1. Ana Sayfa
  2. Erkek

Tipsizim Kimse Beni Sevmiyor Diyenler İçin!

Tipsizim Kimse Beni Sevmiyor Diyenler İçin!
+ - 0

Tipsizim kimse beni sevmiyor, çirkinim kimse bana bakmıyor diye dert edenleriniz olmuştur o zaman sıkı durun başımdan geçeni yazıyım sizler için. Bir mesaj geldi bundan birkaç gün öncesinde diyor ki kardeşim; Tabii abi sen yakışıklısın ağzında laf yapıyor konuşuyorsun bol bol sana göre kolay her şey. Ben çirkinim kimse bana bakmıyor bakan bir kişi vardı o da gitti ya biz ne yapalım o mesaja cevap vermedim burada anlatmak istedim.

Öncelikle teşekkür ederim benim yakışıklı bulmuş kardeşim ama bundan birkaç gün öncesinde de bir listenin altında yorum kısmında bir arkadaşımız bu tiple seni kim dinliyor yazmıştı. Bunu niye söylüyorum yakışıklılık, güzellik, çekicilik, iticilik, göreceli kavramlardır.

Bak bir kişi mesaj atıyor yakışıklısın diyor öteki kişi bu tiple seni kim dinliyor diyor. Konu çirkinlik, yakışıklılık, güzellik değil konu bakış açısı, konu zevkler ve renklerin tartışılmaz olduğu.

Ben bunu kafaya takmıyorum. Ben kendimi biliyorum çünkü ben değerliyim. Sen yakışıklı buluyorsun diye yakışıklı değilim ben ya da o beni çirkin buluyor diye hiçbir zaman çirkin hissetmeyecem kendimi.

Makalemizin konusu iki tane aslında kendimize güvenmek etrafa kulak asmamak kendimize nasıl güveniriz? Nasıl güvenmeliyiz? Bu çirkin ya da tipsiz imajından nasıl kurtuluruz? Etrafa neden kulak asmamalıyız birkaç madde halinde onlardan bahsedeceğim size listeye başlamadan önce kısacık bir hikaye anlatmak istiyorum.

Çirkinlik üzerine sevdiğim bir arkadaşım kedi hediye etmek istiyor ablasına doğum gününde ama çok sevdiği bir kedi cinsi var özellikle o kedi cinsinden hediye etmek istiyor. Bana gösteriyor nereden buluruz nereden sahipleniriz diye kedinin cinsi spence doğru yazdım galiba. Diyorum ki arkadaşım bu kedi çok çirkin bir yavru kedi bulalım sokaktan bundan kat kat daha güzel yok diyor o kediyi seviyor hep o kedinin fotoğraflarına bakıyor.

İşte araştırıyoruz soruşturuyoruz sonra buluyoruz bir yerden yeni doğmuş bekliyoruz biraz büyümesini tabi arkadaş ve ablası çok heyecanlı zor duruyorlar. Gecelerce günlerce bekliyorlar Belli zaman sonra gidiyoruz almaya arabada kedi yıkıyor etrafı zaten ben bu olaylara çok takıntılıyım hayvanda olsa bulunduğu ortamdan kopunca yadırgıyor.

Eve geliyoruz Kedi nasıl çirkin ya diyorum daha tatlı kediler var sevilir mi bu tabi ben biraz da işin dalgasına da vurmaya başlıyorum eve gidiyoruz ki sakinleşsin de bir kenara bırakıyoruz çok anlamam bu işlerden ama bir sıkıntı var hayvan sabitleniyor bir yerde, tir tir titriyor dayanamıyorum.

Alıyorum kucağıma kucağıma aldığım zaman kalp atışlarını hissediyorum titremesini hissediyorum sonra seviyorum ilk başta da zoraki seviyorum ama ondan sonra sevmeye başlıyorum gerçekten ben sevmeye başlayınca sağlıyor kendini sakinleşiyor. Ellerimle besliyorum uzun uzun vakit geçirmeye başlıyoruz sonra bende kalıyor bugün resmen gözünün içine bakıyorum bir gece boyunca 10 dakika 15 dakika aralıklarla onu kontrol ediyorum.

Ertesi gün oluyor arkadaşım geliyor alacak kediyi diyorum vermem saçmalama manyak mısın alacağım kedi o kadar uğraştık falan derken. Doktorum ben veremem bu kediyi de oğlum manyak mısın sen zaten sevmedin bu kediyi çirkin diyordun bilmem ne diyordun ben sana tatlı bir yavru kedi bulurum falan yok diyorum ben bu kedi istiyorum ben veremem kimseye.

