1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Saçlara Zarar Veren 10 Şey Bunları Yapma!

Saçlara Zarar Veren 10 Şey Bunları Yapma!
+ - 0

Saçlara zarar veren şeyler hepimizin doğru bildiği ama aslında zarar verdiğimiz hataları kesinlikle bırakmalısınız. Saçla ilgili yanlış yaptığımız şeylerden konuşacağız bilgi portalları siz de yapıyorsunuz O yüzden Listemizi dikkatlice okuyun. Çünkü bu yanlışlar saçlarımıza zarar veriyor. Eğer saçların hızlı uzamasını parlak kalmasını ve uçlarını daha sağlıklı gözükmesini istiyorsanız bu yanlışlara dikkat.

file 444

Saçlara Zarar Veren Şeyler

Çok Sık Yıkama

saçlarınızı çok sık almamız gerektiğini her artık biliyoruz. Çünkü derimizde ki yağlara ihtiyacımız var bu yağlar sayesinde Saçlarımızı kurulu gidiyor ve saçlar besleniyor. Dolayısıyla saçları her gün yıkayan insanlar özellikle de saç boyası kullanan kişiler bunu yaptığında oldukça zararlı sonuçlar ortaya çıkıyor.

Ben saçımı her yıkamadan dayanamam diyorsanız bir gece öncesinde saçlarınızı uçlarına yağ uygulayarak uyuyun böylece ertesi gün uyandığınızda Madem saçınızı yıkacaksınız o yağlar birazcık saç uçlarını beslemiş olacak.

Saçları Tarama

Eskiden şöyle bir yanlış vardı saçlarınızı Her gün düzenli olarak tanımanız gerekiyor aksine saçlarınız ne kadar az tararsanız o kadar iyi özellikle çok zor bir saç yapınız yoksa saçlarınızı mümkün olduğunca taramayın arkadaşlar.

Çünkü tarak aslında saçı büyük ölçüde kırıyor özellikle nemli saçı tek güzel yanı ne biliyor musun saçınızı taradığınızda aslında saç diplerinize masaj yapmış oluyorsunuz oradaki kan dolaşımını hızlandırmış oluyorsunuz ve dolayısıyla saçlarınız daha hızlı uzuyor ama saç uçlarını kırılmıyor mu kırılıyor O halde şu şekilde yapabiliriz saçları tümden taramak yerine iki tane tarağı alıp bir 5-10 dakika boyunca saçlarımızın köklerine masaj yapmayı deneyebiliriz.

file 445

Saçlarınız çok geç uzuyorsa bu yöntem işinize yarayacak ama düzenli olarak tekrarlamayı ihmal etmeyin bunu gene elleriniz ile de yapabilirsiniz. Bu arada benim için de gördüm aliexpres de sanırım bir tane bir alet vardı saç diplerinize masaj yapıyorsunuz.

Eğer yağları sıcak olarak uygularsanız bu da çok iyi oluyor kullanacağız yağı elinize ısıtarak uygulayabilirsiniz alüminyum yardımıyla sararak da aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde bir ısınma sağlanacak ve bu ısınma sayesinde yağların farklı özellikleri ortaya çıkacak.

Saç Kestirme

Şöyle bir inanışta var eğer Saçlarımızı uçlarını düzenli olarak kesersek saçlar çok daha çabuk uzar. Bu doğru değil arkadaşlar sadece saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlıyor ama saçın uzamasını hızlandırmıyor saçlarınızı boyarken bir miktar yağ veya vazelin kullanmanız gerekiyor.

Onu şöyle kulağınızın arkasına alnınızın bu kısımlarına ve ensenize uygulayabilirsiniz bunu yapmamızın nedeni saçlarınızı boyarken o bölgelerin tahriş olmasını engellemek ve o kısma gelecek boyayı daha sonra bir pamuk yardımıyla kolayca çıkarabilmek ama benimki yapmadık ve birazcık lekelenme oldu bunu diş macunu kullanarak çıkarabiliyorsunuz sabundan daha etkili ya da Karbonat ve limonlu karıştırarak da o bölgedeki lekeleri temizleyebilirsiniz.

Saç Düzleştirme Isısı

saç düzleştiricimi ısısını biraz daha yükseltirsem daha kolay sonuç alırım diye düşünüyorsanız bunu yapmayın arkadaşlar 180 derece üzerine çıkmak saç için zararlı. Hatta ince saçlı iseniz bu ısıyı düşürmeniz gerekiyor her saç tipi için kullanılması gereken ısı değişiyor.

Mesela saçınızdan bir tutam aldınız ve onu düzleştirdiğiniz sonrasında hiç beklemeden düzleştirici tekrar uygularsanız saçınızı yakmış ve kırmış oluyorsunuz bunu yerine birkaç saniye bekliyorsunuz ve saç soğuyor sonrasında düzleştiriciyle tekrar üzerinden geçebilirsiniz.

Kahkül Kullanımı

Eğer alnınız çok genişse kakül kullanmayı tercih edebilirsiniz dar alanlı olanlar için kahkül kullanımı çok tercih edilmiyor yoğun bir saçınız varsa ve alnınız dar ise büyük ihtimalle zaten kuaförünüze Buse söyleyecektir. Kahkül hayaliniz den vazgeçmek de saçınızı bu şekilde kahkülsüz kullanmaya devam etmek daha iyi olacaktır. Onun yerine mesela kısa alınlı olanlar yandan pençe klipsleri tercih edebilirler bu onlara daha çok yakışacaktır.

