1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Beyni Geliştiren 12 Aktivite

Beyni Geliştiren 12 Aktivite
+ - 1

Beyni geliştiren 12 aktivite nedir bu aktivite konular konsantrasyon, odaklanma, hafıza ve mutlulukla ilgili beyni geliştiren 12 aktivite neler bir bakalım. İnsan aslında kendini geliştirmekle kendini iyileştirmek ve çok ilgilidir. Kendi bedenini, görünüşünü, evini, arabasını, sosyal statüsünü hep daha iyi bir hale getirmeye çalışır. Peki ya sahip olduğumuz en değerli şey beyin.

file 409

Bence geliştirmemiz gerekenler listesinde ilk sıralarda olmalı bu sebeple Bir haftadır yaptığım bir araştırmayı Bu liste de sizinle paylaşacağım aralarında daha önce zaten yaptıklarımda varmış yeni yeni başlamayı çalıştıklarında var. Hepsini okuyun isterseniz hangisini hayatınıza katabiliyorsanız katarsınız.

Beyni Geliştiren 12 Aktivite

Beynin Nasıl Gelişeceğine İkna Ol

Beyin bir kasa benzer onu kullanırsak gelişir kullanmazsak küçülür. Dolayısıyla beyin geliştiren aktiviteler konusunun ilk maddesi bu beynin gelişebileceğini ya da küçülebileceğini kabul etmek şöyle bir soru gelebilir burada. Tamam İkna oldum beyin gelişebiliyor ya da küçülebiliyor peki neden beynimi geliştirmeyi seçmeliyim cevap çok basit. Çünkü zayıf beyin ilkel beyindir.

Çünkü beyin zayıflarken frontal lob dan başlar zayıflamaya kanalın iyi takipçileri frontal lobun insanı hayvandan ayıran temel beyin fonksiyonu olduğunu biliyordum zaten. Yani beynin zayıflaması demek insanın kendini buraya dikkat ilkelliği, içgüdülere ve hazlara teslim etmesi demektir. Bunu anladıktan sonra bundan sonra yazacağım bütün maddeler çok daha anlamlı olmaya başlayacak. Peki bakalım beynimiz geliştirmek için neler yapabiliriz.

Satraç, Sudoku, Puzzle Gibi Oyunlar Oynamak

Satranç, sudoku ve puzzle üzerine beyni yormak mükemmel bir beyin egzersizdir arkadaşlar küçük hareketlerle büyük tablodaki değişiklikleri tahmin etmek beyni inanılmaz bir hesaplama telaşının içine sokuyor görsel ezberimizi, hızlı algılamamızı, hızlı hesap yapmamızı ilerletiyor. Aynı zamanda da yaşlanmayı geciktirici ve bunamayı engelleyici bir etkiye sahip oluyor. Şimdi diyeceksiniz ki Aaa süpermiş ama satranç takımım da yok, puzzlem de yok, sudokum da yok sorun yok arkadaşlar internetten online oynayabilirsiniz.

Kelime Uzayını Genişletme

Zengin kelime dağarcığına sahip olduğumuzda beynimizdeki kelime uzayı genişler günlük konuşmalarımızda kelime seçiminde varyasyon sayısı arttığı için beyin normal günlük konuşmalarında bile daha fazla çalışmaya başlar ve daha zekice cümleler kurmaya başlar. Ayrıca duygu ve düşüncelerinizi karşı tarafa çok daha net, hızlı ve kolay şekilde aktara bildiğiniz için kişisel gelişiminiz, sosyal iletişiminiz, hatta mutluluğumuz bile bu durumdan pozitif etkilenir size şöyle bir önerim olabilir burada.

Yeni bir kelime hayatta karşınıza çıktığınızda bunu telefonunuza yada bir not defterinize not alın. Hatta bunu sevdiğinize ya da bir arkadaşınıza mesaj olarak gönderin bir sonraki buluşmamızda aranızda mutlaka bu kelimeyi bir kaç kelimede kullanın söz veriyorum size bir daha o kelimeyi unutmazsınız.

