1. Ana Sayfa
  2. Finans

Kandırılıyorsunuz! Kripto Para Nasıl Kazanılır?

Kandırılıyorsunuz! Kripto Para Nasıl Kazanılır?
+ - 0

Kripto para nasıl kazanılır? Bu makaleyi sonuna kadar okuyun ve bakış açınızı değiştirin. Çoğunuz birilerinin tavsiyeleriyle veya medyada gördüğünüz haberler sayesinde Kripto paraların farkına vardı. Eğer bu iki sebepten dolayı ilginizi aktıysa ve yatırım yapmaya karar verdiyseniz büyük ihtimalle kripto paralar zirve yaparken yani boğa sezonunda piyasaya girdiniz.

Etrafınızdaki insanların ve medyanın bedava para varmış gibi anlatması hiç para kaybetmeyeceksiniz gibi düşünmenize neden oldu neden kaybettiğinizi anlamanız ve artık gerçek bir kazanan olmanız için başlayalım.

Yıl 2017 bitcoin’nin en parlak dönemi denilen yılda kripto paralar çok kısa sürede kırk kat 50 kat yükseliş yapmıştı tüm medyada ve sokaklarda bitcoin konuşuluyordu kulaktan dolma laflarla piyasaya girenler büyük ettiler.

Çünkü boğa bitmek üzereydi sokakta Bitcoin uçuyor insanları zengin ediyor diyenler. Bir ay sonra Kripto paralar dolandırıcı demeye başladı. Bunun sebebi sadece kulaktan dolma bilgilerle girip hiç kaybetmeyeceğini düşünmeleriydi aynı şeyi bugün tekrar yaşıyoruz insanlar bundan ders çıkarmaları gerekirken aynı hataları yapmaya devam ediyorlar.

Yorumlarda yüzlerce bilinçsiz yorum görüyorum. Uzun süredir verdiğimiz eğitimlerin tersine, İnsanlar yanlış bir şekilde piyasaya girmeye devam ediyor sadece Kripto para transferi yapmayı öğrendikten sonra tüm sistemi öğrendiklerini sanıyorlar Kripto paralar yüzde on yükseldiğinde satmayıp yüzde on düştüğünde panikle satıyorlar.

Kredi çekerek yatırım yapıp bir ayda zengin olacaklarını sanıyorlar bu eğitimde kafanıza takılan tüm soruları cevaplamaya ve çok iyi bir eğitim vermeye çalışacağım yatırımcıların en büyük sorunlarından biri yola çıkmayan bir trene yol bittikten sonra binmek.

Aylar önce hiç kimse Sandbox coinden bahsetmiyorken yükselişten sonra yorumlar sandcoin ile kaynadı gelen yorumlar doğrultusunda bunu yapanların yarısının zararlı olduğunu biliyorum. Balinalar toplarken kaçanlar, Balinalar satarken piyasaya giriyor daha sonra sand coin düşmeye başladığında Sand coin çöktü hiçbir şeye yaramıyor diyorlar.

Okumaktan öğrenmekten aciz olduğumuz için kolay bir şekilde zarar ediyor ve dolandırıcılar tarafından dolandırılıyoruz hatalarımızı net görmek ve doğru yatırım stratejisi ile ilerlemek için eğitime sırasıyla başlayalım.

Bildiğiniz gibi uzun zamandır sizlere uzun vade yatırım hakkında önemli makaleler yazıyorum bu makale diğer makalelerden daha geniş olacak ve kafanıza takılan birçok soruya cevap verecek.

Uzun vade yatırımın en doğru yatırım stratejisi olduğunu yükseliş sezonun para kazandırdığını ve düşüş sezonun zengin edebileceğini verilerle kanıtlayacağım yatırımcıların çoğunluğu uzun vade yatırımı yanlış uyguluyor bugün bin dolar yatırıp bekleyeceğim diyenler ileride Hüsran ile karşılaşabilir bunu gerçek verilerle sizlere göstermek için 2017 sonunda başlayan 2018’in ilk çeyreğinde biten boğa sezonuna gitmemiz gerekiyor örneği en kötü performans sergileyen XRP üzerinden göstereceğim.

Çoğu insan piyasaya boğa sezonunda giriyor. Dört yıl önce XRP rekor fiyata ulaştı 3 dolar 80 senti geçen XRP’ye uzun vade yatırım adına boğa sezonunda yatırım yapmaya kalkışsaydınız büyük ihtimalle 3 doların üzerinde yatırım yapma fırsatınız olacaktı.

