1. Ana Sayfa
  2. Finans

1000₺ ile Pasif Gelir Kazanmak – Uyurken Para Kazanmanın Yolu

1000₺ ile Pasif Gelir Kazanmak – Uyurken Para Kazanmanın Yolu
+ - 0

Bugün işini bırakma hayalleri olup herkesin arzuladığı bir şeyden bahsedeceğim. Bu da pasif gelir kazanmak sabah kalkıyorsun gece uyuduğun ki parandan biraz daha fazla paran olmuş oluyor işte pasif gelir kazanmak gece uyurken para kazanmaktır. Başladığın zaman kaç para ile başladığının hiç bir önemi yok listenin başlığı bu olduğu için biz bin lira ile devam edelim siz isterseniz 100 lirayla da 100 bin lira ya da pasif gelir elde edebilirsiniz.

Dediğim gibi bir kaç yüz bin lira ile başlayabilirsiniz. Çünkü burada önemli olan paranın senin için çalıştırmak. Bu arada bahsedeceğim maddelerin hepsini derhal yapabilirsiniz çünkü hepsi kolay ve pratik. Pasif bir deyince aklınıza bin lira ile başlayıp bir sonraki ay 5 bin 10 bin 100 bin yapıp katlayarak gidip zengin olmak gelmesin.

Burada geleceğe yatırım yaparak finansal özgürlük kazanmak önemli bu liste de küçük miktarlarda nasıl pasif gelir elde edileceğinden bahsedeceğim bu şekilde teknik ve işleyişi hakim olduğunuz için daha fazla para kazandığınız zaman pasif günlerinizi arttırıp bir servet inşa edebilirsiniz gelin bin lira ile nasıl pasif gelir kazanılır görelim.

Söylediklerim yatırım tavsiyesi değildir, ben de lisanslı yatırım danışmanı değilim bu listeleri sadece eğitim amaçlı yazıyorum zaten internette 3-5 kuruş kazanmanın derdinde olan sahte yatırımcılardan yatırım tavsiyesi almayın yatırım yapacaksanız kendi araştırmalarınız ile ve kendi fikirlerinizle yapın diye çekiyorum.

1000₺ ile Pasif Gelir Kazanmak

Temettü

Birinci yöntem ABD’de Avrupa’da çok yaygın ama biz de o kadar yaygın değil ama çok kolay ve pratik bin lira ile pasif gelir elde etmek için temettü hisselerine yatırım yapabilirsiniz. Nasıl çalıştığını anlatayım temettü size bir şirketin yani hissesini aldığınız bir şirketin dönem içinde elde ettiği kardan pay vermesidir.

Bazıları yılda bir kere bazıları yılda birkaç kere verebilir ama hisse senedini aldığınız şirketin temettü vermesini bir yıl beklemenize gerek yok mesela sallıyorum. Koç Holding’den hisse aldınız diyelim temettü verme tarihleri 15 aralık diyelim, Siz 14 Aralık’ta alırsanız da hisseyi 14 Aralık’ta alırsanız 15 Aralıkta temettü almış olursunuz o zaman diyeceksiniz ne güzel Ben 14 Aralık’ta hisseyi alırım.

15 Aralıkta de temettü verirler yolumu bulurum ama öyle değil mesela sallıyorum Koç Holding hissesi 10.30 lirayken zil temettü verdikten sonra değeri 10 liraya düşer mesela bir ocakta iş yatırım ortaklığı hisse senedine bin liralık yatırım yapsaydınız elinizde 550 tane lot yani hisse senedi olurdu.

Şirket 23 Martta yaklaşık hisse başına 34 kuruş temettü ödemiş yani 187 lira temettü ödemesi almış olacaksınız. Bin lira ile 550 tane hisse senedi aldınız ve bu yıl 187 lira pasif gelir elde ettiniz yani temettü geliri ek olarak hisseleriniz de hala siz de duruyor istiyorsanız temettü geliri aldıktan sonra temettüyü tekrar hisse yatırın ve daha fazla temettü geliri yani daha fazla pasif gelir elde edin.

İsterseniz de hissenin fiyatı da artmış ise hisseyi satın kar edip başka bir yatırım aracına yönelin. İşte pasif gelir budur paranız siz yatarken arttı. Tabii ki bir Lamborghini veya bir Ya parası değil ama siz de terken bin liranın size 187 lira kazandırması bence gayet başarılı Bu arada bence temettü bir dezavantajı var. Şirket elde ettiğiniz temettü gelirinin tamamını yüzde 15’inden gelir vergisi kesintisi yapıyor neyse bir sonraki maddede geçelim.

Blog Açmak

Tek istediği şey sabır oda blog açmak. Blog açıp pasif gelir elde etmek aslında sanıldığı kolay kolay bir iş değil ama bu işte başarılı olunursa Muazzam kazançlar var. Bakın burada blog diyorum ama aklında kesinlikle kişisel blok gelmesin blog açıp kendi anılarınızı düşüncelerinizi yazarsanız gerçekçi olalım blog tutmaz ya para kazanamazsınız.

