1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Kedilerin Sevdiği 12 Şey Kesin Yap Bunları!

Kedilerin Sevdiği 12 Şey Kesin Yap Bunları!
+ - 0

Kedilerin sevdiği şeyler neler muhteşem bir liste hazırladım siz kedi ve hayvan sever dostlarım için. Kedilerin nefret ettiği 12 şey listelemiştim göz atmak isterseniz. Şimdi sıra geldi kedilerin sevdiği 12 şeye evet kedilerin ıslak mama ve kutunun içine girmenin dışında da bayıldı diğer 12 şeyi hep beraber keşfedelim.

Kedilerin Sevdiği 12 Şey

Tırmalamak

Kedilerin en sevdiği şey tırmalamak kedilerimiz tırnaklarıyla mobilyalarımıza daldıktan sonra mobilyaları nasıl gözüktüğünü hepimiz biliyoruz. Kedilerimiz içgüdüsel olarak bazen eğlence için bazen tırnaklarını törpülemek için bazen de sadece bölgelerini yerlerini işaretlemek için tırmanmayı seviyorlar şimdi mobilyalarımızı tırmanmaktan kurtarmak için ne yapabiliriz kedimizin en çok tırmanmayı sevdiği bölgelerin yakınına hemen dibine tırmalayabileceği bir tırmalama ağacı, tırmalama atı koyabiliriz.

Yada onun dışında mobilyaları özellikle koltukları kedi tırmalamasında karşı birtakım kumaşlar var onlarla kaplayabiliriz bu şekilde mobilyalarımızı biraz koruma altına alabiliriz. Onun dışında kedimizle gün içinde oynayıp onun enerjisini atmasını sağlarsak tırmalama miktarda biraz daha azalacaktır.

Güneş Banyosu

Kedilerin en sevdiği ikinci şey güneş banyosu. Kediler güneşin altına

yatmayı, mayışmayı çok seviyorlar. Vücut ısıları bizden biraz daha yüksek kedilerin onlar için ideal sıcaklık En azından 21 derece olması lazım. Kediler sıcak bir yer buldu mu oraya mayışır kıvrılmayı çok seviyor. Sıcak yerler ne olabilir kalorifer yakını, soba yakını, laptop üzeri, ısıtıcı veya en azından bir battaniye altı.

Gözlemlemek

Kedilerin sevdiği 3’üncü şey gözlemlemek kediler cam kenarında

oturup uçuşan dalları kuşları yürüyen insanları sokaktaki diğer canları seyretmeyi çok seviyorlar. Onun için kedimize cam kenarında dışarıya seyredebileceği diğer ayarlarsınız çok mutlu olacaktır.

Yüksek Yerler

Kedilerin sevdiği dördünü şey de yüksek yerler. Kediler yüksekte durmayı oradan dünya gözlemlemeyi seviyorlar. İçgüdüsel olarak da orada kendilerini çok güvende hissediyorlar. O yüzden kedimizin tırmanabileceği katlı bir ağaç olursa kedi evi olursa çok mutlu olacaktır.

Kaşınmak

Evet kedilerimizin sevdiği 5’inci şey kaşınmak. Kendisinin ulaşamadığı kulak, boyun ve tam kuyruğu üstünde olan bir nokta var orayı kaşımamızı çok seviyorlar çünkü oraya kendileri rahat ulaşamıyorlar. Bazen görürsünüz kediniz böyle arkasını döner özellikle oraya sevmenizi ister tam kuyruğu üstüne kalan bu nokta kedilerin sevilmeyi kaşınmayı en sevdiği bölge o yüzden arada kedimizin poposunu kaşıyoruz.

Uyumak

Evet kedimizin çok sevdiği bayıldığı altıncı şey hepinizin tahmin ettiği üzere uyku kediler günün 15-16 saatini uyuyarak geçiriyorlar ve bundan çok keyif alıyorlar. Bir de onlar uyurken onları uyandırırsak bundan hiç hoşlanmıyorlar o yüzden bırakalım uyusunlar güzel güzel uykularını alsınlar zaten özellikle yavru kedilerin deliksiz uyku çekmesi uykusunun bölünmemesi onun sağlıklı büyümesi için de çok çok önemli.

