1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Zaman Yönetimi nasıl Yapılır? Zaman Yönetimine 10 Teknik

Zaman Yönetimi nasıl Yapılır? Zaman Yönetimine 10 Teknik
+ - 0

Bu makalemiz de zaman yönetimi nasıl yapılır? Zaman yönetimi teknikleri nelerdir yada zamanı nasıl efektif yönetebiliriz, zamanı nasıl daha iyi kullanabiliriz bunlardan bahsedeceğiz. Öncelikle istediğiniz kadar zengin olun yada istediğiniz kadar fakir olun, ister Müslüman olun, ister Hiristiyan olun, ister yaşlı olun, ister genç olun hepimiz aynı zamana sahibiz. Hepinizin bir gün içerisinde 24 saat süresi var ve durumlarımız başarı durumlarımız mutluluk durumlarınız bizim bu 24 saati bu zamanımızı nasıl kullandığınıza göre değişkenlik gösterebiliyor.

Bu zaman kısıtlı ve bu ne kadar efektif kullanabilirsek bize geri dönüşleri de o kadar güzel olacaktır burada yakalamamız gereken önemli noktalardan bir tanesi denge. Denge her şeyin anahtarıdır bir dengeyi oluşturmamız lazım zaman yönetirken ve mutlaka zamanımızı doğru bir şekilde yönetmemiz lazım.

Hem öğrencilik hayatında hem çalışma hayatında hem de özellikle girişimcilik hayatında zaman yönetimi oldukça önemli ve oldukça da gerekli bir yetenek ve etkinlik. Peki zamanımızı nasıl yönetebiliriz ve zaman yönetmek için hangi yollar izlememiz gerek bu yazımız da işte bunlardan bahsedeceğiz. Hazırsanız o zaman haydi gelin başlayalım.

Hedefleri Belirlemek

Zamanımızı yönetmemiz için öncelikle hedeflerimizi doğru bir şekilde belirlememiz gerekiyor sevgili dostlarım yani hangi şeyleri yapmak bizim için daha önemli bunların hangisini yapmak daha elzem ve hangisini yapmasak da olur.

Bunları doğru bir şekilde belirlememiz gerekiyor. Yani bir öğrenci isek hangi sınavımız yakınsa hangi sınavdan daha yüksek not almak istiyorsak mutlaka önceliğiniz o olması gerekiyor.

Yani biraz ondan çalışayım biraz bundan çalışayım derken ikisini çorba yapmamız gerekiyor. İşte bu yüzden öncelikleri hedeflerimizi belirlememiz gerekiyor yani sabah kalktığımızda ona göre bir program yaparsak. Yani ben bu gün içerisinde su şu görevleri yapacağım ve o görevleri yaptıktan sonra her birine tik atarsak yanlarına mutlaka zamanımızı gün içerisinde daha efektif bir şekilde yönetmiş olacağız.

Bu yüzden hedeflerinizi belirlemek ve plan ve program yapmak oldukça ama oldukça önemli bir anahtardır. Pek çok insandan şunları duyabilirsiniz işte; yeterli zamanım yok, onunla ilgilenecek vaktim yok.

Bunların hepsi esasında birer bahane eğer siz doğru şekilde programı yaparsanız istediğiniz her şeyi zamanda yapabilirsiniz hem dersiniz çalışabilirsiniz hem işinizi büyütebilirsiniz hem YouTube kanalınızı geliştirebilirsiniz ya da her ne yapıyorsanız bunu mutlaka mutlaka zaman bulabilirsiniz. Önemli olan nokta hedef belirlemek ve buna yönelik bir program oluşturmak.

Zaman Yönetim Biçiminizi Oluşturun

İkinci olaraksa herkesin farklı bir yöntemi vardır herkes birbirinden farklıdır. Bu yüzden kendinize en uygun zaman yönetim biçimini bulmanız gerekiyor. Yani kimisi işlerini dörde böler acil işler, önemli işler, olmasa da olur işler, ertelenebilecek işler diye bunu pek çok şey var bunun için zamanınızı size en uygun olan yaşam stilinize en uygun olan şekilde bölmemiz gerekiyor.

İster işlerinizi ikiye ayırabilirsiniz isterseniz 4’e ayırabilirsiniz bunu pek çok farklı yöntem izleyebilirsiniz ama önemli olan noktamız buradaki anahtar noktamız şurası; Zamanınızı bölün ve ona göre programlayın yani herkes farklı, Biraz önce dediğimiz gibi ama size en uygun yöntem hangisi ise bunu seçmeli ve buna göre bir plan ve program yapmanız lazım. Böyle olursa zamanı yönetmek oldukça kolay olacaktır sevgili dostlarım.