İnsanlara yararlı güncelliğini yitirmeyecek bir değer sunan yazılar yazıp pasif gelir elde edeceksiniz. İnanın blog açmak sanıldığı kadar zor bir şey değil ve bu şekilde yüzlerce hatta binlerce insan pasif gelir kazanıyor. Hatta internetten para kazanma hayali olup da birçok kişinin uyguladığı şey blog yazmaktır.

Madem o kadar kolay neden bloggerler neden başarısız oluyor. Yanlış sektör ve yanlış kategori seçimi size para kazandırmaz. Çoğu kişi ilgi odağı olduğu kategoriye yönlenmiyor mesela alışveriş, sağlık, moda, anne bebek, ev eşyaları en çok kazandıran kategorilerdir.

Ayriyetten sırf para kazandırdığı için ilginiz olmayan herhangi bir konuda da blog açarsanız para kazanamazsınız çünkü emin olun en geç bir ay içinde en geç iki ay içinde sıkılıp bırakacaksınız.

Ayriyetten sır para kazandırdığı için ilginiz olmayan bir konuda da kesinlikle blok açmamalısınız. Çünkü insan zamanla ilgisi olmadığı bir konu hakkında blog yazmaktan sıkılıyor. Blogla yeterince ilgilenmiyor ve yazacak konu bulamıyor.

Hal böyle olunca da tıpkı diğer bloggerların 100’de 95’i gibi bilgisizlikle sabırsızlıktan dolayı blog tutmuyor. Bu sebeple her ne olursa olsun önce ilgi duyduğunuz sektöre yönelip pazar araştırmasını iyi bir şekilde yapın ne demiştim annelik ve bebek kategorisi gayet iyi para kazandırıyor.

Çünkü bu konuda reklamveren çok daha fazla kişi var ve tıklama başına maliyet çok daha yüksek en önemlisi kesinlikle ve kesinlikle gireceğiniz sektöre karar verin moda mı, sağlık mı, gezi mi? Bunu önce düşünün sektör belirledikten sonra bu sektörle ilgili bir anahtar kelime araştırması yapın.

Mesela internetten para kazanma kelimesinin aranma hacmi yaklaşık 33000 olarak geçiyor 33000 çok güzel çok büyük bir rakam demek ki insanlar para kazanmak istiyor.

Ama tahmin edin ne eksik. Sabır, sabırlı değiller birkaç hafta yazı yazıp hemen para kazanmak istiyorlar bir doğal olarak başarısız oluyorlar her şeyde olduğu gibi belli bir süreci ihtiyacınız var ve bu süre içerisinde düzenli bir şekilde istikrarlı bir şekilde yazı yazmalısınız göreceksiniz ki üç ay sonra hadi Altı ay olsun Altay sonra büyümenin hızlı bir şekilde artmaya başlayacak.

Gyo İle Pasif Gelir Kazanma

Bin lirayla pasif gelir kazanmanın 3’üncü yöntemi ise GYO yani Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı normal hisse senetlerinden farklı olarak gayrimenkule yatırım yapıyorsunuz. Belki de bir çok yere duymuşsunuzdur GYO olan ne diye soracak olursanız yatırımcılardan yatırımları toplayıp gidip gayrimenkule yatırım yapıyorlar.

Bunu sadece daire-ev olarak düşünmeyin yani benzin istasyonları, baz istasyonları, restoranlar, kafeler, oteller hiç farketmiyor gayrimenkul sektöründeki her şey yatırım yapıyorlar. Yani sizin sizleri yatırımlarıyla gidip bir gayrimenkul yatırım yapıyorlar ve bunlardan elde ettiği karım bir kısmını size temettü olarak veriyorlar ek olarak burada güzel bir avantaj eklemek istiyorum.

Diğer hisselerin aksine kazandığınız temettüden yüzde sıfır gelir vergisi ve yüzde sıfır kurumlar vergisi veriyorsunuz yani hiç vergi vermiyorsunuz anladığınız üzere diğer hisseler gibi borsada işlem görüyorlar.

GYO’lar sayesinde aslında bir yatırımcı belli bir gayrimenkulü almadan onu finanse etmek zorunda kalmadan kelimekule yatırımı yapabilir ve bunlar temettü geliri elde edebilir. Garanti GYO, İş GYO, İhlas GYO gibi bir sürü firma var. Bu şekilde bin lira ile bile gayrimenkul sektöründen pasif gelir elde edebilirsiniz ev alıp onunla uğraşmak sigortalarla, vergilerle, masraflarla, kiracıyla uğraşmanıza hiç gerek yok yatırım yapmak istediğiniz GYO’nun sitesine girip araştırma yapabilirsiniz.

