1. Ana Sayfa
  2. Tavsiye

En iyi Belgesel Film – Ufuk Açan 7 Belgesel

En iyi Belgesel Film – Ufuk Açan 7 Belgesel
+ - 0

En iyi belgesel Film ufkunuzu açacak muazzam belgesel tavsiyelerinde bulunacağım. Size izlediğim belgeseller içinden çok beğendiklerimi listelemek istiyordum. Bugün bunu yapacağız işte izlediğim en çok beğendiğim en iyi belgesel film önereceğim size ama işin güzel yanı şu aynı kategoride birkaç belgesel birbirine benzer şeyler vermeyeceğim farklı kategoriler yaptım.

En iyi Belgesel Film

Yedi farklı kategoride yedi tane çok güzel en iyi belgesel Film kategorilerimiz var. Uzay zamanı anlatan var, Dünyamız anlatan var, insanı, doğayı, hayvanı, dijital alışkanlıklarımızı, yani sosyal medyayı gıdayı, inançları anlatan kategoriler var. Hepsinden birer tane size önermeler yapacağım. Bu arada en iyi uzaylı filmler listeme de bakmalısın.

En iyi Belgesel Film COSMOS

Listeyi hazırlarken şunu düşündüm her yedi tane değil de tek bir belgesel önerme şansım olsaydı hangisini seçerdin diye. Muhtemelen bunu seçerdim COSMOS’u Onun için listenin birinci sırasına koydum ve tek belgesel önerme şansım olsaydı dediğim gibi COSMOS seçerdim iki sezondan oluşuyor toplam 26 bölüm var.

Her sezonda 13 bölüm var. Her bölümde yaklaşık kırkbeş dakikadan oluşuyor. Bunu normal bir dizi izler gibi bir günde boş gününüz de oturup 35 bölüm izlemek yerini haftada bir ya da iki bölüm izlemenizi öneriyorum.

Çünkü hazmederek ilerlemiş olursunuz içindeki sanatı, çekimleri, animasyonları, sinematografi, bilgileri, bilimi bunları hazmederek ilerlemek bence önemli izlediğinizde muhtemelen zaten daha iyisini izlememiştim deme ihtimaliniz oldukça yüksek. Ne anlatıyor peki zaman, uzay, Evren, kara delikler, bilim, bilim insanları, dünya, oluşumlar, gelişmeler, icatlar. Bunların hepsine değiniyor.

Yani şunu söyleyebilirim her alanda kendinize bir genel kültür yüklemesi yapıyorsunuz ve izlerken de tam bir görsel şölen Tam bir sanat izliyorsunuz arkadaşlar ve bu görselliğin teklifleri yanında hikaye, hikayeyi anlatma, olayları birbirine bağlama neredeyse kusursuza yakın diyebilirim. Sunucukluğunu Neil Tyson yapıyor.

Eğer Türkçe dublaj seçeneğini seçerseniz de Haluk bilginerin bence belgesi çok yakışan bir anlatımıyla dinliyorsunuz belgeseli. Her bölüm farklı bir konuyu oluyor arkadaşlar bazı bölümlerde bilgilerden çok fikirler üzerinden gidildiği olmuş. Dolayısıyla izlerken bazı fikirleri katılmıyor gibi hissedebilirsiniz kendinizi ama işin güzel yanı şu bu fikirlere katılma yaşınız belgesel tarafından destekleniyor.

Çünkü belgeselin genelin de serpiştirilmiş mantık var bilim dahil her şey sorgulandıkça, kurcalandıkça, araştırdıkça gelişir ve ilerler. Bu arada bu en iyi belgesel Film listemin içinde eğer izleyebileceğiniz kaynaklar ücretli platformlarda ise Linklerini koymayacağım onları kendiniz ulaşabilirsiniz. Eğer yasal ve ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz belgeseller varsa bu listedeki birkaçında var.

SIRADIŞI BİR KAYA / One Strange Rock

National Geographic coğrafik yapımı 10 bölümlük ve muhtemelen izlerken zamanı yavaşlatmak isteyeceğiniz belgesel Will Smith’in anlatımıyla muhteşem görseller ve sakin çok güzel bir hikayecilik ve anlatımı izliyoruz. Filmin orjinal ismi One Strange Rock yani sıra dışı bir kaya nedir o Kaya dünya ve peki nedir o sıra dışı Kaya’nın hikayesi nedir o kayayı diğer kayalardan farklı kılan şey ve insan bu sıra dışı kayada Yani dünyada doğal felaket olarak bildiğimiz oldu.

