1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Manipülasyon Nedir? Sevgili ya da Patron Manipülasyon Teknikleri

Manipülasyon Nedir? Sevgili ya da Patron Manipülasyon Teknikleri
+ - 0

Yıllar önce yaşadığınız bugün aklınıza geldiği zaman ya ben neler yaşamışım öyle dediğiniz bana bunların yapılmasını nasıl izin vermişim diye geçirdiğiniz durumlar varsa bugünkü konumuz sizler için.

Manipülasyon nedir? Manipülasyon, teknikleri nelerdir? kimler uygular gibi küçük bilgiler vereceğim size özellikle manipülasyon teknikleri anlatırken vereceğim örneklerde geçmişte yaşadığınız şeylerden çıkarımlar yapacağınızı düşünüyorum ya da yaşadığınız bir manipülasyon varsa şu anda farkına varacaksınız. Zaman zaman farkında bile olmadan birileri tarafından Manipüle ediliriz.

Bunu o an yapılırken anlayan insan çok azdır zaman içerisinde iş işten geçtikten sonra anlaşılan bir durumdur genelde bu manipülasyonlar bazı işyerinde müdürünüz, patronumuz, okulda öğretmeniniz, ilişkide sevgiliniz ya da arkadaş çevrenizde arkadaşlarınız olabilir. Manipülasyonun kelime anlamı harekete geçirme, yönlendirme, etkilemedir.

Psikolojik manipülasyonun anlamı insanları kendi bilgilerinin dışında veya istemedikleri halde etkileme yönlendirme anlamına gelir. Manipülasyon yapan kişiye de manipülatör denir. Manipülatörlerin ortak özellikleri vardır, mesela manipülatörler karşı tarafın psikolojik kırılganlıklarını iyi analiz ederler.

Böylece en iyi hangi taktiği uygularsa başarılı olabileceğine saklamış olurlar diğer özellik ise manipülatörler gerektiğinde kurbana zarar vermekten vicdan azabı duymayacak kadar gaddar ve merhametsizdirler herhalde daha şimdi ben gözünüzde eski sevgilinize de eski müdürünüz canlanmaya başlamıştır. Şimdi gelin neler yapıyor bu kişiler nasıl taktikler uyguluyorlar onlardan bahsedelim.

Önce Küçük Sonra Büyük Talep Tekniği

Burada öncelikle sizden küçük bir ricada bulunur manipülatörler örnek verelim bir borç istenir küçük bir miktar hiç önemi olmayan bir tutar verirsiniz çok süre geçmeden öder borcunu daha sonra kısa ki zamanın ardından tekrar bir borç ister sizden fakat bu sefer tutar diğerine nazaran fazlaca büyüktür güveni sağladığı için rahatlıkla verirsiniz bu borcu oysa direk olarak yüksek miktardaki tutarı sizden istemiş olsaydı muhtemelen ilk seferde bu kadar sıcak bakmazdınız.

Önce Büyük Sonra Küçük Talep

Burada diğerini tam tersi teknik uygulanıyor önce sizden büyük bir talepte bulunuluyor istemeyeceğiniz türden örnek verelim yine. Müdürünüz der ki bundan sonra her hafta sonu bu iş bitene kadar gelip burada çalışıyoruz itiraz edersiniz, karşı çıkarsınız, sinirlenirsiniz sonra sanki lütfeder gibi Tamam Tamam sadece bu hafta sonu gelip şu işi bitirelim ondan sonrasına gerek yok der bir öncekine göre oldukça cazip gelen bu teklifi direkt kabul edersiniz sorgulamazsınız bile oysa ilk olarak hafta sonu gelmenizi talep edilseydi. Muhtemelen bu kadar sıcak bakmamış olacaktınız.

Sevgilinizle ilgili bir örnek verelim de bu hafta sonu arkadaşlarına kampa gideceğim der küçük çaplı bir kavga ne işin var ne gerek var falan derken belli bir süre sonra tekrar iletişime geçer sizinle kamp iptal oldu ama cumartesi akşamı arkadaşlar içmeye gideceğiz baş başa bir öncekine göre daha masum bir teklif olduğu için düşünmezsiniz bir de kabul edersiniz. Oysa hepsi planlı bir projedir.