YouTube

Diğer maddeler göre ortaya biraz daha çaba koymamız gerek ama gerçekten istikrarlı olursanız çalışırsanız ve emek verirseniz diğer maddelerin hepsinden çok daha fazla para kazanabilirsiniz. YouTube işi bence yarı aktif yarı pasif bir iş. Çünkü gece yatarken para kazanabiliyorsunuz ama çalışmamız gerek vaktinizi harcamanız, disiplini ve istikrarlı olmanız, videoları editlemeniz gerek. Hatta bazen saatlerce editlemeniz gerekir ki kafayı yiyebiliyorsunuz.

YouTube düzenli çalışmayı ödüllendirir uzun vadeli istikrarlı bir şekilde video yüklerseniz geri dönüşleri mutlaka alırsınız. Eğer kameranız yoksa telefonunuz full HD çekiyorsa bin lira ile güzel bir mikrofon bir tripot alıp YouTube’dan ücretsiz dersler izleyip bu işe çok kolay bir şekilde girebilirsiniz.

Bir iki yıl sonra günde 1000 lira bile kazanabilirsiniz YouTube’dan. Eğer düzenli bir şekilde video yüklerseniz her attığınız video bir öncekinden daha iyi olursa yani kendiniz de geliştirirsiniz çok iyi paralar kazanabilirsiniz ama yok ben bir video atarım bir ay beklerim tutarsa tutar mantığı ile ilerlerseniz tam bir hayal kırıklığı olur.

Bu işi de yarı pasif gelir olarak görüyorum dedim çünkü eğer ilk başlarda gereken emeği verirseniz çalışırsanız ileride çok rahat edersiniz şöyle örnek vereyim. Aslında iyi para kazanmaya başladığınız zaman YouTube pasif geliri düşünüyor. Mesela bir işte çalışıyorsunuz diyelim bir hafta boyunca çalışmazsanız para alabilir misiniz? Alamazsınız ama YouTube’da bir ay boyunca video yüklerseniz sıkı çalışıp sonraki bir ay tatili çıkarsınız o eski videoların izlenmesi ile para kazanırsınız hem de hiçbir şey yapmadan.

Satış Ortaklığı

Bin TL ile pasif gelir yaratmanın bir diğer yöntemi ise satış ortaklığı düşünün ki kalabalık bir caddedesiniz ve bu caddeden her gün binlerce kişi geçiyor ama bu geçenlerin sadece yüzde ikisi veya 3’lü dükkana giriyor.

Gidip bir dükkana diyeceksiniz ki sizin mallarınızı ben alacak 50 liraya satıyorsunuz diyelim Bu malları gidip ben bunları sokakta satacağım veya müşterilerinizin dükkanımıza yönlendireceğim ama bu 50 Liranın 25 lirasını da alırım. Aslında bu kadar basit Peki diyeceksiniz ben satıyorsam bundan nasıl pasif gelir elde ederim hemen anlatayım.

Satış ortaklığı web sitelerinde borsalarda veya sosyal medya mecralarında diğer şirketleri veya ürünleri tanıtmak ile ilgilidir Amazon Apple Bu işin en kolay yolu mesela sitesine giriyorsunuz bir ürün seçiyorsunuz bunu linkini size veriyor.

Linki girip bir yerde paylaşıyorsunuz linke tıklayıp ürünü biri alırsa sizde bulunan pay alıyorsunuz. Eğer Instagram sayfanız Facebook sayfanız veya grubunuz ya da Telegram kanalınız varsa ki telegram da sanıyorsam son zamanlarda çok kişi bu işi yapıyor.

Çok iyi para kazanabilirsiniz şöyle düşünün Instagram sayfasına bir linki paylaştığınız ve gece yatağa girdiğiniz gece bir kaç kişiye o linke tıklayıp ürünü aldılar işte pasif gelir elde etmiş oluyorsunuz genellikle YouTube’da ürün inceleyenler bu şekilde para kazanıyorlar ürünü inceliyorlar aşağı satın alma linkini koyuyorlar ve her bir kişi linke tıklayıp satın aldığı zaman onlarda komisyon kazanıyorlar.

Satış ortaklığında bence herhangi bir stratejik yoktur. Çünkü tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı insanların nasıl linki yönlendirmeniz gerektiğini siz seçeceksiniz ister blog açın ister YouTube kanalında tanıtın, ister popkeys yayınlayın, ister yayıncılık yapın bunun bir sınırı yok.

Bin lira bu işe başlamaya yeter de artar bile bir şey eklemek istiyorum ama bu yöntemlerden biri değil bin TL ile bir eğitim alırsanız kurs alırsanız bunu eğitiminizi ayırırsanız ya mesela dil öğrenirsiniz yazılımı öğrenirseniz çok daha farklı bir insan olup çok daha fazla para kazanabilirsiniz.

İşte bu yüzden her zaman dediğim gibi Aslında en iyi yatırım kendine yapılan yatırımdır dipnotumuzu da ekledik okuduğunuz için teşekkürler. Listeyi faydalı bulduysanız beğeni bırakmayı unutmayın. Bu tarz yatırım, girişimcilik, para kazanma ve kişisel Finans ilgili daha fazla liste görmek istiyorsanız mutlaka bizi unutmayın.

Yorum Yap