1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

İyi Not Nasıl Tutulur | Cornell Not Tutma Tekniği

İyi Not Nasıl Tutulur | Cornell Not Tutma Tekniği
+ - 0

İyi not nasıl tutulur? Hepimiz bir şekilde derslerde konferanslarda seminerlerde veya sunumlarda not tutarak bir şeyler öğrenmeye çabalıyoruz. Yeni bilgileri kalıcı olarak öğrenmenin en etkili yolu not tutmak ve sonrasında bu notları tekrar gözden geçirmektir. Bu yönüyle not tutmak bir şeyleri öğrenmek istiyorsak hayatımızın önemli bir parçası ve vazgeçilmezi not tutmadan bir şeyler öğrenmeye çalışmak Beyhude bir çaba olacaktır.

file 717

Çünkü dinleyerek öğrendiklerimizin yüzde yetmişini bir saat içinde yüzde 80’nini bir gün içinde unuturuz. Yani söz uçuyor yazı kalıyor. Eğer rap yapan birini dinlemiyorsanız bir konuşmacı normalde dakikada yaklaşık 125 sözcük kullanılır. Bu yüzden bir insanın konuşanın ağzından çıkan her sözcüğü yazması mümkün değildir. Bunu başarsanız bile konuşmacıyı etkili bir şekilde dinlemeyecek ve defterinizde hiçbir şey anlamadığınız kelimeler yığını göreceksiniz.

Bazen de not tutarken bir tarafta yazma eylemi bir tarafta dinlemeye eylemi gerçekleştiği için önemli gördüğümüz bazı noktaları kaçırıyoruz. Peki etkili not tutmak ve böylelikle bilgileri kalıcı hale getirmek için ne yapmalıyız? Elbette not tutmak için çok çeşitli teknikler mevcut ancak bir teknik var ki diğerlerinden birçok durumda çok daha üstün ve sadece etkili değil aynı zamanda özellikle sınavlara hazırlanırken notları tekrar gözden geçirmek çok daha pratik bu tekniğin adı cornell not tutma tekniği.

Cornell metodu 1949 yılında Amerika’da bulunan cornell Üniversitesi’nde Profesör Walter Pauk tarafından geliştirilen bir not tutma yöntemi cornell metodu bir türlü hızına yetişemediğiniz konuşmacıyı yakalayarak etkili biçimde not tutmaya sağlıyor.

Not alan kişinin aktif bir öğrenme sürecinde olmasını sağlayarak düzenli not almasına olanak tanıyor. Cornell metodu bir şeyleri öğrenmek isteyenlere ve özellikle öğrencilere Zamandan tasarruf yapmasını sağlayarak öğrenme sürecin de büyük kolaylık sağlamaktadır. Peki cornell metodu ile nasıl not tutulur?

Cornell not tutma tekniğinde özel olarak tasarlanmış bir not defterine ihtiyaç yoktur notları alacağınız bir sağ sütun size çağrışımda bulunacak anahtar kelimelerin veya konu ile ilgili soruların yer aldığı bir sol sütun ve en altta yer alacak olan özet kısımdan oluşur isterseniz arşivleme yapabilmek için üst kısımda ufak bir boşluk bırakabilirsiniz.

Not almaya başlamadan önce en üstte bıraktığınız bu boşluğa tarih ders ve konu gibi arşivlemenize yardımcı olacak bilgileri yazın sonrasında dinleme boyunca kağıdın en geniş bölümü olan sağ taraftaki notlar bölümünü kullanacaksınız.

Buraya dinlediklerinizi, şekilleri, problem çözümleri ve diğer bilgileri not alıyorsunuz not alırken aktif bir dinleyici olmaya özen gösterin ve konuşmacının verdiği işaretlerini takip edin her şeyi yazmakla uğraşmayın vurgulanan, tekrar edilen, çok fazla örnek verilen kısımlar anlatılan konunun en önemli noktalarıdır bunları mutlaka kağıdınıza not edin bütün cümleyi veya söylenen her şeyi not almaya çalışmak size zaman kaybettirecek ve aktif bir dinleyici olmanızı engelleyecektir.

Bu nedenle semboller, kısaltmalar ve maddeler kullanmak daha faydalı olacak sağda yer alan geniş sütunda notları düzgün bir şekilde aldıktan sonra sıra anahtar kelime veya konu ile ilgili soruları çıkarmaya geliyor. Dersten hemen sonra notlarınızı gözden geçirmeye çalışın ve anahtar kelimeleri ana fikirleri temel kavramları veya konu ile ilgili oluşturacağınız soruları hemen soldaki sütuna yazın anahtar kelimeler size çağrışımda bulunmalıdır.

Bu yüzden anahtar kelimeleri özenle seçmelisiniz bir diğer önemli kısım özet kısmı özet kısmı bugün ne öğrendiniz sorusuna verilen kendi cümlelerimizden oluşan bir kaç cümleden ibarettir. Bütün notlarınızı gözden geçirdikten sonra bu dersi bir arkadaşınıza nasıl özetlerdiniz bunu düşün Einstein şöyle der. “Bir şeyi altı yaşında bir çocuğa anlatamıyorsanız sizde anlamamışsınız demektir.”

Peki cornell metodunu kullanarak anlatılan bu süreçleri takip ettiniz ve notlarınızı aldınız iş bitti mi tabi ki hayır kalıcı öğrenmenin gerçekleştiği asıl önemli kısım bundan sonra başlıyor. Bundan sonraki süreçte notlar üzerinden çalışırken sağ sütun kapatılır ve son sütunda ki anahtar kelimelerden yararlanarak önemli bilgiler hatırlanmaya çalışılır.

Önemli bilgiler kolayca hatırlayıncaya kadar bu işlemi sürdürülür bu sistem tek düze bir şekilde sadece notlarım alındı bir sistem değil aynı zamanda kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirebilmek ve etkili çalışmanız için tasarlanmış bir sistemdir.

Klasik not tutma da anahtar kelimeler açık değildir, hatırlamaları zordur, geniş zaman alırlar, beynin yaratıcılığını harekete geçirmezler cornell tekniği ise basit ve etkilidir aynı zaman da o birkaç farklı yoldan zihninizin aktif kalmasını sağlayacak ve bilgilerin kalıcı hale gelmesine katkıda bulunacaktır.

Evet not tutmak önemlidir ancak not tutma biçiminiz öğrenme sürecinizin önemli bir parçası olduğundan not tutma tekniğiniz çok daha önemlidir.

Yorum Yap