1. Ana Sayfa
  2. Finans

İrade Güçlendirmek İçin 7 Kesin Yolu

İrade Güçlendirmek İçin 7 Kesin Yolu
+ - 0

Yapmak ya da yapmamak adına önemli bir Kriter var o da iradeli olmak, iradeye sahip çıkmak güçlü bir iradeye sahip olmak. Bugün irade nasıl güçlendirilir? Size en basit yollarla anlatmaya çalışacağım.

İrade Güçlendirmenin Basit Kesin 7 Yolu

En başta da söyleyeyim arkadaşlar bende çok iradesizdim genç yaşlarımda emin olun bir yere varamadım varanı da görmedim işin sırrı sizde bitiyor.

İnan

Çok genelde çok klasik bir madde kabul ediyorum. Ama çoğu insan buradan kaybediyor başlamadan kaybediyor yani maçı 1-0 yenik başlıyor. Kendi evinde gol yiyor iki gol atması gerekiyor çok futbol tanımı oldu kabul ediyorum ama Yani özetle diyeceğim şu, benim yazılarımın her zaman ilk maddesi kendine inanacaksın, kendine güveneceksin, kendini seveceksin, kendine saygı duyacaksın yani başka deyişle yapacağına emin olacaksın.

Çünkü başka türlü olmaz o iş ben yapamam ya çok iradesizim, ben yapamam ya çok güçsüzüm beni çok sinirlendirir bu tarz yaklaşımlar, arkadaşlar yapamayacağınızı hiçbir şey yok kendinize böyle sözler söyleyip kendi kendinizi beceriksiz ilan etmeyin.

Gidin surlara dayanın bir ülkeyi fethedin falan da demiyoruz kaldı ki onu bile yapmışlar vakti zamanında karadan gemi geçirmişler yahu hem de olmayan bir teknolojiyle. Sen ise yapman gereken bir şey ben beceremem diyorsun, şimdi ne alaka örnek demeyin. Örneğin mesajı şu, sen istersen her şeyi yapabilirsin. İnsan isterse her şeyi yapabilir, istenirse yapılamayacak hiçbir şey yok buna inanmam lazım inanırsan yarısını yaptın bile.

Hedef Koy

Hedefe küçük adımlarla yaklaş. Bu işin sırrı hedef koymaktır arkadaşlar, bir hedef koyacaksınız hedef koymak sizi iyi hissettirir özellikle hedefe yaklaştırmak da motive eder ama ayağı yere basan hedefler. Bugün itibariyle eski sevgilimi unutacağım, artık hiçbir şey yemeyeceğim, haftada 20 kilo vermiş olacağım, yarın itibariyle sigarayı bırakıyorum, bir daha eski sevginin profilini açıp bakmayacağım bile bunları inandırıcı değil.

Uzun vadeli hedefleri kısa süreler vermemelisiniz buna inanmazsınız, gözünüzde büyür uzun vade için ana bir hedef belirleyin ama araya kısa süreler içinde küçük küçük hedefler koyun yani küçük adımlar atın. Günde 150 kere bakıyordum profiline şimdi 145 defa bakacağım mantığı da değil tabii ki, öyle bir şey değil kastettiğim sadece birden bıçak gibi kesmeye çalışmayın.

Çünkü o zaman motive olmazsanız bir hafta iradene sahip çıktın mesela, her şey iyi bir de dayanamadın ve yapmak istemediğin o şeyi yaptın sıfırladın süreci. Şimdi tekrar bir hafta gözünüzde büyür aynı zamanda kendinize inancınızı yitirirsiniz, beceremedim ya falan dersiniz zaten korktuğumuz şeyde bu inancını yitirmen.

Aman ya bir kereden bir şey olmaz dedin o bir kere 2 oldu, 3 oldu, 4 oldu derken ne oldu yine Yok ya ben beceremiyorum derken buldun kendini o yüzden küçük adımlar, küçük hedefler büyük hedefe giderken atılan küçük adımlar İşin sırrı tamamen bu.

Tek Başına Çöz

Bu iş bir takım oyunu değil arkadaşlar o yüzden Almanya yenilince biz de yenilmiş sayıldık durumuna sokmayın olayı yok öyle bir şey tek başınasın hep o sezenin yüzünden keskin bıçak şarkısını bir çıkardı bütün radyolarda o ben unutacağım da o şarkı izin vermiyor ki. Suçu başkasına atma Bu senin hayatın senin mücadelen başkası etkilemesin hadi sezen örneği tamamen mübalağ yine sevgini unutmak üzere bir örnek vereyim.

Ya ben tam unutacağım bizim arkadaşım geliyor ne oldu senin olay diyor yine aklım ona gidiyor bile başlı içinde bir şeyler vallahi billahi unutmuştum ben ta ki geldi geçen gün senin ki yolda gördüm dedi. O günden beri yine başladı süreç.

Ne oldu karşı tarafa attın suçu sonuca bakmadın etkiye verdiğin tepkiyi konuşuyorsun bakın en çok güldüğüm de şu ya ben sigarayı bırakacağım da ortama bir giriyorum tüm arkadaşlarım kullanıyor bende eşlik ediyorum hani okulda öğretmenler derdi ya o camdan atlayınca sen de mi atlayacaksın diye aynı mantık bu tamamen suçu hafifletmek, kendini kandırmak ya ben yaparım da ortamın müsaade etmiyor.