Uzun vade bekleyip dört yıl sonra satmaya kalkışsaydınız maksimum iki dolardan alıcı bulabilirsiniz. Yani uzun vade yatırım tek seferde alış yapıp beklemekle olmuyor bunun için doğru bir strateji uygulamamız gerekiyor. Bu sadece XRP için geçerli değildir.

Hemen hemen tüm kripto paralar da bu olay yaşanıyor. Bitcoin 4 yıl önceki boğadan bu güne kadar sadece 3 kat gibi bir yükseliş yapmış gördüğünüz gibi bazıları dört yılda en fazla dört kat Yükseliş yapmış sadece dört kat için uzun vadede bekleyeceğinizi sanmıyorum uzun vade yatırımın nasıl yapıldığını.

Nasıl 40’tan fazla kazanç elde edebileceğinizi sizlere btc Türk sitesinin verileriyle BTC Türk dil bir tablo paylaşmış 2017 yılındaki zirve seviyesi 20 bin dolar yani o günün parasıyla 79 bin Türk lirasından başlayıp fiyatına bakmadan her ay yüz liralık Bitcoin almış olsaydınız 49 ay sonra 4 bin 900 lira para harcamış olacaksınız karşılığında 0,0 93 küsür Bitcoiniz olacaktı.

Bu günün kuruyla 700 bin lira ile çarpmış olsaydınız 65 bin liradan fazla paraya sahip olacaktınız kazanmanın sırrı ayı sezonunda saklı boğa sezonunda piyasaya girenler ayı sezonu yani düşüş sezonunda piyasadan çıkıyor.

Medyada kripto paralardan zengin oldu başlığı altında paylaşılan birisi olmak istiyorsan ayı sezonunda piyasaya girmeniz gerekiyor çünkü o zaman tüm kripto paralar yerde sürünüyor ayı sezonunda piyasadan çıkmayan tek topluluk balina topluluğudur. Balinalar boğa da kar satışı yaptıktan sonra ayı sezonunda alış yapmaya devam ediyor yorumlarda ayı sezonu geldiğini nereden bileceğiz gibi sorular geliyor.

Korkarım çok büyük bir düşüş olmadığı sürece bunu anlayamayız bu konu hakkında sadece tahmin yürütebiliriz o yüzden yatım stratejimiz düştükçe eklemek olmalıdır. Bitcoin alış stratejisini diğer kripto paralar da uygulamaya devam edin kredi çekerek veya yüklü miktarda alım yaparak bu piyasada kazanamazsınız yüklü miktarda yatırım yaptığınız da küçük düşüşlerde korkup elinizdeki paraları satacaksınız.

Çünkü beyninize korku pompalanacaktır size etkilemeyecek miktar paralarla her ay düzenli yapacağınız yatırım korkunuzu azaltacak ve uzun vadede büyük kazançlar getirecektir bu piyasaya giren tüm yeni yatırımcılar uyutuluyor zihninize kısa vadede milyonlara sahip olacaksın şeklinde yalan mesajlar iletiyorlar ve siz yeni yatırımcılar da kanıyorsunuz.

Uzun zamandır fon şirketinde danışmanlık yapıyorum yüzlerce zengin insanla konuştum bir tek kişi bile kısa vadede yatırım yapıyor insanlara Waren Buffet sözlerinden bahsettiğim de o hisse senedi piyasası için söylemiş diyorlar her şeye bahane buluşunuz öğrenme isteğiniz araştırmaya olan üşengeçliğiniz doğruları öğrenmenizi engelliyor.

Yıllardır bu eksiklerinizden faydalanıyorlar ve uyutulmaya devam ediyorsunuz analistlere kalmayın araştırmacı olun doğarken öğrenmeye olan açlığınızı büyüyünce kaybetmeyin ve kaybetmelerine izin vermeyin emin olun kazanmak için çok fazla şey bilmenize gerek yok.

Sadece doğru şeyleri bilmelisiniz şimdi gelin bir kripto para araştırması yani temel analiz nasıl yapılır bunu konuşalım. Öncelikle temel analiz ve teknik analiz arasındaki farkı öğrenelim teknik analizi kısa vadeli yatırımcılar yaparken temel analizi uzun vade yatırımcılar yapar. Kısa vade yatırımcı olmadığımız için teknik analizden uzak duruyoruz temel analiz bir kripto paranın temelini yol haritasını gidişatını ekibini geçmişini geleceğini analiz etmektir.

