1. Ana Sayfa
  2. Erkek

Alfa Erkek Özellikleri, Alfa Erkek nasıl Olunur? 9 Alfa Özelliği

Alfa Erkek Özellikleri, Alfa Erkek nasıl Olunur? 9 Alfa Özelliği
+ - 1

Alfa erkek nasıl olunur? Alfa erkek özelliği hakkında bir ön bilgi verelim daha sonra başlıklarımızın açıklamasını listeleriz. Alfa diye bir kelime Türedi hayatımızda, alfa erkeği, alfa kadını, alfa çifti bir alfadır gidiyor peki nedir bu halfa neden bu kadar önemli bir terim haline geldi kısaca ondan bahsedelim.

Alfa kelimesinin kökeni Yunanca Finike dili ve Süryanice den gelmiş olduğu biliniyor. Alfa, Beta, Omega diye bakarsak Yunan alfabesinin görüyoruz karşımızda genelde matematik, biyoloji, coğrafya ve geometride terim olarak kullanılıyor.

Hatta Finike dilinde sığır davar anlamına bile geldiğini söyleyebilirim. Evet şaşırdınız değil mi, çünkü çok daha farklı bir anlam bekleniyordu. Peki bu hafta kelimesi neden bu kadar karizmatik bir hale geldi Bir de bundan bahsedelim.

Eski bilim insanları araştırmacılar kurt sürüleri incelerken sürüye liderlik eden bir çift kurt görüyor bir erkek biri dişi olan bu kurtlara alfa çift adını veriyorlar daha sonra araştırmacılar başka bir iddia da atıyor ortaya diyorlar ki sürüye tek bir tane kurdun liderlik yapıyor o da erkek olan kurt buna alfa denir diyorlar, dişi kurda da Beta ismini veriyorlar.

Fakat 2011 yılında çekilen bir belgeselde bizon avına çıkmış bir kurt sürüsü gözüküyor. Bu sürüye de dişi bir kurt liderlik ettiği gözüküyor yani sürünün alfası burada Bir dişi. Wikipedia‘ya göre alfa sosyal hayvanlar içerisinde diğer bireyler tarafından kararlarına saygı gösterilen ve uyulan ve Lider konumundaki bireylere bir ad olarak veriliyor.

Alfa dişi midir erkek midir gibi kısmı bir yana bırakıyoruz ve bugünkü konumuz olan Alfa erkeğin özelliklerine geçiyoruz. Listemizin içeriği alfa erkeğinin özellikleri nelerdir, alfa erkeği nasıl olunur, alfa erkeği ile karıştırılan kavramlar hangileridir, alfa erkeği doğuştan mıdır sonradan oluşan bir kavramdır, Hazırsanız başlayalım.

Ama öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki hiçbir alfa ben alfayım diye etrafta dolaşmaz bu tanımı kendine vermez kurt sürülerinin alfa nasıl belirlenir biliyor musunuz? Alfa sürüdeki tüm Bu mücadele eder avlanır, savaşır, Hayatta Kalır.

Belli zaman sonra üstün geldiği Diğer kurtlar ona saygı göstermeye ona itaat etmeye başlar o zaman da o saygı doğrultusunda alfalı kazanır ve artık sürünün Alfa sı o kurttur. Liderlik özelliğini sergilemeye başlar şimdi biz de buradan yola çıkarak al fanın özelliklerinden bahsedeceğiz alfa erkeğin özelliklerinden.

Alfa Erkek nasıl Olunur? 9 Erkek Alfa Özelliği

Güçlüdür

Kas gücü değil ama anlatmak istediğim şey ya da zenginlik değil, bulunduğu mevkide gücü göstermez, okuduğu okulda en yüksek kiloyu kaldırdığı zaman güçlü olmazsın güç iradenin de olmasıdır, en lüks otomobile bilmem bir şey ifade etmez güç bakış açının olmasıdır, en iyi üniversitede okuyor olman da bir şey ifade etmiyor güç bilgi birikiminin olmasıdır, en iyi şirkette üst düzey yönetici olabilirsin ama güç becerinin olmasıdır, hayata karşı duruşu pes etmem en çalışkan olma gücü temsil eder ve güçlü olan süreye liderlik eder.