Beynin İşini Yazılıma Verme

Asla teknoloji ve dijitalleşme karşıtı bir insan değilim. Bunu zaten biliyorsunuz ama basit hesaplamalar için kendimizi hesap makinelerini teslim etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum ya da her gün gittiğimiz yollarda kendimizi navigasyonlara teslim etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum ya da marketlerde birkaç ürün alışveriş için hemen kendimizi not defterlerinin not uygulamalarını teslim etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum.

Tc’ni bil mesela, ezbere vergi numaranı bil, yakın arkadaşlarının ya da aile dostlarının telefon numaralarını yine hem de acil durumlar için ezberin de tutman çok iyi olabilir. Şifrelerini yine ezberinde tut. Peki bunu yapmazsak yani bilmemiz gereken her şeyi yazılımlara teslim edersek ne olur? Beyin tembelleşir. Yazılımları kullanalım hem de çok kullanalım ama bize yardımcı olmaları için kullanalım beynimizin yapması gereken işleri yapmaları için kullanırsak beynimizi zayıflatmış oluruz.

Ters El – Ayak Kullanma

Ara sıra dişlerinizi ters elinizle fırçalamaya çalışın bu sizi çok basitmiş gibi gelebilir değil mi ya ne var bunda hemen şu an yapın mesela fırçalama numarası yapın şu hareketi yapın nasıl eliniz size yabancı gelecek yine ters ayakla topa vurmaya çalışın, ters elle yazı yazmaya çalışın mesela yada en basiti aklımıza geldikçe evinizi ters hareketlerle yıkayın ve beynin hem sol lobunu hem sağ lobunu kullanmış olursunuz hem de beyin kas koordinasyonunu güçlendirmiş olursunuz.

Yeni Bir Beceri -Hobi Edinme

Yeni bir beceri edinmek beyni adeta spor salonuna yazdırmak gibidir bu zihinsel beceri bedensel bir beceri de olabilir şöyle etrafınızı bakın evinde oturarak yaşlılığını geçiren insanlar nasıl hızlı çökerler değil mi. Birde çevrenize zanaatkarlar varsa, sanatçılar varsa, bilim insanları varsa, çiftçiler varsa, ustalar varsa, bir işle uğraşan yaşlılar varsa nasıl açık zihinle yaşlılıklarına devam ederler ve nasıl açık zihinli konuşmaya hesap yapmaya düşünmeye devam ederler.

Çünkü ne demiş atalarımız işleyen demir pas tutmaz bazı becerileri için evet kazanılması uzun süreler alabiliyor mu bazı başında birkaç günde elde edebiliyorsunuz arkadaşlar farklı bir coğrafyada bir yemek yapmayı öğrenebilirsiniz mesela bu da bir beceridir ya da ufak kelimelerle bazı dinleri konuşmayı temel anlamda öğrenebilirsin birkaç video izleyerek birkaç gün de arabanın en azından temel bakımını öğrenebilirsin bir ömür arabanın çok temel ihtiyaçların da kendini yenileyebilirsiniz ya da yine birkaç videoyla birkaç araç gereçle evdeki ufak tefek ustalıkları bir ömür yine kendin halledebilirsin sahip olduğumuz her beceri bizi çok daha zinde, çok daha uyanık ve çok daha genç tutacaktır.

Rota Değiştirmek

Beyni geliştirmenin en iyi yolu beyni şaşırtmaktır araçla, bisiklette ya da yürüyerek fark etmez ara sıra farklı rotalar kullanın beyin bu gelişimi bu değişimi hemen algılayacak tır ve çok hızlı şekilde beynin içinde nöron uzayında yeni yeni nöron ağları inşa edecektir, aynı zamanda bugün kararlar bizim farkındalığımızı da çok ciddi şekilde arttırıyor arkadaşlar.

Bu yazdıklarım size basit gibi mi geliyor bilmiyorum ama şöyle bir düşünsün herkes makaleyi okuyan herkes biraz düşünsün lütfen hayatın normal günlük akışında en son ne zaman hayatımızda yeni özgün bir karar aldık her günümüz bir önceki günün aynı gibi gitmiyor mu? Ama sosyal medya hesaplarımızdan hepimiz çok iyi biliyoruz. Dün dünde kaldı cancağızım bugüne dair yeni şeyler söylemek lazım diye Mevlana’dan paylaşımlar yapmayı biraz emek, biraz inanmak, söz her şey çok güzel olacak.