Giderek Artan Talepler

Direk örnekle açıklayacağım bunu bir araba almaya niyetlisiniz galeriye gidiyorsunuz ve size 100 birim para söylüyor arabaya bakıyorsunuz paraya bakıyorsunuz oldukça mantıklı geliyor size tam oldu bu iş diyorsunuz arabayı almaya niyetleniyorsunuz kredisiyle bir pazarlık tır başlıyor yalnız bu arabanın kliması yok klima isterseniz şu kadar daha, arabanın jantları çelik değil yalnız onun da bedeli şu kadar, şu aksesuar eksik onu da eklersek şu kadar derken bir bakıyorsunuz 100 birim olarak niyetlendiğiniz arabaya 150 birim para öderken buluyorsunuz kendinizi oysa ilk hamlede 150 birimi görmüş olsaydınız belki bu kadar sıcak bakmayacaktınız olaya.

Aşağılama ve Provakosyonla Manipüle Etme

En çok kullanılan yöntemlerden ve taktiklerden bir tanesidir bu. Bir patron düşünün çalışanlarını devamlı aşağılıyor özellikle birbirlerinin yanında şimdi sana bu işi vereceğim ama yapabileceğinden çok emin değilim sende o kapasiteyi görmüyorum yapılması gerekiyor çaresizim sana vereceğim bu işi bir dene bakalım becerebilecek misin. Bunu duyan çalışan ekstra ve özenle ekstra bir ilgiyle o işi yapmaya çalışıyor gerek kendini göstermek ifade etmek adına gerek patronunu mahcup etmek adına.

Bir de bizzat yaşadığım bir örnek aktarayım size çalıştığım şirketlerden bir tanesinde aralık ayının sonunda ocak ayının başında işveren inanılmaz derecede çalışanlarına kan kusturuyordu bir işi beceremiyorsun, sen bu iş için çok yetersizsinler toplantıda devamlı aşağılamalar, sanların yanında devamlı demoralize edecek cümleler. Yalnız Bunun Mobbing ile karıştırmayın Mobbing ile manipülasyon benzer yanları olsa da aslında farklı konulardır. Mobbing konumuzda başka bir zaman dilimi içerisinde size aktaracağım bir makale olacak örneğe geri dönelim.

Sen zaten çok yetersizsin, sen zaten bunu yapamazsın böyle giderse seninle çalışmaya devam edemeyiz öyle bilinçaltına oynardı ki çalışanlar kendilerini değersiz hissederdi. Fakat bunun bir sebebi vardı yani en azından ocak ayında yaptığım bir sebebi vardı çünkü ocak ayı sonu itibariyle zam yapmak zorundaydı.

Bir ay boyunca öyle malipüle ederdi ki çalışanları yaptığı zam oranını duyunca vallahi bu kadar memnuniyetsiz ile iyi bile verdi diye içinden geçirdi herkes kimse gelen orandan şikayetçi olmazdı, kimse kapısını bu oran yüzünden şikayet etmek adına çalmazdı öyle güzel işçilikle oynardı. Ama zaten söylemiştim bu manipülatörlerin en büyük özelliklerinden bir tanesi gaddar ve merhametsiz olmalarıdır ama sorsanız ortamlarda onlardan iyisi yoktur.

Özgüveni Yıkma

Bu madde ile ilgili ilişkiler üzerinden bir örnek vereceğim bir çift tanıdığım vardı erkek olan kadını devamlı ortam içerisinde ufak laf sokmalarına iğnelerdi ama çok aşikar yapmazdı bunu kadınlar mesela konuşurken kendi aralarında çok güzel elbise diye tatlım gerçekçi olalım gerçekten elbisenin içine girebileceğini düşünüyor musun ben beğeniyorum seni hayrı ama lütfen biraz gerçekçi ol.

1 2 derken örnekler gitgide çoğalıyordu hatta yalnızken benzer laf sokmalar da oluyormuş tatlım bu yaştan sonra kimle evleneceksin hem de benim gibi aday varken biraz mantığını kullan ne olur, gibi tepkilerle devamlı Manipüle ederdi bir gün sorduk neden ayrılmıyorsun neden çekiyorsun bunu diye dedi ki yahu bana kim bakar.