Çoktan unuturdum ben seni çoktan ah bu şarkıların gözü kör olsun. işte tamamen bu bakış açısı hayat senin hayatın irade senin iraden tek başınasın bu konuda tek başına çözmek durumundasın takım çalışmasından uzak dur başkalarını suç atıp konuyu hafifletme.

Emek Harca, Emeğini Düşün

Spor yapmanın bir psikolojik durumu vardır mesela koşarsın saatlerce hareketler yaparsın sonra eve gelip kocaman bir hamburger yemeye gönlün razı gelmez. Emeklerin boşa gider diye düşünürsün o hesap işte o emeği harcamaman lazım koyduğun hedefe giderken attığın adımlara yazık etmemen lazım.

Harcadığın emeği düşünürsün ve o emeği kıyamazsın. Bu da bir vesile olur anlayacağın bir de şu var tabii ki bir şey değerli yapan harcadığın emektir. İraden uğruna emek harcarsan değer kazanmasını sağlarsın bu da sana mutlaka fayda olarak geri döner.

İyi Hissedecek Şeyler Yap

Kendinizi iyi hissedecek şeyler yapın spordan yine örnek verelim. Neden hep spora teşvik ederler sağlıklıdır yapınca iyi hissedersin kendini etkilerini görürsün motive olursun mesela çalışmakta iyi bir örnektir daha çok çalışırsın başarılı olursun bu da motive eder seni vazgeçmek istediğiniz ya da iradenizin zayıf olduğu şeyler karşısında kendinizi iyi hissedecek ve sonunda motive olacak şeyler ekleyin.

Kötü bir alışkanlık ise onu yapma eğiliminde olduğunuz zaman bu iyi hissedeceğiniz şey yapın temiz hava almak da olur, yeni bir hobi de olur, spor da olur, başka bir meşgaleye dalmakta olur yani gidip kitap okumak, müzik dinlemek de olur ne yaparsanız yapın karşılığını koyduğumuz şeyin ne kadar keyif verirse sizi ne kadar iyi hissettirir ise iradenizi zayıflatan noktaya o kadar uzak durmuş olursunuz. Ayrıca işin sonunda da bir başarı elde edersiniz ve daha çok motive olursunuz.

Bağdaştırma

Bazı şeyler vardır iradenizi zayıflatan noktalarda özleşmiştir birbirlerine bağdaşmıştır artık çok sık görüyorum kahve içince aklıma hep sigara gelir derler mesela dayanamazmış yakarmış bir tane ya da falanca kişinin slow şarkıları dinleyince Hep aklıma o gelir düşünceye dalarım yine Unutamam derler bir şeylerle özleştirme bırakın arkadaşlar.

Gerekiyorsa özleştiğiniz şeyden uzak durmaya çalışın. İçmeyin kahve, bir süre dinlemeyin müzikleri, madem sizi zayıflatıyor bu tarz durumlar güçlene ne kadar uzak durun bu da sizin yolunuzu açacak başka bir nokta olacaktır.

Planla ve Ödüllendir

Hedefler, emekler, vazgeçilen ertelenen hazlar, tatlar, keyifler bildiğiniz düşünce kumkuması. Bunların aynı anda kafanda dönüyor olması seni yorar özellikle irademi güçlendireyim derken iradenizi daha da zayıflatabilirsin.

Her şeyden önemlisi boş verebilirsin nereden başlayacağını bilemezsin o bile yük olur sana o yüzden sakinleşmelisin, plan yapmalısın bir düzen kurmalısın bir yerlerden başlamalısın. Nelerden vazgeçeceksin neleri erteleyeceksin küçük adımların nasıl olacak, büyük hedefe ne zaman varacaksın hepsinin bir planı olmalı bu planların karşılığında bir ödül.

Ödülü bulmak sana kalmış bir maddi değer olmasına da gerek yok seni mutlu edecek bir şeyler olarak düşün bunu ve başarının karşılığında kendini mutlu et, ödülü ver, o ödülü koy ödül her zaman insanı motive eder.

Bugün özellikle bir şeylerden vazgeçme harekete geçememek gibi konular üzerinde planladık maddeleri iradeyi güçlendirmenin birçok farklı yöntemi var. Ben bugün en uygulanabilir en işe yarayacak noktaları çıkartıp sunmaya çalıştım.

Yine her zaman olduğu gibi iş sizde bitiyor. Siz siz olun benden olmaz ya siz kaçın kendinizi kurtarın gibi yorumların arkasına sığınmayın küçücük bir adım atın mesela yorum kısmına yazmaya başlayın ve bugün burada yazacağınız bir kelime değişimin başlangıcı olsun.

Sözlerimi şöyle noktalamak istiyorum. Bir insanın başaramayacağı hiçbir şey yok. Siz de yeter ki isteyin o irade güçlenir. Tekrar görüşene kadar kendinize göz kulak olun.

Yorum Yap