1. Ana Sayfa
  2. Finans

Nasıl Dolarla Para Kazanılır? Dolarla Para Kazandıran Siteler

Nasıl Dolarla Para Kazanılır? Dolarla Para Kazandıran Siteler
+ - 0

Nasıl dolarla para kazanırım dediniz dolar yükseldikçe herkesin aklı karışıyor tabi biz de dolar kazandıran sitelerden bahsettik. Böyle bir dönemde hem döviz ile gelir elde etmek hem evden ya da istediğiniz yerden çalışmak ne güzel olurdu değil mi? İşte Freelancer tanımı neredeyse bu. Bugün bu yazımız da Freelancerlık nedir? Hangi alanlarda hizmet verilebilir ve Freelancer için en iyi iş ilanları hangi sitelerde bunları sizler için derledim.

file 10

Freelancer tanımına baktığımız zaman Freelancerlar belli bir yere bağlı olmadan uzmanı olduğu alanlarda hizmet veren kişilere denir. Bir nevi serbest meslek çalışanı yani, bazı firmalar ihtiyaç duydukları profesyonel desteğe Freelancer hizmet ağına ulaşabilirler. Peki freelance olmak için hangi alanlarda Freelancer hizmeti verebiliriz.

Aklınıza gelebilecek her alanda grafik tasarımı, web tasarımı, yazılım, fotoğrafçılık, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama, işte Seo hizmetleri ve pek çok alanda freelance olarak hizmet verilebilir.

Fiverr.com

Peki en iyi platformlar hangileri gelin bakalım. Birinci sitemiz fiverr.com fiverr.com a girdiğimiz zaman bir profil oluşturuyoruz ve profili hangi alanlarda daha başarılıyız hangi hizmetleri sunuyoruz bunları yazıyoruz. Bundan sonra aynı akış da olduğu gibi bizim ilanımız insanların önüne düşüyor ve insanlar iş ilanlarında kategoriler arasında gezerken ihtiyaç duyduğu hizmeti biz sunuyorsak eğer bize ulaşıyorlar fiverr.com’un amacı böyle fiveer gayet başarılı bir girişime güvenilir bir sistemi var.

Halka arz edildi ve NewYork borsasında fırrr kodun da işlem görüyor ve bu güne kadar 111 milyon dolar yatırım aldı. Yani her hangi bir şüpheniz olmasın gayet güvenilir ve başarılı bir platform fiveer.com.

Upwork.com

İkinci sitemize bakacak olursak eğer ikinci sitemiz upwork.com. Fiverr’de olduğu gibi giriyoruz bir profil oluşturuyoruz. Portföyümüzü giriyoruz ondan sonra oradaki iş ilanına biz başvuruyoruz bu sefer. Fiverr.com’da insanlar bize başvuruyor bu da tam tersi bir ilan açılıyor fiyat belirleniyor ve siz bu ilana baş vuruyorsunuz ve işveren bunu kabul ederse siz o işi yapıyorsunuz çalışma sistemi olarak birbirine benzer.

Freelancer.com

3’üncü sitemizde aynı tıpkı fiverr gibi ve upwork gibi freelance.com burada da aynı şekilde bir profil oluşturuyoruz ve gene ilanlara başvuruyoruz aynı şekilde burada her türlü hizmeti sunabilirsiniz yani başda da dediğim gibi grafik, tasarım ondan sonra sosyal medya hizmetleri, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama, SEO, ondan sonra blog yazmak, çeviri seslendirme. Hatta hayvan.com da şey ilanları bile var.

Mesela bir hayvanın doğum günü geliyor. Afrika’da bir kabile sizin için doğum günü kutlaması ya da farklı farklı doğum günü mesajları suya şişe atıyorlar ya da bir doğum günü partisi yapıyorlar kendi kendilerine 5 dolara 10 dolara neyse aklınıza gelebilecek her türlü hizmet veriliyor.

Aslında bu yüzden benim yeteneğim yok bir şey bilmiyorum deseniz bile mutlaka kendinize uygun satacak bir şey bulabilirsiniz bir hizmet bulabilirsiniz. O yüzden bir araştırmakta fayda var.

