1. Ana Sayfa
  2. Finans

Millet nasıl zengin oluyor? 6 Zengin Alışkanlığı

Millet nasıl zengin oluyor? 6 Zengin Alışkanlığı
+ - 0

Millet nasıl zengin oluyor? zenginlerin bizim yapmadığımız alışkanlıklarını sizlerle paylaşacağım zengin olmak zor bir süreç başarılı olmak zor bir süreç ama modellediğimiz zaman zengin insanların alışkanlıklarını tüketim davranışlarını paraya olan bakış açıların da bunlarda altı tane faktör öne çıkıyor.

Millet nasıl zengin oluyor?

Bu faktörler neler hepsinin cevabı işte bu makale de lafı uzatmadan millet nasıl zengin oluyor? Zenginlerin alışkanlıkları nedir? Hemen listeliyorum.

Millet nasıl zengin oluyor

Kendilerine Ödeme Yapmaları

Sevgili dostlarım para ile ilgili zenginlerin ilk izlediği yol ilk olarak kendilerine ödeme yapmaları. Şimdi biz maaşımızı alıyoruz atıyorum 4000 lira para aldık. Bunu önce harcıyoruz. Ondan sonra geri para kalırsa bunları kendimize veriyoruz bu yanlış bir tutum. Öncelikle bizim birikimimiz ne kadarsa bu birikimi kendimize ayırmalıyız.

Geri kalan parayı buna göre harcamalıyız sevgili dostlarım Warren Buffett’da bu konuyla ilgili muhteşem bir sözü var sevgili dostlarım. Warren Buffett diyor ki, “Harcamalarınızdan kalan parayı tasarruf etmeyin tasarruflarınızdan kalan parayı harcayın” İşte bu şekilde başarıya ulaşabilirsiniz.

Warren Buffett zaten biliyorsunuz Dünya’nın en iyi yatırımcılarından bir tanesi çok başarılı bir iş insanı ve pek çok tavsiyesi var bu da altın değerin de olan bir tavsiye o yüzden ilk ödemeyi kendinize yapın sevgili dostlarım ondan sonra harcamalarınıza ayırın. Zenginlerin ilk izlediği yöntem buydu.

Parayı İşe Yatırmak

İkinci sırada sevgili dostlarım parayı işe yatırmak var. Bu maddede zaten diğer makalelerim de çok sık bahsediyorum. Siz işe ne kadar para yatırırsanız iş o kadar büyür ama yaygın olan davranış bir satış yaptığınız zaman bir ürün sattığınız zaman ya da başka bir şey sattığınız zaman paranız artıyor ve bu parayla gidiyorsunuz araba alabiliyorsunuz, ev alabiliyorsunuz diğer ihtiyacınız olmayan şeylere yatırım yapıyorsunuz anında nakite çevrilmeyecek paraya çevrilmeyecek şeylere yatırım yapıyorsunuz ve paranız zamanla eriyor.

Yani parayı bazen betona gömebiliyoruz farklı şeylere gömebiliyoruz ama zenginler sürekli işe yatırıyor. Siz işe bir verdikçe iş size iki veriyor, siz işe bir verdikçe iş dize iki veriyor, 3 veriyor, 4 veriyor. Böylece paranız katlanıyor sevgili dostlarım yani lükse kaçmak oldukça yanlış bir tutum olabilir.

Zenginlerin evet bazıları çok lükse kaçtığını görüyoruz ama başarılı iş insanlarına baktığımız zaman hep genelde mütevazi bir hayat sürüyorlar ve paralarını ne zaman olursa olsun işlerine yatırıyorlar ve işlerinden daha çok para kazanıyorlar ve daha sonra isterlerse bunlardan lüks bize göre lüks olan kendine göre normal olan şeyleri alabiliyorlar sevgili dostlarım.

Bu yüzden işimize para yatırmayı asla ama asla unutmayalım. Siz işe bir verirseniz iş size iki verir, yeri gelir 3 verir, yeri gelir 4 verir ama mutlaka verir sevgili dostlarım ikinci maddemiz de böyleydi.

