1. Ana Sayfa
  2. Tavsiye

Ufuk Açıcı filmler 35 En İyi Film Önerisi

Ufuk Açıcı filmler 35 En İyi Film Önerisi
+ - 0

Ufuk Açıcı filmler, en iyi film önerileri listeme hoş geldiniz arkadaşlar sizlerin ufkunu açacağını düşündüğüm ufuk açıcı filmleri sizler için seçtim mutlaka izledikleriniz olmuştur ama diğerlerini de mutlaka izlemenizi öneririm lafı fazla uzatmadan listelemeye başlıyorum keyifli seyirler dilerim. Motivasyon filmlerine de ihtiyacınız olursa sizlere tam 50 liste tavsiye ediyorum en iyi 50 motivasyon filmi buradan ulaşabilirsiniz.

Ufuk Açıcı filmler 35 En İyi Film Önerisi

Ufuk Açıcı filmler 35 En İyi Film ÖnerisiThe Matrix

İlk önereceğim film the Matrix. Bence Dünyada gelmiş geçmiş en iyi film yani benim bir numaram her zaman çıktığı günden beri The Matrix olmuştur. Zaten bence kendisi bir film değil insanlığı uyandırmak adına üretilmiş bir sanat eseridir The Matrix. İddia ediyorum eğer yeterli bir şuur ve bilinçle filmi izlerseniz izlemeden önce ki halinizle izledikten sonra ki haliniz arasında çok ciddi farklar olacak.

Hiç eskimeyen bir film bu 1999 yılında çıkmasına rağmen hala üzerine incelemeler ve çözümlemeler yayınlanıyor tüm dünyada Türkçe örnekleri de var yabancı örnekleri de var. Ne anlatıyor peki. Bence her anne-babanın çocuğuna anlatması gereken bir gerçeği anlatıyor. Dünya gelip geçici bir yerdir. Dünya uyuma yeri değil dünya uyanma yeridir zaten bu dünyaya gelme amacımız uyanmaktır.

Mevlana ne der? Herkes zaten ölünce uyanacak sen akıllılardan ol ölmeden uyan işte bu filmde doğru bakış açısıyla izleyebilirseniz bizi uyandıracak dünyadaki araçlardan felsefelerden birisini çok iyi anlatıyor filmin içeriğine girmek istemiyorum. Sadece benim filtremden bir şeyler yazmak istedim bu arada Film 3 seri arkadaşlar yani 1-2-3 diye gidiyor. Önümüzdeki yıl da dördüncü yayınlanacak sanırım ben yalnızca ilkini tavsiye ediyorum yani the Matrix biri tavsiye ediyorum.

Çünkü diğerlerinde film çok popüler olduğu için biraz Aksiyon ağırlıklı gitmiş filmin ana felsefesi yine var ama ilk filmdeki gibi bas bas bağırmıyor. Dolayısıyla ben hani ilk filmi 50 kere belki izlemişimdir ama diğerlerine bir iki kez ancak izlemişimdir önerdiğim film serinin ilk filmi the Matrix 1.

Umudunu Kaybetme

Çok güzel bir film hayatı mücadeleyle geçen insanlar için arada ayda bir belki de bir doz almaları gereken bir film çok bilindik bir klişedir repliği var mutlaka bir yerlerde görmüşsünüzdür daha önce asla vazgeçme insanlar kendilerinin yapamadıkları şeyleri senin de yapamayacağını söylerler onları umursama bir şeye inanıyorsan ayağa kalk ve onu al o kadar.

Hani bir felsefe vardır bir şeyler yoluna girmeden önce olabilecek en kötü şey olmalıdır diye yani zirveye çıkmadan dip yapmalısın. İşte bu felsefi üzerine çekilmiş bir film hayatı zorluklarla geçen insanlar için arada izlenmesi gereken motive edici sizi ayağa kaldırabilecek hayallerinizin peşinden her şeye rağmen hayallerinizin peşinden koşmanızı sağlayabilecek filmlerden birisi.

İçeriğinden çok fazla bahsetmek istemiyorum arkadaşlar önereceğim bütün filmlerin felsefesini ve o filmleri neden izlemeniz gerektiğini anlatıyorum size bu zaten bir filmi izlemek için yeterli bir sebep detay isteyen zaten internetten araştırdığında fragmanlarını zaten ulaşabiliyor.

