’nin bizzat ağzından çıkan sözleri Türkçe ile kaleme aldım umarım keyifle okur bilgilenirsiniz. Lafı uzatmadan Robert Kiyosaki’den finansal tavsiyeler.

Tim ve benim borcu sevmemizin nedeni, borcun, vergiden muaf para olmasıdır. Bunu düşünmek bile bizi borç konusunda gıdıklıyor, çünkü her şey, farklı biçimde vergilendiriliyor… Örneğin, gayrimenkulleriniz, nasıl satın alındığına ve ne zaman satıldığına bağlı olarak, farklı şekillerde vergilendirilebilir.

Trump’ın bu kadar çok para kazanmasının ve yasal olarak vergi ödememesinin nedeni budur. Hepimiz aynı şeyi yapıyoruz, çünkü bizler girişimciyiz, işlevsel olarak işletme sahibiyiz, büyük işletme markalarıyız. Trump bir marka, Richard bir marka ve ben de paramın çoğunu gayrimenkule yatırıyorum.

Ayrıca başka hedeflerimde var, gümüş ve diğer emptialardan biriktiriyorum. Bitcoin alıyorum. Çoğu gayrimenkul yatırımcısı borsadan hoşlanmaz. Sürekli olarak gayrimenkule yatırım yapmayı severler. Sayısız dublex triplexler, alırlar. Çünkü hisse senetlerinde risk görürler, ve risklerin yönetimi pek yoktur. Ama onlar için Emlak sektörü böyle değildir.

Bu çok önemli bir konudur, çünkü emlak demek yönetim demektir. Ve arkadaşım Kenny bu işin yönetim tarafından gelmektedir. Onunla 20 yıl önce tanıştığımda, onu bana tanrı gönderdi zannetmiştim. Bu adam emlak yönetimi konusunda harikaydı ve bu sektörde olmak istiyorsanız eğer, bu adam gibi, işin kitabını yazmış kişilere ihtiyacınız vardır.

Emlak ve insan yönetmeyi sevmiyorsan borsada kalmalısın, değil mi Kenny? Evet. İnsanlar şu anda %2,5 ile kredili olarak borçlanabiliyor. Enflasyon %4 ve bu enflasyondan daha az. Öyleyse kredili borçlanmak çok mantıklı, deyim yerindeyse bedava para. Emlak işine girecekseniz, en iyi varlığınız borçtur. Kenny ile her zaman, bu konu hakkında tartışırız.

Bu bir finansal tablodur. Gelir ve giderleriniz var, yani varlık ve yükümlülükleriniz var, en büyük yükümlülük ise nakit. Elimizden geldiğinde, parayı borca çeviriyoruz. Ama kilit nokta, Kenny’nin mülk yönetimi, ardından yatırımcı ve piyasa yönetimi gelir. İşte bu yüzden, para biriktiren ve borçsuz yaşayan kimseler fakirdir.

Fakir olmak istiyorsan san bir tavsiye. Size başka bir tavsiye olarak Kenny’nin kitaplarını verebilirim. Size diyebilirim ki Kenny’nin ABC isimli 3 kitabını okumadan kesinlikle bu işe girmeyin. Kenny biraz bahseder misin? Elbette, ABC bir mülk yönetimidir.

Bundan sonraki adım kendini geliştirmiş uzman bir emlak yatırımcısıdır. Bu yüzden unutulmamalıdır ki her yatırım farklı kişiler içindir, emtia ve hisse senetleri bir gruba, altın, petrol ve gümüş bir diğer yatırımcı grubuna ya da işletme kurmak ise farklı gruplara aittir.

Ve emlak en iyisi, çünkü şu anda Kim ve benim sorunumuz ise gelirimizin artması, ve Kenny bize bir emlak bulamazsa, yakında vergi ödeyeceğiz. Tom, o psikolojiyi açıklar mısın? vergiler hakkında konuştuğumuzda, Tom her zaman der ki, başka bir ev bulabilir misin? Başka bir mülk bulabilir misin? Daha fazla borç alabilir misin? Hükümetlerin yapılmasını istediği şeylerden biri de konu inşa edilmesidir.

Ticari yapılar inşa edilmesini istiyorlar. Sana bir resim göstereyim. Diyelim ki Kevin ve ben 1 milyon dolara sahibiz, işletmemizden gelen bir para Bu bizim için bir sorumluluk çünkü bugün daha fazla para basıyorlar. Bu yüzden bu milyon doları buraya almak istiyorum. Onu Kenny’e vermek istiyorum. Kenny bu parayı 10 milyon dolara çıkaracak.

Ve tam olarak dediğiniz gibi, hükümet sizden borç para almanızı istediği için, çünkü 1971’de dolar borç oldu, Nixon doları altın standardından çıkardığında, faiz oranlarını düşürdüler çünkü sizden borç para istiyorlar. Borçlanmanızı istemezlerse faiz oranlarını yükseltirler. Çok basit. Diyelim ki burada 1 milyona 10 milyona gidiyor.