Öz güveniyle öyle oynamıştı ki ondan başkasının onu kabul edemeyeceğini düşünüyordu neden vazgeçemez diye bir makale yayınladım geçtiğimiz günlerde. Özgüvensizlik vazgeçememenin en büyük sebeplerinden bir tanesidir diye anlattı işte bunun tam buna örnek.

Borçlu Çıkarma

Bir taktik vardır denk geleniniz vardır muhtemelen bir ayakkabı boyacısı yolda yürürken birden bire fırçasını düşürür ama dönüp bakmaz arkasından gelen insan o fırçayı alır boyacıya verir boyacıda teşekkür etmek maksadıyla ayakkabıyı boyamayı teklif eder istemem isterim derken birden bire yeri atılır ve ayakkabısını boyamaya başlar kişinin ama öyle şov yaparak öyle hararetli boyar ki mecbur kalır karşıdaki kişi o emeğin karşılığı olarak para vermek zorunda hisseder kendini bu sayıda boyacı kendi kendine müşteri sağlanmış olur.

Avrupa’da Türkiye’yi ziyarete gelen turistlere rehberlerin ayakkabı dolandırıcıları konusunda uyarıda bulunduğunu biliyor muydunuz tam bizim ülkemize has bir olay. Çünkü bu manipülasyonları kurbanı genelde turistlerdir.

Egoyu Kullanma

Duygusal Manipülasyon teknikleri arasında her zaman ön plandadır manipülatör çeşitli yalanlarla sizin egosu tavan yaptırır. Bu olumlu düşünceler manipülatörler ile yine olumlu karar vermenizi sağlar.

Özellikle bazı arkadaşlar vardır ya bu abi var ya bu ağabey on numara bir abimizdir diye etrafta dolaşır ya da kızım sen çok güzelsin ya Allah’ım sen böyleyken ben yanında hep sönük kalıyorum gibi cümlelerle yanınızda dolaşanlar size öyle gazlar verir ki o gaz sayesinde işlerin çok rahat gördürürler. Kısaca düşünün muhakkak aklınızda şu anda iki tane isim gelmiştir.

Suçlu Hissettirme

Bu yöntemde karşı tarafa kendini suçlu hissettirecek şeyler yaparak duygusal boşluğundan yararlanılır devamlı hatası bulunarak eline devamlı Koz toplar mesela manipülatör yeri geldiği zaman da ısıtıp ısıtıp önünüze koyar. Evet o gün saatlerce seni kafede tek başıma beklemek zorunda kaldım Bak bu sefer gelirsin değil mi ben 3 saat bekleyecek sen baştan söyle ona göre geleyim bir bakmışsınız her yeri ondan önce gidiyorsunuz.

Mahrum Bırakma

İnsanları itaat ettirmek aslında köleleştirmek için onun sevdiği bazı şeylerden mahrum bırakma en sık karşılaşılan manipülasyon tekniklerinden bir tanesidir yeri gelir maddiyat olur, yeri gelir özgürlük olur. Yeri gelir cinsellik olur bir şekilde size bir şeylerden mahrum bırakmaya çalışır böyle durumlarda karşılaşmamak ya da varsa kurtulmak için hem zihin hem de maddi olarak özgür olmak bu olmak gerekir. Çünkü birinin sizi bir şeyden mahrum bırakmakla tehdit edebilmesi için öncelikle onu muhtaç olmak lazım bunu unutmayın.

Mağduru Oynamak

Birkaç bölümü vardır aptalı oynama sürekli neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum kadersiz insan, sorun değil ben alışkınım buna acınası durumda olanlar önemli değil yürürüm egzersiz olur hem bana bu sayede ilgili üstüne çeker ve mağdur edebiyatıyla bir şekilde kendini avantaj sağlar.

Bu manipülasyon tekniklerini bilinçli olarak uygulandığı olduğu gibi hayatına sağladığı faydaları bildiği için bilinçsizce alışkanlıkla uygulayan kişiler de vardır. Tabii bu saydığım maddeler bir kısmı ve önemli olanları inanın bir bu kadar daha manipülasyon teknikleri bulunuyor sizinle vereceğiniz örnekleri varsa yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap