1. Ana Sayfa
  2. Finans

Altına yatırım yapmak mantıklı mı? Bu fiyattan altın alınır mı?

Altına yatırım yapmak mantıklı mı? Bu fiyattan altın alınır mı?
+ - 0

Bu listeyi okuyorsanız aklınızda muhtemelen altına yatırım yapmak var aklınızdaki soruların cevabını liste bitince bulacaksınız. Gelin altına yatırım yollarına, doğru bilinen yanlışlara ve bilmeniz gerekenlere bakalım. Altını küçümsemeyin bütün antik medeniyetler de gücün ve ölümsüzlüğün sembolü olmuş kral midas’ın konukseverliğin en çok etkilenen şarap tanrısı dionysos kralın kendisinden bir direkte bulunmasını ister.

Kral midas dokunduğum her şey altına dönüşsün böylece çok zengin olabilirim der. Midas tanrı’dan dokunduğu her şeyin altına dönüşmesini ister. Kısa sürede bunun bir sorun olduğunu fark etti çünkü bir şey yiyip içmek istese o şey altına dönüşüyordu sonunda kızına dokundu ve kızı altın bir heykel haline dönüştü işte bu an lanetlendiğinin anladığı andı bahçedeki bütün güller bütün çiçekler kokularını kaybettiler ve altına döndüler işte bu saatten sonra kral midas için hayat cehenneme dönmüştü, çaresiz bir şekilde tanrı dioniso dua etti.

Midas’ın durumuna acıyan tanrı Midas’a paktalos nehrinde yıkanmasını söyledi bu ırmakta yıkan tuttuğu her şeyin altına dönüşmesinden kurtuldu o günden beri de bu ırmakta bulunan altın parçacıkları bu efsaneye bağlandı. Yer altında en az bulunan elementlerden biri yok olmaz bozulmaz ve korozyona dayanıklıdır.

Altına yatırım yapmak değer mi?

Türkiye’de yatırım denince hepimiz biliyoruz ki akla ilk gelen yatırım araçlarından biri altın, altına belki genetik kodumuzla kazınmış casına güveniyoruz ve önemli bir yatırım aracı olarak görüyoruz.

ABD merkez bankası zaten bastığı paraları dünyanın daha da kötü gitmesiyle on katına çıkardı. Piyasalara milyarlarca dolar pompaladı. Öncelikle altına neden yatırım yapmalıyız.

Yatırım işlerinde başkasını taklit etmek yerine neyi neden aldığınız iyi bilmelisiniz böyle dönemler yılda birkaç kere gelir o yüzden her düşüş bir alım fırsatıdır. Zaten altın düşse bile bizde dolar, TL kurundan dolayı altın nısbeten yukarı doru tırmanıyor.

Kimsenin gazına gelmeyin yerli ve yabancı birçok ekonomisti dinleyerek yatırımınıza öyle karar verin burada ortada olan şey şu türk lirası yıllardır değer kaybediyor ona göre planınızı yapın paranızı nasıl kuracağınızı seçin.

Altın bu düşer çıkar önemli olan doğru yerde ve doğru zamanda almak altına yatırım yapmamızın başka bir sebebi de ABD tahvilleri güven vermiyor ve Fed’in bastığı paraların yönünü nereye doğru gideceğini bilmiyoruz.

Ayrıyeten Amerika’da konuştuğum birkaç arkadaşıma göre borsalar hiç güven vermiyor ve tamamen balon olduğunu söylüyorlar bütün bu belirsizlikler yatırımcı doğal olarak altına çekiyor özellikle Türkiye gibi spekülasyonların ve yurt dışı kaynaklı manipülasyonların çok olduğu bir ülkede gram altın orta vadede değer kazanır.

Şunu unutmayın dünya her zaman bir değişim halindedir ve dünyada her zaman kaos olacaktır. Özellikle dünyanın sütliman gitmeyeceğini büyük kaoslar ve dönüşümlerden geçeceğini düşünüyordum. Bunları twitter’da ve telegramda yazmıştım evet dediğim de oldu 2020’de büyük bir dönüşüm ve kaosu içerisindeyiz tabii ki böyle dönemlerde en güvenilir liman altın olacaktır.

Tıpkı binlerce yıldır olduğu gibi peki şu soru çok soruluyor. Biz altın aldığımız için vatan haini miyiz altın artarsa Türkiye batar mı? Altının artmasının türkiye ekonomisine sandığınız kadar bir zararı yok. Merkez bankası’nda zaten tonlarca altın rezervi var ülke içerisinde de sayısız madenlerden elde edilen bir element o yüzden altının yükselmesi ve altına çok büyük rağbet olması o ülkenin battı veya batıcı anlamına gelmez ama büyük balinalar sizin kolay para kazanmanız istemeyebilir.