Sorumluluk

Sorumluluk sahibidir alfalar. Çünkü ona güvenen bir sürüsü vardır sürüden sorumludur. Tamam kurt örneğini bir yere bırakıyoruz ilişkiler kısmından örnekleyelim alfa erkeği birlikte olduğu kişiden de sorumludur onunla ilgilenmesi gerekir. İlişkinin sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir ilgi, alaka, sevgi, saygı hangisini düşünüyorsan. Bir ilişkide ne olması gerekiyorsa eksiksiz bir şekilde yerine getirilir.

Karşısındakinin bir sorunu varsa onu dinlemelidir mesela sonuna kadar onu ihtiyaç olduğu durumlarda ortadan kaybolması gerekiyor Mesela ilişki çıkaralım şimdi aradan arkadaşına, ailene, işine, okuluna karşı sorumlu olmaktan bahsediyorum bir arkadaşın geldi sana sevgilim beni bıraktı çok mutsuzum dedi dostum ya sana bu kadar tahammül etmesine şükretmelisin diyorsan sen alfanın yakınında bile değilsin.

Hava çok soğuktu üşüdüm diyen sevgiline e sende incecik giymişsin bu havada üşürsün tabi diyorsan yine aynı kavramdasın yani sevgili arkadaşlar alfa kavramını hak edecekseniz eğer ciddi bir sorumluluk anlayışı sizi bekliyor.

Saygınlık ve Saygı

giphy.gif?cid=e2a3cbdeh1dsps6gj59o31s6pn2m59j0sbz8y3opgladr6kg&rid=giphy

Çok sevdiğim bir söz vardır “Saygın değilse kendisi kişinin kendinde olmayanı başkasına nasıl göstersin” diye alfa erkeği için önemli bir kavramdır saygı ve saygınlık. Saygı gösterir herkese sokaktaki köpeğe, trafik işaretlerine, okuldaki öğretmenine, beraber olduğu sevgilisine herkese her şeye saygı gösterir öyle çok saygı gösterir ki belli bir zaman sonra bu gösterdiği saygı onu Saygın bir haline getirir.

Okuldaki öğretmeni ona saygı göstermeye başlar bir yaya geçidinde yayaya yol verir yol verdiği ya ya ona saygı göstermeye başlar bak ne kibar çocuk der. Sevgilisine saygı gösterir sevgilisi bu saygı karşısında ona bir saygınlık katar kafasında saygı saygınlığı getirir. Ama unutulmaması gereken bir kural var en önce uygulanması gereken kurallardan biri önce kendine saygı göstermelisin kendine olan saygı göstermediği sürece affa kavramı gerçekten çok uzağındadır.

Sakinlik ve Rahatlık

Hiç bir alfayı panik halde görmezsiniz. İşler yetişmiyor müdürüm eyvah ne yapacağız diyen bir lider hiçbir zaman olmaz olamaz. Yarın sınav var çıkışta biraz çalışalım mı boş ver ya hallederiz diyen bir alfa da yoktur, hayatım geç kaldın neredesin diye sorulduğu zaman ya ölüm yok ya ucunda gideriz elbet rahatlığı da değildir bu bahsettiğim rahatlık sakindir alfa çünkü her zaman bir çözümü vardır.

Çözüm odaklıdır çözümcü davranışları onu alfa yapmıştır belli zaman sonra herkes onun bu Sakin tavrından çözümcü yaklaşımlarından yararlanmak için etrafında toplanır. Alfa’yı kolay kızdırmaz hiçbir şey kızdığında etrafına hakaretler yağdıran, küfür eden bir alfa görmezsiniz.

İş, aşk, ilişkiler, arkadaş ortamı her yer için geçerlidir bu çocukluğunuzu düşünün örnek olarak bir misafirlikte yaramazlık anında anneye da babanızın size bir şey söylemesine gerek yoktur bir bakışıyla anlarsınız kızdığını ve yapmaya başlarsınız.