Borç Satın Almazlar

Borç Satın Almazlar

Zenginlerin izlediği üçüncü yöntem ise sevgili dostlarım. Borç almazlar, borç almayı durdurmamız lazım. Ne demek borç nasıl alınır mı diyorsunuz. Şöyle ki, atıyorum sizin asgari ücreti bir geliriniz var ya da 4000 lira 5 bin lira bir geliriniz var ama bir telefon almak için kredi çekiyorsunuz.

Bu hayatta yapabileceğiniz en büyük yanlışlardan bir tanesi ha durum şöyle ise bu telefon sizin için hayati derecede önemli ise bütün işinizi bu telefonla yapıyorsanız bu telefonu almadan olmuyorsa mesela bu Phone 11 olabilir. O zaman alın ama diğer durumda ise elinizde bir telefon varsa bu telefon sizin bütün ihtiyacınızı görüyorsa bu fuzuli bir harcamadır ve hem krediye girerseniz faiz ödersiniz ve 7 bin liralık telefon size 8000 lira olur.

Onun paranın pulu olması da var paranın zamanla daha fazla erimesi de var yani astarı yüzünden pahalı olur. Bu yüzden bir şey alacağınız zaman bu gerçekten benim ihtiyacım mı diye düşünün. Öteki türlü borç satın almış olursunuz hem elinizdeki para erimiş olur hem de aldığınızın bir kıymeti kalmaz.

Bu yüzden bir şey alırken mutlaka bunu düşünmemiz lazım. Zengin insanlar da şunu görebilirsiniz bir şey aldıkları zaman ben bunu kaça satarım diye düşünüyorlar. Ben bundan ne fayda sağlayabilirim diye düşünüyorlar ve bu gerçekten benim ihtiyacım mı diye düşünüyorlar.

Bu yüzden bunu bir kez daha düşünün. Bu araba olabilir, telefon olabilir en basit örneği ile buna gerçekten ihtiyacınız var mı bunu almak sizi zorlayacak bir seviye getirecek mi bunu düşünün borçla bir şey satın almayı bırakın özellikle de lüks ürünleri ihtiyacınız olmayan ürünleri.

Bahanelere Yer Yok

Bahanelere Yer Yok

Zenginliğin dördüncü sırasın da sevgili dostlarım bahanelere yerlerinin olmaması. Şimdi pek çok başarı hikayesi izliyorsunuz. Bunların ortak özelliklerinden birisi her zaman sıkıntılar var zorluklar var olmayacak şeyler var ama bunların karısına her zaman bir çözüm önerisi var, bir problem çözme yeteneği var. Ben her zaman şunu diyorum çevremde ki dostlarıma Dünya’da sahip olabileceğiniz en iyi yeteneklerden bir tanesi problem çözme yeteneğidir.

Çünkü Dünya’nın neresine giderseniz gidin ister Latin Amerika’ya gidin, ister Avrupa’ya gidin, ister Rusya’ya gidin nereye giderseniz gidin oralarda insanlar yaşıyor ve insanların olduğu yerde her zaman problem olur. Siz problemleri çözebiliyorsanız mutlaka para kazanırsınız yani baktığın zaman her iş aslında problem çözmek.

Kim bu problemi daha iyi çözüyorsa kim sorunları ortadan daha iyi kaldırıyorsa o daha çok para kazanır. Bu yüzden şunu düşünebilirsiniz. İşte ben bu işe başlayacağım ama param yok, ben bu işe bağlayacağım ama sermayem yok bunları düşünün sevgili dostlar bu bahanelerin hepsi ortadan kalkabilir.

Kendinize bir ortak olabilirsiniz, farklı bir yetenek öğrenir oradan para kazanabilirsiniz. Yani siz çözüm odaklı olun sorun odaklı olursanız bahane üretirseniz bir yere ilerleyemezsiniz hatta geriye doğru gidersiniz ama bizim daima ama daima ileriye gitmemiz gerekiyor sevgili dostlarım.

Bu yüzden hayatınızda asla ama asla bahanelere yer vermeyin ve başarısızlık diye bir şeyin olduğunu unuttun sevgili dostlarım ya başarırsınız ya da öğrenirsiniz ama asla başarısız olmazsınız bu felsefeye geldiğiniz zaman hayat size bambaşka kapıları açacak bundan emin olabilirsiniz.