Bir Hafta Boyunca Sisteminizi Denetleyin

Hedeflerimizi belirledik programımızı yaptık zamanımızı kendinize göre böldük ondan sonraki adımsa bir hafta boyunca bu zaman yönetim sistemini incelemeniz faydalı olacaktır sevgili dostlarım. Şimdi biz hedeflerimizi yaptıktan sonra bir program buluşuyoruz ve programın gerekli şekilde parçalara bölüyoruz.

İster ikiye bölün önemli işler önemli olmayan işler diye. İster dörde bölün acil olan işler, önemli olan işler daha az acil olan işler daha önemli olan işler diye bir şekilde programı böldünüz.

Ondan sonra ise bunu bir takip etmeniz gerekiyor. Yani tamam ben hedeflerimi belirledim programımı yaptım ama bunu benim zaman yönetimimde bana bir faydası var mı bu programları yapmak beni daha efektif hale getiriyor mu? Bunları bir hafta boyunca bir süzgeçten geçmemiz gerekiyor sevgili dostlarım.

Yani artılarını bir yana koyup eksilerini bir yana koyup. Eğer bu bizim için faydalı olduysa bunu devam etmeli ya da hala istediğimiz sonucu alamadıysak bunu ona göre tekrar revize etmemiz gerekiyor.

Erken Kalkmanın İnanılmaz Etkisi

Zaman yönetiminde dördüncü olarak şunu söyleyebiliriz ki erken kalkmak her zaman ve her zaman size ekstradan zaman kazandıracaktır hem erken kalkarsanız daha motive halde kalkarsanız daha mutlu bir halde kalkarsınız ve yapabilecek daha çok zamanımız ve bitirebilecek daha çok işiniz olmuş olur.

Şimdi baktığımız zaman zaten bütün büyük başarılı iş insanları olsun girişimciler olsun. Bunların ortak özelliklerinden birisi çok erken saatte işe başlamaları oluyor. Çoğu çalışanlarından önce iş yerine gitmiş oluyorlar ki yani girişimciyiz diye bazen şöyle bir algı olabiliyor ya da siz bir iş sahibisiniz diye.

İşte ben öğlen giderim ikindin çıkarım tarzında. Aslında bu yanlış bir şey, çünkü girişimcilere baktığımız zaman bunların hepsi erken gelip geç çıkan insanlar ve zaten başarıda böyle geliyor sevgili dostlarım güne erken başlarsak bitirebileceğimiz daha çok iş olur ve bu bize her açıdan fayda sağlar. Ayrıca güne erken başlamanın erken uyanmanın bilimsel olarak da pek çok faydası bulunmakta bunları zaten mutlaka sizlerde biliyorsunuzdur.

Sabah erken kalkmak ve yatağımızı toplayarak güne başlamak bize olumlu sonuç verecektir. Çünkü o ilk görevi tamamlama hissi bizim için oldukça önemli ve diğer işleri de kolayca tamamlamak için bize güzel bir yol açmış olacaktır.

80/20 Kuralı

5’inci sırada ise 80’e 20 kuralı var bu kuralı belki daha önceden duymuş olabilirsiniz çok popüler ve çok önemli bir şey. Aslında bu ekonomi ile alakalı bir buluş olarak ortaya çıkıyor 1900’lü yılların başlarında. İtalya’da diğer bir adıyla da Pareto İlkesi. İlk araştırma şu İtalya’daki topraklarının yüzde sekseni %20’lik bir gruba ait yani çabaların yüzde sekseni sonuçların %20’sinden geliyor.

Bir şirketin yaptığı cironun %80’i müşterilerin %20’sinden geliyor. Bunun gibi pek çok farklı şey var. Bu da aslında bizim gün için de yaptığımız işlerin sonuçlarının yüzde sekseni. Gün içinde yaptınız eylemlerin sonuçların %20’sinden gelmiş oluyor.

Bu yüzden yani yaptığımız 13’ten ikisi arasında bizim için çok ama çok önemli olan diğerleri bazen olmasa da olabilir zaten bunun sizde farkına varmışsınızdır. Bu oran size göre düşebilir artabilir ama burada önemli olan nokta şu sevgili dostlarım anlamamız gereken yer burası ne olursa olsun en önemli işleri yapmak her zaman daha iyi olacaktır.

Diğer türlü bizim için daha önemli olan ve zamanımız Belki daha fazla tüketilecek olan işlerle uğraşırsak yani üzümün çöpüne armudun sapına takılırsak asıl önemli olan işleri yakalayamaz ve bunları yapamayız.

