1. Ana Sayfa
  2. Finans

Nasıl Zengin Olunur? 6 Adımda Düşünerek Zengin Ol!

Nasıl Zengin Olunur? 6 Adımda Düşünerek Zengin Ol!
+ - 0

Nasıl zengin olunur? Bunun net bir cevabı yok arkadaşlar ama bu makaleyi mutlaka okuyun. nasıl zengin olunur? Sorusunun cevabını sizlere bir kitabın felsefesinden özetler çıkaracağım aslında sadece bu kitaba bağlı aslında başarı. Düşün ve zengin ol yani bu kitap o çabuk zengin ol formülü şeylerinden biri değil. Bu kitabın tarihte yeri var ve aslında tüm dünyada binlerce on binlerce insanın hayatını değiştirdi.

Bu kitapla ilgili komik olan şey şu ki aslında para kazanmaktan bahsetmiyor onun yerine zenginlik yaratmanın zihniyeti felsefesi ilkelerinden bahsediyor. Kitap finansal eğitimi harika bir giriş niteliğindedir ve temelde daha iyi bir hayat yaşamak için bir rehber gibidir.

Finansal bağımsızlık ve kendini geliştirme konusunda tüm zamanların en etkili kitaplarından biri bu yüzden herkes başarı için bu kitabı tavsiye ediyor ve mesele şu ki, bu Roman gibi okuduğunuz bir kitap değil, bu gerçekten kullanmanız gereken bir kitap temelde bir el kitabı gibi gelin size kısa bir hikaye anlatayım.

Mina birkaç yıl önce şehrinde bir iş ağı kurma etkinliğine davet edilme ayrıcalığına sahip olmuş, etkinlikten sonra da şehrin en başarılı işadamlarından biriyle tanışma ve sohbet etme şerefine erişmiş bu iş adamı ülkenin her yerinde çeşitli şirketlere ve gayrimenkullere sahiptir ve Mina onunla tanıştığı için çok heyecanlıydı ve ona soracak çok sorusu var.

Birkaç dakikalık sohbetten sonra sohbet bir şekilde kitaplara dönüştü ve Mina’ya kitap okuyup okumadığımı sordu ona okuduğunu söyledi ve ona ne sıklıkla okuduğunu sordu ayda bir veya iki olduğunu söyledi.

Sonra oradan Mina’nın gözlerinin içine baktı ve ona şöyle söyledi… Maddi olarak büyümek istiyorsan daha çok kitap okumaya başlamalısın o gün Mina’ya söyledikleri eminim ki o zamandan beri aklıma hiç silinmedi görüyorsunuz.

Ortalama bir kişi yılda 12 kitap okurken Milyonerler bu sayının en az iki katını okuyor. Bir kitap okuyun belki orada burada birkaç satır hatırlarsınız, bir kitap kullanın ve hayatınızı değiştirecek ipuçlarını yakalayın. Okumayı seviyorsanız bu alışkanlığınızı yenilemelisiniz.

Ne yapmaktan hoşlandığınız da ilgili değil büyümek için ne yapmamız gerektiğiyle ilgilenin ve gerçekten okumaktan nefret ediyorsanız her zaman sesli kitabı kullanabilirsiniz bahsedeceğimiz kitaptan gerçekten en iyi şekilde yararlanmanızı istiyorum bu yüzden bu günkü makalem de Napoleon Hill’in 1937’de düşün ve zengin ol kitabının özetini ve en önemli çıkarımlarını vereceğim.

Siz kendi kaderinizden sorumlusunuz. Napoleon Hill’in kitabında paylaştığı en önemli fikirlerden biri hayatınızı olan her şeyden sorumlu olan tek kişinin sadece siz ve siz olmamız gerektiği gerçeğidir. İşte olay şu hayatta iki seçeneğimiz var onlar için başkalarını suçlayabilir ve başarılı olmak için yapmanız gerektiğini bildiğiniz şeyi neden yapmadığınıza dair bahaneler üretebilirsiniz.

Sorumluluk almaktan korkmayın sorumluluğumuzu alın ve gerçekten değişmek için çalışın. Sorumluluk almak çok önemli işte nedeni… Bu size güç verir, bunu şu şekilde düşünün hayatımızdaki her şeyin sorumluluğunu aldığınızda her sonuç yaratan sizsiniz demektir.

Bir noktada davranışınızı değiştirecek bir sonuçları üretmeyi bırakma gücünüz başarısızlık bir dersten başka bir şey değildir. Hiç bir şeyde başarısız oldunuz mu? Evet illaki hayatta bazı şeylerde başarısız olmuşuzdur küçük bir çocukken bisiklete binmeye öğrendiğinizi düşün aileniz Muhtemelen size biraz yardım etti ama yine de hepsini kendi başınıza öğrenmek zorunda kaldınız.

Muhtemelen birçok kez düştünüz durdunuz ve sonra kendinizi kaldırıp tekrar tekrar denediniz herhangi bir başarısızlık şekli söz konusu olduğunda bu tam olarak sahip olmanız gereken tutumdur. Başarısızlık bir işaretten başka bir şey değildir. Aptal olduğunuzun bir işareti değil. Aptalca bir şey yaptığınızın işaretidir, zaman bir şeyler öğretir.

Eğer zeki sen ders alacaksın ve tekrar etmeyeceksin bir vizyona ihtiyacınız var. Şunu hayal edin bir kaç arkadaşınızla takılıyorsunuz ve onlardan biri size gitmenizi söylüyor sana başka bir şey söylemiyor. Sadece git. Nerede olduğunuzu bilmiyorsunuz bu yüzden rastgele yönsüz biraz kafanız karışmış ve gerçek bir amaç olmadan yürümeye başlıyorsunuz.

