1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Tartışmada Üste Çıkmanın Yolları

Tartışmada Üste Çıkmanın Yolları
+ - 0

Tartışmada üste çıkmanın yolları her tartışma da haklı da haksız da olsanız kazanmak önemli olabilir sizin için fakat bu yöntemleri bilmelisiniz. Her ortam için yada sizin için önemli insanlara karşı tartışmalar yapıyorsunuz peki kazanmak sizin eliniz de 15 Adet liste hazırladım kesinlikle tartışmaları kazanacaksınız.

Tartışmada üste çıkmanın yolları

Tartışmada üste çıkmanın yollarıTartışmada üste çıkmanın yolları. Hayatta duygusal olarak en zor durumlardan biri tartışmadır ister sevdiğiniz ister küçümsediğiniz hatta tanımadığınız biriyle olsun çatışma rahatsızlık hissini kaygıyı ve kan basıncını artırabilir. Bazı insanlar herhangi bir çatışmadan kaçınmak için çok çaba sarf ederken, bazıları herhangi bir anda tartışmaya hazır görünür çoğu insan gibi ikisinin arasında bir yerde iseniz tartışmayı tercih edebilirsiniz. Ancak gerektiğinde bunu yapmaya hazır olmalısınız.

Tartışmaya Girmek Stresli Olabilir

Tartışmaya girmek son derece stres bir deneyim olabilir bazen kazanmaya o kadar odaklanırsanız ki diğer kişi gerçekten dinlemeyi unutursunuz sakin kalmak devam etmeden önce ara vermek ve fikirlerinizi sakin ve mantıklı bir şekilde sunmak büyük bir fark yaratabilir.

Tartışmada Üste Çıkmanın Yolları Sakin Olun

Bir tartışmayı kazanmanın anahtarı sakin kalmaktır ne kadar öfkeli olursanız ve ne kadar kaygılanırsanız amacınızı etkili bir şekilde ifade etmeniz o kadar zor olacaktır bu pratik gerektirir. Ancak öfkenizi ne kadar iyi dizginlerseniz etkili bir şekilde tartışmamız o kadar kolay olacaktır. Ancak bu mümkün değilse.

Tartışırken Nefes Almayı Unutmayın

Tartışırken nefes almayı unutmayın sözlerinizi olabildiğince çabuk ve yüksek sesle söylemek cazip gelebilir. Ancak söylemeniz gereken şey söylemek için ne kadar çok zaman ayırırsanız o kadar sakin kalırsınız.

Beden Dilinizi Açık Tutun

Beden dilinizi savunmacı değil açık tutun daha kolay olması için beyninizi kandırmak üzere vücudunuzu kullanabilirsiniz.

Kollarınızı Bağlamayın

Kollarınızı bağlamayın onları iki yanınızda rahat bir halde tutun veya amacınıza ulaşmanıza yardımcı olmak için anlatımda kullanın.

Sesinizi Yükseltmeyin

Sakin bir ses tonu tutmaya çalıştık üzgün veya kızgın olduğunuzda ağlıyorsanız nefesiniz üzerinde çalışın alabildiğiniz süre boyunca nefes alın ve ardından iki saniye fazla sürecek şekilde nefes verin bu daha sakin kalmanıza yardımcı olacaktır.

Dersinize Çalışın

Kaç kez önemsiz bir şey hakkında bir İddia da bulunup bunu yapar yapmaz tamamen yanıldığını fark ettiniz kaçınılmaz olarak birisi size meydan okudu ancak kaybetmek istemediğiniz için iddianıza sadık kalmaya devam edersiniz. Bu bir tartışmayı kazanmanın veya tartışmaya girmenin ideal bir yolu değildir. Kendinizi bu tür hatalar yapmadan önce durun ve düşünün konu ister önemsiz şeyler veya isterse gerçekten önemli bir şey olsun kaybetme olasılığınız azalacaktır.

Sorular Sorun

Doğru soruları sonra biliyorsanız tartışmanın kontrolünü elinizde tutabilir ve rakiplerinizin cevaplar için çabalaması sağlayabilirsiniz onun görüşüne meydan okuyan sorular sorabilirsiniz. Bu iddia için ne tür kanıtlarınız var bir eylemi tahmin eden ve rakibinize zorluk çıkaran var sayımsal sorular sorabilirsiniz. Her millet bunu yapsaydı ne olurdu yararlı olan başka bir soru türü de rakibinizi sakince kışkırtan bir sorudur sizi bu kadar kızdıran nedir?

Dikkatlice Dinleyin

Diğer kişiyi gerçekten dinlemeniz ve görüşlerini dikkate almanız gerekir. Bir tartışma bir şey hakkında farklı görüşlere sahip iki veya daha fazla kişiyi içerir nadiren bir kişi tamamen haksız ve diğeri tamamen haklıdır bir tartışmayı kazanmak için diğer kişinin dinlendiğini ve argümanların değerlendirildiğini hissettiğinden emin olmalısınız diğer kişi düşüncelerini belirtirken gözlerinin içine baktığınızdan ve söylediklerini gerçekten dinlediğinizden emin olun dikkatinizin dağıldığını veya net olarak anlamadığınızı fark ederseniz onların amacını anladığınızdan emin olmanızı sağlayacak açıklayıcı sorular sorun.