Tebdili Mekanda Zeka Vardır

Yeni şeylerin ve zaman zaman beyni şaşırtmanın beyne çok iyi geldiğini söyledik bu aynı zamanda yeni mekanlar için de geçerlidir matematiğini şöyle anlatayım size beynin mucizelerinden biri de enerji tasarrufu sağlamak için alışık olduğu şeyleri sık sık otomatik pilota atmasıdır daha önce gittiğiniz bir ortamda beyin her şeyi aşina olduğu için ortamı hızlıca taramaz objeler, sesler, renkler, hareketler, insanlar hepsi az çok tanıdık olduğu için beyin kendini onları algılamakla yormaz odağınıza bakar ve her şeyi otomatik olarak boşlukları kendisi otomatik doldurur.

Ancak yeni bir yere gittiğinizde beyin için her şey yenidir. Bütün sesler, bütün objeler, bütün insanlar, bütün renkler her şey yenidir. Her şeyin taranması, her şeyin algılanması, tespit edilmesi, hafıza atılması için beyin cayır cayır çalışır. Hani bir söz vardır ya tedbili mekanda ferahlık vardır diye… Beyin yeni bir yere gittiğinde cayır cayır çalışırken mutluluk hormonu salgılar arkadaşlar. Dolayısıyla yeni yerlerde kendimizi mutlu hissetmemiz sebebi beyin yeni şeyleri keşfederken sağlıklı bu mutluluk hormonudur. Dolayısıyla bizim bu atasözümüz bilimsel bir gerçektir.

Her Yeni Dil, Yeni Bir Beyindir

Farklı dil yeteneklerini daha iyi hafıza sorun çözmeye düşündüklerini doğru anlatabilme, daha kapsamlı cümleler kurabilme, hızlı karar verme ve çevik zeka için en performanslı en verimli aktivitelerden biri olduğu söyleniyor.

Birden fazla dilde konuşabiliyor olmak aynı zamanda yaşa bağlı beyin gerilemesinin, zayıflamasının, bunamanın, yaşlanmanın da önüne geçiyor. İyi bir haber da var yaş ilerledikçe dil öğrenme kendi kadar zorlaşsa da bu doğru olsa da her yaşta yeni bir dil öğrenmek mümkündür. Örneğin bugün yeni bir dilde birkaç kelime öğrenmeye kendinizi basit basit kavramlarla anlatmaya başlayabilirsiniz. Neden olmasın.

Güzel Sesler Tedavi Eder

Suya söylenen sözlerin suya dinletilen şarkıların su moleküllerinin fiziksel yapısını değiştirdiğini duymuşsunuzdur. Bu bir şehir efsanesi arkadaşlar bu bilimsel bir gerçek internette bilimsel ispatının makalesini görebilirsiniz okuyabilirsiniz şimdi buradan yola çıkarak insanın yüzde yetmiş suysa ki bu oran yaşlılarda yüzde elliye kadar düşer.

Dolayısıyla yaşlanmayı geciktirmek için alacağımız önlemlerden birisi bol su tüketmek olabilir beyninde yüzde sekseni su olduğuna göre insanın yüzde yetmişi beyni yüzde sekseni su olduğuna göre dinleyeceğiniz müzikleri doğru seçmek dinlendirici tabiatımıza uygun doğru müzikler seçmekte bizim sahip olduğumuz bu bedendeki atomların moleküllerin fiziksel yapısını iyileştireceğini söylememe sanırım gerek yok. Melodilerin en güzeli de doğadadır arkadaşlar insan tabiatına en güzel gelen sesler doğal seslerdir. Doğadan gelen seslerdir. Ormanın sesidir, kuşların sesidir, sincapların sesidir, nehirlerin rüzgarın sesidir.

İstanbul’da yaşayan biri olarak büyük şehirlerde yaşayanların biraz moralini bozacak bir bilgi vereyim burada 70 desibelin üzeri insanda işitme kaybına yol açar. Peki büyükşehirlerde özellikle İstanbul’daki büyük semtlerde sokaklardaki ortalama ses desibeli kaçtır. 85 tekrarlayıp 70 üzeri insanda işitme kaybına sebep oluyor. İstanbul’da ortalama sokak sesi 85 desibel diyeceksiniz ki 20 senedir İstanbul’da yaşıyorum her şeyi duyuyorum nasıl oluyor yedin doktora bir ses işitme ölçümü yapın bakalım yüzde yüz duyuyor musunuz.