Truman Show

Truman Show tam bir baş yapıt kesinlikle izlemeniz gereken bir film mutlaka izlemişsinizdir rahat ama izlemeyenler şanslılar kesinlikle izlesinler muhteşem fikirden yola çıkılmış ve harika bir senaryoyla filmleştirilmiş bir sanat eseri adeta şu cümleyi son unutmayın. “Hayatı dünyadaki gerçekliği bize sunulan haliyle kabul ederiz” Bu filmde çok fazla anlatılıyor Platon’un mağara alegorisi duymuşsunuzdur film bunun üzerine çekilmiş diyebiliriz.

Neydi o mağara alegorisi ne anlatıyordu felsefede bize insanların mağaranın duvarına baktığını düşünün mağaranın ağzı da insanların arka tarafında kalıyor mağaranın ağzından bir gerçek geçtiğinde yani bir nesne, obje, insan bir hakikat geçtiğinde güneşin yansıtmasından dolayı mağaranın duvarında o gerçeğin ancak gölgesini görürüz. Mağaranın duvarına bakan insanlar da gölgeleri gerçek sanırlar. Siz bunun üzerine biraz düşünün çok fazla uzatmayalım bir sonraki filme geçelim biz.

Fight Club

Fight Club bence çok önemli film üzerine çalışmanız gereken bir film üzerine kendinizce bir kağıdın üzerine çözümlemeler çıkarmamız gereken bir film hatta bence okullarda ders olarak okutulması gereken bir film. Hatta şu an insanlığın en büyük problemlerinden birine deyinilen bir film.

1999 yapımı o dönemler çevremle çok ciddi sıkıntılar çekiyordum üniversiteyi işte henüz kazanmıştım her şey kötü giderken o filmi izlediğimde yalnız olmadığımı düşündüm çünkü bir şey düşünüyorsunuz çevrenizde aynı şeyi düşünen insanlar olmayınca kendinizi yalnız istiyorsunuz.

Hatta acaba ben hata mı yapıyorum ya.. Niye herkes benim gibi düşünmüyor diyorsunuz bu sizi bir depresif bir hale sokuyor yalnızlaştırıyor. Belki de yolumuz doğru olmasına rağmen pes edip kalabalığa karıştırıyor o zamanlar beni ayağa kaldıran yalnız olmadığımı hissettiren filmlerden birisi.

Film de rahatsız edici sahneler var arkadaşlar bu bahsettiğim tüm listede rahatsız edici sahneler olabilir filmlerin içinde kendi filtreniz olsun kendi aklınız var.

Evet lütfen bunları seçerek istemediğiniz bölümleri atlayarak abi bunu tavsiye ettin ama böyle bir şey varmış kişinin deneyin bana ya aklınızı kullanın filmden faydalı kısımları alın istemediğiniz yerleri de ileri tuşuna basarak atlayın.
Bu filmden aklınızda kalacak en büyük cümlelerden birisi de şu olacak “Sahip olduğumuz şeyler zamanla bize sahip olmaya başlar.”

Forrest Gump

Bir karakterimiz var ismi Forrest Gump ve film boyunca yaptığı tek şey sadece koşmak ve onun maceralarını izliyoruz 94 yapımı bir film muhteşem bir film bence çok şey anlatıyor. Umut dolu çok tatlı yani hem motive ediyor sizi hem de filmi izleyip bitirdiğiniz zaman içinizde böyle güzel duygular beliriyor çok hoş bir film yani çok naif bir film izlemenizi kesinlikle öneriyorum.

Anlattığı şey şu temel olarak yani felsefesi şu; toplum bireyin düşünmesini çok fazla istemez hani deriz ya üst akıl, artık bizi kim yönetiyorsa insanların halkın düşünmesini çok fazla istemez sorgulamasını istemez denilenin yapılmasını ister ve bütün dünya sistemi bunun üzerine kurulmuştur.

Forrest Gump karakterimiz de buna çok güzel itaat eden bir karakter ama farklı bir kaç tane özelliği var ve başına çok enteresan şeyler geliyor bu başına gelen şeyler bize birçok noktada ilham olabilecek şeyler kendimden çok şey buldum filmlerden birisidir mutlaka öneriyorum izleyin çok keyif alacaksınız.

Into the Wild

Toplumun dayattığı birçok şeyi kabul etmeyip kendisine doğaya, dışarıya, özgürlüğe, işte maceralara veren bir gencin hikayesini anlatıyor aslında hepimizden bazı kırıntılar taşıyor bence bu gencin karakteri. Hepimiz işte birşeylerin yanlış gittiğini görüyoruz ama düzeltmeye bazen cesaretimiz olamayabiliyor bu genç cesaret etmiş maceralara atmış kendisini doğaya keşfetmeye işte dağlara yürüyüşe koşmaya vermiş bu genç.