Doğal afetlere rağmen mi yaşar onların sayesinde mi yaşar belgesel bize Uzay, dünya, yaşam tüm bunları birbirine nasıl bağlantılı olduğu ve en güzeli de nasıl uyum içinde ahenk içinde birlikte yaşamlarını devam ettiğini anlatıyor nasıl anlatıyor; Peki sinematografi adeta arşa çıkararak anlatıyor arkadaşlar size önerim var. Eğer önünüzde bir hedef varsa ve o hedefe geçtiğinizde kendime be ödül versem acaba diye düşünceniz varsa o ödül olarak bu One Strange Rock belgeselini izlemeyi kendinize ödül olarak yazabilirsiniz.

En iyi Belgesel Film İNSAN / Human

60’dan fazla ülkede 2000’den fazla insanla yapılmış röportajlardan. Bazen çok renkli bazen de biraz hüzünlü olayları görsel bir şölenle anlatan bir belgesel yapım insana dair sorular oluyor arkadaşlar. İnsan nedir, nasıl yaşar? nasıl sever, nasıl hüzünlenir, nasıl inanır, Yani insana insanı insanla anlatıyor müzikleri ayrı görselleri ayrı güzel ama tabii ki en önemli nokta bu insanlardan dinlediğimiz bazen hüzünlü bazen renkli olan hikayeler çok kalabalığız Dünya da çok fazla insanlar. Giydiklerimiz, kültürlerimiz, renklerimiz, dillerimiz, inançlarımız. Bunların hepsi farklı ama sevmek, aşk, hüzünlenmek, mutluluk, Coşku, heyecan.

Bunlar hepiniz de aynı şimdi işinizi davranacak hikâyeye göreceksiniz arkadaşlar ama bence bu davranmaktan kaçmamak lazım. Çok alıştırdılar bizi yani dünya toplum sokaklar işte ne mutlu olmaya talip ol hep böyle olayın eğlenceli tarafına kaçmaya çalış. Eğer bir şey bizi gerçeğe götürüyorsa götürüyorsa ve gerçeği gösteriyorsa neden davranmaktan kaçalım ki, gerçek bazen acıdır hem elimizdekini minnet göstermiş oluruz bu fırsatı bize verir hem de başkalarına olmayanlara merhem olmak için bize bir fırsat verebilir dünyayı daha iyi bir yer haline ancak bazen darlasada bizi gerçeği görmeye çalışarak bunu başarabiliriz.

GIDA AŞ. / Food inc.

Tükettiğimiz yiyeceklerin üretimden soframıza gelene kadarki sürecin görüyoruz arkadaşlar. Doğaldır herhalde ya dediğimiz şeylerin arkasındaki gerçeği gösteriyor bize özellikle paketli gıdalara oldukça fazla değilmiş bir ürünün paketin içinde sağlam kalabilmesi için neye dönüştürüldüğünü de bize çok güzel ve sarsıcı şekilde anlatıyor. Gıda üreten şirketlerin çok da masum şirketler olmadığını.

Hatta belgesel de gıda kartelleri olarak adlandırılıyor bu gıda devleri gıda üzerinde nasıl büyük oyunlar döndüklerini anlatıyor özellikle. Biz Türkler olarak çok sevdiğimiz o eti inceledikleri kısımlar düşüncelerinizi değiştirebilir ve et tüketiminizi azaltabilir.

Bizim ailemize biraz etki ettiği açıkçası bu belgeseli izledikten sonra yediğiniz her şeyi sorgulanacaksınız arkadaşlar. Aslında eğer sorgulama kelimesi biraz negatif itici gibi gelirse size şunu diyebiliriz bu belgeseli izledikten sonra yediniz her şeyle ilgili daha bilinçli daha sorumluluk sahibi bireyler olacaksınız.

GEZEGENİMİZ / Our Planet

Hayvanların inanılmaz dünyasını anlatan 8 bölümlük en iyi belgesel film arkadaşlar. Belgeseli izlerken şunu söyleyeceksiniz. Birçok yerde bu gerçek mi gerçekten ya bu kadar küçük bir hayvan karşı cinsi etkilemek için sadece sebep buyken bu inanılmaz şeyleri sadece bunun için yapıyor çekimler ayrı müzikler ayrı istedikleriniz ayrı görsel şovlar ayrı şiir gibi anlatım ayrı. Gerçekten insan çok keyif alıyor izlerken.

