1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

İletişim Nasıl Kurulur 7 Öneri

İletişim Nasıl Kurulur 7 Öneri
+ - 0

İletişim nasıl kurulur hayatınızın her alanın da büyük bir öneme sahip iletişim peki iletişim nasıl kurulur? hakkında sizlere 7 önerim ile usta olun. Az çoktur şeklinde özetlenebilecek Minimalizmi adında bir yaklaşım vardır. Özellikle satış gibi ikna gerektiren alanlarda çalışanların iyi bildiği bir yaklaşımdır bu. Amatör satıcılar önemsiz detayları uzun uzun anlatarak başarısız olurken iyi bir satıcı önemli noktalara çok kısa sürede vurgu yapıp işi halledebilir.

İletişim Nasıl Kurulur?

Konuşurken Verimli Olmak

İletişim Nasıl Kurulur

İlk ipucu konuşurken verimli olmak güzel bir konuşmanın can alıcı noktası kalitesidir. Konuşmalarınızdan şey, yani, falan, Aynen gibi kelimeleri çıkarın bu tarz kelimeler konuşmaya hiçbir değer katmadığı gibi hiç bir anlamda taşımazlar mesela şu paragrafı okuyun. Bu kış ne yaptın arkadaşlarla kayak yapmaya gittik de şey ya biraz zordu sanki ama ne bileyim göründüğü gibi değilmiş yani öyle işte… Şimdi bir de bununla karşılaştırın.

Bu kış ne yaptın arkadaşlarımla kayak yapmaya gittim Aslında ilk defa kayak yaptım göründüğünden daha zormuş fark ettiğiniz üzere ikinci cevap daha kısa olmasına rağmen ifade ettiği şey tamamen aynı bununla beraber daha özgüvenli ve sofistike duruyor.

Anlamsız Kelimeler Kullanmak Yerine Kısa Aralar Verin

Anlamsız kelimeler kullanmak yerine kısa aralar vermekten

korkmayın aslında küçük duraksamalar konuşurken verdiğiniz mesajın farklı bölümlerine vurgu yapmak için oldukça kullanışlıdır arkadaşlarımla kayak yapmaya gittik. Aslında ilk defa kayak yaptım göründüğünden daha zormuş yani ikinci ipucu duraksamaları kullanarak mesajınızı karşı tarafa daha güçlü şekilde iletmek bir sonraki ise bence konuşma becerileri açısından en önemli yetenektir. Bunun üzerinde yoğunlaşırsanız istediğiniz kişiyle bitmek tükenmek bilmeyen konuşmalar yapabilirsiniz.

Konuşmayı Yönlendirmek

giphy.gif?cid=e2a3cbdecop2gmf11usdj0idfr3t42lv8hvo0hnqascun2bl&rid=giphy

Yani her cümlede konuşmayı başka yöne çekebileceğiniz Buca açık ifadelerin olması şu cümleyi Bir bakalım İstanbul’da yaşıyorum ama daha küçük bir yerde doğa ile iç içe yaşamayı çok isterim çünkü doğayı çok seviyorum ve kuru kalabalığın içinde olmaktan nefret ediyorum burada konuşmayı yönlendireceğiniz dört tane konu var İstanbul hakkında konuşabilirsiniz, şehirden uzakta yaşamak hakkında konuşabilirsiniz, doğa ile ilişkiniz arasında konuşabilirsiniz veya çekingen yapınız dan bahsedip karşınızdaki kişiyle kalabalıktan hoşlanmamanız konusunda ortak bir fayda yakalayabilirsiniz.

Bir konuşmanın bitme sebebi genellikle ortada konuşacak ilgi çekici bir konu kalmamasıdır fırsatınız olduğunda konuşmanın gidişatı ile alakalı diğer konulara geçiş yapabilmelisiniz. Ayrıca karşınızdaki kişiye de başka konulara geçiş yapabilme fırsatı verebilecek cümleler kurmaya özen göstermelisiniz bunu yapmadığınız da konuşma er ya da geç çıkmaza girecektir.

Bu yetenek Biraz pratik ister konuşacak başka konular bulmaya çalıştıkça bunları fark etmeniz giderek kolaylaşacaktır örnek olarak bir cümleyi ele alalım spor yapmayı seviyorum kendimi bir şekilde geliştirmiş olmak bir tatmin duygusu ve huzur veriyor bu çıkış noktasından verebileceğiniz çok fazla konu var spor salonuna gitmek hakkında konuşabilirsiniz size tatmin duygusu yaşatan uğraşlarınızdan ya da kendinizi geliştirmiş olduğunuz bir konudan bahsedebilirsiniz.

En son mülakata girdiğiniz bir zamanı hatırlayın mülakat denince akla gergin belirsizliklerle dolu ve sıkıcı bir ortam gelir. İnsanların sıklıkla yaptığı bir hata da yeni insanlarla tanışırken kendilerinin mülakat moduna sokmalarıdır karşılarındaki insanları soru yağmuruna tutarlar ve bu aslında çok rahatsız edici olabilir soru sormakla alakalı Yanlış olan şeyse konuşmayı tek taraflı hale getirmesidir.

Soru sorarken aslında kendinizle ilgili hiçbir bilgiyi paylaşmayıp sadece karşı taraftan bilgi talep edersiniz ki bu da rahatsız edici olma sebebidir bu şekilde diğer kişiyle bağ kurmak güçleşir aksine kendinizle alakalı ne kadar çok bilgi paylaşmayı başarırsanız yakınlık kurmanız o kadar kolaylaşacaktır.