Etsy.com

Dördüncü olarak etsy.com yurtdışına satmak ile alakalı bir şey yani bu taş boyama olsun, bundan sonra dantel işleri, örgü işleri, işte çorap, mumluklar bu tarz vesaire elle yaptığımız ürünleri etsy.com vasıtasıyla yurt dışına satıyoruz ve bu şekilde döviz gelirleri de elde edebiliyoruz.

Yani gerçekten etsy’de çok başarılı olan insanlar var. Yani buradan çocuklarını yurt dışında okutanlar var. İşte satış yaparak yaptığı örgüleri, eli işi şeyleri, etsy’de satarak gerçekten çocuğunu okutan insanlar var.

Özellikle işte yılbaşı geliyor. Christmas temalı çoraplar olsun, mumluklar olsun pek çok şeyi gene üretip buradan satabilirsiniz. Buradan da aynı profil oluşturuyorsunuz. ondan sonra müşterinizi bekliyorsunuz.

Udemy.com

5’inci olarak udemy geliyor. Udemy’i pek çok öğrenci arkadaşımız duymuştur zaten. Pek çok şeyin kursu var udemy’de istediği dijital pazarlama olsun, Fotoğrafçılık olsun, Photoshop olsun, bunun yanı sıra Microsoft programları olsun istediğiniz kadar her şeyin kursunu udemy’de bulabilirsiniz.

Bir alanda gerçekten iyiyseniz kendinizi başarılı iseniz ve bu alanda insanları aydınlatabilecekseniz sizde udemy’de bir kurs oluşturabilirsiniz. Tabi bu kursu İngilizce oluşturmak daha etkili neden çünkü direkt Türkçe oluşturup 80 milyona hitap etmektense, İngilizce oluşturarak tüm dünyaya hitap edebilirsiniz ve buradan da bir gelir elde edebilirsiniz.

Yine freelance işlerde de muhakkak İngilizce bilmek şart ama hani o başlangıç aşamasında bazen çeviri yeterli olabilir diye düşünüyorum ama mutlaka ingilizcenizi geliştirin. İngilizce olmadan çok zor arkadaşlar yani her şey İngilizce’ye döndü. İngilizce bulursanız öne geçiyorsunuz, İngilizce bilirsiniz öne geçiyorsunuz bunun için bir an önce İngilizce öğrenmeye biliyorsanız da geliştirmeye vakit ayırın. Bu olmazsa olmaz.

Stok Fotoğrafçılık

6’ıncı olarak Bonus olarak pek çoğumuz fotoğraf çekmeyi severiz telefonlarımız var kameralarımız var. Ama bir de gerçek fotoğrafçılar var yani bizim gördüğümüzle onların gördükleri gerçekten bambaşka açısından ışığına kadar bütün değişkenleri hesaba katarak ortaya muazzam bir iş çıkartıyorlar ve pek çok usta fotoğraf sitesi var bu sitelerde çektikleri fotoğrafları gerek konsept olsun, gerek şehir fotoğrafları olsun, gerek insan fotoğrafları olsun satabiliyorlar.

Diyelim ki ben bir sunum yapıyorum ya da daha yakın örnek vermek gerekirse Youtube için video hazırlıyorum bir kaç stok görseline ihtiyacım var. Bazı görseller telifli olduğu için bunları alamıyorsunuz. İşte stok fotoğraf sitelerine giriyorsunuz kimisi abonelikle çalışıyor, kimisi fotoğraf başı ücret istiyor, kimisi bahşiş tarzın da çalışıyor, kimisi free oluyor buradan ihtiyacınız olan fotoğrafı ihtiyacı olan konsepti buluyorsunuz.

Yani bu çok geniş bir arama optimizasyonu var atıyorum işte bilgisayarla çalışan birisini istiyorsunuz onu buluyorsunuz, bambaşka bir şey istiyorsunuz onu buluyorsun yani çok geniş sizde eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız ve kendinizin gelişmiş olduğunu düşünüyorsanız bu konuda mutlaka buna bir göz atın derim.

Zor bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde gerçekten ikinci bir gelir ek gelir can suyu olacaktır, çok faydalı olacaktır. Sizde dolarla para kazanmak isterseniz, dolarla para kazandıran sitelere bakabilirsiniz. Umarım faydalı bulmuşsunuzdur makalemi beğenip paylaşırsanız insanların hayatına dokunmuş olursunuz.

Yorum Yap