1. Ana Sayfa
  2. Finans

Günde 10 TL İle Milyoner Olmanın Sırrı

Günde 10 TL İle Milyoner Olmanın Sırrı
+ - 0

Okulda öğrendiğim harika şeyleri düşündüm. Milyoner olmanın sırrını okullar da yada bir başka yerde duymuyoruz veya öğrenmiyoruz. Okulda bize finansal olarak özgür olmamamız için her şeyi öğretiliyor. 12 yıl boyunca bizi sınıflara koyup koyun gibi hepimize aynı şey anlattılar. Finans konusu olduğu için paradan bahsedeyim. 12 yıl boyunca hangimize para ile ilgili vergiler ile ilgili gerçek bilgiler öğretildi. Hadi Finans bir kenara 12 yılda kaç kişi İngilizceyi iyi bir derecede öğrendi.

Okul bizleri birer maaşlı köle olmanız için yetiştiriyor okul bizleri daha fazla vergi vermek için çalışan maaşlı köleler olmamız için yetiştiriyor. Okullarda önemli bir şey öğrenen var mı? Eminim ki şuan okullarda öğrendiğiniz şeylerin 100’de 95’i hatırlamıyorsunuzdur.

Bugün size günde 10 lira ile nasıl Milyonlar olacağını göstereceğim. Sadece listenin devamını okuyun. Ücret de talep etmiyorum, bir şey de satmıyorum size bu listede günde 10 lira ile nasıl milyoner olacağınızı göstereceğim. Sahte ekonomistleri dinleyerek kimseye para vermeyin.

Kendiniz de yatırım yapabilirsiniz kendinizde para kazanabilirsiniz. Günde 10 liraya nasıl milyoner olunur diye soruyorsunuz cevap basit istikrarlı ve disiplinli olarak.

Milyoner Olmanın Sırrı

Bileşik Faiz

Yönteminiz ise bileşik faiz bilmeyenler için birkaç cümleyle açıklayım. Yani bileşik faiz de yatırımdan elde ettiğimiz gelirimizi tekrar yatırımımızı dönüştürüyoruz ve bu şekilde yatırımımız kartopu etkisiyle büyüyor.

Tamam size bahsedeceğim ilk şey para biriktirerek asla milyoner olamazsınız. Eğer zengin olmak veya daha fazla paranızın olmasını istiyorsanız şehrinizde ki herkes size aynı klasik şey söyleyecek her ay düzenli bir şekilde para biriktir ve paranı bankaya koy orada unut.

Bu size herhangi birinin verebileceği en aptalca tavsiye. Çünkü bu para kaybetmenin en garanti yöntemi neden olduğunu açıklayım Öncelikle günde 10 lira biriktirerek zengin olabilir misiniz? Kesinlikle hayır, yanlış anlamayın günde 10 lira ile milyoner olabilirsiniz ama günde 10 lirayı olduğu gibi biriktirip kenara atarsanız asla milyoner olamazsınız.

Hadi diyelim ki doğduğunuz günden beri her gün 10 lira biriktiriyorsunuz ve yüzyıl yaşayacaksınız. Yüzyıl diye biraz abarttım biliyorum ama yüzyıl bile olsa ne kadar saçma bir şey olduğunu göreceksiniz. Doğduğunuz günden beri 100 yaşına kadar her gün 10 lira biriktirirseniz yüz yaşınıza geldiğinizde 365 bin liranız olur.

Artık bir ev parası bile değil yüzyıl boyunca para biriktirdiniz ama bir ev bile alamıyorsunuz. Bahsettiğim bir milyondan çok ama çok uzak belki 300 yıl yaşarsınız. Evet bu şekilde milyoner olabilirsiniz ikinci bahsettiğim şeye geçeyim.

Enflasyon faiz oranından çok daha yüksek şu an enflasyon 100’de 12 her ay değişiyor. Yıl ortalamasını almadım ama genel olarak ülkemizde enflasyon aralığı son zamanlarda yüzde on ila yüzde yirmi ne dedik. Şu an enflasyon 100’de 12 şu an mevduat faizlerine baktığım zaman da yani bankaya para yatıracağınız zaman aldığınız faize baktığımda görüyorum ki ortalama yüzde dokuz yıllık faiz yüzde dokuz enflasyon 12 iken bankanız size verdiği yıllık faiz 100 de dokuz yani enflasyondan daha düşük.

Diyelim ki mevduat hesabınıza 10 bin lira yatırdınız bir yıl sonra 10 bin liranız 10873 lira olacak ama aynı zamanda enflasyondan dolayı paranızın değeri 1200 lira eridi fazla gelmedi mi? 100 bin lira yatırdınız 12 bin lira paranız değer kaybedecekti İşte bu yüzden parayı biriktirmek ve mevduat almak bence para kaybetmenin en kolay yoludur.