Belgesel Dünya Doğayı Koruma Vakfı ile birlikte çekilmiş arkadaşlar Bununla ilgili web sitesi yapmışlar insanlar olarak dünyayı doğayı hayvanları korumak adına neler yapabiliriz nasıl sorumluluklarımız var diye en alt kısım da linkini koydum oradan neler yapabileceğimiz ile ilgili en azından bireysel olarak bilgiler alabilirsiniz.

SOSYAL İKİLEM / The Social Dilemma

Sosyal medya hesabı olan herkesin. Yani hepimizin izlemesi gereken en iyi belgesel film. Neden böyle söylüyorum. Çünkü bir şeye saatlerinizi veriyorsanız günlerinizi veriyorsanız onun çalışma prensiplerini doğru şekilde öğrenmeniz lazım. O kullandığımız şey doğru kullanmak ve kullanılan olmamak için hayatımızdaki Her olaya sorgulayıcı sorular ile bakmamız gerekiyor ki arkadaşlar uyanalım orada bir uyanış gerçekleşsin. Eğer bunu yaparsak bilinçli yaşayabiliriz ve kullandığım şeyi doğru kullanabiliriz ama bunu yapamazsak şuursuzluk varsa üzerimizde çalışma prensiplerini bilmeden bir şey kullanıyorsak zaten biz onu kullanmayız o bizi kullanır yani ürün o değil artık ürün biz oluruz.

Benim senin üzerinde en çok durduğu kısımlardan birisi sosyal medya platformlarının tek amacının kullanıcı sayılarını arttırmak olduğu ve bunları yaparken de hiçbir sınır kabul etmesi ve hiçbir kuralı tanımaması belgeseli izledikten sonra birçok konuda şok olacaksınız arkadaşlar. Yeni öğrendiğiniz çok şey olacak birçok çıkarım yapacaksınız ben de çok çıkarım yaptım. Bunlardan birisi şuydu: Eğer bu sosyal medya platformları ücretli olsalardı bu kadar büyüyemezlerdi ve bu kadar para kazanamazlardı. Şimdi diyeceksiniz ki basıl yani şu an bize para almıyorlar ki evet çünkü bizi satıyorlar.

İNANCIN HİKAYESİ / The Story of God

Hepimizin ekranlardan tanıdığı Morgan Freeman hemen hemen hepimizin gün içinde öyle ya da böyle bir şekilde aklımıza gelen bir şekilde insanlarla konuştuğumuz cevaplar aradığımız bazı inanç meseledir ile ilgili sorulara cevaplar bulabilmek için dünyanın dört bir yanına yolculuğa çıkıyor ve bu yolculuğu Toplam 3 sezon 15 bölümden oluşan dünyanın bütün inançlarını inceleyen belgeselli bize sunuyor. Nasıl bir inanç dünyamız var bilmiyorum ama dünyada insanlar neye inanıyor nasıl bir psikolojiyle inanıyor ve neler yapıyorlar onların bu inançla ilgili düşünceleri neler bulunur öğrenmek. Bence kendi inanç Dünyamız içinde çok önemli belgeselden birçok şey çıkarabilirsiniz.

Tabii ki benim izledikten sonraki üstünde kalan hissiyat şuydu; inananlar diye bir araştırma yaptığınızda önünüze çok büyük rakamlar çıkıyor yani Dünyanın yüzde doksanı bir şeye öyle de böyle inanıyor gözüküyor ama belgeseli izledikten sonra insanların inançları gördükten sonra şu sorgulamaya başladım. İnsanlar inanç diye aslında bir kültür yaşıyorlar yani çok az insan inanıyor gibi gelmeye başladı bana bu belgeseli izledikten sonra bütün dünyada olan bu benim gördüğüm bu an azından.

İnsanlar inanç diye bir kültürü yaşıyor bu arada Morgan Freeman bütün dünyayı geziyor ve sorulara cevap arıyor dedim Türkiye’de bu duraklardan birisi Türkiye’de bir yere uğruyor belgeseli izledikten sonra nereye uğradığını zaten görürsünüz konuyla ilgilenen varsa inançları dünyadaki inançları insanların neye neden hangi psikolojiyle hangi motivasyonla ve hangi çıkarla inandığını bugün şeylere ilgi duyanlar varsa izleyebilir. Hatta bu konudaki iyi belgesellerden birisidir.

Yorum Yap