Hazır evlere hapsolmuşken bence izlenmesi gereken filmlerden birisi hani biz kapalı alandayız ama kendisini aşabilmiş bir gencin özgürlük maceralarını izlemek bize biraz iyi gelebilir o karamsarlıktan depresyonla bizi çıkarabilir diye düşündüm onun için bu listeye ekledim.

Yabancı forumlardan edindiğim bilgiye göre hatta Türkiye’de çok fazla var bunun örneği bu filmi izleyip büyük şeylerden kaçan ve kendisini doğaya işte maceralara hayallerine atan çok fazla insan var huzur veren umut dolu bir film izlemenizi öneririm.

Color of Paradise

Cennetin Rengi çok insani çok umut dolu bir film lütfen bu filmi izleyin ve bir bakın gözleriniz doluyor mu ve ne olurdu olsun? Ne olur dünya masumluğunu kaybetmemiş olsun.

P.K

Eğer izlemediyseniz mutlaka izleyin arkadaşlar çok önemli bir film hatta izledikten sonra ilk kez izliyorsanız bir kez böyle film izler gibi izledikten sonra müsait bir vaktinizde kağıt çıkarsın çalışarak arkadaşlarınıza konuşarak hatta bir izleme grubu yapın arkadaşlarınızla birlikte izleyin ve birlikte tartışın çok iyi bir felsefesi var ya zaten Aamir Khan’ın filmlerinde her zaman çok mantık bura da bir felsefe vardır yoksa adam film çekmiyor.

Gerçeklikten kopmuş uydurmalarla dolup taşmış insanların din diye adlandırdığı bir çok şeye zekice çok mantıklıca eleştiriler yapıyor. Manevi yaşamınızda melek taşlarından birisi olabilecek bir film sizi sorgulamaya itecek sizin uyanmanıza sebep olacak filmlerden birisi modern insanların yüzleşmesi gereken filmlerden birisi bence.

Hatta okullarda öğretmenlerin müsait derslerde öğrencilerini izletmesi gereken filmlerden birisi olduğunu düşünüyorum ve öneriyorum da Aamir Khan’ın birçok filmini öneriyorum zaten en sonda listenin sonunda da onlardan da bahsedeceğim.

My name is Khan

Dünya da iki çeşit insan vardır diyor iyi insanlar ve kötü insanlar. Ve bunların dinlerle bir alakası yoktur diyor sanırım filmin mottosu bu çok doğru bir felsefe ve mükemmel bir senaryo üzerine kurulmuş bir film çok severim bu filmi nefretin, önyargıların, zanlıların ne kadar kötü olduğunu gözümüze sokan bir film. Film de çok duyacağınız cümlede şu My Name is Khan and I’m ne terörist.

Kahraman Çocuk

Çocuk filmi değil arkadaşlar her yaştan insanın izleyebileceği film. Bizim on beş yaşın altında hayatta büyük hedefleri olan çok büyük bir takipçimiz var onlar için bu listeyi ekledim filmi özellikle yani 15 yaş altı için müthiş bir motivasyon filmi çok iyi bir size yol gösterici sizin inancınızı ayakta diri tutabilecek bir film küçük kardeşlerim ama dediğim gibi herkes izleyebilir.

Çok tatlı bir film öncelikle renkler, kostümler, oradaki atmosfer film bittikten sonra öyle çok mutlu hissediyorsunuz kendinizi huzur dolu bir film. Ayrıca o gencin yaşadıkları aldığı kararlar maceraları ve bize verdiği öğütler çocuk olmasına rağmen çok çok başka zaten filmin üzerine kurulmuş durumda. Film adeta antidepresan gibi canın sıkılınca kendinizi kötü hissettiğinizde izleyebileceğiniz ve film bittikten sonra da kendinizi huzurlu hissedeceğiniz eserlerden birisi.

Akıl Oyunları

Akıl Oyunları benim için çok özel bir film arkadaşlar üniversiteye ilk girdiğim yıllarda belki de ailemden göremediğim desteği bana vermiş bir film çok şey buldum kendimde özellikle sayısalcı arkadaşlar varsa şu an okuyanlar kesinlikle izlemeleri gereken bir film. Hayata dair bizim kafamızdan birçok nokta var filmin içinde bizi çok iyi anlayan bir film.