Böylece zamanımızda boşa geçmemiş olabilir bu yüzden bizim için daha önemli olan %20’yi keşfetmeli ve bunun üzerine gidip bu şeyleri çözmemiz gerekiyor zaten bu %20’yi yaptıktan sonra sonuçların yüzde seksenini olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Kötü Alışkanlıkları Geride Bırak

Altıncı olarak ise çok kötü alışkanlıklarımızı geride bıraktığımız gerekiyor sevgili dostlarım. Kötü alışkanlık dediğimiz sadece bağımlılıklarımız değil pek çok kötü alışkanlığa sahip olabiliriz. Bu aşırı netflix izlemek olabilir, aşırı oyun oynamak olabilir, aşırı gezmek olabilir bunun gibi pek çok kötü alışkanlığımız olabilir.

Bunu yaptığınız sürece gece boyu oyun oynadıkça diğer günümüzün çok olumsuz bir şekilde etkileyebilir uykusuz olabiliriz, yorgun olabiliriz, bitkin olabiliriz. Bu gibi etkileyebilir ve bu da aslında zamanımızın çok değerli olan zamanımızın boşa gitmesine ya da daha da kötü olarak efektif bir şekilde kullanmamıza neden olabilir.

Bu yüzden kötü alışkanlıkların yerini bizim için daha faydalı olacak alışkanlıklarla değiştirmemiz oldukça önemli yani televizyon karşısında geçirdiğiniz süreyi biraz daha azaltabiliriz, netflix’te geçirdiğiniz süreyi biraz daha azaltabiliriz, oyun oynadığımız süreyi biraz daha azaltabiliriz ama bunların hiçbirini asla yapmayın demiyorum ve burada sizi yargılamıyorum yani başla dediğimiz gibi.

Program yaparsanız oyun oynayacak vaktiniz de olur. Netfilix izleyecek vaktiniz de olur. Televizyon karşısına geçecek vaktiniz de olur ama önemli olan vakitleri doğru bir şekilde ayarlayabilmek ve bu vakitlerin belli bir sürede tutabilmek.

Öteki türlü olursa bu vakitler sizden diğer vakitlerinizi çalmaya başlar ve tekrar yolumuz Program yapmaya çıkıyor bu yüzden programımızı yapmalı ve kötü alışkanlıklarımızı minimize edip onları da aslında bizim için birer artık ya dönüştürmemiz gerekiyor sevgili dostlarım.

Hayatta büyük hedeflere ulaşmak konusunda ciddi iseniz kötü alışkanlıklarınızı ortadan kaldırarak zamanınızı akıllıca kullanın.

Doğru Zamanlarda Ara Vermeyi Unutmayın

7’inci sırada ise ara vermek var. Evet çalışkanlar ara vermek gerekiyor ve bu aslında çok önemli bir şey. Bir çalışma gösteriyor ki 52 dakika boyunca çalışıyorsak 17 dakika boyunca dinlenmeliyiz. Çünkü aslında beynimizin algı süresi o kadar da fazla yüksek değil zaten derslerinde belli mi kısmından sonra öğretmenlerin anlattığını öğrenciler çok zor bir şekilde anlıyorlar.

Bu yüzden bir şeye odaklanırken bu odağımızı kaybetmeye başladığımızı hissettiğimiz an bir ara vermeli tekrar kendimizi toplamalı ve tekrar aynı odaklanmayla kaldığımız yerden devam etmeliyiz. Öteki türlü olursa dinleriz dinleniriz yada kitap okuyorsak okuruz okuruz ama okuduğumuzun dinlediğiniz bize pek bir faydası olmaz.

Bu yüzden hem de online olarak kendimizi geliştirirken belli bir yere geldikten sonra odağımızı kaybettiğimizi hissettiğiniz an biraz ara vermeli sonra tekrar daha güçlü odakla daha iyi bir şekilde çalışmamız gerekiyor.

Meditasyon ve Egzersiz Yapmak

8’inci sırada zaten sabah erken kalkmaktan bahsetmiştik. Sabah erken kalkınca meditasyon ve egzersiz yapmak size oldukça olumlu geri dönüşler sağlayacaktır sevgili dostlar. Bunun zamanınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olacağını düşünmeye bilirsiniz ancak her sabah meditasyon yapmak ve egzersiz yapmak size denge sağlar toksinleri hayatınızdan çıkarın ve bunu yaparak ciddileşin ve enerjinizin dayanıklılığınızın ve zihinsel odaklanmanızın şiddetli bir değişim geçirdiğinizi izleyin.

Bu sizi işten bir disiplin oluşturacak ve başarıya götürecektir ve zamanı da daha iyi bir şekilde yönetmeye olanak sunacaktır. Şöyle ki zaten sabahtan böyle dersleri yaptığınız zaman yani vücudumuzu çalıştırdığınız zaman diğer algılarımız da bence açmış oluyorsunuz ve bunu açtıktan sonra hem enerjinizi motivasyonu daha da açılmış oluyor hem de öğrenmek için oluşan algılar daha da gelişmiş oluyor ve mutlaka size bu gün içerisinde hem enerji hem de başarıyı sunacaktır.