Bunun genel olarak ne kadar kötü bir fikir olduğunu görüyor musunuz? Nereye gittiğinizi veya ne için yaşadığınızı bile bilmiyorsanız hayatta nasıl daha iyi olacaksınız amacınızın misyonunuzun ve yönünüzün ne olduğuna karar vermek size kalmış belki finansal özgürlüktür, belki Dünya’yı değiştirmek ve küresel ısınmayı durdurmak istersiniz yada belki sadece toplumumuza yardım etmek veya ailenizi gururlandırmak istersiniz.

Bu vizyon nasıl görünürse görünsün kesinlikle %100 olarak olabildiğince ayrıntılı bir şekilde neye benzediğini bilmeniz gerekir. Çünkü netlik nereye gittiğinizin bilmenin anahtarıdır, arkadaş durumuna geri dönersek. Şimdi size şehrin ana meydanına gitmemizi ve sinema salonunu aramızı söylediğini varsayalım oraya gidiyorsunuz ve aramaya başlıyorsunuz ancak baktığınız halde bulamıyorsunuz, görüyorsunuz ama neye benzediğini bilmiyorsanız bir şey bulamazsınız.

Arkadaşınızın sizi o sinema ile ilgili her şey anlatması gerekiyor renkler, yükseklik, konum, giriş ve kelimenin tam anlamıyla her şeyi olabildiğince ayrıntılı bir şekilde bunu yapmak onu aramanız ve tanımanız ve ona ulaşmanız için gerekli tüm bilgileri size verecektir. Aksi takdirde ciddi bir şekilde hiçbir yere gitmeme ve sadece zaman kaybetme riskini alırsınız.

Aciliyet yaratın bu durum kısa sürede bir şey elde etme arzunuzun ne kadar güçlü olduğunu gösterir bir muz için çok acil işiniz varsa hemen şimdi yemek istiyorsunuz ve onu o kadar çok istiyorsunuz ki bir muz bulup yemek için her şeyden vazgeçmeye hazırsınız bu aciliyet türüdür.

Ya da şöyle diyelim bahsettiğim açlık kısa ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için aç olmanız ve çok fazla aciliyetinin olması gerekir acil niyetiniz varsa ertelemeyi bırakırsınız doğru zamanı beklemeyi bırakırsınız şu andan itibaren zaman gelene kadar bekleyeceğim veya yarın gelecek haftaya veya gelecek ay yapacağım demeniz yasak.

Şimdi yapabileceklerinizi ertelemeyin sadece yapın doğru zaman asla gelmeyecek ve işte bu yüzden harekete geçin. Başarıya ulaşmak için kendinizi konfor alanınızdan ayırmanız ve yapmanız gerekenleri gerektiğinde uygulamanız gerekir. Beyninizin çoğu zaman hiçbir şey yapmak istemeyen kısmını görmezden gelmelisiniz.

Hedeflerinize bir son tarih belirleyin ve son teslim tarihinin size o kadar çok strese sokmasına izin verin ki hedefiniz üzerinde gecikmeden çalışabilin işte ek bir ipucu bunun daha da iyi çalışması için son teslim tarihine uymazsanız can sıkıcı sonuçlar yaratır.

Bazı arkadaşlarınızla iddiaya girin ya da kendinizi cezalandırarak kendinizi sorumlu tutun, aboneliğinizi alın yada nefret ettiğiniz birine biraz para verin ya da sizi gerçekten rahatsız eden bir şey yok yenilgiden sonra başarı vardır bahsettiğimiz kitabın yazarın Napoleon Hill Amerika’da çok sayıda başarılı insanlarla röportaj yaptı ve çeşitli bilgiler edindi, bunları düşünme zengin ol kitabında özetledi.

Başarılı erkek ve kadınların çoğu Napoleon Hill şunları söyledi çoğu zaman başarı siz pes etmek üzereyken gelir. Bu demektir ki işler zor olduğunda vazgeçmek üzere olursunuz ancak şunu unutmayın bunun hemen ardından başarı var demektir en büyük başarı son nefesinizden hemen sonra gelir.

Devam etmeniz, asla pes etmemeniz, savaşırken başınızı dik tutmamız gerekiyor yüzde yüz başarının kolay olmadığını biliyorum. Buna yüzde yüz katılıyorum. Ancak bu daha fazla para kazanmamak daha fazlasını başarmak ve hayatınızı daha iyi hale getirmek için iyi bir bahane değil öğrenmeyi asla bırakma piyasa değişir, insanlar değişir ve siz bile değişirsiniz özellikle işteyseniz kendinizi sürekli olarak yeniden keşfetmeli ve öğrenmeye devam etmelisiniz.

Ancak bu aynı zamanda öğrenme ve diğer her şey için de geçerli öğrenmeyi bıraktığınız anda büyümeyi bırakırsınız ve ruhunuz çürümeye başlar. negatif ve amacınızla ilgisi olmayan her şeyden uzak durun bunun yerine bir akıl hocanız olmalı ve okumaya devam etmeli ve sadece Sizi anlamakta kalmayan aynı zamanda yaptığınız şey yapan bir grup insanınız olmalı.

Sonuç olarak bence bunlar Napoleon Hill’in düşün ve zengin ol kitabından çıkan en önemli çıkarımlar. Bu kitabın ölmez ilkeleri ve dersleri bugün hala geçerli zenginlik yaratmak ve hayatta ilerlemek için tek yapmanız gereken belirli şeyleri belirli bir şekilde çok iyi yapmaktır. Düşün ve zengin o kitabı üzerine yaptığımız çıkarımlar hakkında konuştuğumuz bu makaleyi umarım beğenmişsinizdir. Bizi takip etmeyi unutmayın bu site de başarılı olmak isteyen insanların yazılarını okuyacaksınız.

Yorum Yap