İstanbul’da yaşayan insanlar işitme kaybıyla yaşar ama gördüğünüz zarar çok krritik oranlarda olmadığı için birçok şey zaten bir de şehrin içinde yaşamaya alıştığınız için doğadaki kaybettiğimiz seslerin farkına varamadığımız için bunu anlamıyoruz ve de normal hayatımıza devam ediyoruz modern insan yaşamaktan çok ölmek de meşguldür. Dolayısıyla ezcümle fırsatınız varsa kendinizi doğaya atmayı ormanın, kuşların, hayvanların, nehirlerin, sincapların, sesine vermeyi unutmayın vücudumuzdaki bütün atomların bütün moleküllerin nasıl bayram edeceğini göreceksiniz.

Meditasyon – Doğru Düşünebilmek

Hayatımın merkezinde olan şeylerden birisi ve sık sık size önerdiğim şeylerden birisi arkadaşlar. İnsan anda yaşayamaz insan yaşadığı anı hissedemez bunu zaman zaman konuşuyoruz farkındalık içerikli makalelerimiz de de bunun derinlerine detaylarına giriyoruz neden anda yaşayamaz.

Çünkü insan ya geçmişte yaşar ya da gelecekte yaşar dolayısıyla insanın üzerinden kaygı stres üzüntü ve endişenin gitmemesinin sebebi anı yaşamaması anda kalmamasıdır stres kaygı endişe bu gibi kötümser kötü negatif huylar da beynin en büyük düşmanlarıdır beynimize iyi bir hale getirmek istiyorsak önce bu haşerelerden kurtulmayı öğrenmeliyiz.

Bunun içinde meditasyon en önemli araçlardan birisi çok konuştuk bunu meditate olmak meditate halde olmak yani derin düşünce halinde olmak. Şimdi ben her şeyi kafaya takıyorum bu da ben de endişe yaratıyor siz şimdi derin düşünmekten bahsediyorsunuz imdi zaten benim derdin düşünceler düşünceyi kafaya takmaktan derin düşünmek bunu önermek çelişmiyor mu hayır çelişmiyor yanlış düşüncelerden kurtulmak için…

Doğru düşünceleri öğrenmeliyiz. Derin düşünmeyi derin düşünebilmeyi öğrenmelisin ki yüzeyde duran aslında ilgilenmemen gereken seni hiç ilgilendirmesi gereken konuları kafaya takmamayı öğrenmelisin yani yanlış düşüncelerden kurtulmak için doğru düşünmeyi öğrenmelisin bırak çelişmeyi bu bence çok mantıklı çok zekice bir önerme.

Beyinin Seveceği Şeyleri Tüketmek

Vücudun en yağlı bölgesi beyindir. Beyin için en sağlıklı gıdalar da sağlıklı yağlardır. Bazı balıklar somon, uskumru, hamsi, ceviz, fındık, doğal zeytinyağı bunlar beyin için çok gerekli arkadaşlar ve çok kritik özellikle altını çize çize söylüyorum Omega 3 takviyesi almanız gerekiyor.

Ben uzun yıllardır çok sık alıyorum bunu beyinle ilgili birçok tedavide hatta bildiğim kadarıyla kekemelikte bile Omega 3 takviyesi öneriyorlar. Bu arada sağlıkla ilgili söylediğim hiçbir bilgiyi doktorumuzun tavsiyesi doktorunuzun tevhidi olmadan lütfen benden duyduğunuz şekilde hayatınızda aktarmayın. İnternette basit bir arama yaparsanız beynine iyi gelen gıdalar diye çok rahat zaten alacağınız şeylere ulaşabilirsiniz.

Bu saydıklarımın hepsi çok kolay hepimizin hayatında böyle ucundan etkileyebileceği şeyler arkadaşlar güvenin bana hatta bugün bu hoşunuza giden size sıcak gelen bir ikisini hayatınızda etkileyin hem yeni bir şey yapmış olacaksınız. Hem de beyninizin nasıl mutluluk hormonu sağladığını göreceksiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.