Bir adamın işte yalnız kaldığında çok fazla filmin içinden de bahsetmek istemiyorum ama nasıl ilerleye bileceğini kendisini anlamayan bir toplumun içinde kendisine inanmayan insanların içinde nasıl başarılı olabileceğini her zorluğa rağmen nasıl işin içinden bir şekilde çıktığını anlatan bir film. Özellikle sayısalcılar aktivist ruhu olanlar, hayatta ciddi hedefler olanlar, lider ruhu olan insanlar çok beğenecektir bu filmi.

Akıl Oyunları

Motive edici bir film bence sevdiğim filmlerden birisi ve film izlerken zaman zaman çok heyecanlanacaksınız böyle kıyıda köşede kalmış tozlu raflara sakladığınız hayallerinize hedeflerinize bir bakış atacaksınız belki. Ayağa kalkıyım şunu yapıyım şöyle bir hedefim vardı niye yapıyorum? Hadi ben de yapacağım gibi şeyler söyleyeceksiniz sizi ayağa kaldırabilecek motive edebilecek filmlerden birisi çok tatlı bir film. İçinde çok güzel keyifli bir aşk hikayesi var. O da çok güzel serpiştirilmiş filmin içine. Bu filmde önerdiğim filmlerden birisi.

Wonder

Hayata gelirken nerede doğacağımızı seçemiyoruz, görüntümüzü de seçemiyoruz. Hatta konuşacağımız dili seçemiyoruz, ailemizi seçemiyoruz, içinde bulunacağımız kültürü coğrafyayı seçemiyoruz. Ama tüm bu seçemediğimiz şeylerden dolayı toplum tarafından ya da birileri tarafından dışlanabiliyoruz.

Ayrıca izleyebileceğiniz tatlı keyifli filmlerden birisi filmden çok ders çıkaracağız insanlara belki de istemeden yaptığımız kötü muameleleri, önyargıları, zanları terk edebileceğimiz bize çok güzel dersler veren bir film ve anlattığı şey de şu görüntümüzü değiştirmez belki ama bakış açımızı değiştirebiliriz.

Inception

Inception baya bir kafa açıcı bir film izlemenizi öneririm. Rüyalar ne kadar gerçektir bir rüyadan uyandığımızda gerçeğe uyandığımızı nasıl anlarız ya uyandığımız şeyde bir rüyanın içi ise peki bunu anladığımızda uyanmaya çalıştığımızda uyanırsak yine belki de bir rüyanın içine uyandıysan ne olacak gibi çok derin böyle beyin yakıcı bir konu işliyor. Sırf bu sordurduğu sorular bile filmi izlemeye yeter Mutlak izleyin.

Up

Hepimiz hırslazımızla bu dünyada özellikle büyük şehirlerde modern insanlar sürekli koşturuyor ve bu koşturmanın sonunda mutluluğa ulaşacağımızı düşünüyoruz ama yanıldığımız şey şu her koşturma da önümüze koyduğumuz hedef değiştiğinde.

Bizi boş bırakmıyorlar ve önümüze yeni bir hedef koyuyorlar bu sefer de bunun için koşturmaya başlıyoruz ve yine tek hedefimiz buna sahip olduğumuzda mutluluğa ulaşacağımızı düşünmek ama hiç öyle olmuyor takvim yaprakları yırtılıp atılıyor ve insan hala mutluluğu hedefliyor mutluluk dediğimiz şey belki de bu hayat yolculuğunda o yolculuk sırasındaki farkındalığımızdır olan biteni anlama kapasitemizdir şuurlu olabilme yeteneğimizdir.

Belki de insan yaşamıyordur arkadaşlar. Belki de insan sadece ölmeye bekliyordur. Bunun tam tersi her anında mutluluğu yakalayabilmek her an huzurlu olabilmek, neşeli olabilmek, anın tadını çıkarabilmek ve o anla hayat amacını pekiştirip o anda hayatın amacı ile olabilmek animasyon filmleri beni ağlatmaz ya diyenler varsa bu filmi izlesin ağlamadıysalar hala aşağıya yazsın çok duygusal çok güzel bir film.

Kısa açıklamalarla 15 filmden bahsettim arkadaşlar liste şu ana kadar yeterince uzun oldu 20 tane daha filmden bahsedecektim ama listenin okunması uzun olmasını istemiyorum açıkçası çünkü okunabilirliği çok mümkün değil. Sizi de çok sıkmak istemiyorum müsaade ederseniz filmlerin sadece ismini yazayım.