İşte böyle bir şeydir alfa erkeği olmak köpürmez kızmazsınız, hakaret küfür etmezsiniz Sadece bakarsınız. Bu bir bakış anlatır zaten tüm kızgınlığınızı karşınızdakine. Yeri gelir bu bir bakış en ağır küfür en ağır hakareti bile ifade edebilir ağırlık derecesi karşınızdaki kişinin kelime dağarcığına kalmıştır kelime olarak kullanmanıza gerek yoktur.

Vücut Dili

Alfaların vücut dilleri gelişmiştir. Hareketleri, oturması, kalkması her şeyi oturaklıdır iletişime mimikleri hareketleriyle yön verir. Karıştırılan kavram el ve ayakların hiç durmaması hiperaktif şekilde gözükmek değildir ama yerinde zamanda kullanmasıdır. Bazen küçük bir hareket yapar yol verir büyüğüne, karşı cinsine, bazen bir küçüğüne buram buram hafif olduğu gözükür. Bazen küçük bir şaşkınlık gösterir karşındakini dinlerken karşısındakinin içinde bulunduğu durumu önemsediğini gösterir yani vücut dilini iyi kullanır.

Alfa tanımı videosu izlemiştim bundan birkaç ay öncesinde sporcu bir kardeşimiz alfa olmaktan bahsederken ağır halterler kaldırıyordu vücut dili derken kasların konuşmasından da bahsetmiyoruz son model araba ile bir mekan önüne yanaşıp anahtarı valeye atma sizi bir alfa yani kurt sürüsünün lideri değil hayvanlar aleminde görgüsüz bir ayı olarak tanımlar bunlarla karıştırmayın.

Gizem

Alfa erkeği gizemlidir. Her birini paylaşmaz merak uyandırır, sevgilisiyle yaşadığı özel hayatı bilmezsin, ailesiyle yaşadığı sorunları da bilmezsin ona anlatılan bir sorunu başkasından dinlemenin imkanı yoktur dedikodu yapmaz alfa erkeği zaten bu yüzden tercih edilir.

Hoca şu edebiyat bölümünde sarışın bomba var ya işte o artık yengeniz hafta sonu sosyal medya ardından disko votka sabahlar olmasın takıldık bütün hafta sonu diyen bir alfa göremezsiniz. Seni hafta sonu edebiyattaki sarışın kızla görmüşler hayırdır diyen bir arkadaşa bir bakış atarsınız O benim haddime mi düşmüş der uzaklaşır alfalık bunu gerektirir.

Ne oldu benim ki ile geçen gün bir şeyler içmişsiniz hayırdır ne konuştunuz. Vallahi yanık sana köpekler gibi pişman bekle birkaç haftaya gelir zaten yanına yaklaşıma arabulucu bir alfalık değil satıcı bir arkadaşlıktır, orada konuşulan sizde kalmalıdır.

Düşüncelerini merak ediyorsan niye Ona sormak yerine bana soruyorsun iletişim çağında yaşarken, egoya yenik düşüp, ilkel çağlara dönerek hayatı Zindan etmek neden gidip konuşsanıza dersiniz. Hem bir mesaj vermiş hem de size güvenip anlatılmış bir konuyu başkasını anlatmamış olursunuz. Gizemli erkek her zaman çekicidir.

Tarzı Vardır

giphy.gif?cid=e2a3cbdeq2199170q2uumqewvf3t5hak7m5iu2wggr0n254j&rid=giphy

Alfa erkeğin her durumda bir tarzı vardır. Bu giyim kuşam bakım olabileceği gibi olaylara tepkisi bakış açısı ve davranışı da olabilir. Yine izlediğim bir videoda tanıtımını yaparken marka kıyafetler tercih edilmeli takım elbise giyinmeli gibi yorumlar gördüm. Arkadaşlar kişisel gelişim maddiyata yönelik değildir hiçbir zaman sık alfa olacağım diye takımları çekip dışarı çıkarsanız en fazla kurtlar vadisi dizisinde figüran olursunuz.

Bu öyle bir şey değil, bakım çok önemli evet ama bu maddiyat olmadan da yapılır. Temiz olmak, bakımlı olmak, sadece bir alfanın olmazsa olmaz kuralı değil, insan olmanın olmazsa olmaz Bir kuralıdır. Giyim kuşanma da önemli tabi giydiklerinize bir renk uyumu yakalamanız bile Önemli bir şeydir ama ön planda değildir.

