1. Ana Sayfa
  2. Finans

Satış kime yapılır? (Satışta başarının en temel kuralı)

Satış kime yapılır? (Satışta başarının en temel kuralı)
+ - 1

Satış kime yapılır? Diye soranlar mutlaka olur ve buda girişimciliğin en temel noktasıdır. Biliyorsunuz aslında bir girişimin bir startupın en önemli sahip olması gereken şey satış gücü. Çünkü satışla birlikte girişiminize bir para geliyor ve bu parayı da siz aslında ürününüzü daha iyi geliştirmek hizmetlerinizi daha iyi sunmak için kullanıyorsunuz. Eğer satış olmazsa yani işletmenize bir para gelmezse yatırımcıların da dikkatini çekemeyeceğinizi bilmenizi isterim.

En azından zarar eden bir şirketiniz olsa dahi müşterilerin istediğini, bu isteğini de ürün ve hizmetinize para vermeye razı olduğunu gösteren bir şekilde gösterir bir şekilde sunmak gerekiyor. Bu sebepten ötürü de satış üzerine durduk.

Satışta peki, insanların aklına gelecek şöyle bir soru olabilir. Satış nasıl yapılır? Ben nasıl satış yapabilirim şeklinde. Satış yapmakla ilgili dünyada çok farklı yaklaşımlar var. İşte SPIN tekniklerinden bir tanesi, RAIN tekniklerinden bir tanesi farklı satışlar var.

Kurumsal satışlar ayrı, son kullanıcıya satışlar çok ayrı sınıflandırılıyor. Ama bunların dışında gerçekten dünyadaki satışların en temel noktasında bir şey var. İnsanın satışı nasıl yaptığını satışı kime yaptığını gelin isterseniz birlikte bu makalemden öğrenelim.

Satış kime yapılır?

Bir işletmenin en önemli sahip olması gereken özelliğin satış gücü olduğunu söylemiştim. Özellikle girişimcilerin, özellikle de mühendis kökenli girişimcilerin kendilerini satış alanında geliştirmesi gerektiğini söylüyorum. Çünkü bu noktada sizin yapmış olduğunuz ürünü veya hizmeti satış alacak kişilerin kullanacak kişilerin size güvenmesi ve ikna olması gerekiyor.

Bunun adına da, ve bunun karşılığında da bir bedel ödemesi gerekiyor. Yani ürün ve hizmeti satın alması lazım. Yani sizden satın aldığı şey için bir para vermesi gerekiyor değil mi? Peki, insanlar kime para verirler?

Bunun altını çizmek istiyorum. Özellikle şunu söyleyeyim, güvendiği insanlara para verirler. Tamam. O yüzden şu sözümü unutmayın. Satış kime yapılır derseniz eğer, Satış dosta yapılır. Bu demek değildir ki, tabi ki, dosta işte ben sattım, işte bir daha arkamı döndün gittim. İşte bir daha onunla ilgilenmedim değil.

Satış gerçekten size güvenen insanlara bir noktada ürün ve hizmetle, onların boşluklarını, onların eksikliklerini doldurmak demek. Satış dosta yapılırın kısa şekli özetleyebileceğim kısa şekli bu.

Peki nasıl dost kazanılıra gitmek lazım buradan. Gerçekten insanların güvenini kazanmanız gerekiyor. Sunacağınız ürünün ve hizmetin, o insanların problemlerini giderdiğini çözdüğünü ispat etmeniz lazım. Bundan sonrasında da gerçekten vermeyi taahüt ettiğiniz hizmetin arkasında durmanız gerekiyor.

Yani bir kere bir ürünü sattıktan sonra, telefonlara bakmamak, emaillere cevap vermemek, olmaz arkadaşlar. Bu sebepten ötürü o insanlara gerçekten güvenebilecekleri bir platformda ortamda satış sağlamak gerekiyor. Bundan sonrasında bir sürü taktik ve yöntem var ve bir kısmını ben bu site de paylaşmaya çalışacağım.

Ama eminim sizin de tecrübeleriniz vardır. Bir düşünün çevrenizdeki insanlarla kimden alışveriş yapıyorsunuz değil mi? Bir marka değeri yaratmış bir şirket televizyonda reklamları var ve diyorsunuz ki, ben bu markayı biliyorum, televizyonda gördüm. Onlara güveniyorum. Bunların arkasında bir satış destek ekibi var.

İşte satış sonrası hizmetleri çok daha iyi diyorsunuz. Ve gidiyorsunuz ona sizin probleminizi çözmesi için bir para veriyorsunuz. Veya bir yakın arkadaşınız, size sizin probleminizi çözecek bir başka birisini önerdiği için gidiyorsunuz o kişiden, başka kişiden, hizmet veya ürün satın alabiliyorsunuz.

Çok pardon. Bu ne demek aslında, insanların, her daim, güvenmesi gereken bir ortam yaratmanız lazım. Eğer güvenilir değilseniz, eğer insanlar size güvenmiyorsa, insanlarla dost değilseniz, o insanların sizden ürün veya hizmet almasını beklemeyin.

Özellikle söylüyorum; insanların dostu değilseniz, insanların sizden ürün ve hizmet almasını beklemeyin. Ve dostlarınız için de elinizden ne geliyorsa yapın. Bu makale de satış yapmanın en temel kuralı olan satışın kime yapılacağı ile size bir bilgi vermeye çalıştım arkadaşlar. Bir sonraki makalem de görüşmek üzere, kendinize iyi bakın. Hoşça kalın.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.