Musluk Suyu

Kediler akan musluktan su içmeyi çok seviyorlar. Bunun da birkaç sebebi var çünkü doğada durağan bir su gördükleri zaman su akmadığı takdirde onun içinde bakteri yürüyebileceği ve onlar için sağlıksız olacağını düşünüyorlar hareketli akan suyun su aktığı için daha sağlıklı onlar için daha güvenli olduğunu düşünüyorlar.

Onun için de akan suyu yani musluktan su içmeyi tercih ediyorlar bunu bir diğer sebebi de musluktan akan su biraz daha soğuk oluyor ve havalanmış oluyor o yüzden kedilere daha lezzetli geliyor. Eğer kedinize musluk suyu vermek istemiyorsanız içme suyu vermek istiyorsanız kediler için satılan su havuzları su pınarları var bunlarla kedimizin hareketli akan su ihtiyacı karşılayabiliriz.

Avlanmak

Kedilerin en sevdiği 8’inci şey avlanmak avcılık kediler içgüdüsel olarak avcı hayvanlar o yüzden de avlanmayı çok seviyorlar onlara böyle avcılık içgüdülerini harekete geçirecek oyunlar oynatmak çok mutlu ediyor. Bir de sokağa çıkabilen kediler dışarıda avladıkları bazen eve hediye olarak getirebiliyorlar lütfen eve böyle hediyeler getirdikleri zaman kedilerinize kızmayın onlar çünkü sizin için bir iyilik yaptığını düşünüyor.

Şimdi bu konu ile ilgili 2 teori var bir tanesi diyor ki; kirler onlar bize hediye olarak getiriyor bu çok güzel beğenilen bir teori ikinci teori de diyor ki; kediler avcı ve bizi de avcı olarak görüyorlar ve bize diyorlar ki sen anlamıyorsun beceremiyorsun bak ben ağladım sana getirdim. Şimdi öğren sen de bu şekilde avlan getir diye bize ders eğitim amaçlı getiriyorlar. Yani her koşulda bizim iyiliğimiz düşünüyorlar o yüzden onlara kızmıyoruz.

Sevilmek Okşanmak

Kedilerin en sevdiği dokuzuncu şey sevmek okşanmak ama tabii bunun da bir zamanı var bu zaman bizim istediğimiz zaman değil onun istediği zaman. Kendisini ne zaman sevdirmek isterse zaten gelip yanımıza bunu belli ediyor O’nun istediği zamanlarda onu sevdiğimiz zaman çok çok çok mutlu oluyor.

Oyun oynamak

Oyun oynamak hele bir de bizimle oyun oynuyorlar ise biz onlara zaman

ayırıp onlar ile oyun oynuyorsak çok mutlu oluyorlar. O yüzden kedimize kendi başına oynayabileceği oyuncaklar temin etmeli ve ona biraz vakit ayırmalı beraber oyun oynamalıyız ki kedimiz mutlu olsun.

Yemek

Yemek yemek ama tabii o da taze yemek yemeyi seviyorlar kedilerimizi günlük taze mama vermemiz onları çok mutlu ediyor. Daha önceki listemde de söylediğim gibi kediler koklayarak burunları ile yemeğini seçiyorlar. O yüzden mamanın taze olması taze kokuyor olması onların iştahını açıyor ve keyifle yemelerini yol açıyor kedimize taze mama verirsek onu yeterince mutlu ederiz.

Vakit Geçirmek

Ailesiyle vakit geçirmek kediler için ailesi ile beraber yaşadığı bizler de onun ailesiyiz her ne kadar kedilerin bağımsız bir karakteri olsa özgürlüğü ve bağımsızlığı çok sevse de bizi de ailesi olarak çok seviyor bize vakit geçirmeyi çok seviyorlar. Biz gittiğimiz zaman bize özlüyorlar biz geldiğimizde mutlu oldukları için bizi kapıda karşılıyorlar hatta gece biz uyurken yanımıza kıvrılıp yorganın altına girip bizle uyuyorlar çünkü bizimle vakit geçmeyi bizim yanımızda olmayı bizimle oyun oynamayı çok seviyorlar O yüzden kendimize ne kadar kaliteli vakit ayırırsak o kadar mutlu ederiz.

Yorum Yap