Beyanlar Dile Getirin

giphy.gif?cid=e2a3cbdecop2gmf11usdj0idfr3t42lv8hvo0hnqascun2bl&rid=giphy

Sorular yerine beyanlar Dile getirmek bir şeyi beyan ettiğiniz de kendiniz hakkında bir bilgi paylaşmış olursunuz yakın arkadaşlarınızla takılırken kendinize dikkat edin konuşmanın çoğunun bayanlar üzerinde olduğunu fark edeceksiniz konuşmanın doğası gereği ara sıra sorulan sorular olsa da konuşmanın çoğunun herkesin kendini ifade etmesi olarak geçtiğine şahit olacaksınız.

Kişisel beyanların birçok çeşidi olmakla beraber en sık karşılaşılanları hakkında konuşmak istiyorum. Hikaye ya da görüşme beyanı basitçe bir hikaye anlatan veya bir konu hakkında Görüş bildiren bir beyan çeşididir örnek bir soru korkuların neler? ve bunun yerine kullanılabilecek bir beyan olarak.

Eskiden karanlıktan korkardım çocukken kafamı yorganın altına gömer karanlıktaki canavarlar ve hayaletlerden saklanırım soru sormanın kendiniz hakkında hiçbir şey anlatmadığını dikkat edin karşınızdaki insana hiçbir şekilde geçiş yapabileceği konular sağlamadığını da soru sorarak iletişim kurduğunuz kişiye sadece tek bir seçenek sunuyorsunuz.

Bununla beraber hikaye beyan etmeniz iletişim kurduğunuz kişiye konuşacak başka şeyler için fırsat verir onlara dallanıp budaklandıracak ilgi çekici konular sunarsanız karanlıktan korkup korkmadıkları hakkında, çocukken yaptıkları şeyler hakkında hatta hayalet hikayeleri üzerine konuşabilirler. Tüm bunların hepsi sadece tek bir beyandan çıkıp çeşitlenebilir; diğer bir beyan çeşidi ise kişilik tahlili belirten beyanlardır.

Yeni tanıştığınız kişilerle konuşurken kullanabileceğiniz bir beyandır bu beyan yönteminde karşınızdaki kişiyle alakalı yaptığınız bir gözleme belirtirsiniz eğlenmek için neler yaparsın gibi bir soru sormak yerine eğlenceli bir insana benziyorsun eminim ilginç hobilerim vardır şeklinde bir cümle kullanabilirsiniz çok iyi bir numaradır çünkü karşınızdaki insan size farklı şekillerde tepki verebilir.

1. haksız çıkarsınız ve o kişi sizi düzeltir. Aslında eğlenceli biri değilim tüm gün uyurum 2. haksız çıkarsanız fakat karşınızdaki kişi neden böyle düşündüğünü merak eder aslında eğlenceli değilim ama hakkımda neden böyle düşündüğünü anlamadım.

3. haklı çıkarsanız ve karşınızdaki kişiyle aranızda aniden oluşan bir yakınlık meydana gelir. Eğlenceliyimdir dans etmeyi ve şarkı söylemeyi çok severim nereden bildin bu durumların hepsi de eğlenmek için ne yaparsın gibi kısır bir sorudan katbekat fazla konuda konuşma fırsatı sağlar. Unutmayın bir soru sormak yerine bilgi paylaşmış oluyorsunuz nasıl tepki verecekleri tamamen onlara bağlı.

Ratgele Beyanlar

Bunlar sadece o anda aklınıza gelen gelişi güzel düşünceleri beyan etmenizdir. Çevrenizde olan olaylar gözlemleriniz, anılarınız veya rastgele düşünceleriniz olabilir. Örnek vermek gerekirse arkadaşlarımdan çok sıkıldım bütün yaptıkları gün boyu futbol konuşmak şu adama bak ne kadar eğleniyor şu rahatlık bende de olsun isterdim.

Okulu bir yıllığına dondurursam mı diye düşünüyorum bu cümlelerin her biri sizin hakkınızda bir sürü bilgi beyan ediyor. Ayrıca hepsi içinde çeşitlendirilebilecek konular barındırıyor ve son olarak da konuşma üzerinde yaratıcı ve spontane bir his yaratıyor diğer üç önerim ise bu makaleye sığdıramadım isteklerinize göre bu konular hakkında daha detaylı konuştuğum makaleler yazmam Tabii ki mümkün.

Mizah anlayışı: Mizah kelimelerle oynamanın akıllıca ve karmaşık bir yoludur.

Hikaye anlatımı: Bu da ilgi çekici ve sürükleyici hikayeler

anlatarak konuştuğunuz kişileri kendi dünyanıza çekebilmek olarak özetlenebilir.

Derin konuşmalar: Bunlarsa uzun süreli ve değerli ilişkileri kurmak adına çok önemli bir adımdır bu konuların hangisi üzerinde detaylı bir makale yazmamı istediğinizi belirtmeniz beni yönlendirecektir bunu unutmayın iletişim bir yetenektir ve diğer tüm yetenekler gibi öğrenilmesi yaşam kalitesini artırıp birçok fayda sağlayacaktır ancak en büyük ilerlemeyi öğrendiklerinizi gerçek hayatı uygularken sağlarsınız bugün bahsettiğim önerileri uygulamaya başlarsanız gelecekte kurduğunuz iletişimlerde büyük ilerlemeler sağlayacağınızdan eminim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yorum Yap