Açık Fikirli Olamıyorsanız En Azından Öyle Görünün

Savunmacı olmak bir tartışmayı kazanmanın en kötü yollarından biridir rakibinizin alternatifleri düşünmeye istekli olmadan sabit fikirli kaldığınızı hissetmesine izin vermeyin karşı tarafın söylediklerini düşünceli bir şekilde gözden geçiriyor gibi görürseniz önerdiğiniz çözüm çok daha mantıklı görünecektir. Dahası rakibiniz dinlemek dışında bir şey yapmanıza gerek kalmadan sizin tarafınıza geçebilir rakibinizin konuşmasına izin vererek durumun doğal olarak kendi kendine çözülmesine izin verebilirsiniz.

Beden Dilinizin Farkında Olun

Bu etkileyici olmanıza yardımcı olur. Karizmatik konuşmacılar insanların dikkatini çekme ve tutma eğilimindedir. İnsanların sizi dinlemesini sağlayabilirsiniz onları kendi tarafınıza çekme işinin neredeyse yarısını zaten yapmışsınızdır.

Jest ve Mimiklerini Kullanarak daha Emin Görünebilirsiniz

Bazı insanlar doğal bir özgüvenle doğmuştur. Ancak bu karizmatik olmayı öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Duygularınızı kontrol altında tutun ve sakin olun. Adaletli bir şekilde rakibinin iddialarına tepki vermek zayıflık olarak yorumlanabilir daha kötüsü. Saygısız görünebilirsiniz insanların sizi savunduklarınız kadar nasıl davrandığınıza göre bu yargılayacağını unutmayın.

Bir Mola Verin

Bunu tartışmaya başlamadan önce yapmak en iyisidir. Böylece siz ve diğer kişi derin bir nefes alma ve fikirlerinizi düzenleme şansına sahip olursunuz bu sorun veya ele alınan konular etrafında biraz boşluk yaratmanıza yardımcı olabilir. Bunu eşinizle patronunuzla ya da arkadaşlarınızla yapabilirsiniz ikiniz arasında sürtüşme ye neden olan bir sorun ortaya çıktığında. Ondan bunu düşünmek için biraz alan ve zaman isteyin ardından sorunu çözmek için bir saat belirleyin.

Örneğin işinizle bulaşıkları kimin yıkılacağı konusunda bir tartışmaya girdiğinizi düşünün bu daha sonra eşinizi ev işinden eşit pay almamakla suçlamanıza neden olabilir. Ona bunun gerçekten tartışmamız gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Ancak biraz sakinleşmek ve bunu sakince konuşmak için biraz zaman istiyorum. Yarın işten sonra bu konuya geri döne bilir miyiz. Daha sonra bu şekilde hissetmenizi nedenlerinizi ortaya koymak. Bazı özel örnekler vermek ve olası bir çözüm sağlamak için bu zamanı kullanabilirsiniz.

Evde Tartışırken Dikkatli Olun

İş veya okul ortamında tartışmak arkadaşlarınız ve ailenizle tartışmaktan tamamen farklıdır. Resmi bir tartışmanın içinde rekabetçi ruh sizi rakibinizin fikirlerini tamamen yalanlamaya odaklar yakın arkadaşlar veya akrabalarla tartışırken aynı sert taktikler onları rahatsız edebileceğinden bunları kullanmak imkânsızdır insanları bir fikre ikna etmek bir amacı savunmak veya kariyerinizde ilerlemek istediğinizde münazara becerileri yararlıdır. Ancak her konuşmanın kaybetmek istemeyeceğiniz bir tartışma haline gelmesi pratik olmayacaktır.

Rakibinize Saygı Gösterin

Çoğu tartışmalı kazanan bir taraf yoktur istediğinizi alabilirsiniz ama ilişkiniz bunun için daha kötüye gitmemelidir bir ilişki içindeki bir tartışma ayrı olarak ele alınmalıdır tartışmaların ilişkinin tüm temelini sorgulamaya yol açmasına izin vermeyin. Aynı şekilde rakibinize hakaret etmeyin veya aşağılamayın kişi bir daha asla göremeyeceğiniz biri olsa bile tartışırken bel altı vurmak istemediğinizi göstermeniz yine de önemlidir.

Kazanmak Öğrenmek Demektir

Daha az konuşmanın ve daha fazla dinlemenin gücünü keşfettiğiniz de tüm tutumunuz değişir. Bir tartışma nasıl kazanılır sorusu bundan ne öğrenebilirim sorusuna dönüşür her durumun kaybedenlere ihtiyacı yoktur ve bir kaybeden olmadığında kazanımının ne anlama geldiğini de farklı düşünürsünüz.

Bu açıdan bir tartışmayı kazanmak herhangi birini yenmek yerine tartışma sayesinde olabildiğince gelişmek anlamına gelir bu şekilde tartışmaya dahil olan herkes kazanan olabilir bunun mümkün kılmak için insanlar sadece konuşmamalı aynı zamanda dinlemelidir.

Yorum Yap