The Pianist

Pianist buda önerdiğim filmlerden birisi.

Interstellar

Interstellar zaten muhtemelen izlediğiniz Türkçesi yıldızlar arasıydı sanırım zamanla ilgili ufkumuza ufuk katacak bir film.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind da çok güzel bir film Türkçesi Sil Baştan olabilir. Aşk Hikayesi var filmin içinde ve çok güzel bir konuya değiniyor. Hafızası olmayınca insan kimliğini nasıl edilebilir ve nasıl koruyabilir bundan bahsediyor Çok güzel bir film.

Yeşil Yol

Yeşilyol eski film çok güzel film.

Dangal

Dangal
3 idiots
Her çocuk özeldir

Aamir Khan filmleri dangal, 3 idiots, her çocuk özeldir. Aamir Khan’ın filmleri zaten çok özel arkadaşlar bu 3 filmi de öneriyorum.

Black Mirror

Black Mirror diye bir dizi serisi var tek tek bölümlerini yazmadım ama Black Mirror diye aratırsanız zaten biliyorsunuzdur belki bir çok bölümü insana çok fazla şey katıyor ve önümüzdeki dönemlere yıllara dair çok güzel kafa açıyor.

Lucy

İnsanın beyin kapasitesini kullanmakla ilgili çok güzel film.

Esaretin Bedeli

Esaretin bedeli zaten şu an IMDb dünyanın en yüksek puanı almış filmi olarak belirtiliyor belki bu numarayı hak etmiyor ama içinde ki o dini öğelerden dolayı insanların duygusal olarak etkilendiğini düşünüyorum ben onun için bir numara çıkarmışlar. Ama inanmakla ilgili vazgeçmekle ilgili çok güzel bir film.

Yapay Zeka

Yine biraz sayısalcıysanız çok seveceğiniz bir film.

Gerçeğe Çağrı

Çok güzel film.

Kelebek Etkisi

Yaptığımız küçük işlerin önemsiz gibi gözüken küçük işlerin aslında nasıl böyle önemli şeylere dönüşebileceğini söylüyor.

Şeytanın Avukatı

Belki öne çıkan repliği şu kibir Şeytan’ın en sevdiği günahtır. Sadece bu motto için bile izlenebilecek bir film.

Steve Jobs

Apple’ın kurucusunun hayat hikayesini anlatıyor başarı öyküsünü anlatıyor. Bence güzel bir film hedefleri olan bir şeyler başarmak isteyen insanların izleyebileceği bir film olduğunu düşünüyorum.

The imitation Game

Kafa yoran filmleri sevenlerin izlemesi gereken bir film.

The theory everything

Buda çok güzel bir film öneririm.

Einstein and Eddington

Einstein and Eddington. Bu da çok güzel bir film.

Mr. Nobody

Harika bir film.

Marslı

Marslı yine insanın yalnız başına inancıyla üretmesi ile ilgili çok güzel film.

Sıkıysa Yakala

Sıkıysa Yakala. Bu da sizi motive edecek filmlerden birisi arkadaşlar sıkıysa yakala da güzeldir yani zorlukların içinden nasıl çıkarız. Filmde ki kişi biraz yanlış şeyler yapıyor yaramazlıklar yapıyor tabii onları önermiyorum ama nasıl hedefimiz sürekli diri olur? Nasıl sürekli koşuyor halde olmamız lazım ilgili çok güzel film onuda öneriyorum.

Toplam herhalde 35 tane film önermiş oldum mutlaka çok daha güzel filmler vardır aşağıya yorumlara da siz önerilerinizi yazın isterseniz hatta sadece film ismi yazmayın o filmi neden önerdiğiniz de yazarsanız daha böyle yapıcı bir arşiv olmuş olur bu listenin altında.

Farkındaysanız arkadaşlar hep düşünmekle ilgili o ufuk açmakla ilgili kendimizi geliştirmekle ilgili filmlerden bahsettim zaman zaman işte hüzünlenmek, duygusallık, aşk, gerilim, aksiyon, sır, korku bunları da bazen insan ister ama bazen ister işte yani o duygu gelir ve geçer.

İhtiyaç duyar bir şeye ihtiyacı verirsin tamamlanır ve o duygu biter ama farkındalık hayatı anlamaya çalışmak uyanmaya çalışmak gelip geçici duygu değildir. Hatta bence bu dünyaya gelme sebebimizdir.

Yorum Yap