1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Ne İstediğini Bilmek! Ne İstediğine Nasıl Karar Vermelisin?

Ne İstediğini Bilmek! Ne İstediğine Nasıl Karar Vermelisin?
+ - 0

Ne istediğini bilmek yada ne istediğini bilmediğini düşünüyorsan oldukça bir çıkmaza girmişsin demektir. Sonuçta insana güç veren isteklerimizdir bende sizler için kısacık bir makale yazdım. Hayatta ne istediğimi bilmiyorum diyorsan okumaya devam et doğru yolu bulacaksın bundan emin olabilirsin.

Hayatta insana en çok güç veren etken nedir diye sorarsan “İstek” derim. Herhangi bir olayı ya da durumun içinde bir çaba mevcutsa o olayı incelediğimizde muhakkak bir istek görürüz. İstek, insanın yenilmez hale gelmesinin ve düştükten sonra kalkabilmesinin en büyük sebebidir.

Bu makale de istek olarak değerlendirdiğimiz kavramla neyi kastettiğimi açıklayarak isteklerini neye göre seçmen gerektiğinden bahsedeceğim. Hemen başlayalım.

İstekler konusu bizi en çok yanıltan meselelerden biri haline geldi. Özellikle günümüzde başka insanlarla ve durumlarla çok fazla etkileşim halinde olduğumuz için zihnimizde istekler konusuna gelince bazen büyük bir sis bulutu hakim olabiliyor.

İzlediğimiz reklamlar, takip ettiğimiz ünlüler ya da görüştüğümüz insanlar… bu etkenler bazen neyi istediğimiz konusunda zihnimizin farklı yönlenmesine sebep olabiliyor. Mesela, bilinçaltımız düzenli olarak para, lüks ve rahatlık gibi şeylerle dolduğunda artık bize bir seçenek kalmıyor.

Bunları gerçekten istediğimizi sanarak uğruna çabalamaya başlıyoruz. İşte bu kısım “istemek” noktasında dakika bir gol bir olarak tabir edilebilecek bir nokta. Neden böyle düşündüğümü hemen açıklıyorum.

İnsanları besleyen asıl kavram duygudur. İnsanın mutlu, huzurluya da üzgün olmasını aktiviteler ya da nesneler doğrudan belirlemez. Dış ortamda olanlar insan tarafından yorumlandığında duygular oluşur ve bu duygular mutluluk, huzur gibi hallerin oluşmasını sağlar. Bir örnekle açıklıyorum.

Bir öğrenci çok iyi notlar alarak dönem sonunda karnesini eline alır. Bu karneye baktığında önündeki listede göreceği sayılar onu mutlu eder mi? Öğrencinin mutlu olup olmaması tamamen o notları yorumlamasıyla ortaya çıkacak olan hisler ve duygularla alakalıdır. Eğer o notları gördüğünde bunların kendi çabası olduğunu dikkate alırsa özgüveni artar ve bu his onu mutlu eder.

Ya da kendini daha iyileriyle karşılaştırıp aptal olduğunu düşünmeye başlarsa bu yetersizlik duygusu bu sefer de mutsuz olmasına sebep olur. Odaklandığımız nokta ne kadar çaba göstereceğimizi kesinlikle etkiliyor. Az önce dakika bir gol bir şeklinde ifade kısım aslında tam olarak bununla alakalı.

Yaptığımız hata şu: Gerçekten istediğimiz ve ihtiyacımız olan mutluluk, huzur, iç rahatlığı gibi kavramlara ulaşmak için birer araç olarak kullanmamız gerekenleri başlı başına bir istek haline getiriyoruz.

İstek olarak kendimize çok para kazanmayı ya da lüks içinde yaşamayı belirlediğimiz bir durumda genelde istediklerimizi ulaşmamız durumunda şöyle bir noktaya varıyor. Mevcut duruma alıştıktan sonra konuyla alakalı bir boşluk hissi ortaya çıkabiliyor.

Bunun sebebi paranın bir nesne olması ve bizim tarafımızdan yorumlanarak bir duyguya dönüştürülmediği sürece genel çerçevede bir anlam taşımamasıdır. Paranın hayattaki öneminin son derece farkındayım. Bahsettiğim nokta, asıl önemli olanın maddiyatın bize hissettirdiklerinin olması.

Çok lüks bir araba almayı başaran bir insan doğru yaklaşımda olursa bu gelişme onun çok daha fazla mutlu olmasını sağlayabilir. Bu kişinin genel anlamda istek olarak odaklandığı nokta araba almak fiili yerine mutlu olmak fiili olmalı. Böyle bir durumda mesela bu arabayı satın alabilecek başarıyı gösterdiği için kendine olan güveni artacak ve bu onu daha mutlu hale getirecektir.

Bir babanın zor şartlarda para kazanmak için yıllar boyunca durmadan çabalamasını sağlayabilecek en sağlam etken çocuklarının mutluluğudur. Eğer bu kişinin asıl istediği şey çocuklarının mutlu olması yerine yalnızca para kazanmak olsaydı bu ona bir süre sonra bir boşluk hissi verebilirdi.

Çünkü yapılan şeyler sonuçta bir duyguyla ilişkilendirilmediği sürece tamamlanmışlık hissi yaşatmaz. Bu yüzden ne istediğine karar verirken temelde hisler ve duygular doğrultusunda ortaya çıkan halleri dikkate almalısın. Kendinle baş başa kalıp hangi durumun senin için daha iyisi olacağına karar verebilirsin. Mutlu olmak mı, iç rahatlığı mı, huzurlu olmak mı ya da anlamlı yaşamak mı?

Bunları hayatındaki en temel listelerden biri olan istekler listesine yazarak artık çok sağlam bir başlangıç yapmış olacaksın. Sonrasında yapacakların ise amaçlarını belirlemek yani isteklerine ulaşmanı sağlayacak araçları seçmek.

Bununla ilgili isteklerine ulaşmak için amaçlarını nasıl belirlemen gerektiğinden bahsettim. Kesinlikle okumalısın. Diğer konularda sana farklı bakış açısı kazandıracak olan makaleleri kaçırmamak için takip etmeyi ve paylaşmayı unutma. Bir sonraki makale de görüşmek üzere sağlıcakla kal.

Yorum Yap