1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Ders Çalışırken Müzik Dinlenir mi?

Ders Çalışırken Müzik Dinlenir mi?
+ - 0

Ders çalışırken müzik dinlenir mi? Kendi tecrübelerimi seninle paylaştım umarım faydalı olur. Müzik dinlemek çoğu insan için en keyifli aktiviteler arasındadır. Bu keyifli aktivitenin dinlendirici, eğlendirici ve rahatlatıcı yönlerinin tadını herhangi bir şeye çalışırken çıkarmayı muhakkak denemişsindir. Bu yazımız da çalışmalar sırasında ders çalışırken müzik dinlenir mi? Konusundan bahsedeceğiz. Hemen başlayalım…

Müzik dinlemek, dinlediğin müziğe ve senin karakterine bağlı olarak çalışmalarına hem negatif hem de pozitif etkide bulunabilir. Müziği performansını arttırmak için kullanmayı amaçlıyorsan bu her bir etkinin farkında olmalısın. Şimdi öncelikle çalışmalar sırasında müzik dinlemenin artılarından ve eksilerinden bahsedeceğim.

Ardından kendim olarak müzikten çalışmalar konusunda nasıl faydalandığımı paylaşacağım. Müziğin en önemli etkilerinden biri rahatlatmasıdır. Çalışma sırasında sakin müzikler dinlemek rahatlatıcı bir etki göstererek çalışmaların ortaya çıkarabileceği stres ve gerginliği azaltabilir.

Bunun yanında müziğin anlama ve odaklanma konusunda doğrudan bir etkisi gözlemlenmemiştir. Müzik dinlemek sadece kişinin modunu değiştirerek zihninin daha aktif hale gelmesine katkıda bulunur. Bu yüzden bu konuda önemli olan modumuzu müzik yardımıyla kontrol etmeyi bilmektir.

Çalışmalar sırasında sözlü ya da canlı ritimli müzik dinlemek genelde olumsuz etki oluşturur. Bu tür müzikler zihnin odaklanma kapasitesinin bir kısmını üzerine çekerek diğer alanlara ayrılan kapasiteyi azaltır. Bu yüzden kısık seste de olsa rahatlatıcılıktan uzak olan müziklere daha seçici olarak yaklaşmak gerekir.

Özellikle yazma ve okumayı gerektiren çalışmaları müzik eşliğinde yürütmeye çalışan öğrencilerin çalışma boyunca daha az yaratıcı oldukları daha önce bir deney kapsamında gözlenmiştir. Yakın bir zamana kadar odaklanma gerektirenler dahil olmak üzere çalışmalarımın genelinde müzik dinlemeyi tercih ediyordum.

Çalışmalarımdan daha fazla verim almak için bir şeyleri değiştirmeye karar verdiğimde müzik dinlemediğim zamanlarda daha iyi odaklanabildiğimi keşfettim. Bunun ardından dinlediğim müziğe tam olarak odaklandığım zamanlarda müzikten de daha çok keyif aldığımı fark ettiğimde çalışma ve müzik dinleme aktivitelerini tamamen birbirinden ayırmaya karar verdim.

Bu şekilde benim için çok daha faydalı olmaya başladığını söyleyebilirim. Ayrıca çalışmalarımla müzik dinlemek arasında kurduğum farklı bir bağ da performansıma büyük katkıda bulundu. Yaptığım şey şu. Müzik dinlemekten keyif aldığım için bunu zihnimde bir ödül olarak, çalışmalarıysa bu ödüle ulaşmak için yapmam gerekenler olarak değerlendiriyorum.

Müzik dinlemek çok normal ve sıradan gibi görünse de aslında tıpkı su içmek gibi mahrum kalındığında çok fazla kıymetlenen bir aktivitedir. Bu yüzden belirlediğim çalışma sürelerinden sonra belirli şarkıları dinlemeyi kendime ödül olarak verdiğimde hem çalışmaya olan isteğim hem de müzik dinlemekten aldığım keyif daha da artıyor.

Bence sen de müziğin farklı etkilerinden gerek çalışmaların sırasında gerek günlük hayatında bu şekilde faydalanabilirsin. Peki senin çalışmalar sırasında müzik dinleme konusundaki fikirlerin neler? Bunları yorumlar kısmında paylaşabilirsin. Sana çeşitli konularda farklı bakış açıları kazandıracak olan listelerimi kaçırmamak için takip etmeyi unutma. Tekrar görüşene kadar sağlıcakla kal.

Yorum Yap