Çünkü zevkler ve renkler tartışılmaz birinin çok sevdiği bir kıyafet diğerine hiç çekici gelmeyebilir işte o yüzden bakımlı olmak kıyafetler her zaman önemlidir.

İletişim

İletişimleri mükemmeldir. Az önce saydık vücut dilini iyi kullanıyor dedik, sakin dedik, rahattır dedik Bir de bunun üzerine iletişimde kuvvetli olunca girdiği tüm ortamlarda ilgiyi üzerine çekmeyi başarır iletişim tamamlayıcı unsur haline gelir ama iletişimin de bazı şartları vardır fikir sahibi olmak gibi fikir sahibi de durduk yere olunmuyor biliyorsunuz önce bilgi sahibi olup sonra fikir sahibi olmanız gerekiyor.

Zemini güzel hazırlamazsanız elinizden gider. Yani ortamda bir konu hakkında fikriniz arttırırken o fikir hakkında bilgi sahibi değilseniz ve ortamda o konu hakkında bilgi sahibi bir varsa bir anda onun otoritesine girmiş olursunuz alfa olmayı ona teslim edersiniz.

İletişimi kuvvetlendirmek adına daha fazla bilgi öğrenmeli, daha fazla araştırma yapmalı, daha fazla kitap okumalısınız ondan sonra iletişim güçlenmeye kuvvetlenmeye başlar konuşurken insanları otorite altına almaya başlarsınız. Bilginiz ve fikriniz birleşince insanlar sizin önünüzde eğilmeye başlar sizi alfası olarak kabul eder.

Daha ilk konuya girerken bahsettim hiç bir alfa Ben alfayım benim otoriteme girin diye baskı yapmaz. Ortam onu otomatik olarak alfaya döndürür. Biri konuşurken yalnız Sen yanlış biliyorsun kardeş bak hele öyle değil hele bir dinle şimdi beni diye sözü keserseniz ortamda sizi alfa olarak değil küstah bir olarak değerlendirirler.

Alfa sohbet etmeyi bilir, dinlemeyi de bilir, karşısında sevgilisi olsun arkadaş olsun fark etmez karşısındaki kişilere kibar olmayı saygılı olmaya bilir.

Hedefler

Hedefleri vardır. Alfa erkeğin hayatta bir ya da birden çok hedefi vardır. Sabah kalkınca aman be yine uyandık aynı güne demez hedefine bir adım daha yaklaştığı bir güne uyanır o bu Hedef ya da hedefler için çalışır.

Hedefler bir yere gelmek, çok para biriktirmek, böyle bir arabaya binmek gibi bir şey değildir hedefleri içerisinde sürüsünün refahı da vardır. Yani ailesi için hedefi vardır, sevgilisi için hedefi vardır, arkadaş grubu için hedefi vardır, sadece kendi için yaşamaz şimdi karıştırılan alfa kavramlarına geçelim.

Alfa erkeği samimidir ama yılışık değildir, alfa erkeğinin özelliği doğuştan gelir denir bunu yanlış bilinme sebebi şudur. Alfa çiftler halka kurtlar yavrularını çok vahşi bir şekilde eğitir ve yetiştirir bu vahşi tarz sayesinde yetişen kurtlar ise daha güçlü olurlar daha güçlü olan yavru alfa olmanın en büyük adayıdır.

Çünkü bu şekilde yetişmiştir. Bu da doğuştan bir yetenek kalıtımsal olarak gelen bir özellik olarak var sayılır. Oysa yanlış şuradadır doğuştan değil aldıkları eğitim onları bu hale getirmiştir. Alfa’lık doğuştan olmaz geliştirilen özellikler ve yeteneklerle olur bu sürece birden bire varılmaz çalışmak çok çalışmak ve emek harcamak gerekiyor.

Efsane küçük prens masalından bir söz hatırlatayım size “Bir şeyi değerli kılan ona verdiğiniz Emek ona harcadığınız zamandır” Bir şeye emek verirseniz de onun muhakkak karşılığını alırsınız. Çok yakında alfa kadın özellikleriyle karşınızda olacağım sizin de bu konu hakkında fikirleriniz varsa yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.