1. Ana Sayfa
  2. Finans

Bilinmeyen Tasarruf Yöntemleri – Sıradışı 5 Yöntem

Bilinmeyen Tasarruf Yöntemleri – Sıradışı 5 Yöntem
+ - 0

Öncelikle makalemizi dikkate almanızı öneririm! Bilinmeyen tasarruf yöntemleri hakkında zenginlerin neler yaptığını sizler için paylaşmak istiyorum. Öncelikle bilinmeyen tasarruf yöntemleri listeme geçmeden önce kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum.

Türkiye’deki her on insandan 9’u Acil durumlarda kullanabileceği tasarrufa ve nakit desteğine sahip değil bu korkunç bir istatistik. Çünkü hayatınızda bir şeyler ters giderse kredi kartı veya kredi ile ödeme yapmanız gerekecek ve sonunda yüksek faiz ödemek zorunda kalacaksınız.

Kredi ya da kredi kartı faizleri hat safa da ve her geçen gün yüzde yirmi yada yüzde 30 yükselmekte bu kadar faizi ödemek için insanın aklını kaçırmış olması lazım, ama durum şu ki birikim yaptığını söyleyenler bile hesaplarında bir şey olmadığını söylüyor.

Nüfusun neredeyse yüzde sekseninin tasarruf hesabında 1000 TL’den az olduğunu söyleyebiliriz bin TL günümüzde bir aylık kirayı karşılamaya yetmediği için ciddi bir sorununuz olduğunu farkındasınızdır. Günümüz şartlarında para biriktirmek kolay değil çünkü bize harcamaya zorlayan pek çok yerde çevreciyiz.

Harcama yapmak tamamen kötü bir durum değildir. Siz harcama yaparken birileri para kazanıyor ve bu da ekonomiyi kalkındırıyor ama kendinizi yüzde 30 kredi kartı faizi öderken bulmamak için biraz dengeli harcamalısınız. İnsanlar genellikle temel giderlerini karşılamaları gerektiğinden tasarruf edememekten şikayet ederler.

Bu insanlara Starbucks kahvesinin bir sorumluluk olmadığını söylemek istiyorum. Bu fiyatın çok altında bir fiyata evde kahve yapabilirsiniz ancak 50 TL’lik bir karton bardak kahve insanların paralarını boşa harcadıkları en çılgın şey değildir.

Bilinmeyen Tasarruf Yöntemleri

İnsanların aslında biriktirebilecekleri bir serveti boşa harcadıkları başka şeyler de vardır. Bu yüzden bu makalemiz de zenginlerin nasıl para biriktirdiklerinin beş yolundan bahsedeceğiz yani bilinmeyen tasarruf yöntemleri neler bir bakalım. Bu arada nasıl birikim yapılır? Hakkında ki listemizi de mutlaka okumalısınız.

Asla Ne Kadar Paranız Olduğunu Söylemeyin

Asla Ne Kadar Paranız Olduğunu Söylemeyin

Özellikle diğerlerinden daha fazla kazanıyorsanız ne kadar para kazandığınızla övünmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir. Size daha yüksek bir sosyal statü verir. Çünkü daha fazla para kazanıyorsanız diğerlerinden daha akıllı daha zeki ve daha çalışkan olursunuz kimse tesadüfen daha fazla para kazanmaz ama bir çanta dolusu parayla ortada dolaşmak ve diğerlerinden daha fazla param var diye bağırmak sizi bir para kesesi gibi gösterecektir.

Etrafınızda bir anda pahalı şeyler satın almanız için sizi ikna etmeye çalışan insanlar belirecektir. Pahalı ve lüks arabalar saatler giysiler ve mücevherler hedefinize ulaşmak için 2 milyon TL’lik bir Range Rover ihtiyacınız yok. İnanın bana 350 bin TL’lik bir araba bile beklentinizi eşit şekilde karşılayacaktır ancak 2 milyon TL’lik bir Range Rover’a herkes diğerinden daha zengin olduğunu göstermek için biner.

Ancak insanlar sizin zengin olduğunuzu öğrendiklerinde genellikle geri ödemeyecekleri borç paralar, pahalı hediyeler ya da sağlıkları için onlara destek olmanızı beklerler. Bu yüzden zengin insanlar genellikle basit kıyafetler giyer ortalama bir araba kullanır ve mütevazi bir şekilde yaşar. Buna en güzel örnek Warren Buffett ve Jeff Bezos’u görebilirsiniz.

Jeff ve Buffett bir milyarder olmalarına rağmen 20 bin dolarlık arabalar kullanmakta ve mütevazı bir ofise sahip olmaktadırlar ve dikkat ederseniz çoğu zengin insan için durum bu şekildedir. Bu yüzden para biriktirmek istiyorsanız mümkün olduğunca çok para kazanın ama maaştan maaşa yaşıyormuş gibi davranın.

Değeri Düşen Şeylere Daha Az Harcama Yapın

Satın aldığınız her şey iki türe ayrılır ya fazla mesaiyi hak eder ya da değer kaybeder. Örneğin sıfır kilometre Mercedes satın aldığınızda kendinizi harika hissedeceksiniz bu konuda haklısınız parlıyor dikkat çekiyor ve muhteşem görünüyor ancak bayiden çıktığı anda otomatik olarak değerinin yüzde 5 veya 15’ini kaybediyor.

Çoğu yeni araba ilk yıllarında değerlerinin yaklaşık yüzde yirmi ile 30’unu kaybeder ve değer kaybetmeye devam eder, öte yandan iyi bir mahallede bir ev gelecek yıl biraz daha değer kazanacak ve her yıl küçük bir farkla değerlenecek.