Saatlerce süren tartışmadan sonra evcil hayvan bakamayacağım bu beni ikna ediyor ki gerçekten doğru alıyor kediyi elimden. Bildiğiniz hüzün yapıyorum zor duruyorum yerimde aklım kedi de o önyargıyla baktım çirkin buldum kedinin her ay düzenli olarak resimleri videoları gönderiliyor bana neden anlattım bu hikayeyi iki tane sonuç çıkıyor bu hikayeden.

Öncelikle benim çirkin bulduğum bir kedi için birileri gecelerce günlerce bekliyor. Diğer yandan çirkin bulduğum kediden kopamıyorum aylardır bana çocuğuymuş gibi videoları resimleri geliyor. O yüzden çirkinlik kavramı dediğimiz şey bir göreceli herkese göre değişebilen bir kavram.

İki önyargılardan oluşan kavram ve değişmeye her an açık bir kavram. Her insan her varlık değerlidir, değerlerini ise herkes kendi belirler çirkin insan yok mudur vardır. Ben sayıyım sana insanları hor gören aşağılayan kişi çirkindir. Doğaya hayvana her şeyi geçtim sokaktaki kaldırıma zarar veren insan çirkindir.

En zengin de olsa en mükemmeli de olsa sadece kendini en iyi gören kişi çirkindir. Yani anlayacağınız çirkinlik içtedir dışta değil. Şimdi içinden Ya bırak hepsi havada kavramlar sen sonuca gel diyenler vardır eminim ki. Ben bunca şu anlattıktan sonra hala aynı görüşte olanınız varsa tamam dediğiniz olsun daha somut hale getirelim olayı konuya girmeden anlaşalım ama çirkin insan yoktur.

Kendini çirkin gören insan vardır. O yüzden kendini böyle görmekten nasıl kurtarırız seni ondan bahsedeceğim. Hazırsanız başlayalım.

Tarzın Olmalı

Bir tarzın olmalı bir tarz yaratmalısın kendine hep aynı tarzda saçlar yapıyorsan dışına çıkmalısın farklı bir model denemelisin. Alışık olmadığın biraz daha farklı. Belli ki sıkılmışsın kendinden. Belli ki sıradan gelmeye başlamışsın

kendine bu dışarıdan görünen değil ama senin hissettiğin.

Çünkü listenin başında da dediğim gibi aslında sen kendini böyle görüyorsun yine de bir adım at biraz değiştir kendini. Kıyafet tarzını değiştir, saçlarını değiştir artık maddi yönden ne kadar imkan yaratabiliyorsan kendine bir değişiklik yap ama iki gün deneyip üçüncü gün eskiye dönme ya da bu da olmadı deyip başka bir tarza girişme biraz zaman tanı kendine.

Bu tarz konusunda insanlardan eleştiriler duyabilirsin. Sen kendini beğendiğin sürece iyi hissettiğin sürece kimsenin fikri önemli değildir. Her zaman söylüyorum filmin başrolü sensin. Sen istediğin gibi davranabilirsin küçük dokunuşlarla tarzına yön verebilirsin.

Bakımlı Ol

Bakımlı olmak çok önemli bakımlı olmaktan kastettiğim ise kişisel bakım. Kendi temizliğine önem verirsen, kendine bakarsan, güzel kokarsan, temiz gözükürsen her şeyden herkesten önce kendi kendinin beynini kazanırsın bu maalesef toplumun kanayan yarası insanlar maalesef kendilerine bakmıyorlar bir takım diyelim hadi genele almayalım.

Sen kendi bakımını düzenli yaparsan şayet ne kadar çok insanın bir adım önüne geçeceksin tekrar düşün kendine bakmayı ihmal etme.

Hobiler Bul

Bir tarzın olması kadar önemli bir şey bu hobinin olması bir Hobin, bir uğraşın, bir keyfin olması ve buna yoğunlaşman seni yine bazı insanlardan ayrıştırır yine bir adım öne çıkarsın ama her zaman söylerim. Hobiyi etrafındaki kişilerin ilgisini çekmek için yaparsan bir anlamı kalmaz, kendi keyfin için yapmalısın. Sen keyif alırsan insanların da ilgisini çeker zaten.

Ne kadar mutlu baksana şuna demek ki varmış burada bir şey derler hobiyi bir televizyon programı izlemek ya da bir spor müsabakası izlemek olarak algılama Lütfen. Kendini keşfetmek kendini bulmak olarak görüp ona göre bir hobi bulmalısın.

Kendini Geliştir

Kendini geliştirmek için çaba sarf et yeniliklere açık ol yeni bir şeyler öğren öğrendiğin şeyin işine yarayıp yaramaması değildir konu bilgi her şeyden önce seni iyi hissettirir.