İnsanlar size paranı emeklilik için zengin olmak için biriktir dediği zaman bu yöntemin en kolay para kaybetme yöntemi olduğunu hatırlayın peki bu sorunun çözümü ne size şimdi göstereceğim. Günde 10 lira ile nasıl milyoner olunduğunu anlatacağım.

Okuduktan Sonra paylaşın. Çünkü ülkemizde iyi bir refah seviyesine giden yol finansal okur yazarlığı yüksek olmasından ve herkesin yatırımcı kafa yapısına sahip olmasından geçer bir ülkede ne kadar çok yatırım yapan kişi sayısı artarsa o ülke daha çabuk büyür girişimciler daha kolay imkan bulur ve ülke daha çabuk zengin olur.

Bir ülke yatırımlarla büyük yatırımdan kastım dolar altın alıp yastık altına koymak değil bunlar bence yatırım değil paranın değerini koruma yöntemi bir ülkede ne kadar finansal okur yazarlık sahibi insan olursa o ülkenin refah seviyesi yükselir. Bu yüzden listeyi mümkün olduğunca fazla yerde paylaşmanızı istiyorum öncelikle bu size anlattığım bir kurs değil, para talep etmiyorum, şu kitabımı 20 liraya alırsanız e-kitabımı milyoner olursunuz demiyorum.

Her Gün 10 TL

Günde 10 lira ile Milyoner olmanın 4 adımı var anlatayım. birinci adım her gün mutlaka istikrarlı bir şekilde kenara 10 lira koy. Bu bahsettiğim şeyi bir sigara parası da olabilir, starbucks’taki bir kahve parası da olabilir. Çok gereksiz yere para harcıyoruz kabul edelim günde 10 lira kenara ayırmak maaşlı bir şekilde çalışıyorsak hatta onlara kenara ayırmak çok kolay bu şekilde bir ayın sonunda 300 lira olacak.

Yüzde 50 Hisse Yüzde 50 Fona Yatırım

İkinci adım paranızın yarısıyla sağlam hisse senetlerine yarısı ile de fona yatırım yapacaksınız yatırım tavsiyesi veremem ama bence yabancı hisse senedi fonları yabancı fonlar daha mantıklı. Şöyle düşünün Fon aldığınız zaman hem dolar arttığı zaman para kazanmış olacaksınız hem de yurt dışındaki şirketin hissesi değerlendiği zaman iki kat fazla para kazanmış olacaksınız.

Sağlam hisse senetlerinden kastım ise şu mali açıdan sağlam olan, ihracatı iyi olan, teknolojiye önem veren ve güvenilir şirketler anladığınız üzere paramızı yüzde Eli fona yüzde 50 sağlam hisse şirketlerine yatırıyoruz.

Mesela Bıst 100 endeksi borsa İstanbul çatısı altında işlem gören en değerli 100 hisseyi kapsar. Bıst 100 endeksi son bir yılda günde 18,68 kazandırmış fonlarında ortalama getirisi yüzde onun çok üzerinde ama biz mütevazı tahminler yapalım küçük tutalım yüzde altı kazandığımızı düşünelim.

Asla satmayacaksınız anahtar kelime olan bileşik faiz avantajından ve gücünden yararlanacaksınız. Her gün 10 liralık hisse senedi fonu alacak paranız olmayabilir. Bunun yerine bir ay boyunca paranızı biriktirip o şekilde yatırım yapacaksınız.

Bunu 50’yıl yapacaksınız biliyorum 50 yıl kulağa çok uzun geliyor ama listenin başında bahsettiğim yüzyıldan çok daha kısa unutmayın yüzyıl yaşarsak günde 10 lira biriktirirsek yüzyılın sonunda 365.000 liramız oluyor yani bir ev parası bile değil bundan 5-10 yıl sonra bu enflasyonda bir araba parası bile olmayabilir.

Şimdi bu zamanın sadece yarısından bahsediyoruz dördüncü adım. Bunu 50 yıl boyunca yaparsanız 1 milyon 142 bin 138 liramız olacak. Her gün bir Starbucks kahvesi fiyatına Milyoner oldunuz bu neden okullarda öğretilmiyor? Bilmiyorum. Gerçi biliyorum ama bu konuda yorum yapmak istemiyorum.

Sizde isterseniz bir fikriniz varsa yorum olarak bırakabilirsiniz. İşte bu yüzden bu listeyi yazdım finansal özgürlüğü kazanmak ve yatırımın gücünü göstermek için herkesin finansal olarak mantıklı kararlar vermesi ve hayatınızın değişmesi için bu listeyi yazdım.

Yorum Yap