Her Zaman Bildikleri Yere Yatırım Yaparlar

Her Zaman Bildikleri Yere Yatırım Yaparlar

Zenginliğin 5’inci sırasın da ise sevgili dostlarım her zaman birlikleri şeye yatırım yaparlar. Şimdi görüyoruz özellikle bu Dod coin muhabbetinde yani bunların hiçbirisi yatırım tavsiyesi değil. Bir anda köydeki adam bile dost coin almaya başladı. Neymiş efendim yükselecekmiş aya gidecekmiş şöyle böyle varını yoğunu yatırdığı hazır elindeki evinden arabasından kenara biriktirdiği parasından oldu.

Zenginlere baktığımız zaman kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapmazlar. Siz şimdi tüyo geldi diyorsunuz ama bu tüyo döner dolaşır ilk önce bunlara gelir bunlar bile yatırım yapmadan önce paralarını buraya koymadan önce bu kadar araştırıp bu kadar düşünüyorlarsa size gelesiye kadar aradan belki kaç kişiye gelmiştir yani zaten senin duyduğun şeyi herkes duymuştur.

Bu yüzden bildiğiniz şeye yatırım yapın sevgili dostların anlamadığınız şeye paranızı yatırmayın yoksa paranız çöp olur. Bir şeye yatırım yapmak istiyorsanız onu doğru bir şekilde araştırın bundan kâr etmenizi zarar etmenizi doğru bir şekilde hesaplayın ve eğer siziz hesaplarınıza göre mantıklı geliyorsa ona yatırım yapabilirsiniz sevgili dostlarım.

Mentör Yardımı Almak

Mentör Yardımı Almak

Son maddemiz altıncı maddemiz de ise mentörlerden yardım almak var. Mentörlük gerçekten oldukça güzel bir şey. Çünkü insanların tecrübeleri var. Ve siz bu tecrübelerden doğru bir şekilde istifade edip başarıya doğru giden basamakları daha hızlı bir şekilde tırmanabilirsiniz sevgili dostlarım mentörü nasıl bulabilirsiniz diyorsanız.

Bu çevrenizde bir iş tecrübesi olan bilgilerine fikirlerine güvendiğiniz bir abiniz bir ablanız bir dostumuz olabilir ya da bunu internet üzerinden de bulabilirsiniz. Linkedln gibi yerlerden de bulabilirsiniz.

Linkedln profili oldukça önemli. Bunu zaten bu genç yaşlarda mutlaka oluşturmalıyız. Hepimiz bunun yanı sıra sevgili dostlarım internette pek çok başarılı insanlar var. Bu adamların videolarını izleyerek attığı tweetleri okuyarak kendi kendinizin mentorlüğünü yapabilirsiniz bu adamlar benim birer mentörüm belki bunlardan haberi yok ama ben onların çektiği videolarla, paylaştığı tweetlerle, paylaştığı gönderilerle ilham alıyorum motive oluyorum.

Bazen aklımda kalan soruların cevaplarını oradan bulabiliyorum sevgili dostlarım bu yüzden mutlaka mentörleriniz olsun akıl hocalarınız olsun ve bunlardan danışın. Ayrıca bir kitap bile sizin mentörünüz olabilir sevgili dostlarım.

Bu yüzden mentör bulun tecrübe bu hayattaki en değerli şeylerden bir tanesi çünkü zamanı satın alamıyoruz ama bu insanlar bizden hem yaşça büyük hem de tecrübe olarak büyük oldukları için bunları tecrübelerinden istifade edip zorluklara karşı bir o kadar daha güçlü olabiliriz ve tehlikelerden bir o kadar da kaçabilir Sevgili dostlarım.

Zenginliğin altı kuralı böyleydi umarım sizde bunları uygularsanız ve daha refah içinde Tamam mutlu daha huzurlu daha başarılı bir hayata doğru emin adımlarla ilerlerseniz Sevgili dostlarım. Makale sizler için faydalı olduysa sevdiklerinizle paylaşmayı lütfen unutmayın kendinize çok iyi bakın sevgili dostlarım Hoşçakalın.

Yorum Yap