Biz lisedeyken öğretmen tahtaya zor bir matematik sorusu yazardı. Biz de söylenirdik arkadaşlarla ne işimize yarayacak bu gerçek hayatta diye. Şimdi o ortamda olsam yüksek sesle elinin körü ne yarayacak diye bağırdım. Tabi Muhtemelen bunu küfür olarak söylerdim hatta yakalamışken kendi kafama bir tane yapıştırdım şimdi oturup Survivor’da bir tane parkurun kaç dakika da tamamlandığını öğreniyorsun da ne işe yarıyor diye.

Survivor izlediğimden değil sadece bir örnek olsun diye söylüyorum. Sığ düşünmeyin bir şeyler öğrenmek gelişmeni sağlar İlla bir işe yaraması da gerekmez gelişmek öğrenmek bilgi sahibi olmak her şeyden önce sen iyi hissettirir.

Mutlu Ol

Enerjik ol, mutsuzsan, yıldınsan ne dostun olur ne de seni seven insanlar bu çok basit acı ama gerçek şimdi kimse için yaşama kendin için yaşa diyorsun dostumuz olsun sizi seven insanlar olsun diye mutlu olmaya çalış diyorsun bu ne tezatlık diyeceksin belki kötü bir şey değil bu bahsettiğim.

Mutlu olmak önemli bir kavramdır sen kendin için mutlu olacaksın. Mutlu olacaksın ve göreceksin çevrende dolup taşan insanları göreceksin ama senin mutluluğun kaynağı o insanlar olmadığı için sana hiç bir zararı dokunmayacak. Bugün bir çok hastalığı yenmek adına olmazsa olmaz kural olarak moralini yüksek tut deniyor.

Mutluluk korunabilir ve fazlası zararlı değildir ama bir kere saldı mı insan kendini ne yapsa toplayamaz işin kötü yanı mutsuzluğu ve yılgınlığın bir dibi yok maalesef bir kere düşersen o dibi bile bulamazsın.

Özgüvenini Yüksek Tut

Kimseye kulak asma etrafında senin mutsuzluğunu isteyecek insanlar olacaktır. Çünkü genele baktığın zaman insanlar mutsuz yaşar herkes de kendi gibi mutsuz olsun isterler. Bunlar senin illa düşmanın olmayabilir. Seni seven seni önemsediğini düşünen insanlar da buna sebep olabilir.

Bazısı bilinçli ister bunu, bazısı ne istediğini bilmeden o yüzden insanın kendi düşünceleri önemlidir. Kimse umurunda olmamalı kötü eleştiriler senin daha iyisini yapman için sebep olmalı. Kendi kendini motive etmen çok önemli kendi kendime nasıl motive edeyim deme en samimi motivasyonu sen yaparsın unutma bunu çünkü içindeki potansiyeli sadece sen biliyorsun.

Kıyaslama Yapma

Son maddemiz en sık yapılan hata küçüklükten yapılmaya başlıyor kıyaslama olayı evde ailen yan komşunun çocuğuyla kıyaslamaya başlıyor ne kadar Uslu diye, okulda öğretmenin yaz sıradaki çocukla kıyaslıyor ne kadar başarılı diye. Sonra sevgilin oluyor ilk kavgada eski sevgilisiyle kıyaslıyor seni, çalışmaya başlıyorsun patronun başka bir çalışanla kıyaslıyor kim ne kıyaslama yaparsa yapsın sen kendini kimseyle kıyaslama.

Yapılan kıyaslamalara da aldırma birilerine benzemeye uğraşmak ya da birilerine benzeyemediği için üzülmek kadar saçma bir şey olabilir mi? Sen kendine hassın, sen kendine özelsin. Dünyada 7 milyar insan var, 7 milyar karakter, 7 milyar farklı fizik kendi kendini ne kadar özel olduğunu hissedebiliyorsan şayet bu hayatın sırrını çözmek için güzel bir adım atmış sayılırsın.

Listenin sonuna gelirken vereceğimiz mesaj şu olsun: Herkes değerlidir kendi değerini göremiyorsan başkasının seni değerli görmesini bekleyemezsin. Kendinin farkına var var ve sonra değişimi gör kulak asma kimseye o sana bakmaz bu seninle ilgilenmez diyenlere kulak asma.

Etraftaki kişilere ne kadar çok kulak asarsan o kişiler seni o kadar geriye çeker hadi ilk adım şu anda at yorum kısmına ne kadar değerli olduğundan bahset kendi değerini yaz.

Yorum Yap