Saçları Kurulamamak

Saçlarımızdaki o Havuzdan bulaşan Cloru veya Deniz tuzunu durulamamak bu arkadaşlar saçınız için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri ben bunu geçen sene çok fazla yaşadığım saçım da çok uzun süre deniz tuzu kalıyordu bunun nedeni de birkaç ay karavanda yapamazdım duşu olmayan plajlara gidiyorduk ya ben çok umursamıyordum açıkçası ya da çok az duruluyordum bu yüzden de saçlarım oldukça yıpranmıştı.

O yüzden bakımı ve parlak saçlar istiyorsanız saçlarınızı hemen durulama ihmal etmeyin ve denizden çıkınca duş alacağı kadar sürekli olarak uçlara yağ uygulamayı ihmal etmeyin Çünkü bu maddelerin hepsi kurmaya yol açıyor ve kuruyan saçlar daha çabuk bir şekilde kırılıyor.

Saçlarla Oynamak

Saçlara çok fazla dokunmak kadınların yaptığı hatalardan biriymiş peki saçlarımıza dokunduğumuzda ne oluyor yapılan araştırmalar kadınların Bir saat içerisinde en az 20 kez saçına dokunduğu gösteriyor Eğer düz ise daha da fazla dokunuyor muyuz ki bu doğru bence çünkü dalga olduğunda bozmak istemiyoruz ama düz saça şöyle daha fazla dokunma ihtiyacımız oluyor saçımızı böyle daha çabuk kirletmiş oluyoruz ama daha kötü bir şey var karşı tarafa verdiğimiz İmaj Özgüven sahibi olmayan bir kadın şeklindeymiş bunu da gene vücut dili ile ilgili yapılan araştırmalar söylüyor yani saçınıza bir çok oynarsanız karşı taraf sizin hakkınız da düşüncelerini değiştirebiliyormuş.

Saçları Kıyaslama

Saç uzunluğumuzu başkaları ile karşılaştırmak da yaptığınız hatalardan biri neden diye sorarsanız herkesin saçı aynı ölçüde uzamaz mutlaka bir arkadaşınız onu her yerden gördüğünüzde saçı şöyle bir miktar uzamış olur siz de bakıp sinir olursunuz bir saçı neden bu kadar hızlı uzamıyor ve düşünebilirsiniz. Ama insanların hem yapısal olarak bazı farklılıklar var hem de yaşadıkları yerlerle ilgili durumdan dolayı bu şekilde bir farklılık söz konusu.

Örneğin sıcak yerlerde yaşayan insanların saçları soğuk yerde yaşayanlara göre çok daha hızlı uzuyor. Hamile kaldığınızda da formalardan değişikliklerden ötürü saçlarımız daha hızlı uzamaya başlıyor dolayısıyla saç o zaman hızımızı başka ile karşılaştırıp moralimizi bozmayalım.

Farklı Saç Kullanma

Farklı saçı ben çok severim Ama eğer kullanmayı bilmiyorsanız en iyisi kullanmamak arkadaşlar. Çünkü bizi sadece önden göremeyecekler saçları kötü takarsak bu arkada gözükecek ve kötü bir görüntü oluşturacak. O yüzden en iyisi eğer takmayı beceremiyorsak ya hiç takmamak ya da ona yeterli zamanı vererek ve yardım alarak güzel bir şekilde o saçları yerleştirmek.

Takma saç diyorum ama postiş çıt çıt gibi çeşitli isimleri var onları saçınıza düz şekilde yerleştirip sonrasında şekil vermek daha sağlıklı olacaktır çünkü önceden Bu saçları şekil verirsiniz ve onları takmaya çalışırsanız her şeyi zor oluyor Çok çabuk yağlanan saçlarınız varsa postiş saçları taktırmadan önce iki kez düşünün derim çünkü bakımı çok zor oluyor.

Davetlere Gitmek

Bazen bir Düğüne yada önemli bir yere Davetli olduğumuz da saçlarınızla ilgili bir stres yaşamayı başlıyoruz Ben hızlı bir şekilde sonuç almak istiyoruz. İnsanlar YouTube videolarını görüyor işte hemen ertesi gün bir düğüne davetli ve o saçın aynısını kendi ne yapmaya çalışıyor.

Sonuç tabi hüsran oluyor çünkü bu saç denemeleri birazcık zaman alan şeyler ve profesyonel bir eğitiminiz yoksa kendinizi hemen her gördüğünüz saçı yapmanız zor olacaktır o yüzden böyle bir risk almayın özellikle önemli bir davet edildiniz de daha dün gördüğünüz bir videoyu bakarak yapmaya çalışmayın lütfen zaman kaybedeceksiniz ve sonuçları istediğiniz gibi olmayacak sana sıkıştırarak site içerisinde deneyeceğiz bir modelin size ne faydası olabilir ve yapacağız denemeleri önceden boş bir zamanda yaparak yüzümüze kendinize en uygun olan saç modeli tercih etmemiz gerekiyor.

Yorum Yap