Yatmadan Önce Planınızı Yapın

9’uncu sırada ise her gün yatmadan önce ertesi gün yapılacaklar listesi yapmak sizin için oldukça faydalı olacaktır. Aslında zamanımız yönetmek için oldukça önemli bir şey. Çünkü bazen arada kaynaya biliyor unutabiliriz diğer yoğunluklardan ona vakit ayıramıyoruz bu şekilde yapmadan önce yarın için bir program yaparsak yarın ne yapacağımızı bilerek kalkarız ve aslında bu bize bir yerden de motivasyon ve enerji sunmuş olur.

Çünkü Öteki türlü kalkıp. Bugün ne yapsam neyle uğrasam diye düşünmek yerine elinizde bir hazır program olduğu için ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı daha iyi bilirsiniz ve boşa geçecek zamanınızda olmamış olur. Planlama, program yapma o yüzden her yerde karşımıza çıkıyor ve zaman yönetmenin anahtarlarından birisi kesinlikle de bu sevgili dostlarım.

Her akşam yatmadan önce ertesi gün için bir liste yapın hedeflerinize bakın ve sizi o hedeflere yakınlaştırmak için neler yapabileceğinizi görün bu bir gecede olmaz biraz zaman alır ancak yapılacaklar listesi oluşturarak o gün için etkili bir şekilde hedefler koyarsanız daha uzun ve daha büyük hedeflere doğru ilerlemenize yardımcı olurken günlük hedeflere ulaşmakta daha kolay olur. Ancak bu yapılacaklar listesini oluşturarak olur sevgili dostlarım.

Bazen kendimizi çok halsiz çok ruhsuz hissedebiliriz. Özellikle de bahar ayları geldiğinde bazen bir şey yapasımız gelmez ya da hava kapalıysa ne bir şeyler yapasımız gelmez bazen mutsuz oluruz, yorgun oluruz bu gibi durumlarda zamanınızı boşa geçirmek yerine bu gibi durumları da şöyle değerlendirebilirsiniz bu gibi zamanlardan her zaman ilham alabiliriz yani madem yapmak istiyoruz madem uzanmak istiyoruz uzanırken bile bize faydalı olan içerikleri izleyebiliriz.

Halsiz Hissettiğinde Faydalı Şeyler İzle

YouTube çok önemli bir silah bunu doğru şekilde kullanırsanız size fayda sağlar ama yanlış şekilde kullanırsanız sizin zamanınızı tüketebilir. Bu yüzden Tedex gibi yada faydalı kanalları takip ederek bir şeyler öğrenebilirsiniz ve bu uzanarak yatarak geçireceğiniz süreyi sizin için faydalı bir öğrenim haline getirebilirsiniz.

İlham veren o içeriye baktığınız zaman daha önce başarmış insanların hikayelerini dinleyebilirsiniz ve bu sizin içinizde bir ateş oluşturur ve çalışmaya, başarmaya o halsizlikten bir an önce kurtulmaya bir adım daha yakın olursunuz ve içinizdeki ateşi bir şeyler yapma isteğini girişimcilik ruhunu daha da körüklemiş olursunuz zaman yönetimi gerçekten olmazsa olmaz bir beceri.

Ne iş yaparsak yapalım bu hayatımızın her alanında bize gerekli nacizane bir tavsiyem de mutlaka kolunuzda bir saat durdurmanız olacaktır bu hem fiziksel olarak sıra zamanı sürekli hatırlatacak ve öyle ya da böyle zamanın sürekli gözünüzün önünde olmasına olanak sunacaktır. Bu isterse 50 liralık saat olsun isterseniz 500 bin liralık saat olsun bunun önemi yok bunların işlevi aynı ve sizin en kıymetli şeyinizi en değerli şeyinizi konumuza taşımanıza olanak sunuyor zaman geçtiği zaman geri gelmemiştir sevgili dostlarım.

Bu yüzden zamanı sürekli aklınızda tutun ve bunu en aktif en doğru şekilde yönlendirmeye çalışın unutmayın zamanınızı doğru bir şekilde planlarsanız hayat kaliteniz her geçen gün daha da artacaktır ve pek çok şeye ayıracak zamanınız da mutlaka olacaktır zaten belli şeyleri zaman ayıramayan insanların çoğu zamanlarını doğru bir şekilde kullanmadıkları ve bunun düzgün bir şekilde planlayamadıkları için bu tip bahanelere sığınıyorlar ama siz bunlardan olmayın siz zamanı kullanmayı öğrenin ve zamanı en iyi şekilde en etkili şekilde kullanın.

Umarım faydalı bir liste olmuştur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yorum Yap