İşte bunun yaptığı şey burada vergileri azaltmak. Bu doğru mu, Tom? Evet, Çünkü sadece o 1 milyon doları bastıkları için sorumluluk değil. Ama bu bir sorumluluk, çünkü bu milyon dolarlık gelirle bağlantılı 400.bin dolarlık vergi var. Ve gerçekten, 400.000$’lık vergi borcundan kurtulmanın en iyi yollarından biri o parayı alıp gayrimenkule dönüştürmektir.

Çünkü o zaman devlet size bu büyük kesintiyi sizin paranız için, bankanın parası için verir ve bu milyon dolarlık vergilendirilebilir geliri dengeler. İşte bu yüzden Kenny, sesimizde sürekli bir panik duyuyor. Kenny, başka bir ev bulamadınız mı? Çünkü herhangi bir ev bulamazsa Tom bana vergi ödetecek.

Açık olmak gerekirse, bu formül sadece ABD formülü değildir. Bu formül dünya çapında doğrudur. Ve ABD şu anda dünyanın en iyi vergi yasalarına sahiptir. Gayrimenkul söz konusu olduğunda, hiç şüphe yok, ancak her ülke yatırım amaçlı gayrimenkullerde amortismana izin veriyor. Kenny anlaşmayı bize sunduğunda, zaten biliyoruz. Buraya bir milyon koyma. On’a kadar gidecek. 20’ye kadar gidecek. Zaten mülkten gelir elde ediyoruz.

Ev 20 ye geldiğinde, vergiden muaf olarak on tanesini ödünç alıyoruz. Bu doğru mu, Tom? Bu doğru. Ve sonra onluk ödünç alırsın. Ama sonra o on parayı yeni mülke yeniden yatırırsınız çünkü sürekli olarak gayrimenkule yatırım yapmanız gerekir. Bu yüzden hep peşindeyim çocuklar. Bak, para kazanıyorsun.

Bu parayı sürekli olarak gayrimenkule yeniden yatırmamız gerekiyor ve bu sistem böyle çalışıyor. Şimdi, emlak. Vergi açısından gayrimenkulün önemi hakkında son bir şey söylememe izin verin Bugün vergilerinizi azaltabileceğiniz ve gelecekte asl vergi ödemeyeceğiniz birkaç yerden biridir. Şimdi doğru finansal eğitime sahip olmalısınız.

Doğru vergi tavsiyesine sahip olmalısınız. Ancak, vergilerinizi bugün işinizden kelimenin tam anlamıyla kaldırabilir ve gayrimenkulü satsanız bile, gelecekte gayrimenkulden elde edeceğiniz gelir için asla vergi ödemeyebilirsiniz. Demek istediğim, bu inanılmaz. Demek istediğim, bu inanılmaz.

Emlak da vergi avantajları konusunda ya da emlak konusunda hiçbir şey bilmiyorsanız bu ev işlerine girmeyin çünkü emlak yönetimi bu oyunun en zor kısmı Gayrimenkul, özellikle vergi ödemek istemiyorsanız, bence en iyi gelirdir. Böylece Tom, borç aldığınızda, vergi ödememenizin nedeni ise, o paranın hala birine borçlu olmasıdır. Ve bu senin için bir gelir değildir. Geri ödemek zorunda kalacaksın.

Ancak gayrimenkulle ilgili en güzel şey, elbette, kiracılarınızın bunu geri ödeyecek olmasıdır. Hem de tüm kredi boyunca. devlet size amortisman adı verilen bu teşviki verecek ve bu amortismanı, borcunuzu ödeyen veya amorti eden kiracılardan gelen geliri dengelemek için kullanmanıza izin verecek.

Kenny’nin “Net değeriniz nedir?” diye sorması komik geliyor bana. Oh, yaklaşık bir eksi milyar dedim. Evet, borcun para olduğunun farkında değiller. Ve vergiden muaf parasını ne kadar çok borç alırsam o kadar iyi olduğunun farkında değiller. Hükümet senden borç para almanı istiyor çünkü biz borç almazsak, tüm ekonomisi durma noktasına gelir.

O konuda doğru muyum? Evet, aynen dediğin gibi Kim. Vergi kanunu, hükümetin yapılmasını istediğini yapmak için teşvik edicidir. Ancak devletin yapılmasını istediği şeylerden biri, bankalardan borçlanan paranın ekonomiye akmasını istemeleridir.

Ve böylece borçtan vergilendirilmemek, borçlanmak için bir teşviktir ve bunu göz ardı edemeyiz. İşte bu. Borç para almak için mutlak bir vergi teşviki. Ve bu arada, nakit akışı alıyoruz. Ve Tom, neden tüm bunlar için vergi ödemiyoruz? Şey, çünkü ilk önce, borcun vergisini ödemiyorsun çünkü onu geri ödeyeceksin.

İkincisi, işletmenizden elde ettiğiniz gelir üzerinden vergi ödemiyorsunuz çünkü gayrimenkulün amortismanı bu geliri mahsup ediyor.

Yorum Yap