1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Verimli Zaman Yönetimi İçin İpuçları

Verimli Zaman Yönetimi İçin İpuçları
+ - 1

Verimli zaman yönetimi herkesin yaptığı ipuçlarından bahsedeceğim verimli zaman yönetimi için 4 ipucu. Zamanınızı verimli kullanmak, işleri düzgün şekilde düzenlemek ve sizin için en önemli olan şeyleri yapmakla ilgilidir. Öyleyse, önemli olan şeylere odaklanmayı ve bunları yapmak için zamanınız olmasını nasıl sağlarsınız? Bir gün içerisindeki saatlerin size yetmediğini hiç düşündünüz mü? Kendiniz için daha fazla zaman yaratamazsınız, ancak başarmanız gereken şeyler için daha fazla zaman ayırmanın birçok basit yolu vardır.

Verimli Zaman Yönetimi İçin İpuçları

Nasıl zaman kazanabilirsiniz? Yanıt basittir: Zaman alan veya ertelemeye neden olan şeyleri tespit edin ve buna göre düzenlemeler yapın. Zaman yönetimi, birçok kişinin uğraştığı bir şeydir. Zamanınızı başarılı bir şekilde değerlendirmenin anahtarı, ne yapmanız gerektiğini ve neyi ne zaman yapacağınızı anlamaktır. Bu doğrultuda, reaktif modun aksine proaktif moda geçmeniz gerekiyor. Daha fazlasını başarabilmek adına, zamanınızı genişletmek için dört basit yaklaşımı inceleyeceğiz.

Verimli Zaman Yönetimi İçin İpuçları

Hedefler Belirleyin ve Kötü Alışkanlıkları Önleyin

giphy 5

Verimli davranarak zaman kazansanız bile, daha sonra onu nasıl yöneteceğinizi kestiremeyebilirsiniz. Sizin için neyin zorunlu olduğunu ve hedeflerinizi belirleyin. Hedefleriniz hakkında kesin bir fikre sahip olmak, sahip olduğunuz enerjiyle nereye yatırım yapacağınızı anlamanızı sağlayacaktır.

Hedeflere sahip olmak, nihai hedefinize ulaşmanız için sizi motive edebilir. Ayrıca, zaman eksikliğiniz olumsuz ve kötü alışkanlıklara düşmenizden kaynaklanmaktadır. Örneğin, sürekli yatakta kalmak veya her gün sezon sezon dizi izlemek sizi mi anlatıyor? Sürekli sosyal medyada mısınız, yoksa arkadaşlarınızla her zaman dışarı mı çıkıyorsunuz?

Yukarıdakilerden en az birine muhtemelen evet cevabını vermişsinizdir. Sonuçta, siz de bir insansınız. Herkesin biraz kafa dağıtması veya ara sıra rahatlaması gerekir. Ancak, bunları her gün yapıyorsanız, şu anda, daha fazla zaman kazanmak için

kolayca değiştirebileceğiniz birkaç alışkanlığın farkına vardınız demektir.

Örneğin, bir amaç doğrultusunda, günde 30 dakikalık sosyal medya molaları verebilirsiniz. Bu zamanı, son zamanlarda üzerinde düşündüğünüz veya sürdürmek için zamanınız olmadığını iddia ettiğiniz bir konu hakkında okuyarak, pratik yaparak veya öğrenerek kendinizi geliştirmeye ayırabilirsiniz.

Günlük Bir Program Yapın Ve Ona Bağlı Kalın

giphy 6

Başarı rutinden yanadır. Başarılı bir programı takip etmiyorsanız, büyük ihtimalle zamanınızı uygun bir şekilde idare etmiyorsunuzdur. Uç bir örnek olarak, Apple CEO’su Tim Cook’un sabah programını düşünün. Gün be gün 3:45 ‘de kalkar, her gün aldığı 700 kadar mesaja yetiştiğinden emin olur, ve iş yerine girmeden önce egzersiz yapmak için zaman ayırır.

Böyle bir uyanma saati muhtemelen sizin için uygun olmayacaktır, ancak programınıza olumlu alışkanlıklar ekleyerek kendinize bir çok fayda sağlayabilirsiniz. Daha erken uyanmayı bir düşünün, böylece daha sonra büyük işlere konsantre olabilmek amacıyla birkaç görevi aradan çıkaracak vaktiniz olur.

Ya da her akşam yemekten sonra 20 dakikayı kariyer gelişimine ayırmak üzere günlük bir rutin oluşturabilirsiniz. Günlük bir rutin oluşturup ona bağlı kalmak, bir süre sonra bir alışkanlığa dönüştüğü için, bir şeylere zaman ayırmanın gitgide daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Önceliklerinizi Doğru Belirleyin

giphy 7

İşleri kısa yoldan halletmenin en iyi yolu, etkili bir şekilde organize etmektir. İlk önce İhtiyaç olan görevlerin yerine basit şeyleri yapmanın cazibesinden uzak durun. Bu stratejiyi uygularsanız, o gün bitmeyen şeylerin muhtemelen yapılması gerekmeyen veya başka bir gün halledilebilecek şeyler olduğu ortaya çıkacaktır.

Dikkatinizi Dağıtan Şeylerden Kaçının

giphy 8

Görevlerinize konsantre olmak, mücadelenin büyük bir parçasıdır. Bunu başarmak için, sizi anlamsız bir şekilde yönlendirebilecek şeylere karşı stratejik bir şekilde mesafe koymalısınız. Gerçekten bitirmeniz gereken bir şey varsa, bu noktada kendinizi kapatmayı, telefonunuzdan ve diğer uyaranlardan uzak durmayı ve sadece işinize devam etmeyi deneyin. İyi bir ilerleme kaydettiğinizde veya işinizi bitirdikten sonra herhangi bir mesajı veya cevapsız çağrıyı kolaylıkla kontrol edebilirsiniz!

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.