Ama dövizin yükselmesi için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim borcumuz dolar olduğu için bir kuruş bile bizim için büyük büyük teşkil ediyor size ufak bir Tiyo.

Bir ülkede hem emtia hem döviz hem de borsa artıyorsa o ülke aralıksız bir şekilde para basıyordur. Aynısı ülkemiz için de geçerli tüm dünya ülkeleri için de geçerli bir şeyin arzı talebinden fazlaysa onun fiyatı düşer talebi de arzından fazla ise bunun fiyatı çıkar bunun için ekonomist olmaya gerek yok temel kavramları bilin yeter.

Bir de ekonomik terimleri iyi billin. Bir ülkede tahvil alımı, faiz düşürmesi, repo ihalesi gibi terimler konuşuluyorsa o ülkenin merkez bankası bastığı paraları piyasaya pompalamanın bir yolunu arıyordur.

Neyse biz konumuza dönelim altına yatırım yapılır mı? Tekrar söyleyeyim belirttikleri yatırım tavsiyesi değildir zaten kimsenin aklına göre hareket etmeyin bence orta vadede altına yatırım yapılır. Neden mi?

1. Çok basit aşı bulunmuş değil bulunsa bile bunun bizlere ulaşması en az bir buçuk iki yıl alacak.

2. Coronavirüs tüm hızıyla devam ediyor bazı ülkelerde vaka sayısı azalsa da bazı ülkelerde artıyor daha birinci dalgın bile sonuna gelmedik.

3 Sonbahar ve kış yaklaşıyor belli ki 2020’nin geri kalanı tüm dünya için zor geçecek.

4 Bunun içinde olduğumuz için çok iyi biliyoruz doğu ak deniz karışıyor.

5. Ons altın düşse bile tl değer kaybetmeye devam ettiği için size altına yatırım yaparsanız en az bu gücünüzü korursunuz.

6. Kaos ve gerginlik bitmiyor aksine deli gibi tırmanıyor.

7. Tüm Dünya da karşılıksız para basılıyor ve bu balon elinde sonunda patlayacak. E bu durumda altına yatırım yapmak mantıklı mıdır evet mantıklıdır ama bence sanılanın aksine uzun vadede değil orta vadede çünkü daha önce de bahsettiğim gibi hiçbir şey sonsuza kadar sürmez eninde sonunda kos bitecektir ve ekonomi düzlüğe çıkacaktır.

Ekonomi toparlanmaya başlayınca büyük balinalar milyarderler paralarını altından alıp daha çok para kazandıran yatırım araçlarını yatıracaklar. Siz yeter ki altın alıp hemen gelen bir kedi silkeleme operasyonunda panik yapıp altınızı düşük fiyattan satmayın zararlı çıkmazsanız. Ayrıyetten fed’in pandemi boyunca bastığı 5 milyar dolardan fazla parayı ne yapacağını söyleyene kadar bence ons altının yönü de yukarıdır.

Bütün bastığım paraları piyasadan toplayıp bunları yakacağım ki bence orta vadede imkansız. Ons altının fiyatı 1600 doların altına iner tersi durumda ne olacağını ben size açıklayayım twitter’daki çakma ekonomistler gibi ons altın 2000 iken, bence 2030 olacak 2040 olacak demek kolay ben size başka bir şey söyleyeyim para basılmaya bu hızla devam edilirse fed para imha etmezse orta vadede unsun 3000 üzerine çıkması hayal değil.

Gram altında da bence orta vadede 550 üstünü görebiliriz her zaman yatırım yaparken kaybetmeyi göze alabileceğiniz bir miktar yatırım yapın. Böylelikle emin olun ki daha soğukkanlı olursunuz altına istediği kadar düzeltme gelsin bu sizin umurunuz da olmasın şikayet edip söylemek yerine daha düşükten alıp alım ortalamamızı düşürün.

Dalgalanmalara takılmayın kısa vade düşünmeyin 400’ün altına düştü bile ben panikleyip satmam bunu bir fırsat olarak görüp alım yaparım. Size çok önemli bir şey söylemek istiyorum bu dünyada altın, gümüş, yeşil alan gibi azalan her şeyin değeri artar ama kağıt paranın bir sonu yoktur istediğiniz kadar sağ olsun miktarda para basabilirsiniz ki bu da büyük bir tehlike.

Peki altın almak için geç mi kaldık gram altın 2005 yılında 18 liraydı insanlar o zaman çok pahalı alınmaz dediler bu gram 2010/6 yılında 52 liraydı. İnsanlar bu dönemde çok arttı altına alınmaz dediler bu gram altın 2015 yılında 99 liraydı insanlar bu fiyattan alanlar keriz bu fiyata alanlar kâr edemeyecekler dediler gram altın şu anda 455 lira insanların dediğini bırak ne zaman alıp ne zaman satacağını başkalarının kararlarıyla verme, harekete geç yatırımda kötü zaman yoktur.

Yorum Yap