Evdeki eşyalar değer kaybetmesine rağmen evin üzerine inşa edildiği arsanın değeri artacaktır ve bu sadece bir örnek, değeri artan diğer şeyler ise altın gibi nadir metaller, değerli şirketlerin hisse senetleri, menkul kıymetler yatırımları, yatırım fonları, sınırlı sayıda koleksiyonluk saatler ve benzeri eşyalardır.

Ne yazık ki çoğu insan çoğunlukla zamanla değer kaybeden giysiler, aletler, mobilyalar ya da yeni arabalar satın alır bu tür şeyleri satın almakta yanlış bir şey yok çünkü temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için onlara ihtiyacımız var.

Bununla birlikte zengin insanlar bütçelerinin önemli bir kısmını değerli şeylere harcamalarında sağlar bu tasarruf etmenin en akıllı yollarından biridir.

Gereksiz Faizden Kaçının

Bilinmeyen Tasarruf yöntemleri: Gereksiz Faizden Kaçının

Kredi kartlarının iki yüzü vardır ya zengin olmanıza yardımcı olurlar ya da sizi sonsuza kadar fakirleştirirler. Mali açıdan sorunsuzca davranan insanlar kolayca kazandıklarından daha fazlasını harcamaya ve kredi kartlarına yüzde yirmi faiz ödemeye başlarlar ki bu da deliliktir, şu anki fiyatı ile karşılaştırmıyorsunuz kesinlikle yüzde yirmi faizle alamazsınız.

Peki neden ilk etapta satın alırsınız, özellikle şu şekilde düşünmelisiniz bir yatırımın ortalama getiri oranı yüzde yedidir kredinize yüzde 80’e varan yıllık faizi öderken önce o borcu kapatmadığınız sürece yaptığınız yatırımın bir anlamı olmayacaktır.

Ancak kredi kartınızı bilinçli bir şekilde kullanırsanız kredi notunu yükseltebilir ve kredi verilmesi için güvenilir bir kişi olduğunuzu finans kuruluşlarını kanıtlayabilir siniz. Yani bir ev satın almak için konut kredisi aldığınızda daha düşük bir ipotek oranı ile kredi kullanırsınız, yüzde birlik bir fark bile çok büyük olacaktır.

Özellikle de 10 yıllık bir ipotek ise bir iş kurmak veya mevcut işinizi büyütmek için paraya ihtiyacınız varsa kredi notunu yüksek ise bunu elde etmek çok daha kolaydır zengin insanlar ne pahasına olursa olsun gereksiz faizden kaçınırlar değersiz borçları olan büyük faiz birçok insanı fakir tutan şeydir.

Zenginler Harcamalarını Planlarlar

Üniversitedeyken en azından birkaç arkadaşım ay sonunda benden borç ister ve maaşlarını alınca geri öderdi ve hep merak etmişimdir. Eğer bu senin gelirinse neden harcamalarını gelirine göre ayarlamıyorsun.

En azından bir sonraki maaşına kadar seni idare etsin, net bir planınız olmadan rastgele para harcamak para konusun da kötü olduğunuzun en önemli işaretidir. Zengin insanlar harcamalarını her zaman bir kuruş bile harcamadan planlarlar. Örneğin yüzde yirmi faiz ödemek için.

Zengin İnsanlar Hazzı Nasıl Geciktireceklerini Bilirler

Düşük gelirli bir aile de büyüdüğünüzde günlük hayatın daha az garantisi vardır bugün iyi yemek olabilir ve yarın olmayabilir, bugün buzdolabında dondurma varsa şimdi yeseniz iyi olur. Çünkü ailenizin size nezaman bir daha dondurma getireceğini asla bilemezsiniz ve gelecek hafta daha fazlasını alacaklarında söz verseler bile daha önce finansal zorluklar nedeniyle bu tür sözlerinden vazgeçtikleri için onlara güvenemezsiniz.

Böylece daha büyük ödülleri beklemek yerine hemen küçük ödülleri tercih ederek büyürsünüz ve maaş gününüz geldiğinde gelirinizin yüzde 20’sini birikim hesabınıza yatırmak yerine yeni kıyafetlere, restoranlara ve arkadaşlarınızla yaptığınız aktivitelere yatırırsanız kısa vadede kendinizi iyi hissettirecektir ancak bu finansal özgürlüğü elde etmek için asla yeterince biriktirebileceğiniz anlamına gelmez ve hayatınızın sonuna kadar 9-5 çalışacaksınız.

Para biriktirmenin ilk adımı hazzı ertelemeyi öğrenmektir Warren Buffett‘ı bu kadar zengin yapan da buydu. 30 yaşında milyon dolar kazanmasına rağmen yepyeni bir araba almamış pahalı tatillere gitmeye başlamamış ve diğer herşeyi yatırım yaparken tutumlu bir şekilde yaşamaya devam edebilmiştir işte zenginlerin para biriktirmek için kullandıkları 5 strateji ve bilinmeyen tasarruf yöntemleri.

Biraz alışılmadık gelebilir ama işe yarıyor onları uygulamaya başlayın ve hayatınızın bir parçası haline getirin, zengin olmak bir gecede elde edilen bir başarı değildir zaman özveri ve disiplin gerektirir mevcut maaşınız ayda sadece 1000 TL biriktirmenize izin veriyorsa cesaretiniz kırılmasın sorun değil.

Herkes bir yerden başlar ama mesele nereden başladığınız değil nerede bittiğiniz ile ilgilidir. Bu nedenle bin TL ile bile başlayabilirsiniz ve yavaş yavaş gelirinizi artırmanın ve daha fazla bilinmeyen tasarruf yöntemleri farklı yollarını da bulun, unutmayın bu disiplin hayal edebileceğinden çok daha sizi ileriye götürecektir.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Makalelerimizi beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yap