Kripto para araştırması yaparken öncelikle web sitesine giriş yapın web sitesinde gezindikten sonra ekibini inceleyin çalışmalarını ve geçmişini araştırın. Daha sonra ortaklıklarına göz atın ve ortaklıkları doğrulayan verileri bulun bunu ortaklık kurduğu şirketin Twitter hesabında arayın.

Çünkü doğruluk payı daha yüksektir yol haritasında bulunan gelecekteki hedefleri ve gerçekleşmiş hedefleri inceleyin geçmişteki hedefleri gerçekleştirmiş ise ve koyduğu yeni hedefleri gelecek için umut veriyorsa ekip yenilikçi ise gelecek teknolojisi için çalışmalar yürütüyorsa arzı sınırlı ve Deflasyonist bir mekanizmaya sahip ise uzun vadede yatırım yapılabilecek Kripto parayı buldunuz demektir.

Yatırım yaptıktan sonra Waren Buffet’in dediği gibi yapmanız gereken tek şey haberleri takip etmektir. Haberlerde duyduğumuz gibi büyük şirketler altcoin projesine yüklü yatırım yapıyorsa gelecek gördükleri içindir. Sizde dediğim şekilde alt coini inceleyin gelecek görürseniz yatırımınızı yapın daha önce de söylemiştim uzun vade yatırımcıların analistlere değil haberlere ihtiyacı vardır.

İkinci konu doğru yerde aç gözlü olun biriktirdiğiniz Altcoinleri gelecekte boğa sezonunda her yükselişte kısım kısım satın profesyonel yatırımcılar doğru yerde aç gözlü olmayı ve doğru yerde korkmasını bilir. Aç gözlü olmanız gereken yer düşüşler olmalıdır her düşüşte Açgözlü olun ve toplamaya devam edin düştükçe ekleme yapın ve alış ortalamamızı düşürün.

Boğa sezonunda ise yükseldikçe cüzdanınızdaki coinleri satmaya başlayın ama asla tek seferde tüm coinlerinizi satmayın CHZ coini düşünün iki sende ile rekor kırdıktan sonra 4 Send ile rekor kırdı bir sonraki rekorlar 10,10,4.20 ve 35 olarak geldi Her belirli zirvede satış yapmaya başlayın. Çünkü gerçek bir boğa sezonunda alt coinler sürekli rekor kırar düşüş sezonunda aldığınız Kripto paralar zaten boğa da en az 20 kat kazandıracaktır.

Açgözlü davranıp daha çok para kazanmak için beklerseniz büyük ihtimalle düşerken satmaya başlarsınız eski bir chz yatırımcısı ve kazananı olarak dediğim yöntemle ayı sezonunda her ay 200 lira yatırmış olsaydınız ve kısım kısım satmaya başla saydınız 380 bin lira kazanmış olacaktınız bazen zengin olmak için efor sarf etmeye gerek yoktur.

Sadece sabırlı olmak gerekiyor profesyonel yatırımcı disiplinli olmalıdır disiplin çok önemlidir. Disiplin hata yapmayı engeller medyanın pompaladığı kötü haberlerin arasında Kripto paralarınızı satmaya engeller anın heyecana kapılarak elde ettiğiniz mutluluk ve motivasyon bir gün bitecektir sizi ayakta tutacak tek şey disiplindir ikinci kural sürekliliktir.

Her ayın belirli bir gününde aksatmadan sürekliliğe bağlı kalarak Kripto para biriktirmeye devam edin makale başında söylediğim gibi sizi çok fazla etkilemeyecek paralar ile alım yapın. Açgözlü alımlar yapmayın 100 lira bütçeye sahipseniz sadece o kadar yatırım yapın kendinizi zora sokacak miktarlarda yatırım yapmayın yoksa daha sonra Kripto paralarınızı satmak zorunda kalırsınız.

Yüksek harekete sahip bu piyasaya bahis amaçlı girmemelisiniz çok zengin yüzlerce uzun vade yatırımcı ismi sayabilirim ama kısa vadede yatırım ile zengin olan çok nadir insanlar vardır onlar da kumar misalidir sizlere yol gösteren analistler piyasadan değil sırtınızdan para kazanmaktadır ama liste değil sadece doğru stratejiye ihtiyacınız vardır.

Profesyonel yatırımcı yükselirken değil düşerken para kazanır düşerken toplamadığın sürece yükselişte büyük kar ile satış yapamazsın unutmayın ki boğa sezonu para kazandırırken ayı sezonu zengin eder.

Yorum Yap